Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

Nowości w GoPro 10

1
Nowości w GoPro 10

Nowości w GoPro 10

Premiera nowej kamery GoPro jest już za nami. Kamera z wyglądu nie różni się wiele względem poprzednika. Co więc jest nowego w GoPro HERO 10 Black? Nowa jakość? Nowe funkcje? Zapraszamy do opisu nowości w GoPro 10. 

 

 

 

 

 

Nowy procesor w GoPro 10 - GoPro GP2

Zacznijmy od najważniejszej zmiany lub nowości w kamerze GoPro 10 - jest to zupełnie nowy, dwa razy wydajniejszy procesor GoPro GP2, który zastąpi wysłużoną już pierwszą generację, która jest obecna w GoPro już od HERO5 Black. GoPro GP2 to przede wszystkim lepsza wydajność, bardziej niezawodna praca kamery oraz znacznie lepsza jakość rejestrowanych materiałów. Zaczynając od najważniejszego, czyli jakości, nowe GoPro HERO 10 Black, jako pierwsza kamera sportowa, ma możliwość filmowania w ogromnych rozdzielczościach w podwojonym klatkażu względem innych kamer sportowych. To oznacza nagrywanie w 5.3K w 60FPS, 4K w 120FPS, 2.7K i 1080p w 240FPS. Takie rozwiązanie poza płynniejszym obrazem daje nam również możliwość wykonania nagrania w zwolnionym tempie w ogromnych rozdzielczościach. Przykładowo w 5.3K możemy zrobić 2-krotne slow motion, w 4K 4-krotne, a w 2.7K i 1080p aż 8-krotne. Jeszcze żadna kamera sportowa na rynku nie oferowała takich klatkaży w tak wysokich rozdzielczościach, a jest to zasługa przede wszystkim nowego procesora w GoPro 10. 

Zdjęcia w GoPro 10 Black również zostały w znacznym stopniu poprawione względem poprzedników. Mamy teraz do dyspozycji sensor o rozdzielczości 23MP, który umożliwia nam wykonywanie zdjęć w tej rozdzielczości w każdym trybie. Taki ruch po raz kolejny daje nam argument, aby porzucić duże, nieporęczne aparaty fotograficzne na lekkie, kompaktowe kamery GoPro, które dodatkowo możemy bez problemu zamontować praktycznie wszędzie

Wydajniejszy procesor to też lepsze działanie kamery. Na starym procesorze zdarzały się sytuację, że kamera potrafiła trochę wolniej zareagować na komendę lub nawet zawiesić. Dzięki wydajniejszemu procesorowi, takie sytuacje powinny zostać zredukowane do absolutnego minimum, co sprawi, że kamera będzie jeszcze bardziej niezawodna, dzięki czemu nie stracimy możliwości filmowania swoich aktywności przez błąd kamery. 

 

Stabilizacja w GoPro HERO 10 Black - HyperSmooth 4.0

Jak wiadomo nie od dziś, stabilizacja w GoPro jest jedną z najlepszych, jeśli nie najlepsza na rynku kamer sportowych. Kamera posiada świetną stabilizację cyfrową, która bez problemu poradzi sobie nawet w najcięższych warunkach takich jak skoki spadochronowe, ekstremalna jazda na rowerze po górach i wiele, wiele innych aktywnościach fizycznych. Dzięki temu, że jest to stabilizacja cyfrowa, kamera nie posiada żadnych elementów mechanicznych w sobie, dzięki czemu GoPro 10 jest bardzo wytrzymałą kamerą, która wytrzyma nawet najbardziej wymagających użytkowników

Ponadto stabilizacja w GoPro HERO 10 Black otrzymała również funkcję Horizon Leveling (blokada horyzontu), która działa w jeszcze większym zakresie niż jak to było w GoPro HERO 9 Black. Teraz GoPro 10 może bez problemu wypoziomować horyzont nawet przechylając kamerę do 45 stopni w lewo lub prawo, a dokupując dodatkowy obiektyw GoPro MAX Lens Mod, możemy tę blokadę rozszerzyć aż do 360 stopni, dzięki czemu możemy kamerą dosłownie kręcić, a horyzont będzie cały czas równo ustawiony. Dodatkowo w trybie MAX Lens Mod, GoPro 9 mogło nagrywać maksymalnie w 2.7K, a w GoPro 10 mamy teraz do dyspozycji 4K

 

Konstrukcja GoPro 10

W przypadku samej budowy kamery, tu za wiele się nie zmieniło. Kamera w dalszym ciągu jest tych samych rozmiarów, co GoPro 9, mamy do dyspozycji dwa ekrany, jeden podglądowy przy obiektywie, który na żywo wyświetla obraz z kamery, oraz drugi, główny, dotykowy z tyłu, który w przypadku HERO 10 Black jest jeszcze bardziej czuły, co w znacznym stopniu poprawi komfort korzystania z kamery. Nowa kamera GoPro otrzymała również ulepszoną, wymienną osłonę obiektywu, która teraz jest wykonana ze szkła hydrofobowego, co sprawi, że niechciane krople wody będą jeszcze szybciej spływać z obiektywu, a sam obiektyw jest teraz jeszcze bardziej odporny na wszelkiego rodzaju zarysowania

Od spodu kamery ponownie mamy do czynienia z bardzo wytrzymałym, trwałym i niezawodnym mocowaniem metalowym, które w dalszym ciągu jest kompatybilne z każdym mocowanie GoPro, niezależnie czy jest to wysięgnik, uchwyt na głowę, czy klatkę piersiową. Wszystkie akcesoria montażowe od pierwszej generacji GoPro do najnowszego HERO 10 są kompatybilne z każdą kamerą. 

 

Akcesoria GoPro 10 Black

Ze względu na brak istotnych zmian w konstrukcji samej kamery GoPro HERO 10 Black, WSZYSTKIE akcesoria z GoPro HERO 9 Black, będą w 100% kompatybilne z HERO 10 Black. Jest to posunięcie znane już z dużo starszych kamer GoPro HERO 5 / 6 / 7 Black, które konstrukcyjnie były identyczne, dzięki czemu użytkownicy nie musieli za każdym razem kupować nowych baterii, ładowarek, obudów, ponieważ wszystkie były takie same. W przypadku HERO 10 sytuacja się powtarza. Amerykański producent kamer sportowych postawił na wsteczną kompatybilność akcesoriów, tak aby użytkownicy dziewiątki chcąc przesiąść się na dziesiątkę, nie musieli dokupywać oddzielnie akcesoriów na potrzeby nowej kamery GoPro. Dlatego też każda obudowa wodoszczelna, każda bateria, ładowarka, a nawet GoPro Media Mod i GoPro MAX Lens Mod z GoPro 9 będą całkowicie kompatybilne z GoPro HERO 10 Black. 

 

Podsumowanie

Dziesiąta generacja kamery sportowej GoPro to przede wszystkim zmiana i ulepszenie w samym działaniu kamery. Mamy teraz do dyspozycji jeszcze bardziej wydajną kamerę, która posiada teraz możliwość rejestracji obrazu w ogromnych rozdzielczościach, zachowując przy tym podwojony klatkaż umożliwiający wykonywanie nagrać w slow motion w najwyższych do tej pory rozdzielczościach. Konstrukcja kamery nie zmieniła się względem dziewiątki, dzięki czemu wszystkie akcesoria z niej będą kompatybilne z dziesiątką, co w znacznym stopniu zmniejszy koszt przesiadki z HERO 9 na HERO 10 Black. 

Komentarze do wpisu (1)

1 października 2021

"Na starym procesorze zdarzały się sytuację, że kamera potrafiła trochę wolniej zareagować na komendę lub nawet zawiesić." Szkoda, że nie napisaliście tego w recenzji Hero 9. Kupiłem dziewiątkę i jest to zawieszające się dziadostwo. Hero 10 nie zamierzam kupować, poczekam na nowe DJI.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl