Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

GoProsfera #169 - Nowa kamera GoPro HERO 9 Black - poplotkujmy

11
GoProSfera #169 - Nowa kamera GoPro HERO 9 Black - poplotkujmy

Raz, dwa, trzy...HERO 9 Black

W 2008 roku rozpoczynaliśmy swoją działalność oferując m.in. kamery GoPro HERO WIDE, czyli model generacyjny jeszcze z przed  początku kamer HD (720p), które znane są dziś jako I generacja. Ów I a potem II generacja GoPro poprzez swoją popularność rozwinęły producenta w niesamowitym tempie z poziomu malutkiej, lokalnej manufaktury do globalnej marki kamer video. Wraz z GoPro świat entuzjastów rejestracji  wszelkiej maści aktywności używał kamer Contour HD (absolutnie pierwsza kamera HD na kask, wcześniej sygnowana marką VHoldR), kamer VIO POV, Oregon Scientific, ATC, GoBandit (pierwsza kamera sportowa z GPS) oraz ION. W między czasie pojawił się także brytyjski DRIFT, JVC z swoją propozycją kamery sportowej a nawet wielkie SONY z modelem Action Cam AS50. Szybko jednak GoPro osiągnęło poziom absolutnego lidera, by w następnych latach zdominować branżę  i dziś...no cóż – całej reszty już niestety z nami nie ma. Obecnie 8 generacja zatacza wkrótce rok od premiery dając nam jak co roku perspektywę na nowe GoPro. Pytanie brzmi, co jeszcze można poprawić? GoPro 8 Black jest tak udanym i kompletnym modelem pod wieloma względami, że mocno zastanawiamy się z kolegami, co można jeszcze udoskonalić. Coś oczywiście trzeba – kolejna generacja zobowiązuje, ludzie mają większe oczekiwania z roku na rok, innymi słowy jak to mówią, apetyt rośnie w miarę jedzenia.

Co ciekawe w internecie pojawiły się już pierwsze plotki o nowym modelu, przy czym najbardziej rozpowszechniany wpis kreuje nowość od GoPro jako jeden wspólny model – tj. kamera standardowa GoPro w bryle i możliwościach kamery 360, typu MAX. Naszym zdaniem to mało prawdopodobne i z różnych powodów należy spodziewać się znów dwóch oddzielnych kamer  - GoPro HERO 9 Black oraz coś na kształt GoPro Max 2. O tej pierwszej poplotkujemy poniżej, o tej drugiej napiszemy następnym razem. Zapraszamy do lektury.

 

Stabilizacja

HERO 8 to stabilizacja obrazu na poziomie, jakiego nie oferuje żadne, absolutnie żadne urządzenie mobilne do rejestracji video z najnowszymi i najdroższymi telefonami komórkowymi włącznie (lipiec, 2020 r.). Stabilizacja jest tak dobra, że gimbale kupowane w naszym sklepie tak chętnie i powszechnie jeszcze dwa lata temu, dziś leżą i zalegają na półce sklepowej. Ba, samo GoPro zamknęło już produkt w postaci nomen omen świetnego gimbala GoPro Karma Grip. Czy można coś w tej kwestii poprawić? Mimo wszystko myślę, że tak i że GoPro nas kolejny raz pozytywnie zaskoczy – w modelu GoPro HERO 9 Black będzie jeszcze lepsza stabilizacja video. Jak? – Nie wiem, ale będzie. Progres w tym aspekcje jest trudny do wyobrażenia, ale niezwykle istotny, ponieważ ludzie oczekują obrazu pozbawionego w jakimkolwiek aspekcje drgań czy wstrząsów. Rodzaj stabilizacji nie zmieni się, ona nadal będzie i musi być elektroniczna (z uwagi na odporność na wstrząsy/uderzenia), natomiast spodziewamy się nowego procesora w HERO9, który z pewnością będzie mógł więcej obliczyć w każdej sekundzie nagrania, zapewniając progres w aspekcje stabilizacji video.

GoPro HERO 9 Black

Budowa GoPro 9

Biorąc pod uwagę historię zmian budowy poszczególnych generacji kamer GoPro i ich konsekwencji na kompatybilność  dedykowanych akcesoriów, w tym przede wszystkim ramek, obudów czy baterii a więc i ładowarek – spodziewamy się, że GoPro HERO 9 będzie dokładnie tych samych rozmiarów co HERO 8, która to przypomnijmy , zmieniła rozmiary po 3 latach takiego samego rozwiązania w modelach HERO5, 6 i 7. Spodziewamy się również braku konieczności stosowania ramki montażowej (a więc uszy montażowe nadal w ramach konstrukcji kamery) jak i braku wymienności osłony obiektywu. Sporo klientów bało się tego ostatniego rozwiązania w modelu 8, ale próba czasu okazała się zbawienna dla producenta. Dziś już wiemy, dlaczego zdecydował się na taki ruch, bowiem wymienne osłony w poprzednikach generowały problemy z: parowaniem w różnych warunkach, odkręcaniem i montażem przez osoby drobniejszej budowy (przy pierwszych demontażach trzeba było użyć duużo siły), koniecznością demontażu do użytkuw obudowie wodoodpornej czy dostępności tychże elementów w sklepach na całym świecie.

Zgodnie z ostatnimi "wyciekami" liczymy natomiast na bardzo istotną zmianę, jaką jest pełnowartościowy przedni ekran do wygodniejszego vloggowania oraz większy i jaśniejszy ekran dotykowy z tyłu kamery, który jeszcze bardziej poprawi komfort obsługi nowej GoPro 9. Obydwa ekrany w obecnej generacji nie zmieniły się od lat a konkurencja pokazała, że można zrobić to lepiej i oczywiście mamy tu na myśli DJI Osmo Action. Naszym zdaniem to będzie jedna z ważniejszych zmian wizualnych nowej kamery GoPro.Nowe GoPro HERO 9 Black

 

Jakość foto/video

W tej kwestii sprawa jest dość prosta. Jeśli GoPro nie zdecyduje się na zastosowanie większego rozmiaru sensor (matrycę) – jakość obrazu w GoPro 9 może być jedynie w drobnym stopniu poprawiona względem poprzednika. Nie ma się co oszukiwać, rozmiar matrycy ma znaczenie. Dlatego jeśli zostanie na poziomie ¼ cala, spodziewajmy się delikatnego progresu a nie rewolucji. Pamiętajmy jednak i to apel do tych, którzy ostrzą sobie zęby na 1 cal w GoPro (w tym ja sam) – to piękna wizja i być może kiedyś GoPro wypuści taki „pro” model, ale kamera z takim sensorem i dedykowanym odpowiednio jasnym obiektywem z pewnością nie mogłaby kosztowąć  1800 zł, a takiego poziomu cen spodziewamy się jako konsumenci od kolejnych generacji flagowej kamery GoPro.

Nowe Gopro 9 black

Audio

W kwestii dźwięku możemy i powinniśmy oczekiwać poprawy w zakresie redukcji niechcianych szumów, które nam dziś doskwierają (pomimo faktu, iż w HERO8 jest lepiej niż kiedykolwiek wcześniej). Spodziewamy się, że dużą rolę będzie tu grał właśnie nowy procesor, który pomoże w kwestii eleminacji szumów, by nagranie z roweru czy tym bardziej motocykla było znacznie przyjemniejsze dla uszu.

Nie zapominajmy o istotnym i co raz większym zapotrzebowaniu, jakim jest vlogowanie. Takie zastosowanie GoPro w prostej linii niesie za sobą zapotrzebowanie  na mikrofon kierunkowy, skutecznie zbierający komentarz prowadzącego. Naszym zdaniem nie będzie to standard w HERO 9 a raczej rozwinięty dodatek, który „istnieje” już dziś, a mianowicie Media Mod. Użyłem cudzysłowiu, ponieważ każdy zainteresowany tym tematem doskonale wie, że produkt w warunkach Polski jest produktem wirtualnym (za co wielu klientów na nas się niesłusznie gniewa ;) ). Brak odpowiednich sił produkcyjnych oraz pandemia spowodowały bowiem, że od wielu tygodni czekamy na kolejne dostawy a lista osób oczekujących i zniecierpliwionych na Media Mod tylko się powiększa. Miejmy nadzieję, że GoPro wraz z nową kamerą rozwiąże ten problem ale również rozwinie możliwości tego dodatku przede wszystkim pod kątem vloggerów/youtuberów.

Bezprzewodowość

Oczekujemy tutaj z kolegami ale myślę, że nie tylko my, znacznie sprawniejszego łączenia się nowej GoPro 9 z najróżniejszymi urządzeniami mobilnymi na systemy Android czy iOS. Wiem, jest to wyzwanie zwłaszcza w przypadku tej pierwszej grupy, ale jest to bardzo silna grupa użytkowników, która oczekuja, by kamera łączyła się szybko i stabilnie z ich Samsungami, Huaweiami, OnePlusami czy innymi modelami  Xiaomi i jest to zrozumiałe. Jak już wspomniałem jest to wyzwanie, ponieważ przemnóżmy ilość tych i wielu innych marek przez oferowane przez nie modele, odmiany oraz przez wersje systemu Android i ich implementacje w każdym z modeli a wyjdzie niewyobrażalna ilość wariacji, z którymi musi dobrze pracować aplikacja GoPro i oczywiście sama kamera. Wierzymy jednak, że GoPro poprawi się w tej kwestii, by użytkownik HERO 9 Black miał możliwość super sprawnego połączenia, sterowania i...dzielenia się efektami.

A propos dzielenia, zarówno na żywo jak i nie  - naszym zdaniem to kolejny aspekt, który zostanie rozwinięty w HERO 9 i dlatego między innymi potrzebna jest stabilniejsza aplikacja i połączenie bezprzewodowe. W dobie pandemii, nauczania zdalnego jak po prostu systematycznie zwiększanego zapotrzebowania na dzielenie się najlepszymi chwilami w naszym życiu na portalach społecznościowych jesteśmy przekonani, że GoPro wraz z modelem HERO 9 Black zaoferuje więcej, niż to było dotychczas możliwe.

premiera nowego gopro 9 black

Funkcje w GoPro HERO 9 Black

Producent z pewnością zaoferuje wszystko to, co ma obecny model dodając szereg usprawnień w dziedzinach takich jak: wspomniana wyżej stabilizacja, ilość klatek na sekundę i myślę, że z racji spodziewanego, zupełnie nowego procesora obrazu możemy plotkować o 4K 120 klatek/s.  oraz/albo 2.7K 240 klatek/s. Da nam to potężne narzędzie do spowolnienia materiału przy zachowaniu bardzo dużej ilości szczegółów. Możemy myślę mówić  również o poprawieniu fantastycznej funkcji Time Warp, oczekujemy także rozbudowanej funkcji zdjęć nocnych, które mamy już do dyspozycji w lepszych telefonach komórkowych. Nowe zapotrzebowanie typu vlog może również rozwinąć kwestię ekranu  - być może GoPro zdecyduje się na rozwiązanie DJI, czyli wbudowany ekran przedni do kontroli kadru a być może rozwinie dodatek w postaci uchylnego ekranu do MEDIA MOD.

Nasze ciche marzenie ;)

Marzy nam się, by GoPro w następnej edycji swoich bestsellerów zrobiło następujący ruch. Model GoPro Max 2 (jeśli tak się będzie nazywać następca) otrzymuje lepszą jakość obrazka w trybie MAX i uwaga - wszystkie możliwości obecnej kamery GoPro 8 w trybie HERO, a więc 4K 60 klatek/s, 240 klatek dla 1080p i zmienne kąty. GoPro 9 Black zaś otrzymuje upragniony większy sensor, optymalnie dla tej wielkości kamery - 1 cal. Poza nowymi trybami przede wszystkim poprawiamy istotnie jakość obrazu w gorszych warunkach oświetleniowych.  

Czy warto czekać na GoPro HERO 9?

Odwieczne pytanie w dziedzinie nowych technologii – czy warto czekać na nowy model? Z jednej strony praktycznie zawsze nowy model jest lepszy. Biorąc pod uwagę coroczne premiery – niewiele lepszy bo co roku rewolucji zrobić się nie da. Z drugiej zaś strony , czekanie na nowy model może skończyć się na tym, że nigdy kamery/aparatu czy telefonu nie kupimy, bo praktycznie co chwilę jest jakiś „nowy model”. W między czasie może nam umknąć mnóstwo chwil, których nie zarejestrujemy, ponieważ...czekaliśmy na nowy model. Tutaj nie ma jednej złotej odpowiedzi i każdy z nas musi sam podjąć decyzję konsumencką. Jedno jest pewne – czy finalnie zdecydujemy się na GoPro HERO 8 czy HERO 9, źle kupić nie możemy. To topowe urządzenia, które zapewnią nam fantastyczne pamiątki ze spotkań rodzinnych, wyjazdów wakacyjnych czy wypadów ze znajomymi.  

Komentarze do wpisu (11)

17 lipca 2020

1. GoPro kupilo prodecenta jesacse lepszej stabilizacji niz jej. Na szybko nazwy wam nie napisze ale kupili. 2. Max 2 - inaczej po pojawieniu sie Insta360 one R ma to sens! Pojawienie sie kamery modulowej. I nie wiem czy nie jest to nowe rozdanie kart, ktlre burzy i buduje na nowo. Wiec nie wiem skad te rumorsy o kamerze dwa w jednym. Tzn na ile sa prawdziwe. Ale ma to sens. I ja w to wchodze. Ale z drugiej strony bulic z 3000 zl za kamere ech za duzo.

17 lipca 2020

Uzupełnijmy opis o dwa wnioski. Jeżeli już mamy gopro 7 lub 8 to chyba nie ma sensu zmieniać. Jednak jeżeli nie mamy kamery wcale to czekanie nie jest takie złe. Prawdopodobnie będzie to w okolicy srodka jesieni, a oprócz nowej kamery odnotujemy spadek cen poprzedników.

20 lipca 2020

jak dla mnie powiększenie ekranów to będzie jeszcze większy problem z czasem pracy na baterii, no chyba że gopro zaskoczy i w 9 da ekrany oled. Obecnie mam 8 i faktycznie zastanawiam się, co można poprawić oprócz jakości nagrań czy zdjęć wieczorem ale mam świadomość, że jest to spowodowane wielkością sensora. Większy sensor super, ale większa cena już niekoniecznie.

20 lipca 2020

zastanawiam się, czy zdecydują się na 4K 120 klatek, ponieważ sam nagrywam w 4K 60 i mój komputer buntuje się przed odtworzeniem tego materiału, o montażu nie wspomnę. Komputer 1.5 roku temu prawie topowy, dlatego moje obawy są o sprzęt niezbędny do takiego standardu. Wprowadzić go można owszem w ramach wyścigu zbrojeń, ale jak to mówi klasyk internetu "a na co to komu?" Może mniej obciążające byłoby 2.7K 120 klatek a wtedy miałoby to więcej sensu na 2020 rok.

21 lipca 2020

Użytkownik chyba miałeś na myśli 2.7k 240 klatek

21 lipca 2020

racja, chodziło mi naturalnie o 2.7K w 240 klatkach, ale z drugiej strony zdaję sobie sprawę, że taka ilość klatek tylko w pełnym słońcu.

21 lipca 2020

czas pracy mogliby poprawić przede wszystkim. Mam kolejne gopro i zawsze to samo kamera pracuje za krótko

23 lipca 2020

miałem wszystkie po kolei od 3 do 8 i jak mi ktoś jeszcze powie, że nie ma sensu zmieniać to zapraszam do porównania na yt materiału youtubera Jan Klaeui, żeby zobaczyć naocznie jaki postęp się krok po kroku wydarzył. Facet fajnie porównał 8 z Insta 1 cal, Osmo Action i właśnie HERO3. Zobaczcie z ciekawości. Dlatego jak dla mnie co roku jest prostu lepiej, może bez przełomu co roku, ale jednak pod każdym względem praktycznie lepiej. GoPro 9 będzie miało kolejne udoskonalenia i dla takich freaków jak ja zmiana z 8 będzie miała sens. Ale oczywiście jak używasz kamery raz na jakiś czas i masz albo chcesz kupić - 8 jest i tak genialna. Ostatnio miałem bekę z kumpla i jego iphona za jedyne 6000, który był przekonany, że pokaże mi co to stabilizacja i obrazek. No to się przekonał hahaha

23 lipca 2020

a ja powiem tak - mam hero 6, swoją drogą strasznie zapomniany i mało popularny chyba model nie wiem czemu ja jestem zadowolony. Jak patrzę na porównania to w kwestii jakości obrazka wielkiej różnicy między 8 a moją nie ma, ale stabilizacja faktycznie zjada moją kamerę. I dlatego ja będę czekał na 9 by kupić taniej 8.

24 lipca 2020

ja nie czekam - kupiłem 8 i jestem bardzo zadowolony, za chwilę urlop i mega kamerka w ręku. Czekać można w nieskończoność na kolejny model ja podziękuję

25 sierpnia 2020

Najważniejsze, żeby się nie wieszała i nie przegrzewała. Timewarp z większą możliwością wyboru parametrów oraz z podglądem na telefonie. Na ekranach akurat mi nie zależy - i tak kontroluję z aplikacji na telefonie. Czas pracy załatwiam powerbankiem - ale tu jest problem z GP 8, klapa odsłaniająca zasilanie otwiera też gniazdo baterii. Może Max poprawią w taki sposób, że zastąpię nim GP7/8?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl