Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

GoProsfera #125 - GoPro HERO 8 Black czy MAX - co wybrać?

8
GoProsfera #125 - GoPro HERO 8 Black i MAX - co wybrać?

Przede wszystkim trzeba przypomnieć sobie sytuację na rynku, kiedy równolegle występowały modele HERO 6 Black, a potem HERO 7 Black obok GoPro Fusion. Z racji na ograniczenia programowe, Fusion celował w zupełnie inną gałąź rynku kamer, sprawiając że nagrywanie filmów 360 było bardziej przystępne dla osób zaczynających przygodę z filmami sferycznymi. Nagrywanie materiału na dwóch oddzielnych kartach pamięci wymagało jednak zaplecza sprzętowego w postaci komputera, żeby móc w pełni cieszyć się możliwościami tej kamery. Fusion bazował także na procesorze obrazu od Ambarelli, podczas gdy nowe kamery z serii HERO miały już na pokładzie flagowy chipset GoPro GP1. Teraz MAX nie tylko od razu zapisuje całą sferę na jedną kartę pamięci, odciążając użytkownika od tego przykrego obowiązku, ale także na swoim pokładzie posiada procesor GP1, co oznacza znacznie lepszą jakość nagrań względem swojego poprzednika. Zarówno nowe GoPro HERO 8 Black jak i MAX wprowadzają wiele zmian w stosunku do swoich bezpośrednich poprzedników, ale najlepiej będzie porównać je ze sobą pod kątem następujących kryteriów:

 

 1. obsługa kamery,

 1. budowa zewnętrzna,

 2. jakość obrazu,

 3. jakość stabilizacji,

 4. jakość dźwięku,

 5. zdjęcia,

 6. kąty widzenia,

 7. kompatybilność,

 8. kodeki,

 9. wodoszczelność.

 

 1. Obsługa kamery

Obie kamery są wyposażone w 2-calowy, dotykowy ekran LCD, pozwalający na ustawienie parametrów kamery, podgląd obrazu na żywo oraz przeglądanie galerii. W obu kamerach dodatkowo można zapisać swoje ulubione ustawienia w postaci skrótów na ekranie, żeby mieć do nich szybki dostęp, ale HERO8 oferuje także. W przypadku kamery GoPro MAX przeglądanie materiału oraz podgląd obrazu odbywa się tylko podczas nagrywania w trybie HERO, czyli przy pracy kamery na jednej soczewce. Jest to zrozumiałe, ponieważ ciężko wyobrazić sobie podgląd sferycznego obrazu w komfortowy sposób na relatywnie małym do sfery wyświetlaczu. W przypadku vlogowania MAX ma jednak przewagę – pełni rolę ekranu selfie, pozwalającego na dokładne kadrowanie kamerą podczas nagrań. GoPro HERO 8 Black wymaga do tego dwóch dodatkowych akcesoriów – Media Mod i Display Mod. W obu kamerach znajdziemy dwa przyciski – Mode do zmiany trybów oraz włączania/wyłączania kamery na bocznej ściance oraz znajdujący się na górze urządzenia przycisk wyzwolenia migawki, lub jak niektórzy wolą określać „rec”. Zarówno HERO 8 Black jak i MAX są kompatybilne z aplikacją GoPro App, pracując na dwóch pasmach 5GHz i 2,4GHz. Dzięki temu można pobierać i edytować filmy, uzyskać podgląd obrazu na żywo oraz zarządzać transmisjami na żywo, ponieważ obie nowe GoPro pozwalają na streaming w FullHD 1080p. Zarówno MAX, jak i HERO8 są kompatybilne z pilotem zdalnego sterowania GoPro Smart Remote 2.0.

 

 1. Budowa zewnętrzna

Oczywistością jest, że MAX jest większy niż HERO 8 Black, jest też około 30 gramów cięższy. Różnica będzie rzeczywiście zauważalna podczas szybkiej jazdy motocyklem, gdzie MAX będzie generował większy opór powietrza. Warto jednak wspomnieć, że nowa kamera sferyczna jest aż 30% lżejsza od poprzednika – GoPro Fusion. HERO 8 Black z racji na jeden obiektyw jest mniejsza, bardziej dyskretna i idealnie sprawdzi się do sportów z wysokimi prędkościami. Obie kamery wprowadzają na rynek nowy design – składane zaczepy to ważna cecha budowy kamer, pozwalająca nie tylko na zamocowanie ich bez ramki i szybki dostęp do portów – ładowania, karty pamięci i akumulatora, ale także pozwalają szybko położyć kamery na płaskiej powierzchni, np. do zrobienia timelapsa. Wzorem poprzednika z 2016 roku, zarówno MAX jak i HERO8 posiadają złącze USB-C, obsługujące szybkie ładowanie PowerDelivery 1,5A i pozwalające na dwukrotnie szybsze zgrywanie plików (chociaż i tak dalej zalecam zgrywanie poprzez kartę bezpośrednio na dysk). HERO 8 Black posiada wzmocnioną osłonę obiektywu zintegrowaną z obudową, według producenta dwukrotnie bardziej wytrzymałą niż w poprzedniku. MAX posiada wypukłą soczewkę, ale w zestawie znajdziemy komplet osłon, szczególnie pod kątem ekstremalnych aktywności. Kamery te różnią się także pod kątem akumulatorów – HERO 8 Black używa udoskonalonych akumulatorów na bazie wcześniejszego modelu pojawiającego się od HERO 5 Black po HERO 7 Black o pojemności 1220mAh, natomiast MAX posiada całkowicie nową baterię o pojemności 1600mAh.

 

 1. Jakość obrazu

Kolejną innowacją w najnowszej ósemce jest zwiększony bitrate nagrań z 78 do 100Mbps – więcej informacji w każdej klatce to większe pole manewru w późniejszej postprodukcji. Nie oznacza to oczywiście, że 78Mbps jest wartością niewystarczającą, ale 100Mbps nie oferuje żadna inna kamera w nowym kodeku HEVC. Pod kątem rozdzielczości znajdziemy maksymalnie 4K w proporcjach 16:9 oraz 4:3 w odpowiednio maksymalnie 60 i 30 klatkach na sekundę. Zwiększony bitrate występuje w opcjach ProTune w rozdzielczości 2,7K oraz 4K. W kamerze GoPro MAX maksymalna rozdzielczość dla sfery to 5,6K w prędkości 30 klatek/s. oraz FullHD w trybie HERO (odpowiednio w proporcjach 4:3 1440p 60FPS i 16:9, 1080p 60FPS). Warto w tym miejscu zaznaczyć, że MAX oferuje maksymalnie 2-krotne zwolnienie tempa, w momencie gdy HERO8 posiada możliwość zwolnienia materiału nawet 8-krotnie w FullHD, ponieważ oferuje 240 klatek/s. Jeżeli potrzebujesz kamery pozwalającej na naprawdę efektowny efekt slow-motion, to HERO 8 Black wydaje się lepszym wyborem.

 

 1. Jakość stabilizacji

W HERO 8 Black znajdziemy Hypersmooth 2.0, czyli poprawioną wersję pierwszej generacji z HERO 7 Black, oferującą także tryb Boost, który zapewnia najwyższy poziom stabilizacji cyfrowej na rynku. Opcja dodatkowego poziomowania horyzontu na nagraniu została zapowiedziana, jako dodatkowa funkcja aplikacji GoPro App. MAX korzysta ze stabilizacji Max Hypersmooth, której najbliżej do Hypersmooth 2.0 bez opcji Boost, jednak opcja poziomowania horyzontu jest dostępna bezpośrednio z poziomu kamery. W obu kamerach stabilizacja działa niezależnie od wybranej rozdzielczości i ilości klatek na sekundę w prędkości nagrywania.

 

 1. Jakość dźwięku

GoPro MAX to kamera wręcz stworzona do vlogowania, a to dzięki 6 mikrofonom, nagrywającym dźwięk sferycznie. Sprawia to, że nie tylko obraz, ale także audio otaczające nas ze wszystkich stron zostanie dokładnie zarejestrowane. W momencie włączenia trybu HERO, włącza się wyłacznie kierunkowy mikrofon z przodu kamery, co jak zaznacza producent ma zapewnić świetną jakość naszego komentarza do kamery, na równi z zewnętrznymi mikrofonami typu shotgun. Połączenie tej funkcjonalności z przednim ekranem świetnie sprawdzi się podczas relacji wprost do kamery. HERO 8 Black posiada 3 mikrofony nagrywające dźwięk dookólnie, jednak główny z nich jest umieszczony pod obiektywem, zapewniając lepszą jakość dźwięku podczas mówienia do kamery, jednak MAX ma nie mieć sobie równych. BLACK posiada dodatkowo dwie ważne opcje: redukcję szumów, poprzez odcięcie jednego z mikrofonów oraz zapis dodatkowej ścieżki RAW jako mniej skompresowany plik .wav. Ten sam typ ścieżki oferuje MAX, ale tylko w trybie HERO.

 1. Zdjęcia

Jeżeli skupiasz się poza filmami także na zdjęciach, to HERO 8 Black wydaje się łakomym kąskiem. Oferuje nie tylko RAWy dla każdego trybu zdjęć, w tym serii, ale także posiada tryb Nightlapse Video, poprawiony HDR ze zredukowanym efektem ghostingu, zapewniając rozdzielczość 12MP każdego zdjęcia. GoPro MAX nie posiada zdjęć w RAWach, jednak posiada aż 16,6MP rozdzielczości dla całej sfery, 5,5MP dla trybu HERO oraz przełomową funkcję robienia panoram bez przemieszczania kamery – wszystko odbywa się za pomocą jednego przycisku i trybu PowerPano, oddając użytkownikowi zdjęcia o rozdzielczości 6,2MP i kącie widzenia 270 stopni. Oczywiście jak przystało na flagowe modele, obie kamery w trybie zdjęć oferują funkcję ProTune czyli manualne ustawienia kamery pod kątem warunków i naszych preferencji.

 

 1. Kąty widzenia

Nowością w HERO 8 Black jest wprowadzenie prostego kąta widzenia Linear w rozdzielczości 4K, dzięki czemu łatwiej dopasować materiał podczas nagrywania dodatkowo inną kamerą. Poza tym do wyboru mamy kąt Narrow, Wide i Superview, w kolejności zwiększania pola widzenia. W GoPro MAX dla FullHD w trybie HERO użytkownik ma możliwość ustawienia także kąta Max Superview – najszerszego pola widzenia w historii kamer sportowych. Pozwala to na rejestrację mnóstwa szczegółów bez konieczności używania nagrywania sferycznego, jeżeli akurat tego nie potrzebujemy.

 

 1. Kompatybilność

Tak jak wspomniałem, oba modele są kompatybilne z pilotem zdalnego sterowania, akcesoria montażowe są identyczne w przypadku obu kamer, ale tylko HERO 8 Black jest kompatybilny z adapterem mikrofonowym AAMIC-001. Jeżeli chodzi o mocowania, kijki, przyssawki itp., to obie kamery sprawdzą się tak samo dobrze. Do HERO 8 Black jest przewidziana dodatkowa obudowa wodoszczelna pozwalająca na zanurzenie kamery na nawet 60 metrów. Z racji na różne od siebie akumulatory, analogicznie podwójne ładowarki będą dedykowane do każdego z osobna. Dodatki Media Mod, Display Mod i Light Mod będą przeznaczone jedynie dla modelu HERO 8 Black.

 

 1. Kodeki

Obie kamery nagrywają w dwóch opcjach – tylko kodek H.265 HEVC lub H.264 AVC + H.265 HEVC. Druga hybryda polega na tym, że w każdej rozdzielczości „dolna” połowa klatek jest zapisywana w kodeku H.264, a „górna” połowa w H.265 w celu generowania mniejszego pliku przy większej ilości danych spowodowanych większą ilością klatek na sekundę. Dla zobrazowania - HERO8 Black przy FullHD 1080p dla wartości do 60 klatek na sekundę występuje AVC, powyżej do 240 klatek - HEVC, dla 4K 30 klatek – AVC, powyżej HEVC itd. Dla MAXa w trybie HERO jest dokładnie tak samo, sfera domyślnie jest nagrywana w HEVC, można także oczywiście zaznaczyć domyślne zapisywanie wszystkich plików w HEVC, oznacza to jednak także wymaganie sprzętowe pod kątem nowszego procesora, obsługującego ten kodek. Jakie są zalety zapisu plików wideo w H.265? Tutaj znajdziesz obszerny wpis ukazujący różnice między starym, a nowym kodekiem.

 

 1. Wodoszczelność

Zarówno HERO 8 Black jak i MAX posiadają wbudowaną odporność – w przypadku pierwszej jest to 10 metrów zanurzenia bez dodatkowej obudowy, druga oferuje szczelność na zanurzenie do 5 metrów. Blacka można wyposażyć w dodatkową obudowę wspomnianą akapit wyżej, do MAX'a ma być także przewidziana dodatkowa kaseta, ale póki co nie ma konkretów.

Jaki więc powinien być werdykt? Przecież obie kamery są świetne, jeżeli nie najlepsze w swojej klasie. Jeżeli poszukujesz typowej kamery sportowej, albo przesiadasz się ze starszego modelu HERO i oczekujesz czystego upgrade'u pod kątem specyfikacji, możesz spokojnie wykorzystać format 4K oraz dużą liczbę klatek w FullHD – HERO 8 Black wydaje się być idealnym wyborem. Natomiast, jeśli cenisz sobie uniwersalność, obarczoną jak najmniejszą liczbą kompromisów, oczekując od kamery funkcjonalności pod kątem nagrywania sferycznego, prostego obrazu, najlepszego dźwięku w historii GoPro podczas vlogowania, zachowując przy tym małe gabaryty to MAX będzie bardzo ciekawą propozycją. Wystarczy dodać do tego niesamowita swobodę kadrowania poprzez aplikację i mamy gotowy przepis na najlepszą kamerę do twórczego wyrażania siebie w każdej formie i w każdej sytuacji.

 

Komentarze do wpisu (8)

5 sierpnia 2020

http://mewkid.net/when-is-xuxlya/ - Amoxicillin 500 Mg Dosage For Amoxicillin 500mg dap.vsaw.gohero.pl.wxh.zd http://mewkid.net/when-is-xuxlya/

5 sierpnia 2020

http://mewkid.net/when-is-xuxlya/ - Amoxicillin 500mg Amoxicillin usa.vldp.gohero.pl.ahr.wp http://mewkid.net/when-is-xuxlya/

5 sierpnia 2020

http://mewkid.net/when-is-xuxlya/ - Amoxicillin 500mg Capsules Amoxicillin 500mg Capsules tvt.pxeo.gohero.pl.cbv.wk http://mewkid.net/when-is-xuxlya/

5 sierpnia 2020

http://mewkid.net/when-is-xuxlya/ - Amoxicillin Online Buy Amoxicillin Online unn.awxk.gohero.pl.lqi.mi http://mewkid.net/when-is-xuxlya/

5 sierpnia 2020

http://mewkid.net/when-is-xuxlya/ - Buy Amoxicillin Amoxil exb.wdiy.gohero.pl.gxz.bs http://mewkid.net/when-is-xuxlya/

5 sierpnia 2020

http://mewkid.net/when-is-xuxlya/ - Amoxicillin 500mg Capsules Buy Amoxicillin bgh.vdps.gohero.pl.urr.um http://mewkid.net/when-is-xuxlya/

6 sierpnia 2020

http://mewkid.net/when-is-xuxlya/ - Amoxicillin Without Prescription Amoxicillin ppr.tace.gohero.pl.wfi.gu http://mewkid.net/when-is-xuxlya/

6 sierpnia 2020

http://mewkid.net/when-is-xuxlya/ - Amoxicillin 500 Mg Dosage Amoxicillin No Prescription zgd.oedk.gohero.pl.wql.yz http://mewkid.net/when-is-xuxlya/

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl