Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

Premiera GoPro HERO 11 Black

0
Premiera GoPro HERO 11 Black

Premiera GoPro HERO 11 Black

Już jest! Premiera GoPro 11. Kolejna odsłona topowych kamer sportowych GoPro. W 2022 roku amerykański gigant w świecie action cam zaprezentował nam GoPro HERO 11 Black – jedenasta już odsłona rodziny HERO w wersji Black. Nie ukrywamy, że poza numerem na obudowie, z wyglądu zmian nie widać. Zatem czego możemy się spodziewać po nowej kamerze GoPro podczas dwudziestolecia marki? Czy po raz kolejny nowa kamera GoPro będzie kompatybilna z akcesoriami z poprzednich generacji? Jakie usprawnienia wprowadza? Tego i wiele więcej dowiecie się w dzisiejszym blogu na temat premiery GoPro. Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

 

Nowa matryca

Tak, dobrze czytacie! W nowym GoPro znajdziemy nową, większą matrycę, która znacząco wpłynie na jakość rejestrowanego obrazu. Ta zmiana jest na tyle istotna, że aż warto zapisać sobie jaka jest data premiery GoPro 11, aby pamiętać o tak ważnej zmianie. Do tej pory w kamerach od co najmniej GoPro HERO 5 aż do HERO 10 mieliśmy do dyspozycji małą matrycę o wielkości 1/2,3”. Nie ma co ukrywać, taki sensor był zbyt mały aby mógł sobie dobrze radzić po zmroku, dlatego też mało kto używa kamer sportowych do ujęć wieczornych. W tym roku ma się to zmienić! Nowe GoPro 11 posiada teraz zupełnie nową matrycę o wielkości 1/1,9”. To ta sama wielkość sensora co w kamerze z teleobiektywem w najmocniejszym dronie DJI Mavic 3! Oznacza to nic innego jak lepszą jakość szczególnie po zmroku. Obraz ten będzie zauważalnie jaśniejszy i z mniejszą ilością niechcianych szumów w cieniach. Dodatkowo jakość w ciągu dnia również się poprawi, przede wszystkim zauważymy więcej szczegółów na zarejestrowanym obrazie.

Nowe GoPro HERO 11 Black z racji na większą matrycę, otrzymało również możliwość filmowania i wykonywania zdjęć w zupełnie nowych proporcjach 8:7. Takie proporcje uwiecznią więcej obrazu na każdym ujęciu. Dodana wysokość do ujęć sprawia, że idealnie nadadzą się one do tworzenia ultra wysokich pionowych zdjęć na Twoje Social Media. Ponadto korzystając z darmowej aplikacji GoPro Quik, w prosty sposób możemy dokładnie wykadrować zapisane zdjęcie i dostosować do swoich potrzeb.

 

 

Konstrukcja GoPro 11

Tutaj wiele się nie zmieniło. Można by nawet zaryzykować stwierdzeniem, że praktycznie nic. Kamera jest dokładnie tych samych rozmiarów co jej poprzednie dwie generacje, posiada ekran główny, na którym możemy dostosować wszystkie ustawienia kamery, ekran przedni, podglądowy do ujęć selfie, wymienną osłonę obiektywu oraz wbudowane mocowanie na dole. Względem GoPro 10, jedyną różnicą jest numerek na bocznej części urządzenia.

Brak zmian nie jest bez powodu. Wszystko to przez akcesoria do kamery. Aby użytkownicy GoPro 10 i 9, wymieniając kamerę na 11 nie musieli ponownie dokupować kolejnych akcesoriów do kamery takich jak zapasowe baterie, obudowy wodoszczelne, etui itp. GoPro 11 ma dokładnie taką samą konstrukcję, dzięki czemu przy wymianie modelu wystarczy wymienić samą kamerę, a akcesoria będą pasować dalej. Jest to ogromne zaoszczędzenie pieniędzy klientów. Wszystko z 9 i 10 pasuje do 11.

 

 

Stabilizacja w GoPro HERO 11 Black

Jak co roku, przy każdej premierze GoPro, nowa kamera otrzymała kolejną odsłonę najlepszej stabilizacji cyfrowej na rynku HyperSmooth. W GoPro 11 mamy do dyspozycji dokładnie HyperSmooth 5.0, która zapewni nam idealną stabilizację nawet podczas bardziej wymagających nagraniach. Ponadto mamy teraz do wyboru tryby stabilizacji horyzontu – albo znane już z poprzednich modeli Horizon Leveling, który skutecznie wystabilizuje horyzont przy przechyleniu kamery do około 30-40 stopni lub zupełnie nowa funkcja w GoPro 11 – Horizon Lock. Funkcja ta jest ogromnym usprawnieniem działania całej stabilizacji, ponieważ umożliwia ona utrzymanie horyzontu równo nawet podczas obrotu kamery w 360 stopniach! To dokładnie ta sama funkcja, którą mamy w GoPro HERO 9 i 10 wyposażone w oddzielną soczewkę GoPro MAX Lens Mod. Teraz w GoPro 11 nie musimy niczego dokupować – kamera tę funkcje ma już w sobie! Nowe GoPro wraz z wbudowaną stabilizacją i blokadą horyzontu pozwoli Ci nagrać super płynny oraz stabilny obraz, nawet bez użycia dodatkowego gimbala lub oddzielnego oprogramowania, aby uzyskać profesjonalne efekty filmowania.

 

 

Jakość filmów w nowym GoPro 11

Premiera nowego GoPro 11 to też premiera kolejnych ulepszeń jakości filmów. W GoPro HERO 11 Black znajdziemy procesor GP2, który zapewni nagrywanie w świetnej jakości, w wysokich rozdzielczościach. Nowe GoPro nagrywa w 5.1K 60FPS, 4K 120 FPS, 2.7K 240 FPS i 1080p 240 FPS. Są to dokładnie te same wartości, które znamy w GoPro HERO 10 Black, lecz nie zapominajmy o tym, że jedenastka ma nową, większą matrycę oraz kolejne usprawnienia w oprogramowaniu, które również wpływają na jakość nagranego filmu. Dodając do tego jeszcze lepszą stabilizacje, finalnie mamy faktycznie lepszą jakość niż w kamerze z zeszłego roku, która została wyposażona w dokładnie ten sam procesor.

 

 

GoPro HERO 11 Black – jakość zdjęć

To co nie tylko wizualnie ale również na papierze uległo zmianie to rozdzielczość zdjęć. W nowej kamerze GoPro mamy teraz do dyspozycji zdjęcia w rozdzielczości 27 MP, co da nam z pewnością większą szczegółowość obrazu oraz większe możliwości kadrowania, przy mniejszej utracie jakości.

 

Zestaw GoPro HERO 11 Black – nowa bateria Enduro

Po raz pierwszy, w nowej kamerze GoPro 11 mamy w zestawie nową baterię GoPro Enduro. Jest to dokładnie wyjście naprzeciw oczekiwaniom klientów, którzy zgłaszali problem z pracą kamery na mrozach. Teraz od razu w zestawie znajdziemy akumulator, który jest przystosowany do użytkowania w temperaturach nawet do -10 stopni Celsjusza, co znacznie wydłuża czas pracy od 13% do nawet 40% w zależności od wykorzystywanej rozdzielczości i temperatury otoczenia. Bateria Enduro w GoPro HERO 11 Black posiada dokładnie taką samą pojemność co standardowa, tj. 1720 mAh, lecz za sprawą zastosowanej zaawansowanej technologii, bateria ta znacząco poprawi wydajność kamery przy niskich temperaturach. Tam gdzie standardowa bateria może nawet nie być w stanie uruchomić kamery, bateria Enduro bez problemu poradzi sobie z nagrywaniem, nawet w wysokich rozdzielczościach.

 

 

HyperView w GoPro 11 – czyli nowy, ultraszeroki kąt widzenia

Nowa matryca, to też nowe możliwości. Nowa kamera GoPro 11 otrzymała możliwość ustawienia jeszcze większego kąta widzeniaHyperView, który zapewni Ci jeszcze większe możliwości i dynamikę nagrywania. Nowe GoPro 11 za sprawą nowego przetwornika obrazu konwertuje materiał w proporcjach 8:7 na szerokokątny film w proporcjach 16:9 zachowując przy tym najwyższą możliwą jakość. Rezultatem takiego rozwiązania jest niezwykle wciągające oraz immersyjne nagrania. Teraz ujęcia POV uchwycą więcej Ciebie i otaczającej Cię scenerii.

 

 

Lepszy ekran w GoPro 11

To co na pewno zauważą obecni użytkownicy GoPro przesiadających się na nowe GoPro 11 to dużo lepszy, czytelniejszy, szybszy, płynniejszy i przede wszystkim bardziej czuły na dotyk ekran główny. Dostosowywanie parametrów nagrywania, czy samej pracy kamery nigdy nie było tak proste i precyzyjne. Ekran z GoPro HERO 11 Black śmiało można porównać do ekranu smartfona – po prostu działa jak od początku powinien.

 

 

Nowe tryby pracy w GoPro HERO 11 Black

Pierwszy raz w GoPro, producent zadbał zarówno o początkujących użytkowników, którzy nie znają się na fotografii i filmowaniu, po prostu chcą zrobić zdjęcie lub nagrać film i mieć ładny obraz oraz o profesjonalistów, którzy chcą mieć pełną kontrole nad pracą urządzenia.

Tryb uproszczony posiada fabrycznie załadowane, niezwykle wszechstronne ustawienia przechwytywania obrazu, które doskonale sprawdzą się w przypadku większości ujęć. Wystarczy, że wykadrujesz ujęcie i naciśniesz przycisk migawki, a kamera resztę zrobi za Ciebie, aby finalnie uzyskać jak najlepsze, niesamowite efekty.

Dla bardziej wymagających użytkowników i profesjonalistów, GoPro przygotowało zupełnie oddzielny tryb profesjonalny, w którym użytkownik ma dostęp do wszystkich presetów oraz ma możliwość dostosowania każdej możliwej opcji pod dane, konkretne ujęcie, tak aby wyciągnąć z kamery 100% możliwości.

 

Tryby nocne w GoPro 11

Nowe tryby nocne, to kolejna rzecz, którą znajdziemy tylko w jedenastce. Mowa tu dokładnie o 3 trybach Time Lapse do ujęć nocnych, które pozwolą Ci wykorzystać Twoją kreatywność nawet po zmroku. Star Trails, jak też sama nazwa wskazuje, korzysta z ruchu obrotowego Ziemi oraz gwiazd, aby następnie uchwycić piękne smugi na nocnym niebie. Light Painting możesz wykorzystać do malowania światłem. Wystarczy na przykład w ciemnym miejscu stanąć przed kamerą, a następnie za pomocą chociażby latarki od telefonu namalować dowolny kształt, który następnie kamera przetworzy na cudowny obraz. Ostatnim trybem jest Vehicles Light Trails, który wykorzystuje nocny ruch uliczny, aby nagrać oszałamiający szlak świetlny wykonany ze świateł poruszających się samochodów.

 

Akcesoria z GoPro 10 i 9 pasują do GoPro 11

Kiedy premiera GoPro 11 nadeszła, każdy się zastanawiał co z akcesoriami ze starszych modeli. Dobra wiadomość! Każde akcesoria z GoPro HERO 10 i HERO 9 są w pełni kompatybilne z nowym GoPro 11. Data premiery GoPro 11 na szczęście nie jest równoważna z datą dużych wydatków. Jeśli do tej pory korzystałeś/aś z kamer HERO 10 lub 9 i masz zamiar wymienić na HERO 11, to nie musisz ponownie kupować wszystkich akcesoriów. Każda obudowa, etui, bateria, uchwyt, dosłownie wszystko będzie w 100% kompatybilne z nowym GoPro 11. Ponadto jeśli jednak zmieniasz z kamery GoPro HERO 8 Black lub starszej, wszystkie uchwyty montażowe, które nie ingerowały bezpośrednio w konstrukcję kamery, takie jak np. wysięgniki, dalej będą pasować z najnowszym GoPro.

 

 

GoPro HERO 11 Black jako kamerka internetowa

To co już stało się standardem w świecie kamer sportowych GoPro od czasu popularyzacji pracy zdalnej, GoPro 11 możemy wykorzystać jako kamerę internetową do wszelkiego rodzaju wideokonferencji, zwykłych wideorozmów lub też do streamowania z użyciem komputera. Wystarczy pobrać darmową aplikację GoProWebcam na komputer z systemem Windows lub MacOS, a następnie za pomocą przewodu dołączonego do zestawu podłączyć kamerę do komputera. Aplikacja wykryje kamerę, a następnie przekieruje z niej obraz do dowolnej aplikacji typu OBS, Zoom, Teams itp. W docelowej aplikacji wystarczy wybrać źródło obrazu – GoPro Webcam.

 

Co jest w zestawie z GoPro HERO 11 Black

W tym temacie nie wiele się zmieniło względem poprzednich generacji. W zestawie poza kamerą znajdziemy: kompaktowe, dobrze wykonane etui na kamerę oraz drobne akcesoria, klips montażowy wraz ze śruba, naklejkę na kask na taśmie 3M, przewód do ładowania USB-C (bez ładowarki, należy dokupić oddzielnie lub skorzystać z ładowarki od np. telefonu) oraz baterię Enduro. Ostatni element jest tak naprawdę jedyną różnicą względem poprzednich kamer.

Warto też wspomnieć o stosunku producenta do środowiska. W opakowaniu nie znajdziemy żadnej foliowych torebek. Wszystkie elementy, które wymagały dodatkowego zabezpieczenia zostały zamienione na papierowe odpowiedniki, które są znacznie przyjaźniejsze środowisku.

 

Podsumowanie premiery GoPro HERO 11 Black

Na pierwszy rzut oka, premiera GoPro 11 nie wniosła niczego przełomowego. Kamera wygląda wręcz identycznie jak dwie poprzednie generacji – różni się jedynie numerem na obudowie. Niech nie zmylą was pozory. Sam wygląd oraz konstrukcja kamery celowo nie została zmieniona ze względu na wsteczną kompatybilność akcesoriów z poprzednich modeli. Najwięcej nowości znajdziemy w jej wnętrzu. Przede wszystkim nowa, większa matryca 1/1,9”, wyższa rozdzielczość zdjęć, lepsza stabilizacja, nowy kąt widzenia, nowy tryb Horizon Lock, nowe tryby nocne, lepszy ekran główny oraz nowa bateria Enduro w zestawie. Usprawnienia te w praktyce faktycznie poprawiają zarówno jakość nagranych filmów oraz zwiększają sam komfort z użytkowania kamery –urządzenie jest szybsze, lepiej reaguje na dotyk, a z baterią Enduro pracuje dłużej.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl