Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

GoProsfera #152 - Ładowanie Kamer GoPro Podczas Nagrywania

2
GOPROSFERA #152 - Ładowanie kamery gopro podczas nagrywania

Czy GoPro daje nam możliwość jednoczesnego nagrywania oraz ładowania? Czy takie działanie nie spowoduje uszkodzenia akumulatora kamery? Czy ładując kamera dalej jest wodoodporna? Dostajemy wiele takich pytań na temat ładowania kamery GoPro podczas nagrywania materiałów i w tym blogu postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Bezpieczeństwo

GoPro przewidziało potrzebę nagrywania z podpiętym zasilaniem zewnętrznym, dlatego aby chronić akumulator kamery przed jednoczesnym ładowaniem i drenowaniem, bateria podczas nagrywania nie jest ładowana, a cała energia z zasilania zewnętrznego jest przekazywana bezpośrednio do kamery, co sprawia, że podczas rejestrowania obrazu możemy całkowicie wyjąć baterie, a kamera dalej będzie pracować. Bateria ładuje się tylko wtedy kiedy kamera jest w stanie bezczynności (nie rejestruje obrazu).

Wodoodporność

Każda kamera GoPro podłączona do ładowania nie jest wodoszczelna. Dzieje się to z prostego powodu - aby podłączyć urządzenie do ładowania należy otworzyć uszczelnioną pokrywę portów i baterii, przez co do kamery może dostać się woda, dlatego nie zalecamy ładować kamery podczas korzystania z kamery w warunkach, w których kamera może być narażona na wilgoć lub zalanie.

Zastosowanie

Możliwość podłączenia kamery GoPro do zewnętrznego zasilania podczas nagrywania może się przydać przy wielu zastosowaniach takich jak: nagrywanie poklatkowe postępu budowy obiektu (dzięki zewnętrznemu zasilaniu, operator kamery nie musi co jakiś czas zmieniać baterii) lub użycie kamery jako wideorejestrator w samochodzie - GoPro HERO 7 Black ma opcję nagrywania w pętli, co czyni ją ciekawą alternatywą dla kamery samochodowej. Należy mieć na uwadze to, że przy ciągłej pracy w wysokich rozdzielczościach kamera nagrzewa się, a długie nagrywanie bez odpowiedniego chłodzenia kamery może doprowadzić do wyłączenia urządzenia.

 

Alternatywy

Jeśli z powodu warunków, w których kamera będzie używana nie jest możliwe podłączenie zewnętrznego zasilania, to świetną alternatywą będzie GoPro Dual Battery Charger wraz z powerbankiem. To rozwiązanie pozwoli nam używać kamery jednocześnie ładując zapasowe baterie w plecaku poprzez powerbank. Takie rozwiązanie dobrze się sprawdzi na przykład na stoku, gdzie kamera jest narażona na wilgoć i użytkownik nie ma możliwości podłączenia zewnętrznego zasilania do kamery aby móc nagrywać dłużej. Jedynym ograniczeniem jest to, że będziemy musieli pamiętać o zmianie akumulatorów.

Parametry Ładowania

Każde urządzenie elektryczne ma ustalone wartości prądu, których należy się trzymać aby nie uszkodzić kamery poprzez nieprawidłowe ładowanie. Nie inaczej jest w przypadku GoPro. Bezpiecznymi wartościami ładowania dla kamer GoPro to 5V i 1,5A. Jeżeli podłączymy kamerę do ładowarki o większym natężeniu, to kamera sama to wykryje i z przykładowo podanych 5A, kamera pobierze tylko 1,5A. Bardzo ważne jest natomiast aby nie przekraczać 5V ładowania. W naszej ofercie znajdziesz odpowiednie ładowarki do bezpiecznego zasilania i ładowania kamery np. GoPro Supercharger lub ładowarkę Baseus.

Podsumowanie

Zasilanie zewnętrzne kamery podczas nagrywania to funkcja, która jest dostępne w kamerach GoPro już od wielu lat. Bardzo ceni się, że GoPro pomyślało o takich potrzebach i umożliwiło zasilanie kamery przy tym nie szkodząc akumulatorowi. Wbrew pozorom nie jest to aż tak popularna funkcjonalność w branży foto / video, ponieważ większość aparatów kompaktowych i lustrzanek może pracować tylko na dedykowanym akumulatorze. Niestety trzeba mieć na uwadze, to że podczas ładowania kamera nie jest wodoszczelna przez co jest narażona na uszkodzenie w warunkach, w których wilgoć może się dostać do środka.

Komentarze do wpisu (2)

12 kwietnia 2021

Rozumiem, że podczas ładowania w czasie jazdy trzeba zdjąć klapkę i wyjąć baterię?

16 października 2021

Minusem jest brak trybu samochodowego, czyli gdy podłączysz zasilanie to startuje nagrywanie, gdy odłączysz to przerywa. Na stoku narciarskim to bardzo przydatna funkcja gdy kamerę masz na kasku, a nie masz pilota do gopro

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl