Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

DJI Mini 3 Pro - Recenzja

0
DJI Mini 3 Pro - Recenzja

DJI Mini 3 Pro - Recenzja

Test DJI Mini 3 Pro to z pewnością coś, na co większość osób poszukujących swojego nowego drona czekało. Z racji na bardzo ciekawe podzespoły zastosowane w dronie, Mini 3 Pro faktycznie może namieszać na rynku dronów. Jaka jest jakość kamery w DJI Mini 3 Pro?  Ile czasu lata? Jak wygląda i jak jest zbudowany. Tego wszystkiego dowiesz się w dzisiejszej recenzji. Zapraszamy!

 

 

Kamera w DJI Mini 3 Pro

To co najważniejsze w dronie stworzonym do kręcenia filmów i robienia zdjęć - kamera. W nowym DJI Mini 3 Pro jest znacznie ulepszona, zmodernizowana i zmieniona względem DJI Mini 2. Teraz nowy dron DJI posiada przyzwoitej wielkości matrycę 1/1.3" CMOS, która umożliwia nam filmowanie maksymalnie w rozdzielczości 4K w 60 klatkach na sekundę, zdjęcia w 48 MP oraz bardzo jasny obiektyw ze stałą przysłona f/1.7. Dron wspiera płaski profil kolorów oraz zapis zdjęć w RAW. Jak to się ma w praktyce? 

Zacznijmy od gimbala. Jest on zupełnie przeprojektowany. Z racji na swoją nietypową konstrukcję, poza samą stabilizacją kamery, ma on również możliwość bardzo mocnego wychylenia się do góry, co daje nam możliwość uzyskania niecodziennej, interesującej perspektywy danych obiektów, które chcemy nagrać. Gimbal jest 3-osiowy, co daje nam praktycznie perfekcyjną stabilizację, do czego już nas DJI przyzwyczaiło. Dodatkowo Mini 3 Pro jako pierwszy dron z serii Mini, ma możliwość filmowania i robienia zdjęć w pionie, co z pewnością docenią osoby, chcące udostępniać swoje materiały na wszelkiego rodzaju social mediach takich jak Instagram, czy też Tik Tok. Wbrew pozorom taka mała zmiana jak obrócenie kamery o 90 stopni robi ogromną różnicę dla wszelkiego rodzaju twórców. Obraz jest praktycznie gotowy do udostępnienia, jest lepszej jakości niż cropowane obrazy w tradycyjnych proporcjach 16:9. 

Kamera w DJI Mini 3 Pro to coś o czym warto dłużej porozmawiać. Mamy do dyspozycji kamerę z całkiem dużą matrycą jak na tej wielkości drona - 1/1.3" CMOS. Sensor ten filmuje maksymalnie w 4K 60FPS oraz ma możliwość zwiększenia klatkażu aż do 120 FPS przy rozdzielczości 1080p FullHD. Zwiększenie go daje nam możliwość spowolnienia tempa, dzięki czemu możemy uchwycić świetne ujęcia w slow motion. Rozdzielczość, którą użytkownicy głównie będą używać - 4K 60FPS jest - jak na DJI przystało, bardzo dobra. Obraz ma żywe kolory, jest ostry i pełen szczegółów. W obecnej wersji oprogramowania można zauważyć w niektórych sytuacjach morę. Myślę, że jest to kwestia aktualizacji. 

W przypadku zdjęć, tu również jest bardzo dobrze. Zdjęcia w DJI Mini 3 Pro są rejestrowane w rozdzielczości 48 MP, co daje nam ogromną szczegółowość na całym obrazie. Ponadto przy takiej rozdzielczości mamy większe pole do manewru w przypadku kadrowania. Względem DJI Mini 2, zdjęcia w ciągu dnia niewiele się różnią. Różnice zauważymy po zmroku. Tam gdzie DJI Mini 2 poddaje się, Mini 3 Pro dopiero się rozkręca. Zastosowanie bardzo jasnego obiektywu f/1.7 daje o sobie znać. Obraz z Mini 3 Pro jest znacznie jaśniejszy, a ilość szumów jest mniejsza. 

 

Czujniki w DJI Mini 3 Pro

Jak za pewne już wiecie z opisów produktu, DJI Mini 3 Pro ma czujniki wykrywające przeszkody. Dzięki nim, użytkownik może pewniej czuć się w powietrzu, przez mniejsze ryzyko potencjalnej kolizji z przeszkodą. Czujniki w DJI Mini 3 Pro skierowane są do przodu, do tyłu i do dołu. Moduł przednich oraz tylnych czujników jest połączony i umieszczony z przodu. Ma to za zadanie zmniejszyć wagę drona tak aby mieścił się w limicie <250g. Do samych czujników nie mam żadnych zastrzeżeń - po prostu działają. Sprawnie wykrywają przeszkody, o których aplikacja informuje w postaci graficznych znaków oraz sygnałów dźwiękowych. Dron ma 3 tryby pracy czujników - wyłączone, włączone w trybie zatrzymywania, w którym dron po wykryciu przeszkody, zatrzyma się przed nią, oraz ostatni tryb - włączony w trybie wymijania, w którym dron po wykryciu przeszkody stara się ją ominąć. Czujniki w dronie to jedynie dodatek. Bazują one na odbijaniu światła, przez co budynek czy samochód zostaną bez problemu wykryte, a np. cienkie gałązki bez liści lub linie energetyczne już nie. Ponadto czujniki potrzebują światła, przez co w nocy z nich nie skorzystamy. 

 

 

Funkcja śledzenia w DJI Mini 3 Pro

Funkcja na którą chyba każdy czekał. Śledzenie w Mini 3 Pro - jest ono zaskakująco dobre. W bardzo prosty sposób możemy zaznaczyć praktycznie dowolny obiekt na ekranie, za którym dron ma podążać. Kolejny raz mamy kilka trybów FocusTrack: ActiveTrack, w którym dron autonomicznie podąża za wskazanym obiektem, przy tym omijając potencjalne przeszkody, Spotlight, w którym tylko i wyłącznie kamera drona śledzi obiekt, a samym dronem steruje operator, oraz ostatni tryb, najczęściej wykorzystywany - POI, czyli Point of Interest. Funkcja, która ma za zadanie okrążyć dany obiekt, tak aby uchwycić idealne ujęcie. Śledzenie w DJI Mini 3 Pro tak jak już wcześniej powiedziałem, działa zaskakująco dobrze, nawet zaryzykowałbym stwierdzeniem, że lepiej niż w Air 2S. Dron sprawnie podczas śledzenia omija przeszkody, przy tym starając się zachować stabilne, wręcz kinowe ujęcia

 

 

Nowy kontroler w DJI Mini 3 Pro

DJI Mini 3 Pro przychodzi do nas w dwóch wersjach - standardowa DJI Mini 3 Pro, w której mamy drona, akumulator, zapasowe śmigła i standardowy kontroler, taki sam jak w DJI Mini 2, czy też DJI Air 2S, oraz w wersji DJI Mini 3 Pro + DJI RC, w której jedyną różnicą jest zupełnie nowy kontroler z wbudowanym ekranem. Zacznijmy od ekranu - 5,5 calowy, bardzo jasny z rozdzielczością 1080p FullHD. Jest to w 100% wystarczające dla każdego użytkownika. Możemy za pomocą tego ekranu sterować praktycznie każdą możliwą funkcją drona, bez potrzeby angażowania w to naszego smartfona. 

W kontrolerze mamy dwa pokrętła, jedno odpowiedzialne za pochylenie gimbala, a drugie do płynnego sterowania cyfrowym zoom'em. Dodatkowo z tyłu kontrolera mamy jeszcze dwa przyciski - C1 i C2, które możemy dowolnie skonfigurować pod własne preferencje np. wycentrowanie gimbala, czy szybki dostęp do mapy. Z tyłu też jest sprytne miejsce do schowania drążków. 

 

 

Głośność DJI Mini 3 Pro

Hałas wytwarzany przez drony jest bardzo ważny. Im jest cichszy tym lepiej, ponieważ mniej zwraca na siebie uwagę. Osoby, które latały dronami w miastach doskonale wiedzą co mam na myśli. Jeśli dron zwraca na siebie uwagę, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że podejdzie do nas przypadkowa osoba, która najczęściej zacznie nas pytać o drona, jak lata, jaką kamerę itp. przez co będzie nam nawet nieumyślnie przeszkadzać podczas pracy. W przypadku DJI Mini 3 Pro, dron jest na tyle cichy, że praktycznie na wysokości 30-40m już go nie słychać. Z naszych testów wynika, że nowy Mini 3 jest o około 3-4 dB cichszy od DJI Mini 2 - jest to bardzo duża różnica. 

 

 

Czas lotu DJI Mini 3 Pro

Jak w przypadku każdego nowego drona DJI, DJI Mini 3 Pro lata dłużej od swojego poprzednika. Mini 2 latało do ok. 31 minut, gdzie Mini 3 Pro może utrzymać się w powietrzu do 34 minut. Jeśli dla kogoś to dalej zbyt krótki czas opcjonalnie można dokupić dodatkowe baterię lub cały zestaw akcesoriów DJI Mini 3 Pro Fly More Kit, w którym znajdziemy dwie dodatkowe baterię, torbę transportową, która zmieści drona wraz z akcesoriami i kontrolerem, potrójną ładowarkę oraz zapasowe śmigła. Ponadto jest również możliwość zakupu powiększonej baterii do Mini 3 Pro, która ma za zadanie wydłużyć czas lotu aż do 47 minut. Jest to bardzo długi czas lotu, podczas którego z pewnością zdążymy nagrać wszystko co potrzebujemy. Niestety powiększona bateria nie jest dostępna na naszym rynku

 

 

Zasięg DJI Mini 3 Pro

Z racji tego, że w nowym dronie DJI został zastosowany najnowszy system transmisji O3 (dawniej OcuSync 3.0), zasięg jest świetny. Dron na otwartej przestrzeni, bez przeszkód terenowych oraz zakłóceń jest w stanie na spokojnie odlecieć na ponad 4 km i mieć dalej zasięg. W tym przypadku większym ograniczeniem jest bateria, która musi wystarczyć też na powrót drona do miejsca startu. W przypadku miasta, wszystko zależy od miejsca, w którym latamy. Jeśli pomiędzy dronem a naszym kontrolerem nie ma przeszkód, zasięg w dalszym ciągu będzie w zupełności wystarczający. Jeśli jednak postanowimy polecieć w centrum miasta za budynek, dron całkiem szybko może wejść w tryb RTH i próbować powrócić do miejsca startu. Dobry zasięg idzie również w parze ze świetną stabilnością połączenia kontrolera z dronem. Tam gdzie przykładowo Mavic Mini otrzymuje całą masę ostrzeżeń o interferencjach, tam DJI Mini 3 Pro ma pełny, stabilny zasięg. Stabilność w ogromnym stopniu wpływa na bezpieczeństwo lotu. Jeśli połączenie jest niestabilne, możemy często nie widzieć pozycji drona lub stracić nad nim kontrole, co może skutkować wypadkiem oraz wyrządzeniem szkód. 

 

 

Konstrukcja drona DJI Mini 3 Pro

Pierwszą zmianą jaką zobaczymy względem poprzednich modeli z serii DJI Mini, to konstrukcja DJI Mini 3 Pro. Została ona całkowicie przeprojektowana tak, aby zmieścić w niej jak najwięcej zaawansowanych czujników i wydajnym podzespołów, zachowując przy tym wagę poniżej 250g. zaczynając od frontu - widzimy dwa duże czujniki wykrywające przeszkody. Zostały one sprytnie rozdzielone tak, aby kamera mogła jeszcze wyżej się podnieść i zarejestrować materiał spoglądając do góry. Ponadto, aby zredukować wagę, moduł przednich czujników jest połączony z przednimi, przez co są one w nietypowym miejscu - w przedniej części drona. Gimbal również został przeprojektowany, dzięki czemu ma większy zakres wychylenia w górę bez uchwycenia śmigieł w kadrze oraz ma możliwość ustawienia kamery w pionie, aby móc wygodnie filmować z zamysłem udostępnienia materiałów na social media. Zmieniona też została sama osłona transportowa gimbala. Jest znacznie większa od tej z Mini 2 oraz wymaga wprawy aby ją sprawnie założyć. Plastik, z którego została wykonana wydaję się wytrzymały i nie wygina się, dzięki czemu możemy bez obaw transportować drona. 

Kolejną zmienioną rzeczą są ramiona - nie posiadają już nóżek, a sama ich pozycja jest znacznie wyżej przez co dron lepiej sobie radzi na np. trawie. Nóżki są teraz na głównym korpusie urządzenia. Na początku miałem obawy co do stabilności drona podczas lądowania, lecz do tej pory nawet przy silniejszym wietrze nie udało mi się zahaczyć śmigłami o ziemie podczas lądowania. Zmiana nóżek też wpłynęła na wysokość kamery od ziemi, ta też jest znacznie wyżej niż w poprzednik, co również w pozytywny sposób wpływa na start i lądowanie w cięższych warunkach. Jak już jesteśmy przy ramionach, to też warto wspomnieć o sposobie ich rozkładania - teraz kolejność "otwierania" ramion drona nie ma znaczenia, możemy zacząć od przednich lub tylnych - nic się nie zablokuje. Ponadto teraz przednie ramiona DJI Mini 3 Pro składają się w ten sam sposób co tylne ramiona każdego innego drona DJI, a z kolei tylne ramiona w Mini 3 Pro składają się tak jak przednie ramiona innych dronów. Mała, niewpływająca na użytkowanie zmiana. 

Śmigła również otrzymały małą zmianę - są większe, dzięki czemu dron jest bardziej energooszczędny. Dzięki zastosowaniu większych śmigieł, silniki drona nie muszą wchodzić na tak wysokie obroty jak w przypadku mniejszych, dzięki czemu czas lotu wydłużył się. 

W górnej części drona mamy teraz przycisk do włączania urządzenia wraz z diodami wskazującymi poziom naładowania. Jest to znacznie wygodniejsze miejsce niż w DJI Mini 2. Z tyłu z kolei mamy miejsce na akumulator. Sposób mocowania baterii jest wygodniejszy niż w poprzednim dronie DJI, wystarczy po prostu go wsunąć do środka, bez zbędnych drzwiczek. Po bokach mamy dwa przyciski blokujące baterię przed wypadnięciem. Przyciski trzeba wcisnąć głęboko, lecz nie trzeba używać do tego dużo siły - jest wygodnie. 

 

Podsumowanie

Nowy DJI Mini 3 Pro to naprawdę świetny dron. Posiada wszystko czego nam brakowało w poprzednich jego generacjach. Mini 3 Pro ma czujniki, funkcję śledzenia i świetną kamerę. Czego chcieć więcej? Niestety cena nie jest niska. Za najtańszą wersję, z jednym akumulatorem i standardowym kontrolerem musimy zapłacić aż 4099 PLN Brutto, a za wersję z kontrolerem z wbudowanym ekranem 5099 PLN Brutto. Dla porównania najbogatsza wersja DJI Mini 2 Fly More Combo to obecnie 3099 PLN Brutto. Czy warto dopłacić do DJI Mini 3 Pro? Jeśli potrzebujesz funkcji śledzenia i kamery, która po zmroku również będzie sobie świetnie radzić - zdecydowanie tak. Jeśli jednak potrzebujesz podstawowego drona, który będzie używany głównie na wakacjach, w środku dnia, to DJI Mini 2 Fly More Combo to w dalszym ciągu świetna opcja

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl