Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

GoProsfera #64 - DJI Osmo Pocket - realny konkurent GoPro HERO 7 Black?

0
GoProsfera #64 - DJI Osmo Pocket - realny konkurent GoPro HERO 7 Black?

W zeszłym tygodniu miała miejsce premiera nowego urządzenia od DJI – Osmo Pocket – kamery wraz z gimbalem. Internet momentalnie zawrzał, a grono osób zaczęło publicznie deklarować zakup Osmo Pocket, wieszcząc rychły upadek GoPro. W naszej ofercie znajdziesz oba urządzenia, gdzie Osmo Pocket występuje w formie przedsprzedaży, jednak warto zastanowić się, czy rzeczywiście kamera HERO 7 Black jest bezpośrednią konkurencją, czy jedynie funkcje zazębiają się w pewnym stopniu, który pozwala znaleźć wspólny mianownik.

Z założenia modele kamer z serii HERO to kamery sportowe. Jeszcze parę lat wstecz używanie kamery GoPro jednoznacznie kojarzyło się ze sportami ekstremalnymi. Wraz z biegiem czasu boom na aparaty kompaktowe i lustrzanki ucichł, a właściciele dużych aparatów skierowali swój wzrok w stronę tych małych i odpornych kamer. GoPro podążając za potrzebą wyrażoną przez użytkowników częściowo stara się dopasować kamerę pod kątem użytku turystycznego (Live Streaming, tryb portretowy, samowyzwalacz), ale cały czas trzeba pamiętać, że jest to kamera sportowa. Tutaj liczy się odporność na uderzenia, wodoszczelność i jak najlepsze zachowanie obrazu przy dużych drganiach i przeciążeniach.

Z drugiej strony barykady stoi DJI Osmo Pocket – urządzenie od podstaw stworzone do użytku przez amatorów, vloggerów, osób poszukujących małego, poręcznego sprzętu podczas podróży. Niezwykle imponująca specyfikacja (szczególnie waga i wymiary), biorąc pod uwagę zintegrowanie kamery, gimbala i uchwytu powalają na niezwykle prosty transport i użycie. Nie jest to jednak sprzęt odporny na zachlapania i uderzenia. Do nurkowania potrzebna jest dedykowana obudowa wodoszczelna na całość konstrukcji, nawet podczas deszczu.

Po tym dość długim wstępie warto przyjrzeć się czym jest właśnie ten wspólny mianownik między kamerami DJI Osmo Pocket i HERO 7 Black. Oba modele mają tę samą rozdzielczość i wielkość matrycy (1/2,3” CMOS, 12MP), obie nagrywają 4K60FPS, FullHD w 120FPS w Osmo i 240FPS w HERO 7 Black. Osmo Pocket ma stały kąt widzenia 80 stopni, w GoPro jesteśmy w stanie uzyskać około 160 stopni, co dużo lepiej sprawdza się podczas ujęć dynamicznych. Sama jakość obrazu jest też nieznacznie lepsza z GoPro HERO 7 Black, która generuje obraz bez sztucznego podbicia kontrastu.

Kamera w DJI Osmo Pocket nie ma żadnej wbudowanej stabilizacji, a eliminacja drgań występuje w postaci mechanicznego gimbala. HERO 7 Black posiada stabilizację cyfrową Hypersmooth, a także możliwość rozbudowania o gimbala Karma Grip lub innych producentów jak Feiyu-Tech G5, G6 i Removu S1. Warto nadmienić, że stabilizacja z gimbala i systemowa różnią się między sobą i warto wiedzieć, w jakich warunkach, która lepiej się sprawdzi. Gimbal izoluje ruch o dużych amplitudach, na przykład podczas chodzenia. Przeniesienia kamery góra-dół będą jednak widoczne. Stabilizacja cyfrowa w 3 osiach, jaką reprezentuje Hypersmooth w HERO 7 Black skuteczniej eliminuje drgania podczas użytku sportowego – o dużej częstotliwości oraz mniejszej amplitudzie drgań. Jak każda programowa próba stabilizacji ujęć – Hypersmooth gorzej radzi sobie podczas używania w słabych warunkach oświetleniowych. Wtedy, jeżeli decydujemy się na kamerę GoPro, niezbędnym będzie zakup gimbala.

Przewagi Osmo Pocket to bez wątpienia uproszczenie i automatyzacja nagrań – rozwiązanie skierowane w stronę mniej wymagających użytkowników, którzy nie mają tak dużego doświadczenia z operowaniem kamerą. Dzięki funkcji śledzenia twarzy, sylwetki i ustawiania jej w kadrze automatycznie przez oprogramowanie aplikacji DJI Mimo, dużo łatwiej będzie stworzyć udany kadr. W ofercie ma być także obudowa wodoszczelna do 60m, co oznacza, że w takiej konfiguracji DJI Osmo Pocket będzie pierwszym realnie wodoszczelnym gimbalem z kamerą. Jaśniejszy obiektyw pozwala także na lepszą pracę niż GoPro w ciemnych warunkach, większą głębię ostrości.

GoPro HERO7 Black natomiast góruje wytrzymałością, profilem kolorów, bardziej wartościowym plikiem (bitrate na poziomie 78Mb/s. W H.265 jest większy niż 100Mb/s. w kodeku H.264, który występuje w Osmo Pocket), ilością wszelkich montaży, możliwością wymiany akumulatora, ostrością w timelapse'ach, tłumieniem intensywnych drgań oraz szerokim kątem, który wprawdzie w kinematografii nie jest aż tak pożądany, jednak przy nagrywaniu wakacji czy ujęć typowo sportowych pozwala jeszcze więcej ująć w zapisie materiału video.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl