Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

Zasady latania dronem w górach

0
Zasady latania dronem w górach

Możliwość uchwycenia spektakularnych ujęć górskich szczytów może być ogromną pokusą do spakowania drona w plecak i wyruszenia na szlaki. Zanim to jednak zrobimy, należy w pierwszej kolejności zapoznać się z regulacjami obowiązującymi na terenie danego obszaru. Parki Narodowe zostały zmuszone do wprowadzenia licznych restrykcji dla posiadaczy dronów, mających chronić życie i spokój zwierząt. Podobne zasady obowiązują w rezerwatach przyrody i innych miejscach o uznanych walorach przyrodniczych. W dzisiejszym artykule skupimy się na korzystaniu z bezzałogowych statków powietrznych na terenach górskich. Czy w Bieszczadach lub Tatrach można latać dronem? Jak latać dronem w górach i jakie zezwolenia należy uzyskać?

 

Czy w Tatrach można używać drona?

Wielu użytkowników bezzałogowych statków powietrznych zastanawia się, czy w Tatrach można używać drona? Czy nad Morskim Okiem można latać dronem, aby uchwycić niezwykłe ujęcia szczytów górskich? Osoby chcące wykonać dla celów prywatnych nietuzinkowe fotografie dronem nie będą zachwycone odpowiedzią na to pytanie. Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego obowiązuje całkowity zakaz korzystania z dronów, a strażnicy TPN regularnie patrolują teren w celu wyłapania osób, które łamią przepisy. Kara za nieuprawnione korzystanie z drona na obszarze chronionym TPN wynosi nawet 10000 złotych, dlatego gra raczej nie jest warta świeczki. Zakaz korzystania z dronów jest uzasadniony nie tylko mocą ustawy o ochronie przyrody, lecz także prewencją wobec potencjalnej kolizji z helikopterem GOPR, latającym na niskich wysokościach. Zdarzają się oczywiście sytuacje, w których użycie drona będzie tutaj możliwe. Jednak w każdym takim przypadku należy skontaktować się z władzami parku narodowego i uiścić opłatę. Jej wysokość zależy od specyfiki konkretnej sprawy. Za wydanie zezwolenia na lot dronem TPN nierzadko życzy sobie kwoty rzędu kilku tysięcy złotych.

Czy w Bieszczadach można latać dronem?

Kwestia, czy w Bieszczadach można latać dronem, rodzi wiele wątpliwości wśród użytkowników BSP. Po odpowiedź warto zajrzeć do samego regulaminu parku. W rozdziale poświęconym zasadom udostępniania Bieszczadzkiego Parku Narodowego do celów edukacyjnych i turystycznych figuruje zapis, który zakazuje naruszania ekosystemów parku poprzez loty na motolotniach czy innych urządzeniach latających, takich jak drony czy latawce. Podobnie jak w przypadku Tatrzańskiego Parku Narodowego, również w Bieszczadach obowiązują wyjątki od reguły. Osoby pragnące wykonać zdjęcia lub filmy z drona powinny skontaktować się z dyrektorem parku narodowego, celem uzyskania niezbędnych zezwoleń.

 

Czy w Karkonoszach można latać dronem?

Pora odpowiedzieć na kolejne z często zadawanych pytań dotyczące korzystania z dronów na terenach górskich w Polsce. Czy w Karkonoszach można latac dronem? Jeśli tak, to na jakich zasadach? Okazuje się, że przepisy zakazujące lotów dronami pozostają uniwersalne dla każdego parku narodowego w Polsce. Dyrekcja KPN nie wydaje zgody na loty rekreacyjne i sportowe, wykonywane na obszarach objętych ustawową ochroną. Wszelkie inne loty wymagają zezwolenia od Dyrekcji KPN. Wniosek o wydanie zezwolenia można złożyć minimum 10 dni przed planowanym terminem lotu, podając jego cel, uprawnienia operatora drona, oraz miejsce realizacji. Szczegółowe informacje zostały zawarte w zarządzeniu nr 43/2020 Dyrektora Karkonoskiego Parku Narodowego z 2020 roku. 

Jak legalnie latać dronem w górach?

Odpowiedzi na powyższe pytania jednoznacznie pokazują, że rekreacyjne fotografowanie dronem w górach raczej nie będzie możliwe dla zwykłego turysty. Należy pamiętać, że zakazy nie wynikają ze złej woli dyrekcji parków narodowych, lecz są wynikiem troski o środowisko naturalne i bezpieczeństwo tysięcy osób na szlakach. Ścieżki TPN corocznie odwiedza kilka milionów turystów. Wykonywanie tysięcy lotów dronami zaowocowałoby wypłoszeniem zwierząt ze swoich siedlisk i licznymi wypadkami. Wskazówki, jak legalnie latać dronem w górach, obowiązują zatem wyłącznie w miejscach nieobjętych ścisłą ochroną. Promocje dronów DJI zachęcają do zakupu, jednak zanim przetestujemy nasze urządzenie w praktyce, koniecznie zapoznajmy się z aktualnym stanem legislacyjnym w tym zakresie. Szczegółowe wyjaśnienie przepisów można znaleźć pod linkiem https://drony.ulc.gov.pl/. Ogromnym ułatwieniem dla pasjonatów filmowania z powietrza okaże się nowy dron DJI Mini 3 Pro, wpisujący się w unijne wymogi dotyczące lotów z widzialnością (VLOS). „Prawo jazdy” na drony nie jest wymagane w otwartej przestrzeni dla BSP o masie mniejszej niż 250 g. Drony DJI Mini 3 Pro spełniają warunek wagowy, oferując jednocześnie fenomenalną jakość rejestrowanego obrazu.

Kwestię legalności lotów na terenach górskich można jeszcze poszerzyć o pytanie: czy można latać dronem w parku krajobrazowym? O ile przepisy dotyczące lotów w parkach narodowych pozostają dość restrykcyjne, o tyle ustawodawstwo w zakresie lotów nad rezerwatami przyrody i parkami krajobrazowymi jest o wiele bardziej liberalne. Na tych terenach obowiązują zapisy ustawy Prawo lotnicze i rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt. Loty dronem są dozwolone wyłącznie na bezpiecznej wysokości, która zapewni spokojne bytowanie różnym gatunkom ptaków i innych zwierząt.

Przepisy prawne na tematy wykorzystywania dronów w przestrzeni publicznej ciągle ewoluują, dlatego warto śledzić wszelkie aktualizacje. Lotom wysokogórskim w celach rekreacyjnych można przedstawić alternatywę w postaci wędrówki po szlakach, które nie będą stwarzały zagrożenia i dostarczą jeszcze większych emocji.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl