Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

GoProsfera #47 - Nowe GoPro

0

Firma Nicka Woodmana przyzwyczaiła nas do regularnych premier nowych modeli w okresie jesiennym. Model GoPro HERO 6 Black wniósł powiew świeżości na rynku, głównie z powodu ulepszonej jakości obrazu, świetnej stabilizacji, a także takim smaczkom jak cyfrowy zoom i pełna obsługa za pomocą komend głosowych. Zewnętrznie nie wyróżniała się jednak od poprzednika, a dopiero późniejsze partie miały kolorowe logo, które sugerowało, że posiadamy mocniejszy model najpopularniejszej kamery na świecie.

Końcówka sierpnia jest świetnym okresem, by snuć domysły na temat nowej kamery producenta, a ten wpis może być kompilacją wszelkich życzeń, które względem nowego modelu mogą przedstawiać użytkownicy. Gwoli przypomnienia, w tym roku na rynku występują cztery modele kamer GoPro: HERO 2018, HERO 5 Black, HERO 6 Black i Fusion. W tym roku została wycofana produkcja małych kamer HERO Session i HERO 5 Session, więc uważam, że GoPro pozostanie przy klasycznym kształcie z dużym ekranem LCD, który okazał się kluczowy przy wyborze kamery.

Przechodząc więc do tematu, jakie cechy powinny wyróżniać nowe GoPro, to przede wszystkim jeszcze lepsza jakość obrazu. Technologia 4K Ultra HD, która jeszcze jakiś czas temu była zarezerwowana tylko dla profesjonalistów mocno spowszedniała i coraz większa rzesza osób może cieszyć się tą ogromną rozdzielczością na swoich telewizorach w domowym zaciszu. Tak więc idąc za ciosem, kamera GoPro HERO 7 (wątpię by ominęli numerację jak ma to miejsce u Apple czy Xiaomi, więc na potrzeby przedmiotowych plot pozostańmy przy tej nazwie nowej GoPro) powinno tę jakość zachowywać w gorszych warunkach oświetleniowych. W poprzednim wpisie wspominałem na przykładzie HERO 6, że nie zawsze da się uzyskać krystalicznie czysty obraz, gdy mamy mało światła. Myślę, że przy tym wymiarze kamery, fizycznie nie da się obejść wielkości matrycy z racji na nagrzewanie się sprzętu i skrócenie czasu pracy (vide Sony RX0). W tym aspekcie można popracować nad procesorem obrazu, tak by praca na wyższych czułościach ISO nie skutkowała nieprzyjemnym szumem na nagraniu.

Drugim aspektem, w którym chciałbym zobaczyć poprawę w kamerze GoPro HERO 7 to jakość stabilizacji. W HERO 5 Black była dobra, w HERO 6 Black była świetna, ale po zmroku radziła sobie dużo gorzej niż za dnia. Stabilizacja cyfrowa odbywa się na podstawie algorytmu, który obiera punkty i według nich stabilizuje obraz. Z racji ciemności nie dzieje się to tak płynnie i tutaj właśnie nowe GoPro może się wykazać z lepszą czułością matrycy i jakością stabilizacji. Mały podręczny noktowizor to byłoby coś, na co czeka mnóstwo osób.

Nowa kamera GoPro mogłaby także posiadać rozdzielczość  5,2K, na podstawie której można by było skalować obraz w dół do 4K, poprawiając jakość nagrania. Oznaczałoby to także, że w 4K poza kątem widzenia Wide, do wyboru byłyby inne kąty widzenia, odciążając amatorskich użytkowników od prostowania obrazu w postprodukcji.

Idąc za ciosem, jeżeli mamy do wyboru inne kąty widzenia i systemowo kamera nie ogranicza nas pod tym względem, świetnym usprawnieniem byłaby możliwość płynnej zmiany przybliżenia w kamerze podczas nagrywania. W nowej GoPro 7 to byłby potężny dodatek dla osób zajmujących się nagrywaniem rekreacyjnym, vlogowaniem i nagrywaniem relacji z wydarzeń. W HERO 6 Black zoom można zmienić jedynie przed rozpoczęciem nagrywania. Dodanie takiej funkcjonalności wraz ze zdalną obsługą odsłoniłoby nowe możliwości kadrowania i nagrywania z nową GoPro.Z dalszych życzeń, nowe GoPro powinno mieć poprawiony czas pracy na akumulatorze. Poprzednik w FullHD pracował maksymalnie 2h15 min, wystarczyło jednak włączyć Wi-Fi, GPS i używać intensywniej wyświetlacza, by czas stopniał do około godziny trzydziestu minut. Uciekające procenty martwiły użytkowników, którzy intensywnie korzystali z wyżej wymienionych funkcjonalności. Świetnie, jeżeli GoPro HERO 7 będzie miało jeszcze lepszą wydajność prądową, zapewniając dłuższy czas pracy. Od HERO 4 do HERO 6 poprawa była ponad dwukrotna, więc warto trzymać kciuki by twórcy mieli to na uwadze przy tworzeniu nowego modelu. Świetnie, gdyby nowa GoPro miała także taką samą kompatybilność pod względem obudowy i kształtu. Osobiście nie narzekałbym na nowe akumulatory i ładowarki, jeżeli miałoby to skutkować dłuższym czasem pracy.

Mimo tego, że w ofercie jest HERO 6 Black, dużym zainteresowaniem dalej cieszy się ex-flagowiec czyli HERO 5 Black z racji na mniejsze wymagania użytkowników. Większość osób, które dopiero zaczyna przygodę z nagrywaniem GoPro nie posiada takiego doświadczenia i możliwości, by wykorzystać pełny potencjał obecnego flagowca i ten poprzedni w zupełności wystarcza. Po cichu więc liczę, że poza nowymi „ficzerami”, pojawi się podział na modele tak jak to miało miejsce kiedyś za czasów HERO 3, HERO 3+ oraz HERO 4 i racjonalne rozdzielenie tych modeli w gałęzi rynku za pomocą cen i możliwości. Mogłyby skutecznie trafić do wszelkiej maści odbiorców: dzieci, aktywnej młodzieży, osób nagrywających amatorsko, szukających kamery na co dzień, fanów marki i profesjonalistów. Taki zabieg zastosował Huawei z serią podstawową i Lite, która cieszy się w naszym kraju bardzo dużą popularnością.

Idąc więc tym tokiem być może pojawi się więcej niż jedno nowe GoPro. Sięgając do tradycji marki być może będą to: flagowiec GoPro HERO 7 Black dla najbardziej wymagających jak i profesjonalistów oraz GoPro HERO 7 Silver dla zaawansowanych entuzjastów / amatorów filmowania. Pozostaje jeszcze kwestia modelu bazowego dla początkujących - do niedawna był to HERO 2018, którego już niestety w ofercie brak. GoPro HERO 7 White by się przydała (taka nazwa już kiedyś pojawiła się u tego producenta dla kamery dla początkujących). Póki co to tylko nasze życzenia, ale poszerzona oferta kamer dla różnego klienta to byłby krok w dobrą stronę. Pozostaje nam poczekać na pierwsze zapowiedzi i same premiery, zweryfikujemy wtedy nasze w/w przypuszczenia ciesząc się oczywiście nowymi możliwościami od największego producenta kamer sportowych na świecie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl