Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

Porównanie GoPro 11 vs GoPro 10

2
Porównanie GoPro 11 vs GoPro 10

Porównanie GoPro 11 vs GoPro 10

Na porównanie GoPro 11 i GoPro 10 czekał chyba każdy. Wszystko przez to, że z wyglądu różnic dużych nie znajdziemy. Kamery z pozoru są bardzo podobne do siebie, lecz największe różnice znajdziemy w ich wnętrzu. Jeśli chcesz się dowiedzieć - Co wybrać GoPro 11 czy GoPro 10, dobrze trafiłeś/aś. Zapraszamy do wpisu!

 

 

Konstrukcja GoPro HERO 11 Black vs GoPro HERO 10 Black

Zaczniemy od najmniejszych zmian między GoPro 11 a GoPro 10, najlepsze zostawmy na koniec. Z samego wyglądu, tylko jeden element jest w stanie wskazać z jaką kamerą mamy do czynienia - numerem na boku. Standardowe rozwiązanie w GoPro aby rozróżnić modele kamer. Każda obecnie kamera GoPro po jej prawej stronie (patrząc od frontu) posiada nałożony numer wersji. Domyślamy się, że wiele osób może zdziwić to, że jedenastka wygląda dokładnie tak samo jak dziesiątka, lecz ma to też swoje powody. Pierwszy - GoPro udało się stworzyć sprawdzoną już konstrukcję, która oferuje najwięcej możliwości zachowując przy tym względnie niewielkie wymiary. Kombinowanie z nową, niesprawdzoną konstrukcją mogłoby przynieść odwrotne od oczekiwanych skutki. Drugim powodem, moim zdaniem najważniejszym, to kompatybilność nowej kamery GoPro ze starymi akcesoriami z GoPro 10 i 9. Jest to świetna informacja dla osób, które wymieniają swoją dziewiątkę lub dziesiątkę na nowszy model lub kupują jedenastkę aby mieć więcej kamer. Przy takim rozwiązaniu nie musimy ponownie kupować tych samych, drogich akcesoriów, ponieważ akcesoria z GoPro 10 i 9 pasują do GoPro 11

Dla tych, którzy wcześniej nie śledzili GoPro, fragment nt. co możemy znaleźć w samej konstrukcji kamer. Obie posiadają dwa wyświetlacze, jeden do podglądu obrazu gdy filmujemy swoją osobę lub robimy selfie, a drugi, główny i dotykowy do dostosowania wszelkich ustawień kamery takich jak tryb, rozdzielczość, ilość klatek na sekundę i wiele, wiele więcej. Z wyglądu ekrany w obu kamerach niczym się nie różnią - są tych samych rozmiarów, tak aby m.in. można było zastosować etui z HERO10 i HERO9 do HERO11. Jest jednak jedna zasadnicza różnica w działaniu ekranu głównego - czułość na dotyk. Rok temu GoPro 10 zaskoczyło nas bardzo płynnymi animacjami na ekranie. Nowe GoPro 11 nie pozostaje mu dłużne i dostarcza nam ekran o zupełnie nowym odczuciu z korzystania. Ekran dosłownie pracuje jak te z telefonów komórkowych. Jest precyzyjny, płynny i czuły na dotyk - tak jak to powinno być w zasadzie od początku. Teraz już nie musimy się męczyć aby dobrze trafić w odpowiednią opcję na ekranie, ekran GoPro 11 jest na tyle poprawiony, że zadziała od razu. Z kolei ekran podglądowy sprawia wrażenie lepszej jakości niż w poprzedniku - lecz może to być moja subiektywna opinia. 

Zarówno nowe GoPro HERO 11 Black jak i GoPro HERO 10 Black posiadają wymienny akumulator. To bardzo ważny aspekt każdej kamery sportowej - kiedy podczas akcji zabraknie nam baterii, możemy w kilka sekund ją wymienić i powrócić do nagrywania. Oczywiście baterie z GoPro 10 pasują do GoPro 11 i na odwrót. Ponadto wszystkie ładowarki i HUBy również będą w pełni kompatybilne z nową kamerą. Bardzo ciekawym rozwiązaniem w GoPro 11 jest dodanie do standardowego zestawu nowej baterii Enduro. Jest ona znacznie lepsza od standardowej baterii, szczególnie przy niskich temperaturach do -10 stopni Celsjusza. Kamera wtedy zauważalnie dłużej pracuje niż na baterii standardowej, a w dodatku szybciej się ładuje. Oczywiście jeśli czas jaki oferuje baterie nie będzie wystarczający, obie kamery możemy podłączyć do zewnętrznego źródła zasilania (ładowarka sieciowa lub powerbank), dzięki czemu kamera będzie pracować tak długo aż zabraknie miejsca na karcie pamięci lub wyczerpie się energia w zewnętrznym źródle zasilania. 

To co jest niezmienne od 6 generacji kamer GoPro to wodoszczelność. Nie zabrakło jej również w GoPro 11. Kamera jest w pełni wodoszczelna aż do 10 metrów głębokości (do ciśnienia 2 atmosfer) bez użycia dodatkowych akcesoriów. Jedyne co należy zrobić to upewnić się, że drzwiczki w kamerze są dokładnie zamknięte, a na uszczelce nie ma żadnych ciał obcych, które mogłyby przeszkodzić w pracy uszczelki. Są też osoby, które nurkują głębiej niż 10 metrów, do takich zastosowań producent przewidział obudowę wodoszczelną (do zakupu oddzielnie), która rozszerza wodoszczelność kamery aż do 60 metrów. Dla przypomnienia, z racji na identyczną konstrukcję, obudowa z GoPro 10 pasuje do GoPro 11

To co jest bardzo ważne, szczególnie dla bardziej wymagających użytkowników to wymienna osłona obiektywu. Obie kamery posiadają takową, która dodatkowo jest wyposażona w powłokę hydrofobową pomagającą odprowadzać wodę z obiektywu podczas wodnych ujęć. Ponadto osłona obiektywu GoPro 11 jest bardziej odporna na zarysowania, redukuje efekt flary oraz ogranicza efekt rozdwajania się obrazu

Mocowanie w GoPro 11 również pozostało bez zmian. Jest to bardzo solidne, metalowe mocowanie, które pierwszy raz zobaczyliśmy w GoPro HERO 8 Black. Jest to bardzo wytrzymałe mocowanie, które znacząco podniosło bezpieczeństwo kamery podczas korzystania z wszelkiego rodzaju uchwytów montażowych. 

 

Stabilizacja obrazu GoPro 11 vs GoPro 10

GoPro już nas przyzwyczaiło, że wraz z premierą nowych kamer GoPro, premierę ma również kolejna odsłona stabilizacji. Nie inaczej jest i w tym przypadku. Nowe GoPro 11 otrzymało stabilizację HyperSmooth 5.0! Jest to już piąta odsłona topowej stabilizacji cyfrowej w kamerach GoPro. Dlaczego stabilizacja cyfrowa, a nie optyczna? GoPro to kamery sportowe, przystosowane do najcięższych warunków nagrywania. Przez to też są narażone na upadki, uderzenie, co mogłoby szybko uszkodzić optyczną stabilizację obrazu. Dlatego też w żadnej kamerze GoPro nie znajdziemy żadnego elementu mechanicznego. W przypadku GoPro 10 mamy do czynienia z poprzednią wersją HyperSmooth - 4.0. Wciąż to świetna stabilizacja, lecz względem jedenastki ma swoje ograniczenia. 

Największą różnicą jest funkcja stabilizacji horyzontu. W GoPro HERO 10 mamy dwie możliwości - utrzymywanie horyzont do około 30-40 stopni przechylenia kamery, lub druga opcja z wykorzystaniem soczewki MAX Lens Mod - utrzymywanie horyzontu w 360 stopniach

W przypadku GoPro HERO 11 Black również mamy te dwie opcje lecz z jedną zasadniczą różnicą. Za sprawą większego sensora, utrzymywanie horyzontu (Horizon Lock) działa teraz bez konieczności wykorzystania MAX Lens Mod! Jest to ogromne usprawnienie względem GoPro 10. Teraz już nie musisz kupować drogiego akcesorium aby mieć tę samą funkcję. 

Pomimo powyższej dużej różnicy, w dalszym ciągu zarówno nowe GoPro 11 jak i jego poprzednik GoPro 10 mają na tyle zaawansowaną stabilizację, że nie potrzebujemy już zewnętrznych stabilizatorów obrazu (gimbali). Poziom stabilizacji HyperSmooth jest na najwyższym poziomie, przez co ciężko, o ile jest to w ogóle możliwe, znaleźć konkurencję dla GoPro. 

 

 

GoPro 11 vs GoPro 10 - Jakość filmów i zdjęć

Pomimo teoretycznym braku różnic na papierze, jakość obrazu troszkę się zmieniła na korzyść GoPro 11. W nowym GoPro ponownie mamy do dyspozycji maksymalnie rozdzielczość 5.3K 60FPS, 4K 120FPS, 2.7K 240FPS i 1080p 240FPS. Dokładnie takie same parametry ma znana już nam GoPro HERO 10 Black. Gdzie jest zatem różnica między GoPro 11 a GoPro 10? W matrycy. W nowym GoPro 11 mamy do dyspozycji większą matrycę o wielkości 1/1,9", która m.in. pozwoli nam zarejestrować jeszcze więcej szczegółów na nagraniu oraz zbierze więcej światła przy filmowaniu w ciemniejszych warunkach. Dla porównania, GoPro 10 ma matrycę znaną jeszcze z GoPro 5 - 1/2,3", która dosyć słabo radzi sobie po zmroku. 

W przypadku zdjęć, tu nawet na papierze jest zmiana. Zdjęcia w GoPro 11 są wykonywane w aż 27 MP, co charakteryzuje się wysoką jakością i ilością szczegółów na zdjęciu. Dzięki temu rozwiązaniu, GoPro 11 idealnie zastąpi Twój nieporęczny i ciężki aparat fotograficzny, przy tym da Ci jeszcze więcej możliwości. HERO 10 z kolei posiadał sensor wykonujący zdjęcia w 23 MP. Największą różnicę znajdziemy w szczegółowości zdjęć oraz podczas ich obróbki. Dodatkowo kolejny raz za sprawą większej matrycy, GoPro 11 posiada większą rozpiętość tonalną, która zauważalna będzie przy wschodach i zachodach słońca. 

Jakość filmów w GoPro składa się z wielu czynników. Sama rozdzielczość to nie wszystko - dochodzi do tego też oprogramowanie kamery, stabilizacja, matryca i optyka. Pomimo tych samych rozdzielczości wykorzystywanych w kamerach GoPro 11 i GoPro 10, większa matryca w jedenastce pozwala na zarejestrowanie większej ilości szczegółów na materiale oraz większej ilości światła. Lepsza stabilizacja zadba o jeszcze lepszą płynność i stabilność nagrania, a możliwość filmowania w 10-bitach da jeszcze większe pole do manewru dla osób zajmujących się obróbką wideo. 

Warto też wspomnieć co same kamery oferują za sprawą ww. rozdzielczości i klatkażu. Jako że obie nagrywają w wysokich ilościach FPS, możemy nimi nagrywać filmy slow motion w dużych rozdzielczościach. Dla zobrazowania - w 5.3K 60 FPS możemy nagrać 2-krotne slow motion, w 4K 120FPS 4-krotne, 2.7K 240FPS i 1080p 240FPS aż 8-krotne. GoPro po raz kolejny wysoko zawiesiło poprzeczkę. 

 

Kąt widzenia w GoPro 11 a GoPro 10

Kąt widzenia w GoPro to kolejny temat, który się lekko zmienił. Nowe GoPro HERO 11 Black ma teraz, za sprawą nowego sensora, możliwość ustawienia jeszcze większego kąta widzenia - HyperView. Jest to ogromny kąt widzenia, ekwiwalent 12 mm. W GoPro HERO 10 Black maksymalnie mieliśmy do dyspozycji SuperView, co było ekwiwalentem 16 mm. Jest to dosyć spora różnica, którą na pewno docenią osoby lubiące filmować pełne akcji aktywności fizyczne. 

Ponadto za sprawą większego pola widzenia kamery oraz obsługą blokady horyzontu w 360 stopniach bez wykorzystania MAX Lens Mod, kamerę GoPro HERO 11 Black dużo prościej będzie zamontować na kasku, ponieważ nawet jeśli konstrukcja kasku umożliwi jedynie na pionowe zamontowanie kamery, to funkcja Horizon Lock będzie w dalszym ciągu filmować w poziomie, dzięki czemu materiał będzie taki jakby kamera była zamontowana poziomo. 

 

Czy akcesoria z GoPro 10 pasują do GoPro 11

Pytanie, które prawdopodobnie każdy sobie w tym momencie zadaje - czy uchwyty, obudowy, baterie i wiele więcej z GoPro HERO 10 Black pasują do GoPro HERO 11 Black? Tak! Dzięki niezmienionej konstrukcji kamery, dokładnie każdy element z GoPro 10 pasuje do GoPro 11, niezależnie czy są to akcesoria z sekcji zasilanie, uchwyty montażowe, czy też obudowy. Wszystko będzie pasowało, co z pewnością ucieszy osoby przesiadające się z HERO10 na HERO11 lub osoby, które postanowiły kupić sobie drugą kamerę w postaci GoPro 11. Nie musimy kolejny raz kupować akcesoria za duże kwoty, możemy wykorzystać akcesoria z GoPro 10 do GoPro 11 i na odwrót

To samo tyczy się akcesoriów takich jak piloty do zdalnego sterowania kamerą. W dalszym ciągu będą pasować, a na dodatek posiadając zarówno GoPro HERO 10 jak i GoPro HERO 11, można je jednocześnie połączyć z pilotem, aby następnie jednocześnie uruchomić z dwóch różnych perspektyw nagrywanie. 

Dodatkowo bateria Enduro z zestawu z GoPro 11 również pasuje do GoPro 10, dzięki czemu i dziesiątka ma możliwość dłuższej pracy przy niższych temperaturach. 

 

Podsumowanie

Kolejny raz utwierdzamy się w przekonaniu, że amerykański producent kamer sportowych postanowił wrócić do korzeni i zadbać o każdego użytkownika - nawet tego ze starszą kamerą. Pomijając na ten moment aspekty techniczne, GoPro HERO 9 Black, GoPro HERO 10 Black oraz nowe GoPro HERO 11 Black, konstrukcyjnie są identycznie, dzięki czemu wszelkiego rodzaju akcesoria z którejkolwiek z tych trzech kamer będą pasować do każdej z nich. Jest to dokładnie taka sama sytuacja jaka miała miejsce w przypadku GoPro HERO5 Black, GoPro HERO6 Black i GoPro HERO7 Black.

Najwięcej zmian znajdziemy w samym działaniu obu kamer. Przede wszystkim większa matryca, dużo bardziej responsywny ekran w GoPro 11, lepsza jakość obrazu, większy kąt widzenia, lepsza stabilizacja, 10-bit, Horizon Lock w 360 stopniach bez wykorzystania GoPro MAX Lens Mod i wiele więcej

Jeśli szukasz najlepszej kamery sportowej na rynku, która posiada najwięcej możliwości zarówno filmowania jak i stabilizacji, wybierz GoPro HERO 11 Black. Jeśli jednak nie potrzebujesz najnowszego modelu, HERO10 Black dalej jest świetną kamerą, a jej wsparcie będzie tak długie jak GoPro 11.

Komentarze do wpisu (2)

13 listopada 2022

A jak z zajmowanym miejscem na danych rozdzielczościach?

21 maja 2023

Przydałyby się możliwości edycji na desktopie (Mac/Windows) jak w aplikacji Quik na smartfony.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl