Pierwsza generacja DJI Mavic Air była czymś w rodzaju rewolucji – dron posiadał część możliwości fotograficznych Mavica Pro pierwszej generacji w kompaktowej obudowie, która wcale nie była dużo większa od jednego z najmniejszych dronów DJI – DJI Spark. Pod koniec kwietnia 2020 roku Mavic Air doczekał się swojego następcy – DJI Mavic Air 2. Czy warto przesiąść się na świeższy model? Czym tak naprawdę różnią się oba te modele? Zapraszam do lektury.
Design
DJI Mavic Air 2 nie jest tylko ulepszeniem Mavica Air – jest to zupełnie nowy dron.
Poprzednik więcej miał wspólnego z DJI Sparkiem, który był znacznie mniejszym dronem.
Mavic Air 2 przypomina bardziej miniaturowego Mavica 2 Pro, który jest nieco większy, a jego design sprawia wrażenie bardziej profesjonalnego wielowirnikowca. Air 1 designem zupełnie odbiegał od droższych braci z serii Mavic Pro. Nowa generacja w końcu nawiązuje do serii Mavic, przez co już na pierwszy rzut oka wiemy, że mamy do czynienia z DJI Mavic.
Budowa - DJI Mavic Air 2 vs DJI Mavic Air
Nowy Mavic nie różni się znacząco w samej budowie. Dron dalej posiada czujniki wykrywające przeszkody z przodu i z tyłu oraz czujnik na dole, który pomaga w pozycjonowaniu drona podczas lotów na niskich wysokościach lub w miejscach, w których dron nie ma możliwości korzystania z systemów GPS oraz GLONASS, dalej posiada rozkładane ramiona, dzięki którym dużo łatwiej jest go transportować. Sporą różnicą jest system instalacji akumulatora – w pierwszej generacji akumulator był mocowany od spodu, a teraz Mavic Air 2 dostał znany już z droższych modeli z serii Mavic 2 system mocowania od góry. Jest to dużo bezpieczniejsze oraz wygodniejsze rozwiązanie względem systemu z Aira 1.
Nowy dron jest większy od Mavica Air pierwszej generacji lecz nadal jest to bardzo kompaktowy oraz poręczny model.
Pierwsza generacja Air'a po rozłożeniu ramion miała wymiary: 168 x 184 x 64mm, a Mavic Air 2 po rozłożeniu ma wymiary: 183 x 253 x 77mm. W praktyce oznacza lepszą stabilność w locie na korzyść drugiej generacji, a po złożeniu dalej nowy dron będzie bardzo poręczny oraz kompaktowy.
Waga
Różnica wielkości oraz wagi pomiędzy obiema generacjami nie jest znacząca. Mavic Air 2 waży zaledwie 140g więcej od poprzednika ( czyli 570g ) co w praktyce pomaga mu podczas lotu w cięższych warunkach przez co Mavic Air 2 jest znacznie stabilniejszy w powietrzu od swojego poprzednika, lecz nie jest to poziom dwa razy cięższego Mavica 2 Pro.
Sensor - Mavic Air 2 vs Mavic Air
Jakość nagrań oraz zdjęć została znacznie ulepszona względem poprzednika. Dzieje się tak głównie dzięki zastosowaniu kamery o rozdzielczości 12MP z matrycą o wielkości 1/2” oraz sensorem Quad Bayer, który zapewnia znacznie czystszy obraz na każdym poziomie ISO względem poprzednika. Niestety to wciąż stosunkowo niewielki sensor w porównaniu do DJI Mavic 2 Pro, więc nadal zauważalne mogą być niewielkie szumy nawet przy ISO 100. W każdym razie jakość nowego Air'a 2 jest na bardzo wysokim poziomie – ostrość krawędzi na materiałach została znacznie poprawiona względem Air'a 1, a ilość opcji foto oraz wideo sprawia, że jest to idealny dron dla początkujących, którzy nie chcą zajmować się materiałami w postprodukcji.
Filmy
W temacie wideo nowy dron DJI Mavic Air 2 miażdży poprzednika – nowa generacja otrzymała możliwość nagrywania materiałów w rozdzielczości 4K w 60 klatkach na sekundę - to ogromny przeskok względem Air 1, a możliwość nagrywania w rozdzielczości FullHD w 240 klatkach na sekundę daje nam możliwość na ośmiokrotne spowolnienie nagrania, dzięki czemu użytkownik ma możliwość uchwycenia zapierające dech w piersiach ujęcia. Dla porównania Air 1 mógł nagrywać w 4K w zaledwie 30 FPS, a w FullHD w 120 FPS.
Dodatkowo przy nagrywaniu dostępny jest tryb wyboru HDR, który obsługuje nagrywanie do 30 FPS. Użycie tej funkcji sprawi, że sensor uchwyci znacznie większą ilość szczegółów na materiałach, szczególnie w cieniach i prześwietleniach. Bitrate został podwyższony do aż 120Mbps, przez co Mavic Air 2 jest obecnie jedynym dronem z tak wysokim bitratem.
Ciekawą funkcją jest możliwość nagrywania filmów poklatkowych Hyperlapse nawet w rozdzielczości 8K. W przypadku jeśli użytkownik nie posiada wystarczająco mocnego sprzętu na obsłużenie tak dużej rozdzielczości, możliwe jest nagrywanie Hyperlapse w 4K oraz 1080p.
Zdjęcia - DJI Mavic Air 2 vs DJI Mavic Air
DJI Mavic Air posiada niezmienną matrycę o rozdzielczości 12MP. DJI Mavic Air 2 ma natomiast rozdzielczość 12MP lub 48MP, a to zasługa układu pikseli matrycy QuadBayer, który pojawiał się już wcześniej w topowych smartfonach na rynku.
Czas lotu
Pierwsza generacja drona DJI Mavic Air miała deklarowany czas lotu w okolicach 21 minut, który w rzeczywistości się kurczył do zaledwie około 15-17 minut w zależności od warunków. Nowy Air został znacznie ulepszony pod tym względem – jego deklarowany czas lotu to 34 minuty, z czego realnie można uzyskać czas na poziomie około 30-31 minut. Jest to ogromny przeskok, dzięki któremu w przypadku zakupu zestawu DJI Mavic Air 2 Fly More Combo użytkownik ma łącznie ponad 1,5h czasu latania ( sumując możliwy czas lotu na wszystkich trzech bateriach ).
Kontroler RC - DJI Mavic Air 2 vs DJI Mavic Air
Sporą zmianą jest sam kontroler Mavica Air 2 - został on zupełnie przeprojektowany, przez co teraz ma ergonomiczny kształt, dużo wygodniejsze mocowanie na smartfona, a ukryte anteny zmniejszają ryzyko uszkodzenia ich do minimum.
Transmisja
Mavic Air do transmisji obrazu na żywo na ekran smartfona korzystał ze wzmonionego Wi-Fi. Z tego powodu zasięg drona na otwartej przestrzeni sięgał około 600m, a w terenie zabudowanym z powodu dużej ilości zakłóceń potrafił zmniejszyć się do zaledwie około 100m. DJI Mavic Air 2 został znacznie ulepszony w tej kwesti – teraz nowy wielowirnikowiec otrzymał technologie transmisji znaną z dronów serii Mavic 2 – OcuSync 2.0. Ta technologia sprawia, że dron nie tylko ma dużo większy zasięg ( na otwartej przestrzeni do 6km ), ale też znacznie zwiększa bezpieczeństwo przeprowadzanych lotów. Mavic Air 2 jest teraz dużo mniej podatny na zakłócenia w terenie zabudowanym, dzięki czemu jest dużo mniejsze ryzyko utraty kontroli.
Podsumowanie - Mavic Air 2 vs Mavic Air
DJI Mavic Air 2 jest praktycznie pod każdym względem dużym przeskokiem technologicznym w stosunku do poprzednika. Dłuższy czas lotu, lepsza transmisja, nowy, ergonomiczny kontroler, jakość materiałów i wiele innych sprawia, że przesiadka z wysłużonego już Mavica Air 1 na nową generacje ma sens. Różnice między obiema generacjami nie są tak małe jak w przypadku flagowych smartfonów, które są prezentowane co roku.
Różnica cen między pierwszą a drugą generacją to około 1000zł. Jeśli masz możliwość dołożenia do nowszej generacji to Mavic Air 2 będzie świetnym wyborem, jeśli jednak Twój budżet nie jest na tyle wysoki aby móc pozwolić sobie na nowszego drona to Mavic Air dalej jest świetnym dronem.