Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

GoProsfera #163 - DJI Mavic Air 2 vs DJI Mavic Air - który wybrać?

0
GoProsfera #163 - DJI Mavic Air 2 vs DJI Mavic Air - który wybrać?

Pierwsza generacja DJI Mavic Air była czymś w rodzaju rewolucji – dron posiadał część możliwości fotograficznych Mavica Pro pierwszej generacji w kompaktowej obudowie, która wcale nie była dużo większa od jednego z najmniejszych dronów DJI – DJI Spark. Pod koniec kwietnia 2020 roku Mavic Air doczekał się swojego następcy – DJI Mavic Air 2. Czy warto przesiąść się na świeższy model? Czym tak naprawdę różnią się oba te modele? Zapraszam do lektury.

Design

DJI Mavic Air 2 nie jest tylko ulepszeniem Mavica Air – jest to zupełnie nowy dron.

Poprzednik więcej miał wspólnego z DJI Sparkiem, który był znacznie mniejszym dronem.

Mavic Air 2 przypomina bardziej miniaturowego Mavica 2 Pro, który jest nieco większy, a jego design sprawia wrażenie bardziej profesjonalnego wielowirnikowca. Air 1 designem zupełnie odbiegał od droższych braci z serii Mavic Pro. Nowa generacja w końcu nawiązuje do serii Mavic, przez co już na pierwszy rzut oka wiemy, że mamy do czynienia z DJI Mavic.

 DJI Mavic Air 2 vs DJI Mavic Air

Budowa - DJI Mavic Air 2 vs DJI Mavic Air

 Nowy Mavic nie różni się znacząco w samej budowie. Dron dalej posiada czujniki wykrywające przeszkody z przodu i z tyłu oraz czujnik na dole, który pomaga w pozycjonowaniu drona podczas lotów na niskich wysokościach lub w miejscach, w których dron nie ma możliwości korzystania z systemów GPS oraz GLONASS, dalej posiada rozkładane ramiona, dzięki którym dużo łatwiej jest go transportować. Sporą różnicą jest system instalacji akumulatora – w pierwszej generacji akumulator był mocowany od spodu, a teraz Mavic Air 2 dostał znany już z droższych modeli z serii Mavic 2 system mocowania od góry. Jest to dużo bezpieczniejsze oraz wygodniejsze rozwiązanie względem systemu z Aira 1.

Nowy dron jest większy od Mavica Air pierwszej generacji lecz nadal jest to bardzo kompaktowy oraz poręczny model.

Pierwsza generacja Air'a po rozłożeniu ramion miała wymiary: 168 x 184 x 64mm, a Mavic Air 2 po rozłożeniu ma wymiary: 183 x 253 x 77mm. W praktyce oznacza lepszą stabilność w locie na korzyść drugiej generacji, a po złożeniu dalej nowy dron będzie bardzo poręczny oraz kompaktowy.

Mavic Air 2 vs Mavic Air

Waga

 Różnica wielkości oraz wagi pomiędzy obiema generacjami nie jest znacząca. Mavic Air 2 waży zaledwie 140g więcej od poprzednika ( czyli 570g ) co w praktyce pomaga mu podczas lotu w cięższych warunkach przez co Mavic Air 2 jest znacznie stabilniejszy w powietrzu od swojego poprzednika, lecz nie jest to poziom dwa razy cięższego Mavica 2 Pro.

Sensor - Mavic Air 2 vs Mavic Air

 Jakość nagrań oraz zdjęć została znacznie ulepszona względem poprzednika. Dzieje się tak głównie dzięki zastosowaniu kamery o rozdzielczości 12MP z matrycą o wielkości 1/2” oraz sensorem Quad Bayer, który zapewnia znacznie czystszy obraz na każdym poziomie ISO względem poprzednika. Niestety to wciąż stosunkowo niewielki sensor w porównaniu do DJI Mavic 2 Pro, więc nadal zauważalne mogą być niewielkie szumy nawet przy ISO 100. W każdym razie jakość nowego Air'a 2 jest na bardzo wysokim poziomie – ostrość krawędzi na materiałach została znacznie poprawiona względem Air'a 1, a ilość opcji foto oraz wideo sprawia, że jest to idealny dron dla początkujących, którzy nie chcą zajmować się materiałami w postprodukcji.

Filmy

W temacie wideo nowy dron DJI Mavic Air 2 miażdży poprzednika – nowa generacja otrzymała możliwość nagrywania materiałów w rozdzielczości 4K w 60 klatkach na sekundę - to ogromny przeskok względem Air 1, a możliwość nagrywania w rozdzielczości FullHD w 240 klatkach na sekundę daje nam możliwość na ośmiokrotne spowolnienie nagrania, dzięki czemu użytkownik ma możliwość uchwycenia zapierające dech w piersiach ujęcia. Dla porównania Air 1 mógł nagrywać w 4K w zaledwie 30 FPS, a w FullHD w 120 FPS.

 Dodatkowo przy nagrywaniu dostępny jest tryb wyboru HDR, który obsługuje nagrywanie do 30 FPS. Użycie tej funkcji sprawi, że sensor uchwyci znacznie większą ilość szczegółów na materiałach, szczególnie w cieniach i prześwietleniach. Bitrate został podwyższony do aż 120Mbps, przez co Mavic Air 2 jest obecnie jedynym dronem z tak wysokim bitratem.

 Ciekawą funkcją jest możliwość nagrywania filmów poklatkowych Hyperlapse nawet w rozdzielczości 8K. W przypadku jeśli użytkownik nie posiada wystarczająco mocnego sprzętu na obsłużenie tak dużej rozdzielczości, możliwe jest nagrywanie Hyperlapse w 4K oraz 1080p.

filmy w DJI Mavic Air 2 vs DJI Mavic Air

Zdjęcia - DJI Mavic Air 2 vs DJI Mavic Air

 DJI Mavic Air posiada niezmienną matrycę o rozdzielczości 12MP. DJI Mavic Air 2 ma natomiast rozdzielczość 12MP lub 48MP, a to zasługa układu pikseli matrycy QuadBayer, który pojawiał się już wcześniej w topowych smartfonach na rynku.

Zdjęcia w dronach DJI Mavic Air 2 vs DJI Mavic Air

Czas lotu

 Pierwsza generacja drona DJI Mavic Air miała deklarowany czas lotu w okolicach 21 minut, który w rzeczywistości się kurczył do zaledwie około 15-17 minut w zależności od warunków. Nowy Air został znacznie ulepszony pod tym względem – jego deklarowany czas lotu to 34 minuty, z czego realnie można uzyskać czas na poziomie około 30-31 minut. Jest to ogromny przeskok, dzięki któremu w przypadku zakupu zestawu DJI Mavic Air 2 Fly More Combo użytkownik ma łącznie ponad 1,5h czasu latania ( sumując możliwy czas lotu na wszystkich trzech bateriach ).

Kontroler RC - DJI Mavic Air 2 vs DJI Mavic Air

 Sporą zmianą jest sam kontroler Mavica Air 2 - został on zupełnie przeprojektowany, przez co teraz ma ergonomiczny kształt, dużo wygodniejsze mocowanie na smartfona, a ukryte anteny zmniejszają ryzyko uszkodzenia ich do minimum.

kontrolery w Mavic Air 2 vs DJI Mavic Air

Transmisja

 Mavic Air do transmisji obrazu na żywo na ekran smartfona korzystał ze wzmonionego Wi-Fi. Z tego powodu zasięg drona na otwartej przestrzeni sięgał około 600m, a w terenie zabudowanym z powodu dużej ilości zakłóceń potrafił zmniejszyć się do zaledwie około 100m. DJI Mavic Air 2 został znacznie ulepszony w tej kwesti – teraz nowy wielowirnikowiec otrzymał technologie transmisji znaną z dronów serii Mavic 2OcuSync 2.0. Ta technologia sprawia, że dron nie tylko ma dużo większy zasięg ( na otwartej przestrzeni do 6km ), ale też znacznie zwiększa bezpieczeństwo przeprowadzanych lotów. Mavic Air 2 jest teraz dużo mniej podatny na zakłócenia w terenie zabudowanym, dzięki czemu jest dużo mniejsze ryzyko utraty kontroli.

 

Podsumowanie - Mavic Air 2 vs Mavic Air

 DJI Mavic Air 2 jest praktycznie pod każdym względem dużym przeskokiem technologicznym w stosunku do poprzednika. Dłuższy czas lotu, lepsza transmisja, nowy, ergonomiczny kontroler, jakość materiałów i wiele innych sprawia, że przesiadka z wysłużonego już Mavica Air 1 na nową generacje ma sens. Różnice między obiema generacjami nie są tak małe jak w przypadku flagowych smartfonów, które są prezentowane co roku.

 Różnica cen między pierwszą a drugą generacją to około 1000zł. Jeśli masz możliwość dołożenia do nowszej generacji to Mavic Air 2 będzie świetnym wyborem, jeśli jednak Twój budżet nie jest na tyle wysoki aby móc pozwolić sobie na nowszego drona to Mavic Air dalej jest świetnym dronem.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl