Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

GoProsfera #178 - Premiera GoPro HERO 9 Black

1
GoProsfera #178 - Premiera GoPro HERO 9 Black

Premiera GoPro HERO 9 Black

Nadszedł ten czas, kiedy producent topowych kamerek sportowych zaprezentował kolejną, dziewiątą już odsłonę kamer GoPro – GoPro HERO 9 Black. Co nowego wprowadza nowy model? Co ma czego poprzednikowi brakowało? Zmian pomiędzy GoPro HERO 8 Black a GoPro HERO 9 Black jest zdecydowanie więcej niż między HERO 8 Black a HERO 7 Black. Jakie to dokładnie zmiany? Tego dowiesz się w dzisiejszym wpisie. Zapraszam!

gopro 9 premiera


Konstrukcja

Zacznijmy od różnic, które zauważymy na pierwszy rzut oka... Nowa kamera GoPro HERO 9 Black otrzymała poprawioną, jeszcze lepszą konstrukcję. W HERO 5/6/7 Black mieliśmy możliwość wymiany osłony obiektywu, gdy ta w wyniku wypadku się zbije/uszkodzi. W HERO 8 z niewiadomych przyczyn ta możliwość została nam, użytkownikom odebrana. Ten kontrowersyjny ruch ze strony GoPro spotkał się z negatywnym feedbackiem ze strony klientów, przez co teraz, w nowym GoPro HERO 9 Black otrzymaliśmy nie tylko wzmocnioną osłonę obiektywu, ale też wymienną! Tak, amerykański gigant w świecie kamer sportowych wziął pod uwagę opinię swoich klientów i przywrócił nam tą możliwość, która powinna być dostępna w każdej kamerze sportowej. Ten ruch z pewnością ucieszy osoby, które korzystają z kamery w bardziej ekstremalny sposób.

Kolejną, widoczną na pierwszy rzut oka zmianą jest nowy ekran statusowy, który znajduje się obok obiektywu. Ten jest znacząco większy oraz otrzymał sporo nowych funkcji. Przede wszystkim nie jest to już ekran monochromatyczny, ciekłokrystaliczny, jest to pełnoprawny ekran LCD o przekątnej ekranu 1,4’’. Część przecieków oraz plotek okazała się prawdziwa i nowe GoPro HERO 9 Black dzięki tej zmianie w znaczący sposób ułatwi tworzenie materiałów Vlogerom. Ekran ten nie tylko pokazuje na żywo obraz z kamery ale również podstawowe parametry kamery takie jak: wybrany tryb pracy, czas nagrania, rozdzielczość oraz ilość wybranych klatek, ilość miejsca na karcie pamięci, stan naładowania akumulatora i wiele innych.

Nowy wyświetlacz również posiada kilka nowych trybów pracy tj.:

- Tryb Full Screen oraz Actual Screen, które wyświetlają tylko obraz z kamery lub obraz z kamery wraz z podstawowymi danymi nagrywania takimi jak: czas nagrania, tryb, poziom naładowania akumulatora itp.

-Tryb Status Only, który na czarnym tle wyświetli parametry kamery. Ta opcja przyda się dla osób, które dokupią do kamery GoPro Media Mod wraz z Display Mod, dzięki któremu wbudowany, przedni wyświetlacz nie będzie musiał wyświetlać podglądu z kamery, ponieważ zastąpi go monitor z GoPro Display Mod.

-Tryb Screen Off – jeśli ktoś nie potrzebuje ani parametrów nagrywania ani podglądu z kamery, może cały ekran wyłączyć aby wydłużyć czas pracy na jednym naładowaniu akumulatora.

To co można też łatwo zauważyć to radiator pod przyciskiem uruchamiania sprzętu. Kamery GoPro od dawna borykały się z problemem nadmiernego nagrzewania się, które czasem kończyło się awaryjnym wyłączeniem. W nowej kamerze GoPro ten problem został rozwiązany stosunkowo sporym radiatorem, który będzie miał za zadanie odprowadzać ciepło nagromadzone przez elektronikę kamery. Podobne rozwiązanie widzieliśmy już w kamerze konkurencyjnej – DJI Osmo Action i pomimo mniejszego rozmiaru radiatora, rozwiązanie te spełniało swoje zadanie, a kamera nie nagrzewała się nadmiernie. GoPro HERO 9 Black poszło w tym samym kierunku i zastosowało troszkę większą powierzchnie do odprowadzania ciepła, przez co GoPro HERO 9 Black prawdopodobnie nie będzie miało problemu, z którym borykały się jego poprzedniczki.

Był już temat przedniego ekranu, który otrzymał znaczący upgrade, ale nic nie wspomniałem o tylnym wyświetlaczu, który też troszeczkę się zmienił – jest o 16% większy. Mała zmiana, która nieco poprawi wygodę i komfort korzystania kamery podczas dostosowywania ustawień lub przeglądania zapisanych nagrań lub zdjęć.

Co prawda na pierwszy rzut oka tego nie zauważymy, lecz warto o tym wspomnieć, ponieważ to bardzo ważna kwestia – bateria. GoPro HERO 9 otrzymało ( w końcu :) ) większy akumulatory. Poprzednie generacje kamer posiadało ogniwa o pojemności 1220 mAh. Nowa kamera posiada teraz baterię aż o 30% większą, przez co automatycznie czas pracy na jednym naładowaniu wydłuży się

Są też elementy, które względem poprzedniczki (GoPro HERO 8 Black) nie zmieniły się. Mam na myśli sposób mocowania kamery do akcesoriów montażowych takich jak wysięgniki lub klipsy. Pomysł zrezygnowania z ramki montażowej znanej z kamer GoPro od HERO 7 Black w dół okazał się fenomenalny, przez co producent uznał, że nie będzie zmieniać czegoś co działa, więc w nowej odsłonie GoPro kolejny raz dostaniemy wbudowane, składane mocowanie „Folding Fingers” znane już z GoPro HERO 8 Black oraz kamery sferycznej GoPro MAX. Niewykluczone jest, że składane mocowanie z HERO 8 / MAX będzie pasowało również do nowej kamery. 


Funkcje GOPRO 9 Black

Lepszy sensor

Nowa kamera to też nowe funkcje, które w GoPro HERO 9 Black również się znalazły. Z największych różnic, które znacząco wpłyną na jakość naszych materiałów to przede wszystkim: 20 MP sensor, dzięki któremu zdjęcia wykonane naszą kamerą sportową GoPro będą jeszcze lepsze i uchwycą jeszcze więcej szczegółów. Jest to dość ważny krok w przód, ponieważ dzięki tak wysokiej jakości zdjęć coraz więcej osób będzie wybierało kompaktowe, wygodne w obsłudze oraz niezawodne GoPro zamiast sporo większych aparatów fotograficznych, które są przede wszystkim cięższe, mniej wygodne w transporcie oraz dużo łatwiej jest je uszkodzić. 

Wyższa rozdzielczość nagrywania

Kolejnym usprawnieniem jest wyższa, maksymalna rozdzielczość nagrywania. W kamerze GoPro HERO 8 Black maksymalnym ustawieniem było 4K w 60 klatkach na sekundę. W przypadku nowego modelu HERO 9 Black również do dyspozycji mamy 4K w 60 FPS ale również dodana została opcja rejestracji obrazu w ultra wysokiej rozdzielczości 5K w 30 klatkach na sekundę. Jest to przeogromna rozdzielczość, z którą zapewne spora część komputerów nie będzie sobie poradzić. Do tej pory sporo naszych klientów miała problem nawet z 4K, więc 5K jest ogromnym skokiem w przyszłość. Dla użytkowników posiadających bardzo wydajny sprzęt, który poradzi sobie z montażem oraz odtworzeniem tak wysokiej rozdzielczości będzie to bardzo fajny dodatek, jednakże dla przeciętnych użytkowników wydaje mi się, że ta opcja będzie jedynie dodatkiem do pokazania znajomym, że posiada się tak wysokiej klasy sprzęt.

HyperSmooth 3.0 i Horizon Leveling

Następną funkcją jest jeszcze lepsza stabilizacja. W HERO 7 Black HyperSmooth 1.0 było na wysokim poziomie, w HERO 8 Black producentowi udało się ją jeszcze na tyle podkręcić, że do tej pory żadna firma nie wyprodukowała gimbala do GoPro HERO 8 Black, bo uważają, że HyperSmooth 2.0 nie potrzebuje żadnego stabilizatora. Nową kamerę GoPro HERO 9 Black, amerykański producent wyposażył w jeszcze lepszą stabilizację HyperSmooth 3.0. Nowy produkt będzie lepiej stabilizował nagranie niż jego poprzednik, a dodatkowy tryb Horizon Leveling znany z zeszłorocznego GoPro MAX idealnie wypoziomuje materiał nawet wtedy, kiedy będziemy obracać kamerą 360 stopni.

TimeWarp 3.0

Funkcja znana z poprzednich generacji kamer również znalazła miejsce w „dziewiątce”. Na myśli mam opcję TimeWrap. TimeWrap to krótko mówiąc filmy w przyśpieszonym tempie. Przyśpieszone materiały mają swoje konkretne typy: TimeLapse, czyli po prostu nagranie w przyśpieszonym tempie, gdzie kamera ciągle znajduje się w jednym miejscu, oraz HyperLapse, który polega również na przyspieszonym tempie, lecz wtedy kiedy kamera się porusza, na przykład: jedziemy samochodem, ustawiamy kamerę na masce i nagrywamy w przyśpieszonym tempie drogę – to co nagramy to właśnie HyperLapse.

W takim razie czym jest TimeWarp? Jest to po prostu TimeLapse lub HyperLapse, który został jeszcze automatycznie wystabilizowane poprzez oprogramowanie kamery GoPro.

W HERO 9 Black otrzymaliśmy trzecią wersje tej opcji, która dodaje nam między innymi wsparcie tego trybu w rozdzielczości 4K.

Webcam Mode

W dobie pandemii coraz popularniejszym trybem pracy jest praca zdalna. Z tego powodu konsumenci zaczeli poszukiwać odpowiedniej dla nich kamery internetowej, która zapewni im jak najwyższą jakość. Spora część tych osób postanowiło wykorzystać posiadaną już kamerę GoPro jako kamerkę internetową, lecz od samego początku sprawiało to niemałe problemy. W pierwszej fazie prób aby podłączyć GoPro HERO 8 Black do komputera jako kamerę internetową, użytkownik potrzebował: GoPro Media Mod, kabel HDMI – micro HDMI oraz urządzenie o nazwie HDMI Grabber. Ten sposób był dosyć ciężki do zrealizowania, ponieważ jedno z najważniejszych części układanki – GoPro Media Mod był bardzo trudno dostępny ( mało tego, do tej pory bardzo ciężko gdziekolwiek w Europie go znaleźć ), a sam koszt potrzebnych akcesoriów mógł sięgać łącznie nawet tysiąca złotych! To rozwiązanie nie odpowiadało klientom GoPro, przez co producent w dalszym kroku udostępnił aplikacje GoPro Webcam App, na początku tylko dla komputerów z systemem Mac OS. Aplikacja po zaktualizowaniu kamery pozwalała na użycie kamery GoPro HERO 8 Black jako kamery internetowej za pomocą jedynie kabla USB-C, który znajdował się w zestawie z samą kamerą. Jakiś czas później światło dziennie ujrzała ta sama aplikacja ale w wersji na komputery z systemem od Microsoftu. To rozwiązanie spisało się na 6, przez co producent kamery postanowił wprowadzić tą funkcjonalność do nowego GoPro HERO 9 Black.

Opcja ta umożliwia nam transmisje obrazu w rozdzielczości FullHD 1080p, a przedni ekran funkcyjny może posłużyć jako podgląd na żywo. To rozwiązanie idealnie spisze się podczas pracy zdalnej jak i dla osób prowadzących relacje na żywo na popularnych serwisach streamingowych typu YouTube lub Twitch.

Nowy tryb HindSight

Jest to opcja, która zminimalizuje nam ryzyko przegapienia ważnego dla nas momentu. HindSight potrafi zarejestrować aż do 30 sekund materiału przed naciśnięciem przycisku spustu migawki. Pozwala to użytkownikom na wciśnięcie przycisku rozpoczęcia nagrywania nawet po tym, jak moment, który chcieliśmy uchwycić minął. W ten sposób praktycznie nie ma możliwości, abyśmy spóźnili się z uruchomieniem nagrywania, przez co uchwycimy jeszcze więcej ważnych momentów.

Live Burst

Tryb ten jest praktycznie tym samym co HindSight, lecz ten pierwszy dotyczył filmowania, a Live Burst robienia zdjęć. Ta opcja pozwala na uchwycenie 1,5 sekundowego filmu zanim zostanie naciśnięty spust migawki. Pozwala to na bezstresowe uchwycenie ważnej chwili, bez obaw, że nie zdążymy trafić w ten odpowiedni moment. Dla przykładu – chcesz zrobić pamiątkowe zdjęcie, jak wraz ze znajomymi, całą grupką podskakujecie na tle zachodzącego słońca. W kamerze bez tego trybu musiałbyś/aś wstrzelić się idealnie w moment, w którym wszyscy są w powietrzu. Live Burst sprawia, że możesz z 1,5 sekundowego nagrania wyciąć jedną lub więcej klatek, które najlepiej obrazują to co chciałeś/aś upamiętnić.

Nowy tryb Scheduled Capture

Fantastyczny tryb, z którego prawdopodobnie będę korzystać najczęściej. Jest to bardzo przemyślana opcja, która działa w tle do 24 godzin w przód na wyłączonej kamerze! Polega ona na uprzednim zdefiniowaniu konkretnej godziny, w której kamera ma się uruchomić i nagrać konkretnej długości film w ustalonym trybie, aby następnie po zakończeniu filmowania automatycznie się wyłączyła. Dla przykładu – jeśli kochasz wschody słońca, ale jednocześnie nie lubisz wcześnie wstawać, to GoPro HERO 9 Black z funkcją Scheduled Capture przychodzi z pomocą! Wieczorem ustawiasz kamerę w miejscu, które Ci odpowiada, definiujesz dokładną godzine, od której GoPro ma zacząć nagrywać i czas kiedy ma zakończyć. Następnie zostawiasz kamere i idziesz spać. Na następny dzień wracasz do kamery, a wschód słońca został pięknie nagrany.


Co zawiera zestaw?

Nowe GoPro HERO 9 Black oprócz podstawowych akcesoriów znanych z poprzednich generacji kamer takich jak: klips montażowy wraz ze śrubą, zaoblona naklejka na kask oraz kabel USB-C do ładowania, otrzymało również w standardzie kompaktowe etui w postaci małej torby, która bez problemu zmieści podstawowe akcesoria pierwszej potrzeby takie jak zapasowe akumulatory i karty pamięci, mały wysięgnik pokroju GoPro Shorty oraz inne drobiazgi. Jest to pierwsze GoPro w historii, która posiada takie udogodnienie w cenie kamery. Taki zabieg znacznie ułatwia sam komfort z użytkowania kamery, ponieważ klienci już nie muszą się martwić o bezpieczne miejsce do przechowania kamery oraz na start mają etui, w którym mogą wszystko trzymać w jednym miejscu.


Podsumowanie

Nowa kamera GoPro HERO 9 Black to dosyć spory przeskok technologiczny względem GoPro HERO 8 Black. Wprowadzone nowe funkcje jak i elementy kamery sprawiają, że wygoda z użytkowania znacznie się zwiększa, a co za tym idzie sama efektywność też jest wyższa. Wbudowany dodatkowy ekran, oferujący podgląd na żywo podczas nagrywania siebie oraz powrót do wymiennej osłony obiektywu to zdecydowanie dobry ruch ze strony producenta, dzięki czemu GoPro 9 zyska spore zainteresowanie nawet spośród użytkowników GoPro HERO 8 Black.

Komentarze do wpisu (1)

29 czerwca 2021

Nic nie piszecie, że kamera traci stabilizację w pochmórny dzień, w pomieszczeniach stabilizacja psuje cały obraz, drży, rozciąga się, trzeba ją wyłączyć a wtedy film jest jak z gopro4

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl