Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

DJI Air 2S Premiera

0
DJI Air 2S Premiera

DJI Air 2S Premiera

 

Zaledwie rok zajęło chińskiemu gigantowi na zaprezentowanie nowej odsłony DJI Mavic Air 2. Zmiany, które zostały zastosowane w nowym dronie DJI można bardziej zaliczyć do liftingu niż do zupełnie nowego drona, z tego też wynika sama nazwa urządzenia – nowy DJI Air 2S.

Co nowego przynosi ze sobą nowy dron DJI? Przyjrzymy mu się w dzisiejszym wpisie. Zapraszamy!

 

Kamera w nowym DJI Air 2S

Największą zmianą, którą na pewno docenią użytkownicy nowego drona DJI to nowa, ulepszona kamera. Na pokładzie DJI Air 2S znajdziemy bowiem 1-calowy sensor CMOS, o rozdzielczości 20MP, o stałej przysłonie f/2.8. Jest to bardzo podobna kamera, którą posiada obecny DJI Mavic 2 Pro – również 1-calowa matryca o rozdzielczości 20MP. Różnicą jest jedynie zastosowana w 2 Pro optyka Hasselblad oraz zmienna przysłona.

Nowa kamera w DJI Air 2S umożliwi nam filmowane w 5.4K w 30FPS, 4K w 60FPS, 2.7K w 60FPS oraz w 1080p FullHD w maksymalnie 120FPS (co daje nam możliwość nagrania materiału, który następnie możemy aż 4-krotnie spowolnić uzyskując tym slow-motion z drona).

To czym jeszcze się różni Air 2 od Air 2S to kąt widzenia – w starym Air 2 były to 84 stopnie, w nowym Air 2S 88 stopni, co jest ekwiwalentem 22mm. To co też zostało ulepszone, to zakres ostrości. Wcześniej było to od 1m w nieskończoność, teraz od 0.6m w nieskończoność.

Nowy dron DJI Air 2S 

 

Nowy design DJI Air 2S

To co zauważymy na pierwszy rzut oka to wygląd samego wielowirnikowca. Od razu możemy zauważyć, że DJI w dalszym ciągu trzyma się charakterystycznej budowie drona typowej dla serii Mavic. Mamy tu szarą obudowę, wraz z czterema składanymi ramionami, ostro zakończonym frontem oraz tym samym sposobem montażu akumulatora. To co też rzuca się w oczy to dodatkowe czujniki wykrywające przeszkody. W DJI Mavic Air 2 mieliśmy do czynienia jedynie z czujnikami z przodu, z tyłu oraz od spodu. W przypadku nowego DJI Air 2S producent skusił się na umieszczenie dodatkowych czujników skierowanych ku górze, dzięki czemu zakres wykrywania przeszkód przez drona jest jeszcze większy. Urządzenie będzie jeszcze lepiej wykrywać przeszkody, nawet te, które są nad dronem, co znacznie poprawi bezpieczeństwo lotu.
Od spodu drona bez zmian – w dalszym ciągu mamy ogromny radiator, który pomaga w odprowadzaniu ciepła z wnętrza drona, dwie kamery pozycyjne, czujnik wysokości oraz mocną diodę LED, którą można zdalnie włączyć z pozycji kontrolera, co może nam pomóc chociażby w odnalezieniu drona na niebie, bądź podczas startu i lądowania wieczorem, gdy widoczność podłoża jest znacznie słabsza.

Wykonanie i jakość użytych materiałów stoi na najwyższym poziomie, co wiąże się na pewno z wysoką wytrzymałością drona na czynniki zewnętrzne.

 Nowy dron DJI Air 2S

Waga drona DJI Air 2S

Nowy DJI Air 2S jest niestety cięższy od swojego poprzednika. DJI Mavic Air 2 ważył 570g, a nowy dron od DJI 595g. Nie jest to drastyczna różnica, aczkolwiek przez to, że dron w dalszym ciągu waży powyżej 500g posiada większe restrykcje niż dla przykładu DJI Mini 1/2.

W chwili pisania tego tekstu, aby legalnie latać dronem DJI Air 2S należy przede wszystkim zarejestrować się jako pilot drona na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego, a następnie przejść darmowe szkolenie online w zakresie kompetencji pilota A2, które kończy się egzaminem nadzorowanym w placówce szkoleniowej, która jest uprawniona do przeprowadzania tego typu egzaminów. Na dzień dzisiejszy ceny egzaminu wynosi około 30zł.

Po wykonaniu powyższych czynności, dronem Air 2S możemy latać w odległości co najmniej 50m od ludzi, jednocześnie przestrzegając zasad w strefie powietrznej, w której się znajdujemy.

DJI Air 2 na chwilę obecną nie posiada nadanej klasy, przez co obowiązują nas zasady lotu dronami, bez klasy CE.

 

Filmowanie

W temacie nagrywania materiałów wideo dronem największą różnicą jest dodanie opcji filmowania w maksymalnej rozdzielczości 5.4K w 30FPS. Co prawda mało kto posiada urządzenie, na którym możemy tak ogromną rozdzielczość odtworzyć, jednakże dzięki niej mamy możliwość cropowania obrazu w programach montażowych, przez co nawet po takim zabiegu nasz materiał będzie wysokiej rozdzielczości, bez znacznej utraty jakości. W przypadku nagrywania w 4K i 2,7K – tutaj bez zmian, w dalszym ciągu możemy filmować w 60FPS, jednak sporo zadziało się przy rozdzielczości 1080p FullHD. Miłości ujęć w zwolnionym tempie niestety będą musieli się obejść ze smakiem z 8-krotnie spowolnionymi materiałami, ponieważ nowy dron DJI Air 2S w FullHD może nagrywać maksymalnie w 120FPS, co wiąże się z możliwością maksymalnie 4-krotnego spowolnienia filmu, tak aby nadal obraz był płynny.

W DJI Air 2S mamy możliwość zapisu nagrań w dwóch kodekach – starego H.264 oraz nowego HEVC (H.265), co oznacza nie tylko o 52% lepszą bezstratną kompresję względem poprzedniego kodeku, ale także pozwala na jeszcze dokładniejszą rejestrację szczegółów na nagraniu, przez co ich rejestracja w ruchu nie powoduje rozmazania i widocznej degradacji jakości poprzez losowe łączenie pikseli w dużych grupach.

 

Zdjęcia

Poprzedni DJI Mavic Air 2 posiadał półcalową matrycę o rozdzielczości 12MP, która swoim oprogramowaniem w odpowiednim trybie była w stanie wykonać zdjęcie w rozdzielczości 48MP. Było to możliwe poprzez połączenie czterech zdjęć w jedno, dzięki czemu faktycznie ilość szczegółów na zdjęciu była znacznie większa.

W nowym DJI Air 2S otrzymaliśmy zupełnie nową kamerę z matrycą o wielkości 1 cala CMOS o rozdzielczości 20MP. Tak wysoka rozdzielczość umożliwi nam uwiecznianie niesamowitych perspektyw w wysokiej jakości, a możliwość zapisu zdjęć w formacie DNG umożliwi jeszcze większe pole do manewru podczas edycji zdjęcia w programach edycyjnych typu Photoshop.

 

Tryby inteligentne w Air 2S

DJI Air 2S posiada szereg trybów inteligentnych zaczynając od QuickShots, a kończąc na systemie FocusTrack, który jest szeregiem trybów automatycznych pomagający szczególnie początkującym operatorom uzyskiwanie spektakularnych kadrów bez ogromnego doświadczenia w pilotowaniu bezzałogowych statków powietrznych. Przykładowymi funkcjami z systemu FocusTrack to przede wszystkim funkcja autonomicznego śledzenia ActiveTrack, inteligentne orbitowanie dookoła dowolnego obiektu (Point Of Interest) oraz opcja Spotlight, w której mamy swobodną kontrolę nad dronem, który automatycznie kadrem podąża za zaznaczonym obiektem (do podążania za obiektem dron korzysta jedynie z ruchu gimbalem oraz obrotem drona we własnej osi).

Dodanie w dronie tego typu opcji znacząco usprawni filmowanie ciekawych rzeczy nawet przez osoby początkujące, przez co nowy DJI Air 2S nada się zarówno dla amatora jak i profesjonalisty.

 Filmowanie Nowym dronem DJI Air 2S

Aplikacja DJI Fly

Nowy DJI Air 2S tak jak jego poprzednicy tj. DJI Mini, Mini 2, Mavic Air 2, DJI FPV korzysta z nowej aplikacji DJI Fly. Jest to całkiem świeży produkt od DJI, który jest przede wszystkim bardziej intuicyjny niż poprzednie aplikacje. Na ekranie mamy jedynie najpotrzebniejsze informacje, z których faktycznie korzystamy podczas lotu. Korzystając z aplikacji poza podglądem z kamery na żywo, mamy też dostęp do aktualnej pozycji GPS drona, wszystkich opcji foto/wideo oraz wszystkich możliwych ustawień drona. DJI Fly nie tylko jest znacznie bardziej przejrzyste, ale również „lżejsze” dla urządzeń mobilnych, co wiążę się z samą stabilnością aplikacji.

 

Ile lata dron Air 2S

Prawdopodobnie ze względu na zastosowanie większej ilości czujników i przede wszystkim mocniejszej kamery, czas lotu DJI Air 2S nieznacznie się skrócił względem DJI Mavic Air 2. Nie oznacza to jednak, że jest on zły. Nowy dron DJI na jednym naładowaniu jest w stanie latać aż do 31 minut lotu. Jest to w dalszym ciągu bardzo dobry wynik, dzięki któremu bez niepotrzebnego stresu zdążymy uchwycić większość interesujących nas ujęć. Baterie w DJI Air 2S są inteligentne, co w skrócie oznacza, że nie tak prosto jest je uszkodzić. Akumulatory po kilku dniach nieużywania (jeśli są naładowane), same rozładują się do około 50-60% tak aby zapewnić im bezpieczne przechowywanie. Żadne akumulatory „nie lubią” leżeć w pełni naładowane lub co gorsze rozładowane. Inteligentne baterie w DJI Air 2S zadbają same o siebie, dzięki czemu będziemy mogli się nimi cieszyć jak najdłużej.

 

Kontroler

Tutaj względem poprzednika praktycznie nic się nie zmieniło. Dalej mamy do czynienia z wysokiej jakości kontrolerem, który jest bardzo ergonomiczny, dzięki któremu nawet po długim lataniu nie powinniśmy odczuć dyskomfortu. Uchwyt na smartfona znajduje się nad dłońmi, dzięki czemu nie mamy możliwości zasłaniania sobie wyświetlacza lub nie dotkniemy przypadkiem któregoś z przycisków na ekranie, co mogłoby skutkować niepożądanymi działaniami ze strony drona. Sam kontroler wykonany został z wysokiej jakości tworzywa sztucznego w kolorze drona, a dzięki gumowanym uchwytom dobrze leży w dłoniach poprawiając komfort użytkowania. Drążki kontrolera tak samo jak w poprzednich dronach serii Mavic są chowane, dzięki czemu uchronimy je przed uszkodzeniem podczas transportu. Od spodu kontrolera znajdziemy specjalne gumowane uchwyty na drążki, dzięki czemu nie zgubimy ich. W górnej części kontrolera standardowo znajdziemy przycisk spustu migawki oraz pokrętło od sterowania gimbalem.

 Kontroler drona DJI Air 2S

System transmisji

Nowy DJI Air 2S przychodzi do nas również z nowym systemem transmisji DJI OcuSync 3.0, który zadebiutował w DJI FPV. Dzięki takiemu posunięciu zasięg naszego drona jest jeszcze większy, a samo opóźnienie w wysyłaniu obrazu do aplikacji jest krótsze. Zasięg drona zwiększył się o 2K i wynosi teraz (w zależności od regionu) – 12 km (FCC), 8 km (CE/SRRE/MIC).

Zwiększenie zasięgu to nie wszystko, ważna jest też sama stabilność połączenia, która w tym przypadku jest na najwyższym poziomie, co przekłada się również na bezpieczeństwo lotu. Mamy dużo mniejsze prawdopodobieństwo, że straci kontrole nad dronem. To co jeszcze wyróżnia OcuSync 3.0 to transmisja obrazu na żywo w 1080p, co w znacznym stopniu ułatwi pilotowi drona znaleźć odpowiedni kadr lub chociażby zorientować się w przestrzeni. W przypadku latania w Polsce, bez odpowiednich uprawnień mamy możliwość latania jedynie w zasięgu wzroku, także zasięg, który oferujne nam nowy DJI Air 2S jest wystarczający w 100%.

 

Systemy bezpieczeństwa lotu w DJI Air 2S

DJI Air 2S wyposażony został w szereg sytemów, które w znacznym stopniu poprawiają bezpieczeństwo lotu. Moduł GPS sprawia, że na bieżąco widzimy aktualną pozycję drona, więc nawet jeśli zniknie nam z pola widzenia, to w szybki i sprawny sposób jesteśmy w stanie wrócić nim do nas. GPS również wiążę się z inteligentnym trybem RTH (Return to Home), czyli automatycznym powrotem bezzałogowego statku powietrznego do miejsca startu. Tryb ten uruchomi się automatycznie po utracie połączenia z kontrolerem – dron najpierw uniesie się do wcześniej zadanej wysokości a następnie w linii prostej wróci do miejsca startu. RTH również możemy uruchomić ręcznie przyciskiem.

Dzięki zastosowaniu zaawansowanego systemu wykrywania przeszkód, DJI Air 2S posiada funkcję APAS, która ma za zadanie omijanie przeszkód. Czyli jeśli nie zauważymy przeszkody na naszej drodze, to dron powinien ją automatycznie ominąć. Trzeba jednak brać pod uwagę to, że czujniki to jedynie system pomocniczy, na którym nie można bazować. Czujniki bez problemu wykryją ścianę, samochód i tego typu, duże przeszkody, jednakże w przypadku miejszych przeszkód typu cienkie gałązki bez liści, bądź linie napięcia, dron może ich nie wykryć.

 System bezpieczeństwa DJI Air 2S

Co w pudełku DJI Air 2S

Podsumowanie

Nowy DJI Air 2S to odświeżona wersja bardzo wysokiej klasy drona DJI Mavic Air 2. Nowy wielowirnikowiec przede wszystkim daje nam możliwość korzystania z lepszej jakości kamery, co przekłada się na filmowanie w 5.4K oraz robienie zdjęć w 20MP. Air 2S również został wyposażony w większą ilość czujników, co przekłada się na jeszcze większą precyzję podczas wykrywania przeszkód. Sam dron jest dostępny w dwóch wersjach – standardowym oraz combo, dzięki czemu każdy może wybrać odpowiedni dla siebie zestaw.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl