Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

Czy na drona potrzebna jest licencja?

0
Czy na drona potrzebna jest licencja?

 

Zarówno na terenie Polski, jak i też innych państw należących do Unii Europejskiej liczyć się trzeba z obowiązującymi przepisami prawnymi. Istotne są tu szczególnie regulacje dotyczące sterowania bezzałogowymi statkami powietrznymi, ponieważ tu właśnie znaleźć można wytyczne, które jasno określą, w jakich sytuacjach nie trzeba mieć uprawnień do lotów dronem. Na szczęście w ostatnich latach widoczna jest wyraźna tendencja w kierunku unifikacji przepisów w krajach wspólnotowych. Jak zdobyć licencję na latanie dronem? Co grozi za latanie dronem bez licencji? Na jakie drony nie trzeba licencji? Jak zabezpieczyć się przed nieumyślnym uszkodzeniem i kosztownymi naprawami? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym poradniku.

 

Latanie bez uprawnień – Na jakie drony nie trzeba licencji?

W Polsce licencja na drona nie jest potrzebna, jeśli spełnione są następujące kryteria:

– lot odbywa się w trybie widzialności VLOS (dron musi pozostać w polu widzenia operatora)

– masa drona przeznaczonego do użytku prywatnego nie przekracza 250 gramów

Oczywiście w przypadku osób niepełnoletnich obowiązują dodatkowe restrykcje, aczkolwiek w świetle nowych przepisów jest łatwiej, niż było do tej pory. Uprawnienia na drona niezbędne są w przypadku lotów BVLOS, czyli takich, w których dron znajduje się poza zasięgiem wzroku pilota lub przy użyciu dronów cięższych niż 249g.

 

Co grozi za latanie dronem bez licencji?

Wbrew pozorom wysokie i dotkliwe kary finansowe są jedną z najmniej poważnych konsekwencji związanych z nieprzestrzeganiem obowiązujących regulacji. W sytuacjach skutkujących bezpośrednim zagrożeniem życia lub zdrowia ludzkiego wiązać się to może z karą pozbawienia albo ograniczenia wolności. Ponadto na uwadze trzeba mieć także niezwykle długą listę obszarów, na których obowiązuje całkowity zakaz latania dronami. Pełny wykaz znaleźć można na stronie internetowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC), który jest także organem odpowiedzialnym za wydawanie stosowanych uprawnień lub zgód na lot w danej strefie.

 

Jak zdobyć licencję na latanie dronem?

Podobnie jak w przypadku tradycyjnego prawa jazdy trzeba tu będzie zaliczyć egzamin składający się z teoretycznej części oraz w niektórych przypadkach z części praktycznej. Na wspomnianej wcześniej stronie ULC dostępna jest także lista wszystkich ośrodków szkoleniowych na terenie Polski. To jakie uprawnienia na drona posiada dana osoba, zdefiniowane jest przy pomocy klasyfikacji UAVO. Wyróżnić można m.in.:

Klasę otwartą:

-A1/A3

-A2

Klasę szczególną:

-STS-01

-STS-02

-NSTS-01

-NSTS-02

-NSTS-03

-NSTS-04

-NSTS-05

-NSTS-06

-NSTS-07

-NSTS-08

-NSTS-09

 

Jaki dron bez licencji 2022 – czym wyróżnia się nowy dron DJI Mini 3 Pro?

Drony DJI Mini 3 Pro to najnowsza generacja dronów, która na tle innych rozwiązań marki DJI wyróżnia się przede wszystkim niespotykaną w swojej klasie wagowej (249 g) funkcjonalnością i jakością nagrań. Dzięki niskiej wadze jest on doskonałym rozwiązaniem dla osób, które rozpoczynają przygodę z dronami i nie posiadają wspomnianych wyżej uprawnień. Producent dronów DJI zadbał też o szeroki wachlarz akcesoriów, które uprzyjemnić mogą proces użytkowania w bardziej wymagających warunkach. Podobnie jak w przypadku innych modeli dronów DJI oferujemy starannie dobrane zestawy:

DJI Mini 3 Pro

DJI Mini 3 Pro + DJI RC

- DJI Mini 3 Pro Fly More Kit

Drony DJI Mini 3 Pro – jak zabezpieczyć się przed kosztowną naprawą?

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom największych pasjonatów, marka DJI przygotowała także opcjonalne pakiety ubezpieczeniowe. Dzięki dodatkowemu zabezpieczeniu w tej formie nie trzeba martwić się potencjalnie wysokimi kosztami naprawy uszkodzonych elementów. W ramach pakietu DJI Care Refresh skorzystać można także z DJI Flyaway Coverage, która pozwala na wykupienie nowego drona w sytuacji braku możliwości dostarczenia poprzednika z powodu utopienia lub zagubienia. Więcej szczegółowych informacji dotyczących pakietów ubezpieczeniowych, które przygotował producent dronów DJI, znaleźć można na naszej stronie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl