Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

Dron wyścigowy DJI FPV

2
Dron wyścigowy DJI FPV

Dron wyścigowy FPV od DJI?

Jeśli interesujecie się światem dronów i staracie się być na bieżąco z nowościami, to zapewne zauważyliście całkiem ciekawe przecieki na temat możliwego drona FPV od DJI, który najprawdopodobniej będzie gotowy do lotu prosto po wyjęciu z pudełka. Czego możemy się spodziewać? Jak to wszystko ma wyglądać? Dzisiaj przyjrzymy się bliżej.

 

Dron

 To co możemy zauważyć na przeciekach to dosyć nietypowa budowa wielowirnikowca (jak na standardy FPV). Przyzwyczajeni jesteśmy, że drony wyścigowe to dosyć proste, bardzo wytrzymałe konstrukcje, które posiadają tylko to co jest im potrzebne, czyli w zasadzie sama rama, śmigła i elektronika. W przypadku DJI mamy do czynienia z zupełnie innym typem budowy. Urządzenie sprawia wrażenie wielkiego, ciężkiego i topornego drona, który praktycznie wszędzie jest zabudowany. Wydaje mi się, że takie rozwiązanie może mieć związek z gwarancją quadrocoptera. Producent najzwyczajniej w świecie nie chce, aby użytkownicy mieli dostęp do podzespołów, a co za tym idzie nie będą mieli możliwości na ewentualne modyfikacje drona (no chyba, że nie interesuje ich utrata gwarancji). To co też rzuca się w oczy to prawdopodobnie pierwsze, trójłopatowe śmigło w DJI o dość sporym skoku. Takie rozwiązanie umożliwi urządzeniu na osiągniecie dużo wyższych prędkości niż standardowe platformy latające typu DJI Mavic lub Phantom.

Z przodu nowego drona DJI FPV musiało się znaleźć miejsce na kamerę FPV. Nie wykluczone, że jest ona osadzona na jednoosiowym gimbalu, który zapewni non stop nienaganną widoczność podczas lotu nawet pod dużym kątem pochylenia drona.

Dron wyścigowy DJI FPV 

Kontroler 

To co raczej nie jest zaskoczeniem to nowy kontroler. Ten przypomina gamepada od konsoli. Mamy do dyspozycji tradycyjnie dwa drążki do sterowania dronem, prawdopodobnie miejsce do przypięcia smyczy oraz jeden tajemniczy przycisk, który może odpowiadać za zmianę trybu lotu lub może to być przycisk RTH. Jak naprawdę jest teraz się nie dowiemy, ponieważ zdjęcia kontrolera nie są wystarczająco wyraźne, by móc określić funkcję dodatkowego przycisku.

Wydaje mi się, że w nowym kontrolerze nie znajdziemy uchwytu na smartfona, ponieważ w przypadku dronów FPV głównie latamy korzystając z gogli.

To co jeszcze możemy zauważyć to prawdopodobnie dodatkowe przyciski w miejscu trzymania palców wskazujących. Możliwe, że któryś z nich będzie odpowiadał za np. automatyczną obrót, szybką zmianę czułości drążków, lub włączanie i wyłączanie silników tak jak to często jest w tradycyjnych racerach.

zestaw Dron wyścigowy DJI FPV 

Zestawy

Na przeciekach widać, że na pewno światło dzienne ujrzy dron DJI FPV Combo, który będzie m.in. składać się z drona, kontrolera oraz gogli FPV, które są niezbędne do latania FPV, ale co, jeśli już posiadamy gogle FPV? Na tę chwilę w sieci nie znaleźliśmy zdjęcia zestawu podstawowego, lecz wydaje nam się, że standardowa wersja też powinna się pojawić. Pytanie tylko z którymi goglami nowy dron DJI będzie kompatybilny? Zwykłe DJI Goggles raczej nie będą pracować razem z DJI FPV głównie z powodu zbyt dużego opóźnienia w transmisji obrazu, ale np. DJI Goggle Racing Edition? Jest to możliwe.

Oczywiście dronem będzie się dało latać nawet bez zastosowania gogli, ale czy jest sens? Bez możliwości podglądu obrazu na żywo dużo ciężej wyczuć w którym miejscu dokładnie znajduje się dron i czy na pewno zmieści się w szczelinę, przez którą chcemy przelecieć.

kontroler do Dron wyścigowy DJI FPV 

DJI Care Refresh 

Czy producent zdecyduje się na zastosowanie ubezpieczenia chroniącego użytkownika przed uszkodzeniami drona z powodu czynnika ludzkiego? Jak wiadomo wszystkie drony wyścigowe są bardzo narażone na różnego rodzaju uszkodzenia, rozbicia, uderzenia oraz wstrząsy. Nie inaczej będzie z dronem od DJI. Użytkownicy kupują tego typu urządzenia właśnie po to, aby móc uchwycić jeszcze bardziej spektakularne ujęcia z powietrza.  Tradycyjnym dronem typu DJI Mavic lub DJI Phantom nie uda nam się nagrać aż tak dynamicznych i pełnych akcji filmów tak jak jest to możliwe w racerze. Dobrym przykładem są różnego rodzaju filmy z zawodów driftingowych, na których coraz częściej możemy spotkać drony wyścigowe, które przebijając się przez kłęby dymu nagrywają kontrolowany poślizg samochodu z bardzo bliskiej odległości.

Pytanie tylko, czy DJI zaryzykuje? Jak wiadomo większa brawura podczas lotu dronem często równa się z rozbiciem drona, a czy producentowi będzie się to wszystko kalkulować? Nie wiadomo. Moim zdaniem prawdopodobieństwo sprzedaży DJI Care Refresh do dronów FPV jest bardzo małe, a nawet jeśli się pojawi, to cena rocznego ubezpieczenia będzie sporo wyższa niż standardowego drona o tej samej wartości.

  

Specyfikacja

Z nieoficjalnych źródeł możemy wyczytać, że kamera FPV zamontowana na dronie będziemy mogli filmować w maksymalnej rozdzielczości 4K w 60 klatkach na sekundę, a sama kamera będzie zamontowana na jednoosiowym gimbalu, który w czasie lotu zadba o kąt nachylenia kamery niezależnie od pochylenia drona. Dzięki 5-calowym śmigłom o dosyć sporym skoku dron będzie w stanie rozpędzić się do 150 km/h! To jest ogromna prędkość, przy której naprawdę bardzo łatwo będzie drona rozbić lub zrobić komuś krzywdę, więc przy tego typu lotach przede wszystkim należy stawiać na swoje i osób postronnych bezpieczeństwo. W dronie DJI FPV znajdziemy również moduł GPS, który też prawdopodobnie umożliwi skorzystanie z funkcj RTH oraz dzięki niemu będziemy mogli później w aplikacji DJI odtwarzać swój lot i go analizować.

 

Dla kogo jest DJI FPV

Nowy dron DJI to zupełnie nowy poziom dronów wyścigowych. Dzięki niemu nawet osoby, które kompletnie nie znają się na elektronice, nie potrafią lutować oraz programować będą miały szansę spróbować swoich sił w lotach FPV. Z racji tego, że DJI FPV to w zasadzie dron RTF – czyli gotowy do lotu, target, w który producent celuje to amatorzy rozpoczynający swoją przygodę. Sam fakt, że na pokładzie znajdziemy GPS oraz prawdopodobnie różne tryby lotu w tym RTH – czyli automatyczny powrót do miejsca startu, wydaje mi się, że profesjonaliści będą sceptycznie nastawieni do tego modelu i postawią jednak na własnoręcznie budowane wielowirnikowce.

 

Odwiedź nasz sklep z dronami DJI i sprawdź dostępną ofertę!

Komentarze do wpisu (2)

19 grudnia 2020

Nareszcie ,bez lutowania ,rozkręcania , konfiguracji itd DJI wszedł na najwyższy poziom swoich możliwości wyobraź sobie że zasiadasz wygodnie przed domem zakładasz gogle chwytasz kontroler odpalasz Ikara i lecisz czerpiąc przyjemność z widoku jaki przez miliardy lat ewolucji stworzyła natura ,siedzisz tam na dole lecz czujesz się jak byś prawie realnie leciał ,możesz polecieć prawie gdzie chcesz to jest zaszczyt korzystać z tego do czego dochodziła ludzkość wymyślając koło ,proch ,żarówkę itd co parę set lat coś człowiek wymyślił,wynalazł, wędrując po świecie i szukając sensu życia abyśmy my mogli się tu teraz znaleść .DJl dziękuję z całego serca że lecąc będę mógł poczuć wolność ,swobodę i patrzeć z góry na to wszystko to jest naprawdę ,,zaszczyt,, pozdrawiam serdecznie

2 marca 2021

DJI Pozamiatało !!! Kamerka 4K 60fps !!! Wow! Genialnie się zapowiada. Nie mogę się doczekać testów tego "małego spryciarza".

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl