Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

GoProsfera #104 - Dżwięk z GoPro HERO 7 Black

1
GoProsfera #104 - Dżwięk z GoPro HERO 7 Black

Często, gdy mówi się o świetnej jakości dźwięku, do głowy przychodzi studio nagrań, z odpowiednim wygłuszeniem dla pewności, że ścieżki nie będą niczym zagłuszone, z odsłuchem dla osoby nagrywającej i dla realizatora dźwięku – przede wszystkim są to warunki kontrolowane.

Głównym wyzwaniem dla kamer GoPro przede wszystkim jest fakt, że jej zadaniem jest nagrywanie dźwięku w warunkach niekontrolowanych. Jako kamera sportowa może znaleźć się wszędzie, w wodzie, na mocowaniach do kierownicy rowerowej, ale także czasem jako kamera w pomieszczeniach, nagrywając konwersację. W każdym z tych wypadków GoPro staje przed zadaniem nagrania nie tylko świetnej jakości video (z której notabene słynie od wielu lat), ale także dźwięku, który w poprzednich generacjach był znacznym problemem. Wynikało to z gorszej jakości mikrofonów oraz wytłumienia przez obudowę wodoszczelną. W momencie, gdy udało się pozbyć tych bolączek stojących na drodze do lepszej jakości audio, GoPro mogło skupić się na usprawnianiu tego elementu w celu jak największej immersji podczas nagrań.

Świetna jakość - nieważne gdzie jesteś

Między standardowymi mikrofonami, które powszechnie występują w otoczeniu, a tymi w GoPro HERO 7 Black występuje kilka różnic. Przede wszystkim, zwykłe mikrofony nie są przeznaczone do pracy w tak zmiennych warunkach, więc te które są umieszczone we flagowym modelu GoPro muszą być lepiej do tego przystosowane – bez nagłych zmian ciśnienia, które przenoszone przez błonę mikrofonu mogą być błędnie interpretowane jako nagrywany dźwięk. Na przykład podczas jazdy na rowerze, pęd powietrza połączony z wibracjami od ramy rowerowej przy normalnym mikrofonie będzie odczytywany jako ścieżka audio, jednak w GoPro jest to pominięte przy nagrywaniu. Duża część osób, która miała styczność z dźwiękiem może kojarzyć to z filtrem górnoprzepustowym, jednakże czynnik ten w GoPro wynika z budowy mikrofonów, a nie z obcięcia danego pasma częstotliwości.

Jak uszczelnić mikrofon?

Dodatkowo mikrofony zazwyczaj nie są uszczelnione. Z racji na wodoszczelność do 10 metrów, HERO 7 Black potrzebowała dodatkowej warstwy zabezpieczającej mikrofony. Zamocowanie w obudowie wodoszczelnej nie rozwiązuje problemu, ponieważ powietrze ma znacznie utrudnione zadanie przy rezonowaniu do błony mikrofonu. HERO 7 Black posiada warstwę, która posiada blokadę i nie tylko zabezpiecza kamerę przed zalaniem, ale także pozwala na niezakłóconą rejestrację dźwięku. Wynika to z tego, że jest znacznie cieńsza i bardziej wytrzymała na ciśnienie, które możemy wytworzyć przy pełnym zanurzeniu (przy 10 metrach statycznie występują już 2 atmosfery ciśnienia).

Dzięki starannemu procesowi opracowania tych mikrofonów, od designu technologicznego po stopień precyzji montażu, GoPro HERO 7 Black gwarantuje nie tylko wysoką jakość audio, ale także powtarzalność i przewidywalność nagrywanej ścieżki. To niezwykle ważny czynnik przy późniejszej obróbce dźwięku jak np. mastering czy używanie equalizera. Warto dodatkowo wspomnieć, że HERO 7 Black posiada specjalną szczelinę pod obiektywem – tam gdzie znajduje się mikrofon, w celu odprowadzenia wody od razu po wyjęciu z niej kamery.

Pro Rady

Chcesz podkręcić jakość audio z GoPro? Poniżej znajdziesz przydatne wskazówki.

W trybie ProTune można włączyć RAW z audio w trzech stopniach:

  • Low quality RAW, gdzie kamera oddaje 3 nieprzeprocesowane ścieżki dźwiękowe z każdego mikrofonu,

  • Medium quality RAW, gdzie oddane są dwa kanały bez kompresji dynamiki dźwięku,

  • High quality RAW, gdzie do dyspozycji są dwa kanały z kompresją zakresu tonalnego.

W ustawieniach dźwięku w trybie ProTune można także ustawić sposób, w jaki kamera będzie używać mikrofonów. Domyślnym trybem dla „Mics settings” jest Auto, można jednak wybrać Wind i Stereo. Pierwsze z nich oznacza, że kamera wykrywa, który mikrofon jest najbardziej obarczony szumem, a dokładnie ciśnieniem powietrza napierającym na membranę mikrofonu – wtedy jest on odłączany, a pracują dwa z trzech, zapewniając dalej ścieżkę stereo. Ważne! Wind działa tylko przy ustawieniach Medium i High RAW! Dla ustawienia Stereo, niezależnie od poziomu szumu działają 3 mikrofony, więc zalecamy to ustawienie przy bezwietrznych warunkach – gwarantuje to dźwięk przestrzenny, co może się fajnie sprawdzić, gdy jesteśmy w grupie w jakimś pomieszczeniu.

Warto pamiętać jednak, że nie zawsze w tym samym miejscu znajdziemy idealne warunki do nagrywania obrazu i dźwięku, wtedy warto wyposażyć się w adapter mikrofonowy do HERO 7 Black i mikrofon zewnętrzny, by dźwięk był nagrywany z innego miejsca niż kamera.

Komendy głosowe

To kolejna funkcjonalność dopracowywana z generacji na generację. Pojawiła się ona po raz pierwszy w HERO 5 Black i osobiście muszę przyznać, bardziej traktowałem to jako ciekawostkę, która wzbudzała uśmiech na twarzy niż rzeczywiście coś, co wydawało mi się użyteczne. Przecież mówienie do kamery nie wygląda poważnie, strasznie dziwny pomysł. Jeszcze na tym samym modelu przekonałem się, jak bardzo mylące może być wydawanie osądu bez skorzystania. Komendy głosowe są nieocenione, w momencie gdy mamy zajęte ręce – kierownicą od roweru, kijkami od nart, balansowaniem na desce surfingowej, albo chcemy wyzwolić kamerę bez łączenia się z aplikacją, np. do zdjęcia grupowego. Z racji na lepsze mikrofony w HERO 7 Black nie trzeba krzyczeć do kamery, by w miarę cichych warunkach obsłużyć kamerę z nawet 3-4 metrów. Dzięki temu, że komendy są dostępne w różnych językach (niestety brak polskiego, nad czym też ubolewam), możemy poza specyficznymi ustawieniami swobodnie obsłużyć kamerę za pomocą samych komend.

Osobiście kibicuję zmianom w jakości dźwięku, jakie towarzyszą usprawnianiu linii HERO. Z roku na rok jest coraz lepiej, sam doskonale pamiętam, jak w HERO 4 w trybie ProTune całkowicie wyłączałem audio, zakładając z góry, że będzie bezużyteczne. Bez zewnętrznego mikrofonu nie było mowy o akceptowalnej jakości dźwięku, ale teraz jest inaczej. Dzięki usprawnieniom, które rzeczywiście mają miejsce, a nie są tylko na papierze, GoPro oferuje coraz lepszy dźwięk, czystszy i bardziej plastyczny do późniejszej obróbki. Czy zachowają ten trend przy nowej kamerze? Mam nadzieję, bo coraz częściej do osób tworzących filmy z GoPro dociera, że dźwięk jest równie ważny i wpływa na odbiór takiego filmu.

 

 

Komentarze do wpisu (1)

30 kwietnia 2020

Supe

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl