Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

GoProsfera #179 - GoPro HERO 9 Black Test / Recenzja

14
GoProsfera #179 - GoPro HERO 9 Black test / recenzja

GoPro HERO 9 Black – recenzja / test

16 września światło dzienne ujrzało nowe GoPro HERO 9 Black. Produkt amerykańskiego producenta kamer sportowych wywołał niemałe zamieszanie na rynku, dlatego postanowiliśmy dla Was jak najszybciej ją przetestować. Zapraszamy do czytania!

gohero 9 - recenzja

 

Jakość nagrań oraz zdjęć

Jak zapewne już wiecie, nowe GoPro wprowadziło możliwość rejestracji obrazu w oszałamiającej rozdzielczości 5K! Jest to pierwsza kamera sportowa takiej wielkości, w której udało się uzyskać tak wysoką jakość, jednocześnie zachowując kompaktowe wymiary, które są niezaprzeczalnie jedną z najważniejszych cech kamery sportowej. Co prawda dla większości użytkowników, nawet 4K było już aż nadto i nie korzystali z możliwości posiadanych kamer, ale bez wątpienia wyższa jakość zaprezentowana w GoPro 9 to przede wszystkim krok w przyszłość. Dzięki takiemu ruchowi, kamera nie zestarzeje się szybko i nawet za 4-5 lat jej jakość będzie jedną z najlepszych.

Dzięki nagrań w 5K, mamy możliwość przybliżenia obrazu w post produkcji bez znacznej utraty jakości. Jest to bardzo przydatne w sytuacjach, kiedy podczas nagrania chcemy coś zarejestrować z bliska, ale nie mamy możliwości fizycznego przybliżenia się do filmowanego obiektu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że aby mieć możliwość obcowania z materiałem w rozdzielczość 5K, należy posiadać bardzo wydajny komputer. Z naszych obserwacji wynika, że do tej pory ogromna część użytkowników ma problem z obsługą 4K, co za tym idzie finalnie najwyższa możliwa jakość w kamerze GoPro HERO 9 Black będzie wykorzystywana tylko przez te osoby, których sprzęt komputerowy będzie w stanie udźwignąć tak wysokiej rozdzielczości nagranie.

Co do samej jakości nagrywanych materiałów, jak można było się spodziewać, są na naprawdę wysokim poziomie. Kamera rejestruje ogrom szczegółów, dzięki czemu mamy pewność, że podczas naszych ekstremalnych przygód zarejestrujemy wszystko co będziemy potrzebować. Opcje nagrań w niższych rozdzielczościach takich jak 4K i FullHD 1080p są na praktycznie takim samym poziomie co w GoPro HERO 8 Black. Aby spostrzec różnice w rejestrowanych szczegółach musielibyśmy przyłożyć dwa takie same nagrania obok siebie, aby móc bezpośrednio je porównać i znaleźć różnice.

W nowym GoPro HERO 9 Black producent skusił się na zastosowanie jeszcze mocniejszego sensora. Dzięki tej zmianie, teraz mamy możliwość fotografowania w rozdzielczości 20MP. Dla porównania HERO 8 Black robiło zdjęcia w 12MP. Dzięki zmienionemu sensorowi nasze fotografie będą posiadały jeszcze więcej szczegółów, przez co coraz więcej osób będzie decydowało się na zrezygnowanie z dużych, ciężkich i nieporęcznych aparatów fotograficznych na rzecz nowej kamery GoPro, która dzięki swoim kompaktowym rozmiarom zmieści się nawet w kieszeni spodni, przez co sam komfort z korzystania z takiego sprzętu na różnego rodzaju wyjazdach znacząco się zwiększy, a konstrukcja kamery pozwoli na użytkowanie kamery w nawet najcięższych warunkach, gdzie zwykły aparat fotograficzny mógłby zostać poważnie uszkodzony.

gopro 9 test

Jeszcze lepsza stabilizacja w GoPro 9

Tak naprawdę, to dopiero od HERO 7 Black mogliśmy powiedzieć, że kamera GoPro ma dobrą stabilizację. Klienci byli nią wręcz zachwyceni, więc między innymi dlatego HERO 7 Black było najlepiej sprzedającą się kamerą GoPro. Producent jednak uznał, że HyperSmooth 1.0 da się poprawić, więc podczas premiery HERO 8 Black, GoPro zaprezentowało ulepszoną wersje stabilizacji – HyperSmooth 2.0. System ten był na tyle dobry, że do tej pory – mija już rok od premiery HERO 8 – żadna firma, ani sam producent nie wyprodukowali gimbala, który jest w pełni kompatybilny z ósemką. Oznacza to, że GoPro HERO 8 Black miało najlepszą stabilizację na rynku. Użytkując ją myśleliśmy, że nie da się tego jeszcze bardziej ulepszyć. Myliliśmy się! Nowa kamera GoPro HERO 9 Black dostała jeszcze lepszą stabilizację HyperSmooth 3.0! Kamera potrafi jeszcze lepiej radzić sobie ze wszystkimi wstrząsami, przez co podejrzewamy, że po raz kolejny nie zobaczymy gimbala do nowego GoPro. Oprócz samego HyperSmooth 3.0, dziewiątka otrzymała znany z fenomenalnej kamery 360 – GoPro MAX – system o nazwie Horizon Leveling! Jest to nic innego jak blokada horyzontu, przez co możemy kamerą obracać dosłownie o 360 stopni, a horyzont na nagraniu dalej będzie idealnie prosto. W GoPro MAX działało to niesamowicie, a w HERO 9 Black sytuacja się powtarza! Jeśli chcesz zobaczyć, jak to działa w praktyce, wpadnij na naszego Instagrama!


GoPro jako kamera internetowa

W dobie pandemii, spora część społeczeństwa zaczęła pracować zdalnie w domu. Często do tego typu pracy, osoby te potrzebują wysokiej jakości kamery internetowej na przeróżnego rodzaju spotkania, konferencje i tym podobne sytuacje. Poprzednie generacje kamer niestety nie oferowały takiej możliwości w tak prosty sposób jak oferuje to HERO 9. W HERO 7 Black i niższych kamerach potrzebowaliśmy kabla micro HDMI oraz drogiego urządzenia o nazwie HDMI Grabber, aby móc wysłać obraz na komputer, a następnie wykorzystać go w programach typu Zoom itp. W HERO 8 na początku sytuacja była jeszcze gorsza. Kamera nie miała fizycznego złącza micro HDMI, przez co nie mieliśmy możliwości podłączenia kamery nawet do telewizora. Aby rozszerzyć porty dostępne w kamerze musieliśmy dokupić do tego ramkę multimedialną – GoPro Media Mod. Produkt ten był drogi, a do niego jeszcze musieliśmy dokupić kabel micro HDMI oraz kolejny raz HDMI Grabber. Finalnie kwota, która była potrzebna, aby wykorzystać HERO 8 jako kamerę internetową mogła sięgać nawet 1000zł! Z czasem producent wyszedł naprzeciw potrzebom swoich klientów i wypuścił aplikacje na komputery z systemem MacOS oraz Windows aplikację GoPro Webcam App. Dzięki tej aplikacji mogliśmy za pomocą zwykłego kabla USB-C (który jest w zestawie z kamerą) podłączyć zaktualizowaną kamerę do komputera i od razu używać jej jako kamery internetowej. W nowym GoPro HERO 9 Black ta funkcjonalność jest dostępna już od wyjęcia kamery z pudełka! Nie musimy już bawić się w kable micro HDMI, HDMI Grabbery oraz ramki multimedialne. Teraz wystarczy po prostu podłączyć kamerę do komputera kablem, który znajduje się w zestawie, pobrać aplikację na komputer i to wszystko! Ta funkcjonalność nigdy nie była tak prosta jak jest teraz. Co prawda HERO 9 Black to kamera sportowa, ale jeśli ktoś nie chce kupować oddzielnej kamery do komputera, to ma możliwość skorzystania z jednej kamery do wszystkich swoich potrzeb.


TimeLapse, HyperLapse czyli TimeWarp 3.0

TimeWarp to znana już z poprzednich kamer GoPro funkcja umożliwiająca nagranie superstabilnego filmu w przyspieszonym tempie. Kiedyś ta opcja była dostępna tylko w rozdzielczości FullHD 1080p, przez co w przypadku większej produkcji, która ma być finalnie w 4K, dodanie TimeWrap’a, który jest nagrany w 1080p niestety było problematyczne, a skok jakości był widoczny. W HERO 9 otrzymaliśmy TimeWrap’a w wersji 3.0. Działa to praktycznie tak samo jak w poprzednikach, lecz teraz mamy możliwość nagrania materiału w rozdzielczości 4K! Oznacza to, że teraz nawet przy dłuższych, bardziej skomplikowanych filmach w 4K bez problemu będziesz mógł/a dorzucić do nich przyspieszone ujęcia, które również będą w wysokiej jakości 4K.


Scheduled Capture – czyli foto/wideo na żądanie 

Scheduled Capture to funkcja, którą prawdopodobnie będę używać najczęściej! Opcja ta w ogromnym stopniu ułatwi nam nagrywanie konkretnych ujęć, w których tak naprawdę nie będziemy musieli nic robić, bo kamera zrobi to za nas. Na pewno każdy z Was uwielbia wschody oraz zachody słońca. Pewnie spora część z Was próbowała już uchwycić zdjęcie o poranku z pięknie przebijającymi się przez drzewa promieniami wschodzącego słońca, a jeśli nie to z GoPro HERO 9 Black zaczniecie próbować. Ale do czego służy Scheduled Capture?

Scheduled Capture to tryb kamery, w którym możemy wybrać konkretną godzinę, o której kamera ma samoczynnie się włączyć, zrobić zdjęcie i wyłączyć się. Opcja ta działa również w przypadku nagrań. Dla przykładu. Załóżmy, że chcemy nagrać wschód słońca o poranku. No właśnie, o poranku. Nie wiem jak Wy, ale ja strasznie nie lubię rano wstawać. Dzięki omawianej funkcji nawet taki śpioch jak ja będzie miał możliwość nagrania czegoś o tak wczesnej porze. Wystarczy włączyć Scheduled Capture, ustawić preferowaną rozdzielczość nagrania, długość i godzinę, o której kamera ma się włączyć i nagrać wschód słońca. Zatwierdzamy, ustawiamy kamerę w odpowiednim miejscu i zapominamy o niej. I to tyle. Następnego dnia możemy wrócić do kamery i sprawdzić, jak nagrał się materiał. Prawda, że fajne? Jeśli macie swoje pomysły do czego można zastosować ten tryb, to dajcie znać w komentarzach pod tym wpisem.


Budowa kamery GoPro HERO 9 Black

Nie ukrywam. Nie jestem typem vlogera, rzadko nagrywam siebie, a jak już to robię, to najczęściej operatorem kamery jest ktoś inny. W przypadku testowania GoPro HERO 9 Black, dodatkowy ekran znajdujący się przy obiektywie praktycznie cały czas był przeze mnie używany. Bardzo dobry krok ze strony GoPro, że dogonili konkurencję (DJI Osmo Action), która taki ekran miała już od dawna. Sam wyświetlacz jest wysokiej jakości, czytelny, wszystkie napisy informacyjne są ostre, a jasność ekranu jest na tyle wysoka, że bez problemu w ciągu dnia jesteśmy w stanie odczytać informacje, które nam wyświetla oraz zobaczyć samego siebie czy dobrze nas widać.

Taki dodatek to spora gratka nie tylko dla vlogerów. Jestem pewny, że sporo osób, tak jak ja zacznie nagrywać siebie przez sam fakt, że tego ekranu aż chce się używać. Oczywiście podgląd nie jest jedynym trybem pracy kamery. Mamy również możliwość wyświetlenia samych informacji na temat kamery i nagrywania. Oznaczenia są wtedy wyświetlane na praktycznie całej powierzchni ekranu przez co mam wrażenie, że jest to wygodniejsze od poprzednich, starych ekranów ciekłokrystalicznych, na których informacje te były wyświetlane bardzo małą czcionką

Sporym udogodnieniem, które również zauważyłem jest fakt, że teraz mamy dostęp do najważniejszych informacji nawet po zmroku! W poprzednich modelach GoPro ekran statusowy nie był podświetlany, przez co przy słabych warunkach oświetleniowych praktycznie nic nie było widać. W nowym GoPro HERO 9 Black nawet podczas vlogowania po zmroku z użyciem na przykład GoPro Light Mod do oświetlenia naszej postaci, dalej jesteśmy w stanie odczytać to co jest wyświetlane na ekranie statusowym.

Wracając jeszcze do samej konstrukcji kamery, ogromnym plusem w HERO 9 jest powrót do wymiennych osłon obiektywu! Nie mam pojęcia, dlaczego w ósemce producent nie zdecydował się na ten krok, ale najważniejsze jest to, że wysłuchał próśb klientów i w najnowszej odsłonie GoPro znajdziemy właśnie wymienną osłonę obiektywu. Warto też wspomnieć, że dzięki zastosowaniu takiej opcji, możliwe jest, że firmy produkujące filtry ND/Polaryzacyjne/Podwodne będą miały ułatwione zadanie na zaprojektowanie odpowiedniego systemu montażu. Podejrzewam, że może to być tak samo jak w dronach DJI – czyli jeśli chcemy założyć na kamerę filtr np. ND8, to musimy zdjąć oryginalną osłonę obiektywu, a na jej miejsce założyć filtr. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne i dużo pewniejsze, niż system mocowania oparty na zahaczania filtru o obudowę kamery, tak jak to było w HERO 8 Black.

gopro hero 9 black - recenzja


Podsumowanie GoPro HERO 9 Black

Nowe GoPro HERO 9 Black to bardzo ciekawa kamera. Wnosi użytkownikom dużo nowych funkcji, ulepszeń oraz zaległych opcji, które już wcześniej oferowała konkurencja (przedni ekran LCD). HERO 9 to jedna z niewielu kamer, na którą bym się przerzucił korzystając z poprzedniej generacji. Dla porównania – posiadając HERO 7 Black nie kupiłbym HERO 8, ale mając HERO 8 kupiłbym HERO 9. Urzekły mnie przede wszystkim nowe funkcje takie jak na przykład moja ulubiona: Scheduled Capture. Tego typu nowe funkcje znacznie ułatwiają użytkownikom stworzenie czegoś, co przedtem było bardzo trudne do osiągnięcia. Moim zdaniem nowe GoPro HERO 9 Black to kamera kompletna i szczerze mówiąc nie wiem co jeszcze można ulepszyć w dziesiątej generacji.

Komentarze do wpisu (14)

17 września 2020

a w trybie webcama można wykorzystać dźwięk który ona rejestruje?

19 września 2020

Ile trzyma bateria? 1h?

23 września 2020

Niestety funkcja kamery internetowej jeszcze nie działa, a dołączony kabel jest poprzedniej generacji i nie zapewni przesyłania obrazu. Prace na oprogramowaniem cały czas trwają i w tym momencie dostępna jest tylko wersja Beta, która sprawia wiele problemów. Trzeba uzbroić się w cierpliwość.

25 września 2020

Jest instrukcja obsługi do 9 tki?

25 września 2020

instrukcje znalazłem na dole w stopce, pod wsparciem GoPro

28 września 2020

Nigdzie nie ma info o rodzaju gniazda microsd: uhs-I czy uhs-II?

17 grudnia 2020

Mam tą kamerkę, jest fajna ale ta stabilizacja to lipa jest, za dnia jest ok ale przy żarówce albo w pochmurny dzień to jest dramat, cały obraz drży podczas wstrząsów, przereklamowana opcja,,, Panowie i Panie gimbal to gimbal i długo go nic nie zastąpi jeszcze... jestem bardzo rozczarowany bo wydałem kasę na cudo które cudem nie jest...

1 stycznia 2021

Czy jest możliwość skręcić trochę te stabilizację w 9tce (sterować nią) czy to już jest niezmienialne? Bo dla mnie jest aż za idealnie. Czasami pozadalbym efektu jak w 7ce.... :/

15 lutego 2021

Jak podłączyć to cudo do TV? Komputer nie widzi tej kamery po podłączeniu przez USB, jak pobierać pliki na komputer?

26 kwietnia 2021

Też próbuje podłączyć GoPro 9 do tv ale narazie bez skutku... chociaż widziałem kabel USB C- HDMI...to może nim? Z komputerem nie ma problemu wystarczy w opcjach kamery zmieniać wystawiania USB...

14 czerwca 2021

Kamera GoPro 9 nie włącza się. Święci cały czas czerwona dioda a po chwili z głośnika wydobywa się skrzeczący dźwięk. Jak zrobić twardy reset nie mając dostępu do menu kamery ?

13 sierpnia 2021

Jak podczas nagrywania w time warp zatrzymać ten tryb abym mógł np powiedzieć coś do kamery a następnie dalej nagrywać w time warp (go pro 9) ?

29 grudnia 2021

Dla mnie kamera go pro 9 to żenada nie możliwości podłączenia jej do telewizora, kupiłem kabel HDMI i C niestety w preferences nie ma opcji hdmi output monitor, media i live itp jak było w poprzednich modelach.

6 kwietnia 2022

Stabilizacja jest genialna, ale w gorszych warunkach musicie zastosować minimalny czas migawki np. 1/120, robi się to poprzez wgranie Gopro Labs i skanowanie kodu QR. Na rowerze i zmiennych warunkach ustawiacie 1/240, wtedy stabilizacja działa świetnie, oczywiście kosztem wyższego ISO, ale to się opłaca. We wnętrzach można spróbować 1/120. Wszystko macie opisane tutaj : https://abekislevitz.com/fix-lowlight-hypersmooth-on-your-gopro/

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl