Wraz z zaprezentowaniem modeli HERO 7 w zeszłym roku – każda wersja – Black, Silver i White zyskały, nowy przeprojektowany inferfejs, który znacznie upraszcza obsługę urządzenia i skraca czas potrzebny do ustawienia pożądanych parametrów. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się przyciskom skrótów, które oddają w ręce użytkownika dodatkowe funkcje za jednym pociagnięciem palca (od góry do dołu).
Cztery skróty, których działanie działa analogicznie do ikon na systemach operacyjnych Android lub iOS domyślnie występują w oknie dialogowym nad szczegółowymi ustawieniami kamery "preferences". Wyrażone w postaci piktogramów oznaczają:
Komendy głosowe
Ich włączenie podświetla ikonę na niebiesko włączając domyślnie ustawiony język. W momencie gdy jest głośno, a kamera nie chce reagować na nasze polecenia, można szybko wyłączyć komendy, oszczędzając przy tym stan naładowania akumulatora. WAŻNE! Opcja Wake on Voice będzie aktywna pomimo wyłączenia kamery z włączonymi komendami. Zużycie akumulatora zadeklarowane przez producenta to 100% baterii w 8 godzin.
Dźwięki kamery
Jeżeli używasz kamery GoPro przy dosyć dyskretnym użytkowaniu, albo po prostu nie chcesz, by była słyszalna w trakcie podróży po różnych miejscach, drugą ikoną od lewej zarządzamy dźwiękami – wyzwolenia migawki, zmiany trybu i włączenia i wyłączenia kamery. Dzięki temu nie zwraca ona uwagi, będąc łatwiejszą do ukrycia.
Quick Capture – szybki start
Jedna z najważniejszych i najbardziej przydatnych funkcji, która od dawna jest znakiem rozpoznawczym kamer GoPro. Trzecia ikona z piktogramem "zająca" oznacza dostęp do włączenia i wyłączenia funkcji. W momencie, gdy całkowicie wyłączymy kamerę bocznym przyciskiem "mode/on/off". W tym momencie kamera mimo całkowitego wyłączenia będzie gotowa na nasze polecenia. Nie powoduje to dodatkowego zużycia akumulatora, tak więc jest to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą zaoszczędzić jak najwięcej energii podczas pracy z kamerą. Po krótkim naciśnięciu górnego przycisku migawki kamera uruchomi się domyślnie w trybie Video, zapamiętując nadane przez nas wcześniej ustawienia np. rozdzielczość, ilość klatek, kąt widzenia, ustawienia stabilizacji itp.. Po 3-sekundowym przytrzymaniu przycisku kamera uruchomi się w trybie zdjęć poklatkowych, robiąc w je interwale 0,5-sekundowym. Oczywiście domyślne tryby uruchomienia można zmienić w ustawieniach kamery, przypisując pod krótkie wciśnięcie przycisku dowolny tryb, który oferuje kamera GoPro HERO 7. Kolejną bardzo ważną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że po zakończeniu nagrywania lub robienia zdjęć za pomocą Quick Capture, kamera automatycznie zapisuje materiał, a następnie wygasza się, gotowa na ewentualne ponowne uruchomienie. Samo wybudzenie kamery do jej pełnej aktywności trwa około 3,5-4 sekundy, więc nawet przy spontanicznych ujęciach całkowicie sprawdza się nazwa tego trybu.
Blokada ekranu
Wyrażona za pomocą kłódki, włącza lub wyłącza automatyczną blokadę ekranu. Dużo osób pyta się, po co jest to rozwiązanie, skoro ekran może wygasić się automatycznie po minucie. Otóż automatyczna blokada ekranu jest rozwiązaniem, które bardzo przydaje się, gdy używamy kamery podczas aktywności na wodzie (surfing, kite etc.), podczas snorkelingu, pracy z kamerą w deszczu, śniegu lub błocie. Ekran ciekłokrystaliczny – LCD – wykorzystany w GoPro jest piezoelektryczy. Oznacza to, że krople wody oddziałują na ekran tak samo jak dotyk i mogą zmieniać ustawienia kamery. Oczywiście jeżeli chcemy tego uniknąć, wystarczy włączyć blokadę i gotowe.
GoPro coraz mocniej stawia na ułatwienie obsługi użytkowania kamery. Porównując menu z pierwszej kamery z wbudowanym ekranem – HERO4 Silver, różnica jest diametralna. Nie tylko w rozkładzie przycisków i ikon, ale także w samej responsywności na dotyk, czyniąc je obsłudze proste niczym smartfony.
źródło zdjęć: www.youtube.com/HowToUsePOVcameras