Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

GoProsfera #61 - kodek HEVC H.265 w kamerach GoPro

1
GoProsfera #61 - kodek HEVC H.265 w kamerach GoPro

Wraz z modelem kamery GoPro HERO 6 Black po raz pierwszy został zaimplementowany kodek H.265 HEVC (High Efficiency Video Coding), dostępny jedynie w wysokich rozdzielczościach i przy dużej ilości klatek. Czym wyróżnia się ten kodek względem wysłużonego H.264, który istnieje na rynku już od ponad 15 lat? Jakie wymagania sprzętowe trzeba spełnić, by cieszyć się lepszą jakością obrazu z HEVC?

HEVC jest stosunkowo młodą technologią kodowania obrazu. Względem poprzednika H.264 AVC (Advanced Video Coding) wypada zdecydowanie lepiej pod kątem kompresji obrazu – algorytm pozwala na kompresję o 50% lepszą od AVC, zachowując równie wysoki bitrate, który pozwala na zachowanie dużej szczegółowości materiału przy relatywnie niewielkim rozmiarze pliku. Dzięki temu zmniejszysz wielkość plików, oszczędzając miejsce na dysku Twojego komputera. HEVC posiada także maksymalne mapowanie pól pikseli do 64x64px, łącząc je w większe bloki połączone w formie drzew (CTU – Coding Tree Units) zamiast oddzielnych pół 16x16px przy AVC. Tak więc przy nagrywaniu obiektów statycznych nie występuje zauważalna pikselizacja na obiekcie. Dodatkowo HEVC góruje, jeżeli mówimy o ujęciach dynamicznych. Duże i sprawne mapowanie pikseli przechodzące algorytmem między następującymi po sobie klatkami, szczególnie w dużych rozdzielczościach – 4K i wyżej pozwala na dużo lepsze przewidywanie wektorów ruchu, eliminując większość artefaktów.

porównanie tworzenia pól pikseli między AVC i HEVC (CTU)

Teraz w HERO 7 Black możemy w opcji wybrać, czy pliki mają być kodowane w takiej samej formie jak w poprzednim modelu (HEVC wyłącznie w 4K60FPS, 2,7K120FPS i 1080p240FPS), czy niezależnie od rozdzielczości i ilości klatek, każdy plik będzie zapisywany w HEVC. Kolejną zaletą nowego kodeku jest możliwość jeszcze lepszej transmisji na żywo między urządzeniami.

Najbardziej problematyczną częścią korzystania z nowszej technologii kodowania obrazu jest jego dekodowanie – w przypadku H.265 trwa kilkukrotnie dłużej niż w przypadku H.264. Teoretycznie każdy komputer jest w stanie dekodować plik zapisany w formacie H.265, jednak dopiero od niedawna pojawiają się karty graficzne dedykowane do obsługi HEVC i sprawnego dekodowania CTU. Pierwszą kartą, która jest w stanie obsłużyć sprawne dekodowanie jest Nvidia GeForce GTX 960 pokazana w 2015 roku. W momencie, gdy chcesz obejrzeć surowy materiał, wystarczy prosty program z zaintalowanym kodekiem np. VLC Player. Jeżeli Twój program do edycji nie wspiera jeszcze kodeku, za pomocą programu Handbrake możesz szybko przekonwertować materiał z H.265 na H.264, aby móc go wyedytować. Wiąże się to jednak ze zwiększeniem wielkości pliku.

Poniżej znajdziesz listę urządzeń i podzespołów wspierających HEVC H.265:

  • Intel 6-tej generacji ‘Skylake’ lub nowsze
  • AMD 6-tej generacji ‘Carizzo’ APU lub nowsze
  • AMD ‘Fiji’ GPU (Radeon R9 Fury/Fury X/Nano) lub nowsze
  • Nvidia GeForce GTX 960/950 lub nowsze
  • Qualcomm Snapdragon 805/615/410/208 na urządzenia mobilne lub nowsze.
  • Nvidia Tegra X1 na urządzenia mobilne lub nowsze
  • Samsung Exynos 5 Octa 5430 na urządzenia mobilne lub nowsze
  • Apple A8 na urządzenia mobilne lub nowsze

Komentarze do wpisu (1)

4 czerwca 2022

Mam waszą kamerę Hero Black 7 i wcześniej mogłem robić wszystko, a od pewnego czasu usuwacie stare aplikacje. Nie mogę już montować filmów z GPS-em. Nie mogę też pobrać waszej aplikacji pod Windows 10, a teraz Microsoft chce 5 zł za kodek Hevc. Jeżeli taka jest wasza polityka, to nie polecam zakupu waszych urządzeń!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl