Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

GoProsfera #160 - DJI Mavic Air 2 vs DJI Mavic 2 Pro - co lepsze?

3
GoProsfera #160 - DJI Mavic 2 Pro vs DJI Mavic Air 2 - co lepsze?

Pokazany w drugiej połowie 2018 roku DJI Mavic 2 Pro na nowo zdefiniował jakość dronów kompaktowych, wprowadzając nie tylko rekordowy czas lotu, mnóstwo czujników na pokładzie, ale przede wszystkim 1-calową matrycę. Pomimo tego, że nowy DJI Mavic Air 2 ma mniejszą matrycę, to dalej oferuje bardzo wiele, a w pewnych aspektach góruje nad większym i starszym bratem.

Design

Nie jest tajemnicą, że design Mavica 2 Pro może się podobać. Świetna jakość wykonania, tak samo dobre spasowanie elementów oraz agresywny design sprawiają, że pod kątem samej estetyki Mavic wygląda znacznie lepiej od „spuchniętych” Phantomów 4. O ile poprzedni DJI Mavic Air, który pojawił się notabene przez Maviciem 2 nie przypomina zbytnio wyższego modelu, to inspiracje i ujednolicenie języka projektowania jest wyraźnie widoczne w przypadku nowego DJI Mavic Air 2. Mamy podobnie rozwiązaną konstrukcję głównej bryły, kształt ramion, sposób wkładania akumulatora, dolny aluminiowy radiator oraz charakterystycznie pochylony przód z czujnikami. Odróżnia go natomiast wyżłobienie od góry, zaznaczające czujniki wykrywania przeszkód. O ile pojawiają się opinie, że Air 2 to Mavic Mini na sterydach, to raczej należałoby określić najnowszy model mianem lżejszego brata Mavic 2 Pro.

 dji mavic 2 pro porównanie do dji mavic air 2


 

 

Waga - DJI Mavic Air 2 vs DJI Mavic 2 Pro

Jak bardzo lżejszego? Dokładnie o 337 gramów. Wymiary Mavica 2 Pro po złożeniu to 214×91×84 mm, Air 2 mierzy natomiast 180×97×84 mm, więc są to modele bardzo zbliżone pod kątem objętości, jednak po rozłożeniu przekątna jest mniejsza o 5 cm. Zmiany w wadze zarówno w świetle obecnych jak i przyszłych przepisów Mavic Air 2 ma znacznie większą swobodę, szczególnie pod kątem latania w terenie zabudowanym oraz nad osobami postronnymi. Oczywiście mniejsza waga przekłada się także na lepszy komfort transportowania drona, czy to w torbie czy plecaku.

 MAVIC AIR 2 VS MAVIC 2 PRO


 

 

Sensor / procesor / optyka

DJI Mavic Air 2 posiada matrycę w rozmiarze 1/2” CMOS 12MP (z możliwością rozszerzenia rozdzielczości do 48MP dzięki technologii QuadBayer). W przypadku Mavica 2 Pro mamy do czynienia z matrycą o fizycznej wielkości 1” o rozdzielczości 20MP i optyką sygnowaną logiem marki Hasselblad. To oznacza prawie 4-krotnie większą powierzchnię matrycy, a więc też i pojedynczego piksela. Kolejną różnicą jest przysłona - Air 2 oferuje stałą światłosiłę o wartości f/2.8, Mavic 2 Pro natomiast ma sterowalne przymykanie przysłony od wartości f/2.8 do f/11, przez co nie tylko płynniej można sterować poziomem ekspozycji, ale i głębią ostrości (im wyższa wartość, tym większa głębia i mniejsze rozmycie tła). Oba drony różnią się także kątem widzenia, większy z nich ma obiektyw o ogniskowej 28mm (ekwiwalent dla pełnej klatki) i oferuje 77-stopniowe pole widzenia. Mavic Air 2 charakteryzuje się szerszym kątem widzenia, a to dzięki ogniskowej 24mm, co gwarantuje 84-stopniowy kąt. Wspólnym mianownikiem natomiast jest odległość ostrzenia i wynosi ona od 1 metra do nieskończoności.

 większa matryca w mavic 2 pro vs mavic 2 air

MAVIC AIR 2 VS MAVIC 2 PRO - głębia obrazu


 

Filmy w Mavic Air 2 vs Mavic 2 Pro

Starszy model pomimo większej matrycy oferuje nagrywanie w rozdzielczości maksymalnie w 4K UHD w prędkości do 30 klatek na sekundę oraz FullHD 1080p w tempie do 120 klatek. O ile niższa rozdzielczość zapewnia całkiem niezłe zwolnienie materiału, to w przypadku nagrywania w 4K nie ma takiej możliwości, więc płynność ujęć bazuje całkowicie na umiejętnościach operatora (zwolnienie materiału w postprodukcji poprawia stabilność i płynność nagrań). Nowy DJI Mavic Air oferuje 4K w 60FPS, a FullHD do 240FPS, co oznacza dwukrotnie większe możliwości zwolnienia materiału, a więc zarówno pod kątem płynnych, kinowych ujęć w 4K, jak i dynamicznych sportowych kadrów w 1080p.

 

W tym miejscu warto wspomnieć, że DJI Mavic 2 Pro pomimo 1-calowej matrycy nie wykorzystuje jej całej powierzchni przy nagrywaniu filmów, korzystając z jej części, co w terminologii określa się jako tzw. crop cyfrowy. DJI Mavic Air 2 wykorzystuje pełną matrycę, także podczas nagrywania filmów w HDR (tutaj maksymalnie jednak w 4K30FPS).

 hdr - MAVIC AIR 2 VS MAVIC 2 PRO

Obie kamery mają wsparcie HDR, jednak pod kątem dalszej, bardziej zaawansowanej postprodukcji to DJI Mavic 2 Pro pozwala na więcej, ponieważ ma 10-bitową przestrzeń kolorystyczną D-LogM, która w rękach profesjonalistów to naprawdę potężne narzędzie. DJI Mavic Air 2 oferuje standardową, 8-bitową przestrzeń, ale mimo tego do wyboru jest płaski profil kolorystyczny D-Cinelike dla osób, które chcą - w bardziej zaawansowany sposób niż narzuca to sama kamera - ustalić sobie kolorystykę nagrań. Dodatkowo zmianami na plus w Airze 2 względem Mavic 2 Pro jest większa przepustowość nagrywanego materiału, ponieważ oferuje on maksymalnie 120Mpbs w kodeku H.265, zamiast 100Mbps w tym samym kodeku, jak ma to miejsce w starszej konstrukcji. Wzrost ilości informacji o 20% to większe pole manewru w przypadku „wyciągania” informacji kryjących się w cieniach i prześwietleniach, a także lepsza jakość materiału.

 lepsza jakość w kamerze mavic 2 pro vs dji mavic air 2

 

 


 

Zdjęcia

Tutaj także z racji na różnice w wielkości matrycy, analogicznie będą się pojawiać różnice. Rozdzielczość 20 megapikseli w DJI Mavic 2 Pro sprawia, że zdjęcia z odpowiednio większej matrycy przekazują więcej informacji o świetle, więc wieczorne zdjęcia wypadają znacznie lepiej niż w Mavicu 2 Zoom z matrycą CMOS 1/2,3”, a więc jeszcze mniejszej niż w Air 2. Nie można jednak zapominać o fakcie, że mniejsza matryca to także mniejsza rozdzielczość (realna) i piksele też są odpowiednio duże. Rozszerzenie do 48 megapikseli za pomocą interpolowania w technologii QuadBayer pozwala na uzyskanie jeszcze lepszych rezultatów, a sam DJI mocno pracował nad technologią odszumiania zdjęć i wyższych czułości matrycy bez szumów, więc pomimo różnic w specyfikacji, Mavic Air 2 może być realnie ciekawą propozycją dla osób skupionych na podniebnej fotografii zamiast nagrywaniu, tym bardziej że w zestawie Fly More Combo dodatkowo dołączane są szare filtry fotograficzne. Oba modele są z stanie rejestrować zdjęcia zarówno w formacie JPEG, jak i DNG RAW, co z pewnością ucieszy bardziej ambitnych fotografów, którzy dodatkowo obrabiają swoje zdjecia.

piękny krajobraz - DJI MAVIC AIR 2 VS DJI MAVIC 2 PRO

Pomimo tego, że DJI Mavic 2 Pro posiada wyższe czułości ISO w maksymalnym ustawieniu (12800 vs 3200 w Air2), to należy pamiętać, że realnie zdjęcia wykonuje się do wartości na poziomie 1600, by szum cyfrowy nie był tak intensywny. Podobna sytuacja ma miejsce w lustrzankach, które oferują rozszerzenia czułości do wartości takich jak 25600 lub 51200, ale używalne maksymalne wartości to raczej 3200-6400.

 latanie dronem - DJI MAVIC AIR 2 VS DJI MAVIC 2 PRO

Tematem pośrednim pomiędzy filmem, a zdjęciami są filmy poklatkowe, które Mavic 2 Pro oferuje w rozdzielczości 4K, natomiast Mavic 2 Pro korzystając z dobrodziejstw matrycy QuadBayer pozwala na Hyperlapse w 8K. Żeby uświadomić skalę takiego filmu, jego rozdzielczość jest 4-krotnie większa od 4K i 16-krotnie większa od FullHD 1080p – w dronie mniejszym od niejednego obiektywu fotograficznego! Oczywiście dla tych, którzy nie są w stanie jeszcze czerpać korzyści z tak dużej rozdzielczości, czy to do natywnego odtwarzania czy do kadrowania, producent przygotował jeszcze możliwość robienia ujęć poklatkowych w 4K i FullHD. Te pozwalają na podgląd na żywo podczas realizacji ujęć, ponieważ 8K nie jest odtwarzany w aplikacji telefonu, a dopiero na komputerze.

 


 

Czas lotu

Przy premierze DJI Mavic 2 dość wyraźnie podniósł poprzeczkę, jeżeli chodzi o czas lotu. Mając za poprzednika model Pro, który realnie latał około 26 minut, a także półkę niżej Mavica Air z 18 minutowym czasem lotu, Mavic 2 Pro jest naprawdę ciekawą propozycją z realnym czasem na poziomie 29-30 minut. Do tej pory tylko malutki Mavic Mini osiągał podobne czasu, a obecnie Air 2 ustala nowy rekord pod kątem lotu na jednej baterii. Według producenta ma on osiągnąć nawet 34 minuty na jednym ładowaniu, co jest naprawdę satysfakcjonującym wynikiem, biorąc pod uwagę akumulator o pojemności 3500mAh. Baterie do DJI Mavic Air 2 są także tańsze, więc w łatwy sposób można przedłużyć czas lotu do 1,5 godziny za pomocą zestawu Fly More Combo lub poprzez dokupienie zapasowych akumulatorów poza zestawem.

dji mavic 2 vs mavic air 2 


 

Głośność

DJI Mavic Air pierwszej generacji nie grzeszył niestety kulturą pracy, był zdecydowanie jednym z głośniejszych dronów DJI w ofercie, a także nie posiadał składanych wirników nowej generacji. W bezpośrednim porównaniu przegrywał on starcie z Maviciem 2, który nie tylko pracował ciszej, ale też na mniej uciążliwych dla ucha częstotliwościach. DJI Mavic Air 2 wykorzystuje podobną do Mavica 2 Pro konstrukcję śmigieł i silników, a biorąc pod uwagę fakt, że zapisy prawa lotniczego w UE mają obejmować także poziom hałasu generowanego przez drona, to nie można mówić o regresie. Jeżeli nie będzie on cichszy od i tak dość dyskretnego M2Pro, to Air 2 będzie odznaczać się takim samym poziomem hałasu na poziomie 68-70dB (Mavic Air osiągał nawet 84dB).

 


 

Kontroler - DJI Mavic Air 2 vs DJI Mavic 2 Pro

Duże zmiany zaszły w materii tego, za pomocą czego sterujemy jednym i drugim dronem. DJI Mavic 2 Pro korzystał z usprawnionej pod kątem ergonomii przycisków i transmisji aparatury tożsamej z pierwszym modelem z tej serii. Mamy tutaj klasyczny już kształt z uchwytem na telefon w formie rozkładanych zaczepów, gdzie z jednej strony łączymy telefon po kablu do aparatury, mamy spory wyświetlacz między joystickami pokazujący podstawowe informacje dotyczące drona (np. pułap, dystans, stan baterii, jakość sygnału, ilość satelit do pozycjonowania), a także parametry kamery (m.in. prędkość migawki, ISO, wartość ekspozycji). Przy prawym joysticku znajdziemy drugi, mniejszy do nastawów kamery, a po prawej stronie znajduje się przełącznik trybów tripod / sport / normal. Dla osób, które nie chcą korzystać z telefonu podczas latania jest jeszcze możliwość kupna Smart Controllera z wbudowanym jasnym wyświetlaczem o przekątnej 5,5”, który między innymi oferuje możliwość strumieniowania sygnału video z drona przez kabel HDMI w jakości 4K.

 transmisja na żywo dji dron mavic 2 pro vs dji mavic air 2

W przypadku DJI Mavic Air 2, kontroler do sterowania nim jest większy i cięższy, ale też znacznie bardziej dopracowany pod kątem ergonomii użytkowania. Nie mamy wyświetlacza na przodzie, operator bazuje na informacjach pokazywanych na ekranie w aplikacji, ale dla osób amatorsko zajmujących się lataniem nadmiar informacji podczas lotu jest niepotrzebny, tym bardziej, że w DJI Mavic 2 Pro dubluje on informacje wyświetlane na aplikacji i często osoba zaczynająca latanie na bardziej zaawansowanych platformach po prostu nie wie gdzie ma kierować wzrok (czy na podgląd, czy na drona, czy na wyświetlacz na kontrolerze). Idąc dalej mamy chowane joysticki jak w Mavicu 2 Pro, przełącznik trybów lotu jest na środku, w prawym górnym rogu znajduje się przycisk zmiany trybu kamery, w lewym przycisk powrotu do domu. Na górze aparatury mamy nie tylko pokrętło sterowania gimbalem (po lewej stronie), ale także WAŻNE! Dwustopniowy przycisk wyzwalania migawki, którego brakowało w pierwszym modelu Air. Tak więc jednym przyciskiem można najpierw ustawić ostrość (1. stopień), a potem rozpocząć nagrywanie lub zrobić zdjęcie (2. stopień). Kolejną ważną zmianą jest sposób zamocowania telefonu – z racji na popularyzację bezramkowych konstrukcji, projekt z DJI Mavic 2 Pro może przeszkadzać, częściowo zasłaniając ekran z interfejsem aplikacji i podglądem na żywo. Tutaj telefon mocuje się zaciskowo od góry, dzięki czemu nie zaburzamy wizji podglądu obrazu, a mamy także możliwość w komfortowy sposób podpiąć kabel do transmisji. Od spodu aparatury znajduje się dodatkowo głośnik, informujący o pobliskich lotach załogowych poprzez zaimplementowany system AirSense.

 kotroler


 

Transmisja

DJI Mavic 2 Pro odznaczał się jedną z najlepszych jakości transmisji obrazu, szczególnie po przejściu z modułu Lightbridge 2 w modelu Mavic Pro na OcuSync 2.0, który nie tylko zwiększał zasięg, był bardziej odporny na zakłócenia podczas lotu w terenie zabudowanym, ale także zmniejszał opóźnienie w transmisji i pozwalał na przesył materiału na żywo w rozdzielczości 1080p zamiast 720p. Niestety pierwszy Mavic Air oferował transmisję po Wi-Fi, tak więc realne zasięgi w mieście i poza nim były kilkukrotnie mniejsze i właśnie w rozdzielczości 720p. DJI chyba wyciągnął wnioski, ponieważ nowy DJI Mavic Air 2 oferuje właśnie transmisję poprzez OcuSync 2.0, tak samo jak ma to miejsce w droższym i bardziej zaawansowanym modelu.

Oczywiście warto pamiętać, że lot rekreacyjny powinien odbywać się w zasięgu wzroku operatora lub obserwatora, który ma zachowaną łączność radiową.

Dla osób, które same koniecznie chcą latać poza zasięgiem wzroku wymagane jest ukończenie kursu i zdanie egzaminu państwowego UAVO / BVLOS (Unmanned Aerial Vehicle Operator / Beyond Visual Line Of Sight).

 inteligentny tryb w dji


 

Inteligentne tryby

Autonomia drona na chwilę obecną opiera się nie tylko na prostych, półautonomicznych funkcjach jak selfie z drona (Dronie), odlot do góry ze skierowaniem kamery do dołu (Rocket), odlatywaniem po spirali (Helix) lub orbitowanie (Circle). Te w aplikacji nazywane są trybami QuickShot. DJI Mavic 2 Pro posiadał zaimplementowany system śledzenia obiektów Active Track drugiej generacji, gdzie w DJI Mavic Air 2 jest już ActiveTrack 3.0, czyli poprawiona wersja, pokazana wcześniej w gimbalach DJI Osmo Mobile 3 i DJI Ronin-SC. Oznacza to, że Air 2 jest pierwszym dronem tego producenta z najnowocześniejszą funkcją autonomicznego śledzenia. Dodatkowo oba drony posiadają tryb śledzenia z orbitowaniem POI (Point Of Interest), ale już tylko Mavic Air 2 posiada tryb Spotlight 2.0, który umożliwia swobodny lot platformą, a kamerą steruje procesor starając utrzymać się zaznaczony obiekt w kadrze.

 dji mavic air 2 i jego lot

Jak oba drony radzą sobie ze śledzeniem obiektów? DJI Mavic 2 Pro posiada funkcję High Speed Tracking, która umożliwia śledzenie przy jego maksymalnej prędkości wynoszącej 72 km/h, ale ograniczeniem było całkowite wyłączenie czujników wykrywania przeszkód – do nagrywania dynamicznych ujęć przy płaskim terenie jednak sprawdzała się idealnie. DJI Mavic Air 2 osiąga maksymalnie 68 km/h i jest w stanie śledzić obiekt na takich samych zasadach jak większy brat, jednak problemem może być jednoczesne śledzenie i orbitowanie – tutaj polecamy prędkości do 40-45 km/h, a przy maksymalnej prędkości śledzenie z danej strony obiektu.


 

Aplikacja -Mavic Air 2 vs Mavic 2 Pro

Jak to wszystko zaprogramować? Za pomocą dedykowanej aplikacji producenta, która jest inna w przypadku Mavica 2 Pro i Mavica Air 2 – pierwszy z nich korzysta z DJI Go 4, a drugi z nowopowstałej DJI Fly App. DJI Go 4 jest aplikacją pokazaną w 2016 roku przy premierze Phantoma 4 (stąd nazwa) i nie jest tak przejrzysta dla początkującego jak DJI Fly stworzona właśnie na potrzeby amatorskiego zastosowania – czy to w przypadku DJI Mavic Mini czy właśnie pokazanego Aira 2. DJI Fly App jako znacznie odświeżona alternatywa do obsługi drona nie tylko jest bardziej czytelna, ale też intuicyjna i posiada przeźroczyste pola ikon, nie ograniczając pola widzenia z transmisji wideo. Ważnym wymogiem jest jednak posiadanie telefonu z 64-bitową architekturą procesora, więc starsze smartfony nie będą kompatybilne z apką do Mavica Air 2, dlatego warto sprawdzić na stronie producenta, czy urządzenie którym dysponujemy jest na liście tych obsługiwanych. DJI wyraźnie kroczy ścieżką Apple, jeżeli chodzi o tzw. material design – uproszczenie, intuicyjność i całkowitą implementację wyglądu systemu aplikacji.

  aplikacja dla dji dron


 

Bezpieczeństwo

Oba drony posiadają szereg zabezpieczeń, które mają uchronić operatora nie tylko przed niepotrzebnymi problemami, ale także odciążyć go przy pracy nad ujęciami. Zarówno na pokładzie Mavica Air jak i Pro drugiej generacji znajdziemy:

  • GPS i GLONASS jako systemy pozycjonowania

  • barometr do utrzymywania pułapu na podstawie odczytu ciśnienia

  • żyroskop do utrzymywania poziomu względem podłoża

  • kompas elektroniczny odpowiedzialny za orientację drona w przestrzeni

  • czujniki z przodu, tyłu i od spodu (ostatnie wsparte o podczerwień)

 

Typowe dla Mavica 2 Pro są:

  • czujniki od góry drona

  • czujniki po bokach

 dron dji mavic 2 pro omija przeszkody

 

DJI Mavic Air 2 wyróżnia się jednak dodatkowo:

  • Systemem APAS 3.0, który pozwala na obliczenie i zmianę trajektorii drona nie tylko podczas powrotu do domu w sposób autonomiczny, ale także podczas śledzenia obiektów.

  • AirSense, który wprawdzie występuje w Mavicach 2 serii Enterprise, ale w wersji konsumenckiej jest tylko w Air 2.

 


 

DJI Mavic Air 2 vs DJI Mavic 2 Pro - Cena

DJI Mavic Air 2 według niektórych niebezpiecznie zbliża się do poziomu cenowego DJI Mavic 2 Pro, jednak należy pamiętać, że mówimy o świeżo pokazanym dronie i drugim, który jest prawie 2 lata na rynku. DJI Mavic 2 Pro w wersji podstawowej kosztuje 6199 zł, a w wersji Fly More Combo (oddzielnie dron + Fly More Kit) to już koszt 7598 zł. Wersja podstawowa ze Smart Controllerem to koszt 8799 zł, a wersja DJI Mavic 2 Pro + Smart Controller + Fly More Kit to już sumaryczny koszt 10198 zł.

Dla porównania podstawowa wersja DJI Mavic Air 2 to koszt 3999 zł, a Fly More Combo kosztuje 4999 zł. W tym wypadku różnica robi się znaczna, w momencie gdzie jednak droższy dron oferuje profesjonalne rozwiązania pod kątem rejestracji obrazu, optykę firmy Hasselblad i większą matrycę.

 


 

Podsumowanie

Czy DJI Mavic Air 2 zagrozi pozycji Mavica 2 Pro? Jeżeli rozpatrujemy pod kątem ambitnego amatora, dla którego parametry pierwszego Aira były niewystarczające i zastanawiał się nad kupnem Mavica 2 Pro, mimo że nie byłby w stanie wykorzystać pewnych parametrów, to zdecydowanie tak. DJI Mavic 2 Pro dalej będzie lepszym wyborem dla użytkowników zaawansowanych pod kątem nagrywania i postprodukcji, dla których to nie jest pierwszy dron, a często dodatek do półprofesjonalnego lub profesjonalnego sprzętu do nagrywania na ziemi. Mavic Air 2 to idealny pomost między podstawowym Mini, a jednak bardzo zaawansowanym Pro drugiej generacji. DJI nie chce jednocześnie zabić jednym modelem dwóch innych w swojej ofercie, ponieważ taki wewnętrzny kanibalizm spowodowałby większy zamęt dla osoby zastanawiającej się na kupnem. Jeżeli jest jednak model, którego sens istnienia stoi pod znakiem zapytania, to jest to zdecydowanie DJI Mavic 2 Zoom. 

Komentarze do wpisu (3)

30 kwietnia 2020

Wszystko ładnie opisane. Niestety wersje Mavica air 2 na Europę są pozbawione airsense (ADS-B).Dostępne tylko na rynek amerykański, spowodowane wymogiem przepisów lotnictwa. Mało kto doczyta że system Activetrack 3.0. Działa tylko przy nagrywaniu Fullhd max 60 kl/s, myślę że Dji strzeliło sobie w kolano.

3 maja 2020

Warto jeszcze wspomnieć o jednej wadzie. Dla osób bez uprawnień. Od stycznia 2021 Mavic Air 2 będzie w kategorii A2 a na dodatek będzie nim można latać powyżej 50m od ludzi. To dla tego, że nie posiada kategorii C1 a waży więcej niż 500g (przepisy przejściowe UE). Stary Macicy Air będzie w C1 co umożliwi latanie nawet w miastach

5 maja 2020

Długo czekałem na dron dji, który zapewni mi 240 klatek przy full hd w możliwej cenie. Znaczy możliwe, moim zdaniem tanio nie jest, ale jednak parametry są takie, na jakie czekałem. Dlatego mavic air 2 znalazł się w koszyku, dziękuję i chętnie skrobnę parę słów po pierwszych lotach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl