Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

GoProsfera #50 - czy istnieje realna konkurencja dla DJI?

0

W obecnych czasach rozwój technologiczny jest na tyle mocny, że nikogo nie dziwi wybór, przed jakim stoją potencjalni klienci nowego smartfona, laptopa, aparatu czy słuchawek. Producenci prześcigają się w dostarczaniu coraz lepszych rozwiązań. Nie inaczej jest w przypadku dronów, jednak tutaj pozycja lidera jest bardzo wyraźnie zaznaczona przez DJI, a reszta producentów wydaje się mieć istotną zadyszkę podczas pogoni za chińskim gigantem. Ten wpis można potraktować więc jako dywagację, czy obecnie jest firma, która może realnie zagrozić pozycji, jaką piastuje obecnie DJI.

W historii było już kilka marek, które mogły lub przynajmniej próbowały stawać w szranki w walce o udział na rynku. Głównym odróżnieniem DJI od typowego monopolisty na rynku, jest to, że cały czas wprowadza on nowe rozwiązania i poprawia te obecnie dostępne, wręczając w ręce użytkowników kompletne urządzenia, za którymi dopiero w dniu premiery rozpoczyna się technologiczny pościg.

3D Robotics

Rdzennie amerykańska firma, która była prekursorem trybów autonomicznych w tym śledzenia obiektów na podstawie ich lokalizacji. Modele takie jak IRIS+ lub Solo były na swoje czasy bardzo rozwojowymi konstrukcjami, a połączenie z kamerą GoPro, gdy nastąpił rozłam we współpracy tego producenta. Huczne ogłoszenia w Las Vegas o perspektywach rozwoju i dodatkach do dronów rozmyły się jednak w zetknięciu z rzeczywistością i piastując drugie miejsce 3DR spadł kilka pozycji niżej, zawieszając produkcję i skupiając się na dostarczaniu software’u dla innych producentów. Firma ta jest idealnym przykładem, by patrzeć na to, co robi konkurencja, gdyż można zostać szybko wyprzedzonym, jeżeli nie podąża się konsekwentnie za ciosem.

Walkera

Walkera natomiast od początku postawiła na rozwiązanie mało pilnego ucznia – obserwuj, kopiuj, tak by nikt się nie zorientował. Można zauważyć, że DJI był bardzo mocną inspiracją przy tworzeniu większości dronów. Dość wysokie ceny, za którymi nie stała równie wysoka jakość i problemy użytkowników sprawiły, że drony tej marki nigdy nie stały się mocno popularne, o czym może świadczyć sama dostępność części do tych dronów na rynku.

GoPro

Nowy i jedyny dron GoPro Karma to natomiast przypadek, który pokazuje, jak czarny PR i zbiegnięcie się dwóch premier może skutecznie pogrążyć producenta. Mimo tego, że nie ma na rynku platformy, która oferowałaby: użycie wyjmowanej kamery GoPro, wpięcie jej do gimbala ręcznego i tak sprytnego podziału ról operator drona – operator kamery, to Karma wyraźnie przegrała walkę z DJI Mavic Pro. Głównym powodem był przede wszystkim problem z pierwszą partią na rynek Stanów Zjednoczonych, która potrafiła wyłączyć się podczas lotu i dużo mniejsze wymiary konkurencyjnego drona. Waga 2,5kg versus 740g to znacząca różnica w podróży. Produkcja drona Karma została wstrzymana i nie wiadomo, czy kiedykolwiek wróci, DJI zaś zaprezentował dwa nowe, ultranowoczesne drony jako następcę Mavica - DJI Mavic 2 Pro i Mavic 2 Zoom.

 

Parrot

Francuski producent dronów bardziej kojarzony jest z produkcji zaawansowanych zabawek naszpikowanych funkcjami. Parrot Anafi miał zmienić postrzeganie producenta, jednak jego głównym konkurentem w linii prostej jak DJI Mavic Air, za którym przemawiają mniejsze wymiary, lepsza stabilność i dużo lepszy system śledzenia. Anafi wydaje się być ciekawostką, po którą sięgną nieliczni, co jednak nie zmienia faktu, że nie odstaje od tak bardzo od chińskiego konkurenta, co może dobrze rokować na przyszłość.

Ciężko teraz przewidzieć, co będzie działo się z rynkiem dronów na przestrzeni najbliższych trzech lat, jednak patrząc na to, jak mocno swoją pozycję ugruntowała firma DJI, jak konsekwentnie dostarczają świetne jakościowo platformy oraz jaką popularnością cieszą się w niemal każdym zastosowaniu od hobbystycznego nagrywania na wakacjach po rozwiązania czysto przemysłowe i filmowe, nie wygląda na to, by obecna sytuacja była niepewna dla firmy z Shenzhen.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl