Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

Czy Dron DJI Mini 3 PRO to odpowiedź konkurencji na lekkiego drona Autel EVO Nano+?

11
Odpowiedź na EVO Nano+

DJI Mini 3 Pro - premiera nowego drona DJI już wkrótce

Całkiem niedawno miała miejsce premiera najnowszego drona Autel EVO Nano+, który miał za zadanie wstrzelić się w segment dronów lekkich, o wadze poniżej 250 g. Raczej każdy zgodzi się z nami, że Nano+ dosyć mocno namieszał na rynku dronów, generując poważną konkurencje na dotychczasowego lidera w świecie dronów - DJI. Jaką odpowiedź przygotowało DJI na ruch Autela? Dzisiaj przeanalizujemy najnowsze przecieki, doniesienia w sprawie najnowszego drona od lidera rynku, czyli DJI Mini 3 Pro o bardzo prawdopodobnej wadze poniżej 250g. Zapraszamy

 

Czy dron DJI Mini 3 Pro będzie ważyć poniżej 250 g

Zacznijmy od samej masy drona - dlaczego jest ona aż tak ważna? Przepisy. Jest to przeważnie główny czynnik, przez który użytkownik decyduje się na wybór drona, a to z prostego powodu. Ciężkie drony to też bardziej restrykcyjne przepisy. Tam gdzie dron o masie poniżej 250 g może bez problemu latać, dron cięższy potrzebuje odpowiednich zgód lub nawet ma całkowity zakaz lotu. Dodatkowo same szkolenia mogą odstraszać osoby, które decydują się na drona, który ma służyć tylko do uchwycenia wakacyjnych kadrów, a nie zarabiać na siebie. Drony poniżej 250g wyposażone w kamerę (czyli wg. prawa w czujnik do zbierania danych osobowych) wymagają jedynie rejestracji operatora, która jest darmowa i w pełni przebiega online. Wystarczy wejść na stronę drony.ulc.gov.pl, a następnie zarejestrować się. Trwa to dosłownie 2 minuty, podajemy tam podstawowe dane osobowe i kontaktowe, a na koniec po prawidłowym zatwierdzeniu danych otrzymujemy na maila potwierdzenie rejestracji, w której m.in. znajduje się nasz numer operatora. Ten numer wystarczy tylko umieścić w czytelny sposób na dronie (naklejka, tabliczka, a nawet flamaster) i możemy latać. Na drony poniżej 250g nie trzeba żadnych szkoleń, nawet A1/A3. Daje nam to bardzo dużą swobodę na latanie w miejscach, gdzie każdy większy niż dron DJI Mini 3 Pro wymaga już specjalnych uprawnień. 

 

Nowa konstrukcja zaproponowana dla DJI Mini 3 Pro

DJI przyzwyczaił nas do małych, kompaktowych i składanych konstrukcji, które łatwo zmieścić nawet w kieszeni bluzy. W przypadku nowego DJI Mini 3 według najnowszych przecieków ma być tak samo! Czyli dalej mamy do dyspozycji potężnego drona w małej obudowie, którą możemy wszędzie ze sobą zabrać. Na zdjęciach możemy zobaczyć szkielet nowego drona DJI, który z pewnością jest wykonany z wysokiej jakości plastiku. Zastosowane kratownice skutecznie usztywnią całą konstrukcję.

Dodatkowo widzimy, że komora baterii również jest wewnętrz drona, a bateria wpinana od tylnej części urządzenia tak jak to jest w obecnych DJI Mini 1 / 2. Możliwe, że aby zaoszczędzić kilka gramów, producent postanowi zrezygnować z tylnej klapki, tak jak to jest w DJI Mavic 3 lub Autel Nano+.

Kolor konstrukcji wygląda bardzo podobnie, jak nie tak samo. Mamy do czynienia z jednym z odcieni szarości charakterystycznej dla dronów DJI. Kto wie, może kiedyś do dyspozycji będą różne warianty kolorystyczne tak jak to był w serii DJI Mavic Air pierwszej generacji

W przedniej części drona widzimy dosyć mocno osłonięte miejsce na kamerę wraz z gimbalem. Jest to pod pewnym względem dobre rozwiązanie, ponieważ gimbal będzie mniej narażony na uszkodzenia po ewentualnym upadku drona, lecz niesie to ze sobą też mniejszy zakres ruchu kamery w osi yaw. Dodatkowo w części bezpośrednio za gimbalem widzimy dosyć spore otwory wentylacyjne, które zadbają o odpowiednie chłodzenie wydajnych podzespołów drona. Tak duże wywietrzniki pozwolą na zrezygnowanie z mechanicznego sposobu chłodzenia w postaci wentylatora, a co za tym idzie pozwolą na zaoszczędzenie kolejnych gramów wagi. 

DJI_Mini_3_Pro 

 

Czujniki wykrywające przeszkody w nowym DJI Mini 3 Pro 

Kolejnymi ważnymi funkcjonalnościami drona są zaimplementowane czujniki mające za zadanie wykrywanie przeszkód. Według schematów, które znajdują się na przeciekach, możemy zaobserwować dwa czujniki przednie, dwa tylne i najprawdopodobniej kolejny jeden lub dwa czujniki od spodu. Dzięki czujnikom, początkujący użytkownicy mogą czuć się bezpieczniej, ponieważ ryzyko uderzenia dronem o przeszkodę jest zminimalizowane do minimum. Jednakże trzeba brać pod uwagę dwie ważne rzeczy - dron będzie posiadać czujniki z przodu i z tyłu a nie z boku, przez co lecąc dronem bokiem, w dalszym ciagu możemy nim uderzyć w potencjalną przeszkodę. Drugą istotną rzeczą jest zdrowy rozsądek - czujniki to tylko i wyłącznie dodatek, który ma nam pomóc w sytuacjach kryzysowych, nie należy w 100% na nich bazować, ponieważ w niektórych sytuacjach / warunkach mogą one nie zadziałać np. po zmroku czy w ostrym świetle, kiedy promienie słoneczne niefortunnie zaświecą bezpośrednio w czujnik, który zostanie "oślepiony". To samo tyczy się przeszkód, które niewystarczająco mocno odbijają światło np. linie napięcia czy też cienkie gałązki bez liści. 

Obecność czujników jest praktycznie pewna, a to nie ze względu na same przecieki, a na obecną konkurencję. Autel EVO Nano+, który również waży poniżej 250 g takie czujniki posiada, więc nowy DJI Mini 3 dosłownie musi mieć czujniki aby oprzeć się konkurencji. Dodatkowo czujniki są znakiem, że w gronie zostanie zaimplementowana funkcja śledzenia, ale o niej w następnym akapicie. 

DJI_Mini_3_Pro  

DJI Mini 3 funkcja śledzenia

W nowym dronie DJI Mini 3 nie może zabraknąć tak bardzo wyczekiwanej przez klientów funkcji śledzenia. Jest to dosyć sprytna opcja, która umożliwia filmowanie dronem dowolnego obiektu np. człowiek, samochód, czy zwierzę bez konieczności manualnego sterowania dronem. Wystarczy zaznaczyć na aplikacji DJI Fly interesujący Cię obiekt a następnie kliknąć Start. Dzięki wbudowanym czujnikom, dron powinien automatycznie podążać za obiektem nawet jeśli na jego drodze pojawi się przeszkoda. Powinien ją wtedy bez problemu ominąć i nagrywać dalej. W dronie prawdopodobnie do dyspozycji będziemy mieć funkcję ActiveTrack 4.0 lub nawet 5.0, która jest obecnie w najmocniejszym dronie z serii DJI Mavic 3. 

Funkcja śledzenia w DJI Mini 3 z pewnością przyda się wielu użytkownikom, szczególnie tym, którzy przygodę z dronami dopiero rozpoczynają. Doda to nam przede wszystkim nowe możliwości uchwycenia niecodziennych ujęć, które następnie możemy szybko i w prosty sposób udostępnić znajomym lub zachować na pamiątkę. 

 

DJI Mini 3 Specyfikacja

To co większość z Was najbardziej interesuje to szczegółowa specyfikacja nowego drona DJI Mini 3. Jedno ze źródeł, które regularnie wrzuca potwierdzające się później przecieki nt. produktów DJI udostępniło dosyć szczegółowe informacje nt. specyfikacji DJI Mini 3. Znajdziemy w niej m.in. nowa konstrukcja drona - Mini 3 pomimo bliźniaczo podobnej konstrukcji co reszta dronów DJI, otrzyma ulepszoną obudowę, która będzie jeszcze bardziej aerodynamiczna, co z pewnością wpłynie na stabilność drona w powietrzu, czas lotu i maksymalną jego prędkość. Konstrukcja pomimo zastosowania ultralekkich komponentów dalej będzie bardzo wytrzymała i zapewni sztywność całego drona. 

Ramiona drona mają być zmodernizowane tak, aby było miejsce na jeszcze większe śmigła, bez wpływu na poziom głośności urządzenia oraz masy startowej. Dzięki większym śmigłom układ napędowy drona posiada takie same właściwości lotne co w Mini 2 lecz mniejszą wartość KV (ilość obrotów na jeden Volt napięcia zasilania), co sprawia, że silniki są bardziej energooszczędne, a tym samym wydłużą czas lotu. Nowe śmigła wraz z ulepszoną aerodynamiką z pewnością wpłyną na ogólne wrażenia w locie oraz sam jego czas. 

Z bardziej szczegółowych informacji, w DJI Mini 3 zastosowany będzie moduł All in One z zaimplementowanym m.in. PMU (Phasor measurement unit - czyli w uproszczeniu moduł odpowiedzialny za wszelkiego rodzaju pomiary) i UART (Universal asynchronous reveiver - transmitter). DJI Mini 3 otrzyma jako pierwszy dron na świecie SoC, Flight Controller, ISPs, codec oraz Neural Engine na jednym chipie sprawiając, że całość jest finalnie lżejsza ale mocniejsza! 

Z informacji ważniejszych dla samych użytkowników, dowiedzieliśmy się też o prawdopodobnej specyfikacji kamery w Mini 3. Pierwszą najważniejszą zmianą jest większa matryca. DJI Mini 2 posiadał matrycę o wielkości 1/2.3", a z kolei nowy Mini 3 będzie miał matrycę o wielkości 1/1.28 CMOS, co z pewnością przełoży się na ilość szczegółów na materiałach jak i jakości zdjęć i filmów w cięższych warunkach oświetleniowych. Myślimy, że ta informacja powinna się potwierdzić. DJI raczej nie wstawi do budżetowego Mini 3 1-calowej matrycy, ponieważ wtedy DJI Air 2S by nie miał sensu. Producent musi w jakiś sposób oddzielić swoje drony.

Kolejną zmianą w kamerze to rozdzielczość - 50 MP, przysłona f/1.8 i obiektyw 24 mm. Ta specyfikacja w połączeniu z zaawansowanymi algorytmami drona sprawi każde ujęcie kinowym nawet te w gorszych warunkach oświetleniowych. 

Zasięg za pośrednictwem DJI OcuSync 3.0 do 10 km

Zmodernizowany sposób montażu baterii - dalej baterie umieszczamy w dronie od tylnej części, lecz teraz nie mamy już drzwiczek, które baterie zakryją, a co za tym idzie po raz kolejny zaoszczędzimy kilka gramów. Drona do ładowania podłączymy za pomocą portu USB-C, a z tyłu też umieścimy kartę pamięci microSD. W skrócie, tylna część nowego Mini 3 będzie bardzo podobna do obecnego DJI Mavic 3. 

I to co jest najważniejsze - dron w dalszym ciągu ma ważyć poniżej 250 g, dzięki czemu w przypadku polskiego prawa nie będzie on wymagać żadnych szkoleń lub uprawnień. Wystarczy zarejestrować się za darmo jako operator na stronie drony.ulc.gov.pl, umieścić swój numer operatora na dronie i można latać. 

DJI_Mini_3_Pro 

 

DJI Mini 3 czas lotu

Ze względu na wszelkiego rodzaju ulepszenia drona - poprawiona aerodynamicznie konstrukcja, większe śmigła i silniki o mniejszej wartości KV i prawdopodobnie bardziej wydajny akumulator, nowy Mini 3 może mieć czas lotu nawet do około 40 minut. Jak wiadomo, ten czas może się różnić w zależności od warunków takich jak temperatura, styl latania, czy też prędkość wiatru, lecz można zakładać, że przybliżony czas lotu nowego Mini 3 może sięgnąć do ok. 35-40 minut

 

DJI Mini 3 Pro

Krążą też całkiem wiarygodne plotki na temat dwóch wersji drona DJI Mini 3 i nie chodzi tu o wersje standardową i Fly More Combo, a o wersję DJI Mini 3 i Mini 3 Pro. Według wielu przecieków, w tym rzekomych zdjęć pudełek, możemy zauważyć zestaw DJI Mini 3 Pro, w którym jest zupełnie nowy kontroler z wbudowanym ekranem. Na podstawie zdjęć można zauważyć, że raczej nie jest to wersja DJI RC Pro, a raczej tańszy odpowiednik, ale w przypadku tej klasy drona, powinno być to zupełnie wystarczające. Jest tam wbudowany duży, czytelny i prawdopodobnie bardzo jasny ekran, który powinien sobie poradzić nawet w mocnym, słonecznym świetle oraz najprawdopodobniej kontroler będzie obsługiwał OcuSync 3.0.

DJI_Mini_3_Pro 

 

DJI Mini 3 Premiera

Najważniejsze pytanie - kiedy premiera DJI Mini 3. Wiele przecieków wskazuje już na kwiecień 2022 lecz biorąc pod uwagę daty premiery Mini 1 i Mini 2, dron prawdopodobnie pojawi się na rynku jesienią 2022. Z pewnością premiera to odbije się dużym echem, samo zainteresowanie dronem będzie ogromne. 

DJI_Mini_3_Pro 

Podsumowanie DJI Mini 3

Nowy DJI Mini 3 z pewnością namiesza na rynku dronów półprofesjonalnych. Tak małych rozmiarów dron, który ważąc mniej niż 250g oferuje świetną jakość, która na spokojnie nada się do niektórych komercyjnych zastosowań to bardzo interesujący temat. Przede wszystkim Mini 3 w dalszym ciągu nie będzie wymagać dodatkowych uprawnień, otrzyma dodatkowe funkcjonalności takie jak wykrywanie przeszkód oraz funkcja śledzenia. Jeszcze lepsza jakość filmów i zdjęć, wyższa rozdzielczość i większa matryca. Czego chcieć więcej? Czy DJI Mini 3 to dron idealny? Dowiemy się tego po premierze. 

 

Komentarze do wpisu (11)

22 marca 2022

A tak czekałem do kwietnia, do rzekomej premiery Mini 3. Wygląda na to, że trzeba rozglądać się za Air 2S lub Mini 2. Wg mnie Air 2S jest najlepszym dornem pod kątem cena/możliwości i w najbliższym roku stan ten nie ulegnie zmianie.

24 kwietnia 2022

mini 3zapowiada się srogo

24 kwietnia 2022

Jestem na tak dla dji mini 3 ale wlasnie czemu mini 3 pro a nie po prostu mini 3? Znowu kombinują z nazewnictwem…

24 kwietnia 2022

Niekoniecznie - może będzie zarówno mini 3 jak i mini 3 pro choc nie wiem do w tym mini jest pro ;)

24 kwietnia 2022

Biorąc pod uwagę rozmiar matrycy, czas lotu czy obiektyw to ten mini 3 pro zjada na śniadanie Mavica pierwszego, co to miał w nazwie pro. O rozmiarach i wadze nie wspomne.

26 kwietnia 2022

Na bank Mini 3 Pro będzie drogie. Zobaczcie ile teraz EVO Nano+ kosztuje...

26 kwietnia 2022

Opłaca się zmienić Mini 2 na Mini 3 Pro? Co sądzicie? Moje Mini 2 mi wystarcza ale chciałbym porobić jakieś zdjęcia zachodu i wschodu słońca, a tu Mini 2 już nie wyrabia

26 kwietnia 2022

Dajcie temu dronu przejść premiere. Wszyscy oceniają jakie to Mini 3 Pro będzie super lub nie a nawet żadnych testów nie ma

27 kwietnia 2022

Jeśli będzie można po zakupie przejść szkolenie z obsługi drona, to na pewno kupie. W sieciówkach Ci "doradcy" niczego nie wiedzą. Ostatnio wcisnęli mi złą kartę pamięci, pomimo tego, że powiedziałem do czego potrzebuje

27 kwietnia 2022

Panie Tomaszu, jak najbardziej w naszym sklepie jest możliwość krótkiego szkolenia z obsługi drona po zakupie. Serdecznie zapraszamy do zakupu jak tylko będzie premiera DJI Mini 3 Pro :)

30 kwietnia 2022

GOHERO.pl sprawdźcie, czy nowy kontroler do nowego miniaka ma wyjście czystego obrazu po hdmi. OK? ;) Czegoś takiego szukam.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl