Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

GoProsfera #74 - GoPro HERO 7 Black z gimbalem czy bez?

0
GoProsfera #74 - GoPro HERO 7 Black z gimbalem czy bez?

Często pojawia się pytanie, czy przy zakupie kamery HERO 7 Black warto przeznaczyć dodatkowe środki na zakup gimbala. Dzisiejszy wpis jest niejako debatą, ponieważ za i przeciw są obecne przy obu możliwościach. Samo urządzenie stabilizujące, wywodzące się z branży filmowej tak mocno zakorzeniło się wśród zwykłych użytkowników, że niektórzy nie wyobrażają sobie używania kamery bez dodatkowej stabilizacji zewnętrznej. Czy słusznie?

Przede wszystkim należałoby rozpocząć od tego, czym te formy stabilizacji się charakteryzują. Hypersmooth to stabilizacja cyfrowa – działa w proporcjach 16:9, maksymalnie przy 60FPS niezależnie od rozdzielczości. Z racji tego, że stabilizuje program, HERO 7 Black jest dużo odporniejsze na uszkodzenia niż konkurencja ze stabilizacją optyczną, gdzie upadek kamery może być kosztowny pod kątem serwisu. Stabilizacja Hypersmooth także zawęża pole widzenia kamery o 10%, ale ma kolejne zalety względem gimbala. Po pierwsze mamy mniejszy gabaryt, co jest szczególnie odczuwalne podczas długich podróży, mocowania na kasku, klatce piersiowej oraz tam, gdzie dodatkowa gramatura ma znaczenie. Gimbal to także oddzielne urządzenie, wymagające ładowania, kontroli poziomu zasilania oraz dodatkowego transportu.

Gimbal jak np. Karma Grip, izoluje ruch, w zależności od ustawień: w jednej, dwóch lub trzech płaszczyznach. Widoczne będą jednak przemieszczenia kamery góra-dół. Ujęcie jest płynniejsze niż z jakiejkolwiek stabilizacji wbudowanej w kamerze, dlatego gimbal świetnie sprawdza się w przypadku płynnych, kinematograficznych ujęć, wymagającej idealnych najazdów na tej samej wysokości. Użycie gimbala pozwala także na zewnętrzną stabilizację przy proporcjach nagrań 4:3, a także przy większej ilości klatek niż pozwala na to Hypersmooth. Warto pamiętać jednak, że gimbal jest urządzeniem odpornym maksymalnie na zachlapania (Removu S1, Feiyu G5 i Feiyu G6), a także z racji budowy szczególnie newralgicznym elementem podczas uderzeń są silniki stabilizujące.

Podczas ujęć sportowych o dużej częstotliwości drgań lepiej sprawdzi się stabilizacja cyfrowa. Gimbal zawsze będzie trzymał poziom, co czasem zabija dynamikę ujęcia, szczególnie jeżeli pochylamy się z kamerą podczas jazdy na rowerze, na motocyklu na torze i w podobnych sytuacjach. Przy zamocowanym gimbalu zwyczajnie nie widać, jak mocno się przechyliliśmy.

Hypersmooth działa gorzej w słabym oświetleniu. Stabilizacja cyfrowa oparta jest o detekcję kontrastu – kamera musi widzieć co stabilizować względem czego. Tak więc przy bardzo słabym świetle gimbal sprawdzi się lepiej, ponieważ jego działanie jest niezależne od oświetlenia.

Szybkim podsumowaniem, dla kogo najlepiej sprawdzi się HERO 7 Black, a dla kogo HERO 7 Black + Gimbal:

Sama kamera HERO 7 Black wystarczy do:

- vlogowania,
- nagrywania uroczystości rodzinnych,
- jazdy na nartach,
- jazday na motocyklu,
- terenowej jazdy na rowerze,
- użytku w wodzie i sportach wodnych,
- zwiedzania i wakacji przy dobrym świetle,
- ograniczania bagażu w czasie podróży.

Zestaw HERO 7 Black + gimbal (gdy nie mamy limitu bagażowego ;)) przyda się gdy zależy nam na:

- użyciu GoPro do kinematograficznego nagrywania,
- płynnych ujęcia, panoramach, najazdach,
- całkowitej eliminacja drgań,
- kompensowaniu słabego oświetlenia,
- trzymaniu horyzontu przy pochyleniu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl