Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

DJI Mini 2 vs DJI Mavic Air 2

7
DJI Mini 2 vs DJI Mavic Air 2

DJI Mini 2 vs DJI Mavic Air 2 

Minęło już trochę czasu od premiery najnowszego drona ze stajni DJI. Mini 2 to ulepszona wersja pierwszej generacji Mavica Mini, który cechował się przede wszystkim niesamowicie niską wagą – 259g. Niestety największym jego mankamentem był słaby zasięg oraz brak rozdzielczości 4K. W Mini 2 sytuacja się znacząco poprawiła, przez co ciężej jest zdecydować, którego drona wybrać. Spora część klientów poszukuje drona, który nie będzie już zabawką ale dalej pozwoli im na korzystanie z niego bez dodatkowych szkoleń oraz licencji, a sam dron będzie lekki oraz kompaktowy.

Aktualnie producent w ofercie posiada dwa modele takich dronów z 2020 roku: DJI Mini 2 oraz troszkę większy DJI Mavic Air 2.Czym się różnią? Sprawdźmy.

 

 

Konstrukcja

Jak możemy zauważyć, DJI idzie w kierunku ustandaryzowania wyglądu swoich dronów, przez co patrząc na jakiegokolwiek Mavic’a wiemy, że mamy do czynienia właśnie z dronem chińskiego giganta. Nie inaczej jest w tym przypadku – nowy Mini 2 ma praktycznie tę samą budowę oraz system składania ramion co w DJI Mavic Air 2. Oba drony po złożeniu są bardzo kompaktowe, mieszą się w większości plecaków oraz torbach. Mini 2 jednak dalej ma sposób instalacji akumulatora tak jak to było w pierwszej generacji – z tyłu drona znajdziemy otwieraną do góry klapkę, która odsłoni nam komorę, do której wsuwamy baterię. W przypadku DJI Mavic Air 2 proces ten jest troszeczkę prostszy – wystarczy po prostu umieścić od góry akumulator w miejscu do tego przeznaczonym.

Bardzo ważną różnicą są czujniki. Air posiada czujniki przednie oraz tylne, a najnowsze dziecko DJI nie posiada żadnego. Oznacza to, że droższy model jest w stanie zaoferować odbiorcom bardzo przydatną funkcję śledzenia, w której możemy wybrać dowolny obiekt , za którym urządzenie ma podążać. W Mini 2 z powodu braku czujników zastosowanie takiej opcji byłoby bardzo ryzykowne, przez co byłaby spora szansa na rozbicie drona.

Waga obu dronów dalej wynosi poniżej 600 gramów. DJI Mini 2 <249g, a DJI Mavic Air 2 570g. Oznacza to, że w Polsce możemy tymi dronami latać w mieście (oczywiście jeśli dana strefa powietrzna na to pozwoli) bez dodatkowych uprawnień. W przypadku cięższych wielowirnikowców sytuacja się komplikuje. Możemy nimi latać bez dodatkowych uprawnień jedynie zachowując odpowiednie odstępy od zabudowy (100m w poziomie) oraz odstępy od osób postronnych (30m w poziomie). W przypadku dronów, które wagą mieszczą się poniżej kluczowych 600g to operator decyduje jaka odległość jest bezpieczna podczas wykonywanego lotu. Oczywiście jeśli wydarzy się jakiś wypadek, odpowiedzialność ponosi również operator.

Dużym plusem w DJI Mavic Air 2 jest system mocowania śmigieł. Jest on banalnie prosty i przede wszystkim szybki. Wystarczy docisnąć i przekręcić śmigło i to wszystko. W przypadku DJI Mini 2 sytuacja jest już bardziej skomplikowana – w zestawie otrzymujemy śrubokręt oraz zapasowe śrubki potrzebne do zamontowania śmigieł. Całe śmigło składa się z dwóch części, a każda jest oddzielnie montowana na jedną śrubę, przez co wymiana kompletu śmigieł znacznie się wydłuża. Rozwiązanie z Mini 2 również bardzo odczują negatywnie osoby, które będą musiały wymienić śmigła w plenerze. W takich warunkach dużo prościej pogubić śrubki, co może skutkować uziemieniem drona, ponieważ nie będzie możliwości zamontowania z powrotem śmigieł.

Warto też wspomnieć o chłodzeniu. W Mini 2 mamy do czynienia z pasywnym chłodzeniem. Oznacza to, że w środku drona nie znajdziemy żadnego wentylatora. Urządzenie chłodzi się za pomocą radiatora umiejscowionego u dołu obudowy. W DJI Mavic Air 2, dzięki znacznie większej ilości miejsca w obudowie, znajdziemy tam aktywne chłodzenie w postaci wentylatora. Wraz ze wzrostem temperatury, proporcjonalnie zwiększa się prędkość wiatraka. Oczywiście Air 2 dla zapewnienia optymalnej temperatury pracy również posiada stosunkowo duży radiator w dolnej części obudowy, przez co cały system wentylacji jest jeszcze bardziej skuteczny.

 

Zasięg

 Zarówno w DJI Mini 2 jak i w Air 2 producent zastosował autorski system transmisji DJI Ocusync 2.0. Oznacza to, że oba urządzenia są znacznie mniej podatne na różnego rodzaju zakłócenia spowodowane na przykład sieciami WiFi w pobliżu miejsca lotu. Wspomniany system możemy znaleźć w sporo droższych dronach z serii DJI Mavic 2 Pro/Zoom. Moim zdaniem to bardzo dobry ruch ze strony producenta, że nawet w najtańszych dronach instaluje moduł Ocusync, dzięki czemu jeszcze więcej użytkowników może cieszyć się nienagannym zasięgiem, a co za tym idzie bezpiecznym lotem.

Zastosowanie Ocusync również wpłynęło na sam zasięg dronów, te na otwartej przestrzeni, wolnej od przeszkód terenowych potrafią odlecieć na odległość do 6km na terenie Europy i nawet do 10km na terenie Stanów Zjednoczonych! W przypadku latania po mieście w zależności od miejsca jesteśmy w stanie polecieć na odległość około 300-700m.

Krótko mówiąc zasięgowo między Mini 2 a Air 2 dużej różnicy nie odczujemy.

 

Kamera

 Różnicą przede wszystkim jest matryca - 1/2" w Air 2 oraz mniejsza, ponieważ o wielkości zaledwie 1/2.3” w Mini 2. W obydwu dronach znajdziemy wysokiej jakości kamery o rozdzielczości 12MP, które umożliwią nagrywanie w maksymalnej rozdzielczości 4K. W DJI Mavic Air 2 mamy możliwość nagrywania w 4K 60FPS oraz w 1080p w maksymalnie 240FPS. W przypadku zdjęć mamy dwie opcję – zdjęcia w rozdzielczości 12MP lub zdjęcia w rozdzielczości 48MP, które tworzone są poprzez automatyczne połączenie kilku zdjęć.

W DJI Mini 2 nagramy materiał w maksymalnie 4K 30FPS, a w 1080p w maksymalnie 60FPS. W przypadku zdjęć, tu już nie mamy wyboru – 12MP. Zarówno Air 2 jak i Mini 2 wykona dla nas zdjęcia w formacie DNG (RAW).

Wspomniałem o maksymalnej ilości klatek w niższej rozdzielczości, ponieważ z doświadczenia wiemy, że część osób interesuje nagrania w zwolnionym tempie. W przypadku nagrania w 1080p w 240FPS dronem Mavic Air 2 mamy możliwość maksymalnie 8-krotnie spowolnić materiał, dalej zachowując płynność. W przypadku tańszego modelu w 1080p w 60FPS materiał spowolnimy maksymalnie 2-krotnie. Jest to dosyć spora różnica, która dla niektórych osób może być kluczowa przy wyborze drona.

Oczywiście w obu przypadkach kamery są zawieszone na 3-osiowych gimbalach, które zapewnią nam niesamowitą stabilność nagrań. Nie ważne czy dron skręca, leci prosto, do tyłu, w bok, nasze nagranie zawsze będzie stabilne, a horyzont prosty.

Warto wspomnieć, że DJI Mavic Air 2 umożliwia nam poruszanie kamerą we wszystkie strony tj. góra, dół, lewo, prawo, gdzie w DJI Mini 2 mamy możliwość manualnego poruszania kamerą jedynie w górę i w dół, co oznacza, że żeby nagrać coś z boku, należy obrócić całego drona. W przypadku droższego modelu mamy możliwość poprzez przesunięcie palcem po ekranie obrócić kamerę w dosłownie każdym kierunku, dzięki czemu łącząc to z ruchem drona możemy otrzymać bardzo ciekawe efekty.

 

Kontroler

Ten w zasadzie nie różni się niczym. Na pierwszy rzut oka możemy zauważyć, że kolor diod, które wskazują nam poziom naładowania baterii w kontrolerze zmienił kolor – w Air 2 jest biały, a w Mini 2 zielony. To co też jest jedynie zmianą kosmetyczną to dodanie symbolu pauzy na przycisku RTH oraz zmiana nazwy trybu lotu – zamiast Tripod, w DJI Mini 2 mamy tryb Cine.

Kontroler zarówno w Air 2 jak i Mini 2 jest bardzo ergonomiczny, wygodny, dobrze leży w rękach i dostęp do wszystkich przycisków jest idealny, przez co nie musimy się zastanawiać co trzeba kliknąć, aby wywołać konkretną funkcję.

Z moich osobistych odczuć mogę wspomnieć, że mechanizm w Mini 2, który utrzymuje telefon sprawia wrażenie przyjemniejszego, lżej chodzącego niż w Airze.

Oczywiście w obu kontrolerach mamy do czynienia z odkręcanymi drążkami, które w prosty sposób możemy schować od spodu kontrolera.

 

Charakterystyka lotu

W powietrzu drony zachowują się praktycznie tak samo. Obydwa są bardzo stabilne, odporne nawet na silniejsze porywy wiatru. Z praktycznych testów, Air 2 wydaję bardziej dynamicznym dronem od Mini 2. Oba urządzenia na trybie sport są znacznie szybsze, bardziej czułe na drążkach, jednak cały czas większy Mavic sprawia wrażenie żwawszego. Co do głośności, to tutaj bezapelacyjnie stwierdzam, że Mini 2 jest cichszy. Na wysokości około 30-40m praktycznie go nie słychać. Nawet po włączeniu silników na ziemi słychać dużą różnicę w pracy silników – dźwięk jest sporo cichszy i przyjemniejszy dla ucha.

Air 2 w trybie sport jest w stanie rozpędzić się maksymalnie do 65 km/h co czyni go jednym z szybszych dronów półprofesjonalnych. Mini 2 jednak nie odpuszcza i dzięki mocniejszym silnikom niż w pierwszej generacji, jest w stanie rozpędzić się do 57 km/h.

Czas lotu w obu dronach jest bardzo podobny. Producent deklaruje okolice 30 minut na jednym naładowaniu. W praktyce realnie jesteśmy zarówno Airem jak i Mini polatać około 27 minut w zależności od warunków oraz przede wszystkim charakterystyki lotu.

To o czym warto wspomnieć to oświetlenie dronów. DJI Mavic Air 2 posiada diody pozycyjne na każdym ramieniu oraz bardzo mocną, pojedynczą lampę od spodu, która może zostać włączona lub wyłączona zdalnie z poziomu kontrolera. DJI Mini 2 posiada zaledwie dwie diody – z przodu oraz z tyłu, gdzie z powietrza widać tylko tą tylną.

Oświetlenie drona to bardzo ważna i przydatna rzecz. Znacznie poprawia bezpieczeństwo, ponieważ dron jest widoczny ze sporo większej odległości. Też bardzo przydaje się w sytuacjach, kiedy stracimy drona z oczu, ponieważ możemy włączyć dolną lampę w Air 2, przez co znacznie szybciej zauważymy nasze urządzenie.

 

Zawartość zestawu

Oba modele są dostępne w dwóch wersjach: standardowej oraz combo. W przypadku tej pierwszej wersji w pudełku znajdziemy najpotrzebniejsze elementy takie jak: dron, kontroler, 1 akumulator, zapasowe śmigła oraz ładowarka (w przypadku Mini 2 – sam kabel USB-C).

W wersji combo wygląda to już znacznie ciekawiej. Zestawy obu dronów praktycznie się nie różnią.  W obu znajdziemy torbę transportową, łącznie 3 akumulatory, HUB do ładowania akumulatorów, więcej zapasowych śmigieł. W przypadku Air 2 znajdziemy jeszcze pierwszy raz w historii filtry ND, których w Mini 2 nie doświadczymy i w zasadzie to jedyna różnica.

 

 Tryby inteligentne

Zarówno DJI Mavic Air 2 jak i nowy DJI Mini 2 korzystają z tej samej aplikacji mobilnej DJI Fly. Aplikacja ta oprócz samego podglądu na żywo z kamery oferuje nam cała masę dodatkowych możliwość, funkcji i trybów. Oba urządzenia posiadają opcję Quickshots, w której znajdziemy bardzo przydatne – szczególnie dla nowych użytkowników – automatyczne tryby lotów takie jak okrążanie danego obiektu lub panorama sferyczna. To co jednak wyróżnia Air 2 na tle Mini 2 to funkcja śledzenia. W droższym dronie bez problemu możemy zaznaczyć na ekranie smartfona dany obiekt, za którym dron ma podążać. Do tego bardzo przydają się czujniki, ponieważ, dzięki nim Air 2 potrafi automatycznie wykrywać przeszkody, aby następnie je ominąć. Niestety przede wszystkim z powodu tak małego rozmiaru i niskiej wagi, w DJI Mini 2 nie udało się umieścić trybu śledzenia, przez co użytkownicy muszą manualnie podążać za obiektem, który ich interesuje.

 

Podsumowanie

Nie da się ukryć, że mamy tu do czynienia z bardzo zaawansowanymi technicznie dronami, które z pewnością spełnią oczekiwania niejednej osoby. Fantastyczny zasięg dzięki zastosowaniu systemu transmisji Ocusync 2.0, wysoka jakość nagrać oraz waga poniżej 600g sprawia, że wybór między DJI Mavic Air 2 a DJI Mini 2 może być naprawdę ciężki.

Moim zdaniem, jeśli szukasz swojego pierwszego drona za rozsądne pieniądze, który ma wysokiej jakości kamerę, a zasięg nie zerwie się po 100 metrach – wybierz DJI Mini 2. Jeśli jednak oczekujesz czegoś więcej niż zwykłe ujęcia z wakacji, potrzebujesz opcji śledzenia obiektów oraz planujesz robić zdjęcia nawet w cięższych warunkach oświetleniowych, to dzięki większej matrycy DJI Mavic Air 2 będzie lepszym wyborem.

Komentarze do wpisu (7)

3 marca 2021

Dzięki! Tego właśnie potrzebowałem. Pomogłeś podjąć decyzję. Pozdrawiam.

16 kwietnia 2021

Zebrane tu informacje są cenne i klarownie podane, z jednym wyjątkiem - różnica w wielkości matryc 1/2&quot; oraz 1/2,3&quot; jest bardzo mała i nie ma żadnego powodu pisać, ze 1/2.3&quot; to &quot;zaledwie&quot;.

6 maja 2021

1. W świetle obecnych przepisów istotna i korzystna byłaby waga poniżej 500 g. Taka poniżej 600 g dyskwalifikuje sprzęt w pewnych zastosowaniach i zmusza do używania go w większej odległości od ludzi. Warto to zaktualizować. 2. "przez co" powinno być używane w znaczeniu czegoś negatywnego, a w artykule jest używane (na przemian) negatywnie i pozytywnie. Jeżeli ma to być znaczeniu pozytywnym, to powinno być "dzięki temu". Jeżeli ma wyrażać znaczenie neutralne, to "w efekcie", "w wyniku", "wskutek" tego.

27 maja 2021

Ja nadal mam problem z wyborem. Pierwszy i drugi jest kuszący i trudno jest wybrać. 2800 vs 4800

12 sierpnia 2021

rewalacyjnie przygotowany opis ,

16 stycznia 2022

super porównanie

2 kwietnia 2022

Tylko ty wiesz ile kosztowało cię to pracy Bardzo dziękuję za tą opinię na temat dronów

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl