Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

Porównanie GoPro 10 vs GoPro 9

0
Porównanie GoPro 10 vs GoPro 9

Porównanie GoPro 10 vs GoPro 9

Jak co premierę powstaje takie samo pytanie - które GoPro wybrać? Czy nowa kamera GoPro 10 jest lepsza od poprzednich modeli? Jakie są najistotniejsze i najważniejsze różnice między tymi kamerami, które bezpośrednio wpływają na komfort z użytkowania. Zapraszamy do porównania dwóch najlepszych kamer GoPro - GoPro 9 vs GoPro 10. 

 

 

Jakość obrazu GoPro 9 vs GoPro 10

GoPro przyzwyczaiło już nas, że każda nowa generacja kamery jest w pewnych aspektach lepsza od poprzednika. W przypadku GoPro 10 nie uległo to zmianie. Ponownie producent postawił na ulepszenie oraz dodanie nowych funkcji / możliwości, a sprawdzone rozwiązania pozostawił. Porównując ostatnie dwa modele GoPro tj. GoPro HERO 9 Black i GoPro HERO 10 Black, największą odczuwalną różnicą jest zastosowanie zupełnie nowego, dużo wydajniejszego procesora GoPro GP2 w najnowszej kamerze amerykańskiego producenta. Ten ruch pozwolił na jeszcze lepszą szczegółowość materiałów zarejestrowanych przez HERO 10, zarówno w przypadku filmów jak i zdjęć.

Nawiązując do funkcji foto / wideo, GoPro 10 dzięki wydajniejszemu procesorowi oraz nowemu sensorowi, otrzymało możliwość wykonywania zdjęć w rozdzielczości 23 MP w każdym trybie, dzięki czemu kompaktowa kamera GoPro bez problemu zastąpi Twój duży, nieporęczny i ciężki aparat fotograficzny. Dla porównania, poprzedni model GoPro HERO9 Black również posiadał sensor o rozdzielczości 23 MP, lecz był w stanie rejestrować zdjęcia jedynie w 20 MP. Na papierze wydaje się to małą różnicą, aczkolwiek cała różnica pojawia się przy porównaniu obu obrazów z kamer

W przypadku filmów, tu zadziało się jeszcze więcej, na korzyść nowej kamery GoPro - wyższe rozdzielczości oraz dwukrotnie większa ilość klatek na sekundę. Jest to dosłownie przełom w świecie kamer sportowych. Do tej pory żadna z takich kamer nie była w stanie osiągnąć takich parametrów. Aktualnie GoPro HERO 10 Black ma możliwość filmowania w rozdzielczościach: 5.3K w 60FPS, 4K w 120FPS, 2.7K i 1080p w 240FPS. Dla porównania GoPro HERO9 filmuje w: 5K w 30FPS, 4K w 60FPS, 2.7K w 120FPS oraz 1080p w 240FPS. Większa rozdzielczość przekłada się na lepszą jakość filmów oraz na możliwość, w razie potrzeby, cropowania obrazu zachowując przy tym w dalszym ciągu świetną jakość. Podwojona ilość klatek na sekundę z kolei pozwala nam na filmowanie w zwolnionym tempie w jeszcze wyższej jakości, niż to było w dziewiątce. Dla porównania, za pomocą GoPro HERO 10 Black możemy nagrać film w slow motion, który jest spowolniony odpowiednio w: 5K 2-krotnie, w 4K 4-krotnie, a w 2.7K oraz 1080p aż 8-krotnie, z kolei w GoPro 9: 4K 2-krotnie, 2.7K 4-krotnie, a w 1080p 8-krotnie. Taki ruch z pewnością ucieszy osoby lubiące filmować jakiekolwiek aktywności w zwolnionym tempie takie jak skoki do wody i tego typu akcje. Poza możliwością większego zakresu slow motion, mamy też po prostu płynniejszy rejestrowany obraz w HERO 10, co też przekłada się na samo odczucie z oglądania materiałów z nowej GoPro 10.

 GoPro HERO 10 Black

Konstrukcja GoPro HERO 10 Black vs GoPro HERO 9 Black

Z samego wyglądu dużych różnic nie ma. Tak na prawdę jedyną zmianą w wyglądzie i konstrukcji samej kamery jest zmiana koloru logo na niebieski. Jest to zabieg czysto estetyczny aby łatwiej rozróżnić GoPro 9 od 10. Dla jednych jest to dziwny krok, że nowa kamera wygląda tak samo, ale są ku temu bardzo ważne powody. Pierwszy - producent uznał, że nie ma potrzeby zmiany sprawdzonej już konstrukcji na nową, która mogłaby okazać się słabszym rozwiązaniem. Drugim, myślę, że ważniejszym i bardziej istotnym powodem jest wsteczna kompatybilność akcesoriów z 9 do 10, ale o tym później. 

Obie kamery posiadają dwa wyświetlacze, pierwszy, główny, dotykowy, który służy do podglądu widoku z kamery oraz do dostosowania wszelkich ustawień kamery. Z wyglądu ekran ten się niczym nie różni, lecz jeśli chodzi o sposób działania, producent zapewnia, że ekran główny z GoPro 10 jest teraz bardziej czuły na dotyk, dzięki czemu komfort z użytkowania kamery będzie większy. Z przodu z kolei również obie kamery posiadają mniejsze ekrany LCD, na których jest wyświetlany podgląd na żywo z kamery wraz z dodatkowymi informacjami takimi jak stan naładowania akumulatora, ilość wolnego miejsca na karcie pamięci, wybrany tryb pracy, rozdzielczość, ilość klatek na sekundę itp. Tu również sytuacja się powtarza - z wyglądu są takie same, ale jeśli chodzi o jakość ekranu - GoPro 10 ma lepszą

Zarówno GoPro HERO 10 jak i GoPro 9 posiadają wymienną osłonę obiektywu, które pasują naprzemiennie do siebie. Z wyglądu są ponownie takie same, aczkolwiek funkcjonalnie, osłona obiektywu w nowej kamerze GoPro 10 została ulepszona. Teraz dzięki poprawionemu szkłu, jest bardziej odporne na zarysowania, redukuje efekt flary oraz ogranicza efekt rozdwajania się obrazu, a przede wszystkim zostało wykonane z hydrofobowego szkła, co znacząco przyspiesza spływanie niechcianych kropli wody z pola widzenia obiektywu. 

Wymienny akumulator to kolejna wspólna cecha obu kamer. Dzięki zachowaniu tych samych wymiarów nowego GoPro, wszystkie baterie oraz ładowarki, HUBy od GoPro 9, będą w pełni kompatybilne z GoPro 10. Ponadto obie kamery możemy w trakcie korzystania podłączyć do zewnętrznego źródła zasilania, dzięki czemu jeśli czas pracy na jednym naładowaniu baterii jest zbyt krótki, w prosty sposób możesz go wydłużyć podłączając do kamery na przykład Power bank

Obie kamery posiadają wodoszczelną obudowę, będącą w stanie wytrzymać zanurzenie do 10 metrów głębokości bez użycia dodatkowych akcesoriów. Wystarczy dokładnie zamknąć klapkę baterii i to wystarczy aby móc cieszyć filmowaniem w wodzie. Są jednak użytkownicy, którzy nurkują głębiej niż 10 metrów. GoPro 9 i GoPro 10 mają na to rozwiązanie w postaci wodoszczelnej obudowy, która rozszerza wodoszczelność kamery aż do 60 metrów realnego zanurzenia. Takie rozwiązanie sprawia, że obie kamery sprawdzą się w każdych warunkach. 

GoPro HERO 10 Black jest kontynuacją świetnego, metalowego mocowania, które zostało zaimplementowane już w HERO8. Te małe, sztywne, trwałe mocowanie w znaczącym stopniu poprawiło komfort i wytrzymałość kamery GoPro. W starszych generacjach musieliśmy używać plastikowych ramek montażowych, które często, szczególnie przy bardziej wymagającym użytkowaniu pękały, a pęknięcie takiej ramki oznaczało brak możliwości zamontowania kamery gdziekolwiek. Teraz od GoPro 8 do 10 włącznie wszystkie kamery posiadają nowe, ulepszone mocowanie, które jest znacznie trwalsze, dzięki czemu nie musimy się już martwić o uszkodzenie systemu mocowania kamery, a co za tym idzie nie stracimy żadnego momentu, który chcemy nagrać. 

 GoPro HERO 10 Black

Stabilizacja GoPro 10 vs 9

Jak co roku, każda generacja kamery GoPro głównie cechuje się coraz lepszą stabilizacją cyfrową. Bardzo dużo osób, które interesują się sprzętem foto / wideo nie rozumie, dlaczego GoPro posiada "tylko" cyfrową stabilizację. Jest to spowodowane samym zastosowaniem kamery. GoPro jest kamerą sportową, która narażona jest na różnego rodzaju upadki, wstrząsy i uderzenia. Dzięki zastosowaniu stabilizacji cyfrowej, w środku kamery nie ma ani jednego elementu mechanicznego, który mógłby się w takich warunkach uszkodzić, dzięki czemu kamery GoPro słyną ze swojej pancerności. Nie inaczej jest w przypadku GoPro 9 i GoPro 10. Obie kamery posiadają świetnej jakości stabilizację cyfrową HyperSmooth. W dziewiątce mamy do dyspozycji HS 3.0, która jest wspierana też przez funkcję Horizon Leveling (blokada horyzontu). Jest to algorytm, który pomimo przechyłu kamery do ok. 27 stopni w lewo lub prawo jest w stanie utrzymać horyzont równo. W przypadku HERO 10, producent zaimplementował kolejną odsłonę HyperSmooth w wersji 4.0. Poza lepszą stabilizacją, cechuje się ona również większym zakresem blokady horyzontu, bo aż do 45 stopni

Ponadto do obu kamer mamy możliwość dokupienia oddzielnego akcesorium w postaci GoPro MAX Lens Mod, który daje nam możliwość korzystania z blokady horyzontu w 360 stopniach. Różnicą jest tu jednak obsługiwana rozdzielczość - GoPro HERO 9 Black wyposażone w MAX Lens Mod może nagrywać w rozdzielczości maksymalnej 2.7K. GoPro HERO 10 Black z tym samym MAX Lens Mod'em może filmować w 4K. Mała różnica, która ucieszy użytkowników ceniącym sobie najwyższą możliwą jakość nagrywania

HyperSmooth w obu kamerach to również brak potrzebnych gimbali do stabilizacji nagrania. Poziom stabilizowania materiału jaki GoPro opracowywało przez lata jest na mistrzowskim poziomie, przez co bardzo ciężko znaleźć konkurencje, która mogłaby dorównać GoPro 8, 9, 10. Brak gimbala to też również wygodniejsze korzystanie z kamery. Nie potrzebujemy kilka toreb sprzętu aby móc nagrać przyjemny dla oka materiał. Wystarczy tylko kamera, karta pamięci i dowolny wysięgnik, dzięki któremu wygodnie będziemy mogli chwycić kamerę. To wszystko sprawia, że nagrywanie niesamowitych i kinowych ujęć jest jeszcze prostsze niż kiedykolwiek. 

 GoPro HERO 10 Black

Akcesoria z GoPro 9 do GoPro 10

Tak jak wspominaliśmy o konstrukcji kamery GoPro 10 - budowa niczym nie różni się od zeszłorocznej generacji kamery amerykańskiego producenta, co sprawia, że wszystkie akcesoria będą z nią kompatybilne. Jeśli posiadasz już GoPro HERO 9 Black wraz z akcesoriami do niej, nie musisz ich sprzedawać! Wszystkie będą mogły zostać wykorzystane w nowej kamerze GoPro. Każda obudowa, etui, baterię, HUBy do ładowania akumulatorów oraz akcesoria typu Media Mod, MAX Lens Mod od GoPro HERO 9 Black, bez problemu będą w pełni kompatybilne z HERO 10. Ponadto sam pilot do zdalnego sterowania również będzie działać z najnowszą kamerą od GoPro, dzięki czemu mając kilka kamer (od HERO8 do HERO10 włącznie) możesz nimi sterować za pomocą jednego pilota. 

W przypadku akcesoriów montażowych w postaci wysięgników, uchwytów na klatkę piersiową, na głowę, na kask, na kierownice i wiele, wiele innych, wszystkie będą pasować do KAŻDEJ kamery GoPro, a to z powodu pomysłu producenta, który postanowił nie zmieniać systemu montażowego, który został pierwszy raz zaprezentowany w GoPro pierwszej generacji. Taki krok sprawił, że niezależnie od posiadanego modelu kamery GoPro, przy zmianie na nowszy model nie musisz dokupować ponownie akcesoriów montażowych, ponieważ poprzednie w dalszym ciągu będą w pełni kompatybilne

 GoPro HERO 10 Black

Podsumowanie porównania GoPro 9 vs GoPro 10

Tak jak to było w przypadku starszych kamer tj. GoPro HERO5 Black, GoPro HERO6 Black i GoPro HERO7 Black, producent postanowił, aby najnowsza kamera GoPro konstrukcyjnie nie różniła się od swojego poprzednika. Dzięki temu wszystkie akcesoria z dziewiątki będą w pełni kompatybilne z dziesiątką. Najwięcej zmian za to zauważymy w samym działaniu kamery. GoPro HERO 10 Black otrzymało zupełnie nowy procesor GoPro GP2, który w znacznym stopniu przyspieszył działanie kamery, a co za tym idzie, dał nowe możliwości. Przede wszystkim GoPro 10 względem 9 potrafi teraz nagrywać w jeszcze wyższej rozdzielczości - 5.3K w 60FPS. Ponadto w każdej rozdzielczości mamy podwojoną ilość klatek na sekundę, co oznacza jeszcze większe możliwości podczas filmowania w zwolnionym tempie. Teraz GoPro 10 może filmować w 4K w 120FS, a w 2.7K i 1080p w 240FPS. Jest to ogromny przeskok względem dziewiątki, który na pewno dobrze wykorzystają osoby uwielbiające filmowanie w slow motion. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl