Metadane – z definicji to zestaw danych towarzyszących innym danym zapisywanym przez kamerę. Istnieją różne rodzaje: statystyczna, opisująca, strukturalna, administracyjna i referencyjna. Definicja może nie brzmi ekscytująco, ale ich wykorzystanie wcale nie musi być nudne. Twoja kamera zapisuje szereg informacji, które mogą być niezwykle przydatne. Często zawierają one szczegółowy opis takich danych jak lokalizacja, model kamery, rodzaj soczewki, a także informacje, w jakich parametrach pracowała kamera podczas robienia zdjęcia lub nagrywania materiału wideo.
Takie informacje nie tylko pozwalają filtrować sobie materiał po zawartości pod kątem określonych danych, ale także grupowanie ich i automatyczne poprawianie ekspozycji w serii zdjęć. W przypadku zdjęć mówimy o tzw. EXIF (Exchangable Image File Format), czyli przyjętym standardzie w świecie fotografii cyfrowej. A co z nagranymi filmami? Gdzie są przechowywane metadane?
Tutaj potencjał jest jeszcze większy – metadane powinny oddawać użytkownikowi informację, jak powstał plik, w jakich okolicznościach, jakie było środowisko, lokacja, czy kamera poruszała się, czy też może była umieszczona statycznie. W kamerze GoPro od HERO 5 Black po raz pierwszy umieszczono moduł GPS i jest to kontynuowane też w najnowszej linii w modelach HERO 7 Silver i HERO 7 Black. To, co początkowo wydawało się wyzwaniem, zaowocowało przecieraniem szlaków na rynku kamer sportowych.
Klasyczny film w formacie .mp4 nie zawiera żadnych metadanych pod kątem telemetrii, ani danych zmiennych jak przeciążenia lub sceneria. Metadane w postaci telemetrii muszą być więc zaszyte w pliku z nagrania, a nie jako oddzielna ścieżka, by przypadkiem nie usunąć ważnych plików przy czyszczeniu karty pamięci lub przy przerzucaniu plików. Metadane nie mogą także ulec utracie, przy nieoczekiwanym wyjęciu baterii etc. Kamery GoPro cechują się bardzo zaawansowanym systemem odzyskiwania danych, tak więc większość przerwanych w nieoczekiwanym momencie nagrań jest do odzyskania przy ponownym włączeniu kamery. W związku z tym dane te są w czasie rzeczywistym zapisywane w źródle pliku, a nie na sam koniec nagrywania.
GoPro przy HERO 5 Black utworzyło własny format, który pozwala na wyciągnięcie metadanych za pomocą zewnętrznego oprogramowania (niekoniecznie GoPro Quik), zgodnie ze standardem i przepisami prawnymi. Moduł GPS zastosowany w kamerach GoPro posiada 18-krotnie szybsze odświeżanie od tego, które znamy z telefonów komórkowych, co w połączeniu z IMU (nawigacja bezwładnościowa) skutkuje bardzo wysoką dokładnością pomiarów z kamery. Dzięki temu każdy skok na rowerze, każda fala podczas surfingu, każde zamknięcie licznika w motocyklu jest zapisywane na nagraniu. Niemniej telemetria to tylko wierzchołek góry lodowej informacji, które zapisuje kamera. GoPro przechowuje znacznie więcej danych – temperatura własna, ekspozycja, prędkość migawki, dokładny czas radiowy, telemetrię lotu dronem GoPro Karma, a także dane zewnętrznych urządzeń Bluetooth. Do tego dochodzą dane zbierane z akcelerometru i żyroskopu. Czysta definicja kamery sportowej.
GPMF to wyżej wspomniany format, którego skrót pochodzi od General Purpose Metadata Framework. Mimo posiadania własnego formatu, nie jest on zapisywany oddzielnie, a jako dodatkowa informacja w filmie, więc nie tworzy oddzielnego pliku jak audio w formacie .wav przy włączonym trybie ProTune (tutaj więcej na ten temat). Synchronizacja czasu nagrywania z metadanymi jest zapisywana w istniejących już mechanizmach zapisywania plików .mp4, tak więc developer posiada doświadczenie z plikami audio/video, sytuacja w przypadku metadanych jest bardzo zbliżona. Przewaga GPMF polega na możliwości zapisywania na .mp4 danych z wielu różnorakich sensorów, bez komplikowania procesu i tworzenia oddzielnych ścieżek.
Dużym plusem jest to, że GPMF jest formatem open-source i każdy developer jest w stanie wyciągnąć dane z kamery GoPro bezpośrednio do swojego oprogramowania w prosty sposób. Według producenta najpopularniejszych kamer sportowych to tylko początek projektów open-source z ich strony i można liczyć na znacznie więcej.
Bartłomiej Młodawski
Czy z nagrania GoPro można "wyciągnąć" ślad GPX do osobnego pliku?