Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

GoProsfera #62 - Hypersmooth w HERO 7 Black - wskazówki

0
GoProsfera #62 - Hypersmooth w HERO 7 Black - wskazówki

Opatentowana przez GoPro stabilizacja HyperSmooth zmieniła oblicze kamer na rynku action/lifestyle cam. Coraz częściej GoPro wrzuca na swój kanał na youtube imponujące nagrania osób współpracujących z producentem. Nikogo już nie dziwią świetnie wystabilizowane zjazdy z kanionów, loty dronem wyścigowym czy skoki ze spadochronem. HyperSmooth to realnie działająca redukcja drgań, a nie tylko chwyt marketingowy. Jak każde rozwiązanie, ma jednak swoje ograniczenia, które trzeba znać i umieć zniwelować w niekorzystnych warunkach, tak by materiał był dalej ciekawy dla oka.

Jak każda stabilizacja cyfrowa, HyperSmooth działa na podstawie cyfrowego nagrania w wyższej rozdzielczości i przycięcia do wynikowej, wybranej przez nas rozdzielczości(w przypadku 4K w aspekcie 4:3 i ucięty do 16:9), obejmując punkty do wystabilizowania za pomocą oprogramowania. W momencie, gdy kamera dostanie bardzo mało światła, oprogramowanie może się mylić w przypadku obierania punktów, dając efekt odwrotny do zamierzonego. Podobnie dzieje się w aparatach, gdzie autofokus oparty o detekcję fazy nie jest w stanie obrać punktu ostrzenia w ciemności. Jeżeli działamy z HERO 7 Black w egipskich ciemnościach, lepiej wyłączyć stabilizację i skompensować sobie brak światła ustawieniami ProTune, które szczegółowo opisałem tutaj.

Co jednak, kiedy mamy średnio zadowalającą ilość światła, a nagrywamy w trybie automatycznym? Kamera wtedy automatycznie dobierze czułość matrycy i prędkość migawki, co może skutkować drgającym, rozmazanym obrazem. W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem jest przejście na ProTune w włączoną stabilizacją HyperSmooth, wybierając wyższą czułość matrycy (ISO) oraz wyższą prędkość migawki (SHUTTER). Dzięki temu uzyskamy równie jasny obraz, z na tyle dużą prędkością migawki, która nie będzie powodować rozmazania obrazu podczas ruchu (blur effect).

W dobrym oświetleniu, podczas nagrywania w dzień, w jasnym pomieszczeniu lub na wakacjach, warto zostawić tryb Auto i stabilizację, ponieważ HERO 7 Black sprawnie poradzi sobie w takich warunkach. Jednak, gdy zamierzasz używać kamery GoPro w bardzo trudnych warunkach warto zastosować się do powyższych zasad.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl