Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

GoProsfera #139 - Kamera GoPro szybko się rozładowuje? Porady i wskazówki

3
GoProsfera #139 - Kamera GoPro szybko się rozładowuje? Porady i wskazówki

Obecnie mamy ósmą generację kamer GoPro z serii HERO. Mało kto pamięta więc, z jakimi problemami borykały się starsze modele, a szczególnie w kategorii czasu pracy na baterii. Mimo wzrostu pojemności ogniw o zaledwie kilkadziesiąt miliamperogodzin czas pracy wzrósł dwukrotnie, jednak w nowych GoPro znajduje się coraz więcej funkcji, które mogą drenować akumulatory.

Modelem najbardziej dającym się we znaki był chyba HERO 4 Black, czyli pierwsza kamera, która oferowała „używalną” rozdzielczość 4K, ponieważ mogła nagrywać w prędkościach 30, 25 i 24 klatek na sekundę. Wprowadzenie mocnego i nawiasem mówiąc, bardzo wymagającego procesora obrazu Ambarella A9 skutkowała maksymalnymi czasami pracy na poziomie 1 godziny w FullHD oraz około 25 minut w 4K. Na tamte czasy raczej nie było punktu odniesienia, więc bardzo często użytkownicy musieli godzić się z noszeniem oddzielnej walizki na akumulatory, szczególnie jeżeli chcieli intensywnie używać kamery podczas wyjazdu. Już wprowadzenie bardziej stabilnego i energooszczędnego chipsetu Ambarella A9SE w modelu HERO 5 Black spowodowało dwukrotne wydłużenie czasu pracy przy tych samych ustawieniach i wzroście pojemności baterii o zaledwie 5%.

 

WiFi

W tym miejscu należy poświęcić najwięcej uwagi, szczególnie w nowych kamerach GoPro. Po wypakowaniu z pudełka i pierwszej inicjacji, kamera domyślnie prosi nas o włączenie WiFi do połączenia i sparowania z aplikacją GoPro App. Często potem umyka to uwadze, żeby wyłączyć połączenie bezprzewodowe, kiedy tego nie potrzebujemy. Konsekwencje są dość brutalne – WiFi włączone przez cały czas nie tylko skraca czas pracy o około 25-30%, ale także działa po wyłączeniu kamery! Przez to może następować samoistne rozładowanie baterii w GoPro, ponieważ kamerę można zdalnie włączyć za pomocą aplikacji lub pilota Smart Remote. Jeżeli więc nie potrzebujesz tymczasowo korzystać z aplikacji lub pilota, pamiętaj o wyłączeniu WiFi poprzez zakładkę preferences → wireless connections → off.



GPS

Kolejną funkcją, o którą pyta GoPro podczas włączenia jest uruchomienie modułu GPS. Bez wątpienia od 3 lat jest to bardzo fajny dodatek, który można kreatywnie wykorzystać nanosząc telemetrię na nagrania. GPS jednak nie działa w pomieszczeniach, a używanie go w celu użycia danych zbieranych przez kamerę wymaga też zastosowania bardziej sportowego i ekstremalnego, ponieważ nie jest to wartością dodaną przy zwykłych filmach z wakacji. Używanie tej funkcji skraca czas pracy o kolejne 25-30%, nawet jeżeli nie ma zafiksowanych satelit do śledzenia kamery, więc warto wyłączyć GPS jeżeli nie potrzebujesz go używać. Podobnie jak w przypadku WiFi robi się to przez zakładkę preferences → regional → GPS → off.

Wake On Voice

O ile same komendy głosowe w kamerze nie powodują znacznego spadku czasu pracy, to obecna od HERO 6 Black funkcja włączania kamery funkcją głosową „Wake on Voice” zużywa sporą część akumulatora. Podobnie do WiFi, włączanie głosem działa w trybie uśpienia kamery, przez co wg specyfikacji producenta 100% baterii zostanie zużyte w mniej więcej 8 godzin podczas wyłączenia kamery. Jest to funkcja bez wątpienia przydatna w dynamicznych sytuacjach, gdy nie możemy włączyć kamery ręcznie, ale w innych przypadkach dobrze wyłączyć obudzenie kamery komendą głosową poprzez zakładkę preferences → voice commands → wake on voice → off.


Rozdzielczość

Najważniejszym punktem przed nagrywaniem jest wypośrodkowanie naszych możliwości sprzętowych do ustawień kamery. Jeżeli mamy starszy komputer niepozwalający na edycję filmów w 4K lub nawet 2,7K nie ma potrzeby ustawiania takiej rozdzielczości, spowoduje to tylko frustrację przez zacinające się filmy zapełniające dysk, czekając na ulepszenie PC. Tak jak wspomniałem przy kamerze HERO 4 Black, wybór rozdzielczości ma niezaprzeczalny wpływ na czas pracy urządzenia – tak samo ma to miejsce w przypadku ilości klatek na sekundę. Jeżeli więc nie potrzebujesz najwyższej rozdzielczości oraz dużej ilości klatek do zwolnienia materiału, czas pracy może wydłużyć się nawet dwukrotnie.

 


Temperatura

Akumulatory litowo-jonowe, z których korzysta GoPro oraz większość sprzętów foto/video są względnie wydajne przy małym napięciu oraz pozwalają na niższy koszt produkcji i bezpieczeństwo w porównaniu do akumulatorów litowo-polimerowych. Wadą jednak jest duża wrażliwość na skrajne temperatury. Zarówno podczas używania kamery w temperaturach ujemych jak i skrajnie wysokich, pojemność akumulatora może być błędnie odczytywana, powodując skrócenie czasu pracy. Tak samo jak chłodzenie komputera ma kluczowy wpływ na wydajność podzespołów, tak samo odpowiedni zakres temperaturowy podczas używania GoPro może negatywnie lub pozytywnie wpłynąć na wyniki, jakie możemy uzyskać na jednym ładowaniu.


Quick Capture

Funkcja, która istnieje od prawie od zarania kamer GoPro, czyli włączanie jednym przyciskiem (kiedyś One Button Mode, teraz Quick Capture), to równie przydatna, co pomijana funkcjonalność kamery. Szybkie uruchamianie pozwala nam na błyskawiczne uruchamianie kamery w ostatnich zapamiętanych ustawieniach od razu rozpoczynając nagrywanie. Dzięki temu nawet na wyłączonej GoPro w ciągu zaledwie 3 sekund kamera pracuje i po zakończeniu nagrywania automatycznie zapisuje film i wyłącza się. Oznacza to nie tylko oszczędność baterii w porównaniu do ciągłego nagrywania, ale także lepiej pozwala zarządzać materiałem na karcie, który jest pogrupowany w krótkie pliki, więc nawet sama miniatura filmu często sugeruje co dzieje się na nagraniu i czy warto wykorzystać ten urywek do montażu. Quick Capture nie powoduje też rozładowania baterii w wyłączonej kamerze, dzięki czemu to świetna funkcja, którą polecam wypróbować.

Ładowanie

Zasilanie kamery to z pozoru prosty temat, ale nie tak straszny jak mogłoby się wydawać. Kamery GoPro mogą być zasilane z praktycznie każdego źródła zasilania zapewniającego napięcie wyjściowe 5V i natężenie w granicach 1-1,5A. Tak więc jak naładować GoPro? Z poziomu ładowarki ściennej od smartfona, powerbanku, komputera lub ładowarki samochodowej. Ważne jest, by sprawdzić na tabliczce znamionowej prąd ładowania, jakie zapewnia wyjście, żeby nie uszkodzić kamery. W przypadku większego natężenia nie ma takich obaw jak w przypadku napięcia – tutaj jeżeli podepniemy np. ładowarkę 5V, 3A to kamera pobierze maksymalne natężenie, jakie będzie w stanie obsłużyć – 1A w przypadku kamer do HERO 6 włącznie i 1,5A dla kamer serii HERO 7 i wyżej. Warto w tym momencie wspomnieć, że kamery GoPro mogą pracować podczas podłączenia zasilania – w tym celu trzeba wypiąć klapkę i tyle. Jeżeli kamera jest podłączona do ładowania, ale nie nagrywa lub nie robi zdjęć, to w tym momencie akumulator jest ładowany. W momencie rozpoczęcia nagrywania prąd ładowania obchodzi obwód akumulatora i jest dostarczany bezpośrednio do kamery.


Dual Charger

Niezależnie od tego ile akumulatorów posiadamy do kamery GoPro, dopóki nie posiadam zewnętrznej ładowarki, wszystkie z nich trzeba ładować poprzez samo urządzenie. Wtedy z pomocą przychodzi stacja dokująca Dual Charger, która nie tylko obsługuje natężenie 3A, ale także posiada dwa sloty na ogniwo, dzięki czemu może ładować dwa akumulatory jednocześnie. Oczywiście w takich sytuacjach jak jazda na nartach, gdzie czas pracy może ulec skróceniu też sprawdza się to odpowiednio na stoku – jedna bateria w plecaku ładuje się w stacji Dual Charger podpiętej do powerbanka, a druga pracuje w kamerze, której nie musimy narażać na rozszczelnienie do ładowania, co jest kwestią kluczową podczas używania jej na śniegu lub w okolicach wody. W zestawie z Dualem znajduje się już od razu zapasowy akumulator do Twojej kamery.

 

Powyższe porady nie tylko sprawią, że kamera będzie pracować dłużej, ale także jej użytkowanie będzie przyjemniejsze i zdecydowanie bezpieczniejsze. Jak widać, w prostych krokach można uzyskać dłuższy czas pracy, a także wyeliminować rozładowywanie kamery kiedy jest włączona.

 

Komentarze do wpisu (3)

4 kwietnia 2020

Posiadam 7 silwer. Podczas stacjonarnego nagrywania kamera wyłącza sie po 25 min. Co zrobić aby wydłużyc nagrywanie? mój e-mail: tornado1312@wp.pl

30 kwietnia 2022

http://slkjfdf.net/ - Ewetogek Asofaebu jcz.ybhw.gohero.pl.lwf.lf http://slkjfdf.net/

30 kwietnia 2022

http://slkjfdf.net/ - Owaepkoi Isavifren mjk.pdvj.gohero.pl.tmi.kt http://slkjfdf.net/

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl