Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

DJI AirSense - czym jest i jakie drony go posiadają?

0
DJI AirSense - czym jest i jakie drony go posiadają?

DJI AirSense – czym jest i jakie drony go posiadają? 

Producenci dronów dzięki ogromnemu postępowi technologicznemu są w stanie jeszcze bardziej zadbać o bezpieczeństwo lotu swoich dronów. Na początku były to zwykłe GPS, który pomagał w pozycjonowaniu drona, następnie doszły barometry pozwalające na dokładne zmierzenie wysokości drona, czujniki pozycyjne i wiele innych systemów bezpieczeństwa. DJI poszedł o krok dalej i postanowił wyposażać swoje drony w systemy ostrzegawcze ADS-B, które mają za zadanie ostrzec operatora drona o pobliskim samolocie. Jak to działa? Jakie drony system ten posiadają? O tym w dalszej części wpisu.

 

 

 DJI AirSense 

DJI AirSense to nic innego jak system ostrzegawczy, który wykorzystując technologię ADS-B zapewnia pilotom dronów większą świadomość sytuacyjną w powietrzu i pomaga im w podejmowaniu odpowiedzialnych decyzji podczas lotu. Funkcja ta gromadzi dane lotu wysyłane automatycznie z pobliskich samolotów załogowych za pomocą nadajników ADS-B, analizując je w celu wykrycia potencjalnych zagrożeń kolizji oraz ostrzega użytkowników drona wyposażonego w DJI AirSense z dużym wyprzedzeni za pośrednictwem aplikacji mobilnej DJI.

 

Czym jest technologia ADS-B?

Technologia ADS-B (Automatic Dependent Surveillance-Broadcast) wykorzystuje sygnały satelitarne oraz radiowe w celu identyfikacji lokalizacji załogowych statków powietrznych (pozycja, wysokość) i udostępniania tych danych w czasie rzeczywistym.

Technologia ta jest od lat szeroko stosowana w lotnictwie w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Indiach oraz Europie i staje się coraz ważniejszą częścią ekosystemu bezpieczeństwa lotniczego.

Dla przykładu dron, który prawdopodobnie zostanie w ten system wyposażony DJI Air 2S podczas lotu może poinformować swojego użytkownika o pobliskim samolocie poprzez wyświetlenie odpowiedniego komunikatu na aplikacji DJI FLY.

 

Z czego składa się DJI AirSense

ADS-B składa się z dwóch w zasadzie kluczowych elementów: ADS-B Out, które można zainstalować w tradycyjnych załogowych statkach powietrznych w celu określenia i nadania informacji o locie, prędkości i wysokości. Drugi to ADS-B In, który odbiera wszystkie te informacje nadawane z nadajników ADS-B Out. DJI w swoich dronach wyposażonych w AirSense stosuje jedynie ADS-B In, co oznacza, że mogą widzieć w pobliżu załogowe samoloty, aby następnie poinformować operatora drona o potencjalnym niebezpieczeństwie.

 

Jakie drony DJI są wyposażone w DJI Airsense 

Pomijając drony przemysłowe takie jak DJI Matrice 300 RTK, które są wyposażone właśnie w tę technologię, pierwszym półprofesjonalnym dronem wyposażonym w DJI AirSense był DJI Mavic Air 2. Niestety ze względu na panującą pandemię producent nie był w stanie wyposażyć wszystkich dronów Air 2 w ADS-B, przez co jedynie drony z rynku amerykańskiego oraz azjatyckiego miały dostępną tę opcję. Nowy DJI Air 2S może być drugi dronem ze stajni DJI, który zostanie wyposażony w DJI AirSense. Z ogólnodostępnych informacji możemy się spodziewać, że chiński gigant w świecie dronów od czasu premiery Air 2 wyposażył się już w wystarczającą ilość modułów AirSense aby móc każdego DJI Air 2S w niego wyposażyć, niezależnie od rynku.

 

Czy DJI AirSense wykryje każdy samolot w pobliżu? 

DJI AirSense to narzędzie do ostrzegania użytkowników o pobliskich samolotach z zainstalowanym ADS-B Out, ale niestety ma pewne ograniczenia. AirSense odbiera informacje nadawane z 1090ES (RTCA DO-260B) i UAT (RTCA DO-282B), lecz w przypadku załogowych statków powietrznych z nieprawidłowo działającymi nadajnikami ADS-B Out lub całkowicie bez nadajnika ADS-B, AirSense nie ma możliwości odebrania informacji na temat lotu pobliskiego samolotu przez co nie będzie też w stanie wysłać ostrzeżenia na jego temat. DJI AirSense może również nie być w stanie odebrać informacji ADS-B gdy między dronem DJI a samolotem pasażerskim znajdują się duże przeszkody terenowe lub gdy dron nie może dokładnie określić swojej lokalizacji podczas lotu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl