Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

DJI Air 2S vs Mavic 2 Pro

0
DJI Air 2S vs Mavic 2 Pro

DJI Air 2S vs Mavic 2 Pro – co lepsze?

DJI jest zdecydowanie liderem w dziedzinie dronów dla filmowców, ale nie pozwoliło im to powstrzymać ich przed dalszym wprowadzaniem innowacji, aby wyprzedzić konkurencję. Ten trend jest kontynuowany w nowym Air 2S.

Dzięki maksymalnej rozdzielczości 5,4K przy 30 klatkach na sekundę lub 4K 60 klatek na sekundę, a także opcji nagrywania w 10-bitach, stosunkowo niewielki dron DJI Air 2S ma duże możliwości. Na tyle duże, że stał się bezpośrednią konkurencją dla swojego większego i starszego brata - Mavic 2 Pro i Zoom.

 

 

DJI Air 2S vs Mavic 2 Pro konstrukcja

Seria DJI Mavic jest najbardziej popularna wśród niezależnych twórców. Drony Mavic są małe, wygodnie się je transportuje, a niektóre nawet zmieszczą się w kieszeni bluzy. Nie inaczej jest z nowym DJI Air 2S. Jest to aktualnie najnowszy dron ze stajni DJI, który kontynuuje tę serię, pomimo małej zmiany w nazwie.

Konstrukcyjnie DJI Air 2S i DJI Mavic 2 Pro nie różnią się prawie niczym poza wagą i wielkością. Oba modele możemy bez problemu złożyć, aby zajmowały jeszcze mniej miejsca, oba posiadają wymienną baterię umieszczaną od góry, oba są wykonane na najwyższym poziomie. To co jednak rozróżnia oba te drony z wyglądu to przede wszystkim kolor – nowy DJI Air 2S swoim jasno szarym kolorem nawiązuje do dronów typu DJI Mini 2 lub DJI Mavic Air 2 nadając serii jednolitość. W przypadku DJI Mavic 2 Pro mamy do czynienia z nieco ciemniejszym kolorem, którego w zasadzie nie znajdziemy już w żadnym nowym dronie od DJI.

Na obudowach dronów znajdziemy czujniki wykrywające przeszkody. W przypadku DJI Air 2S mamy do czynienia z 4-kierunkowym systemem wykrywania przeszkód – przód, tył, góra, dół. W DJI Mavic 2 Pro mamy system dookólny, przez co dron wykrywa przeszkody dookoła siebie. Warto jednak wziąć pod uwagę, że dodatkowe czujniki w M2P działają jedynie w konkretnych trybach typu ActiveTrack, Waypoint itp.

 

Kamery i ich jakość

DJI Air 2S posiada sensor o wielkości 1 cala, w porównaniu z sensorem 1/2 cala w Mavic Air 2, co jest radykalną poprawą jakości obrazu. Większa matryca oznacza oczywiście też więcej zbieranego światła przez sensor, co sprawia, że kamera znacznie lepiej poradzi sobie nawet w cięższych warunkach oświetleniowych.

Wyższa jakość zdjęć jest zauważalna w nowym DJI Air 2S, przez co dron wypada całkiem korzystnie w porównaniu z poczciwym już DJI Mavic 2 Pro z 1-calowym sensorem.

Nowy DJI Air 2S posiada większe możliwości co do filmowania w porównaniu do M2P. Mamy tu do dyspozycji rozdzielczość 5.4K w 30 klatkach na sekundę oraz 4K w 60 klatkach na sekundę. Dla porównania DJI Mavic 2 Pro mógł nagrywać w maksymalnie 4K w 30 klatkach na sekundę. To co też jest zauważalne to szerszy obiektyw w Air 2S. Mamy tu ekwiwalent 22mm w porównaniu do 28mm Mavica 2 Pro. To co też rzuca się w oczy to brak niechcianej dystorsji na rogach kadru, co było wyraźnie widoczne w 2 Pro.

 

Waga DJI Air 2S a DJI Mavic 2 Pro

DJI Mavic 2 Pro jest wyraźnie większym dronem wykonanym w starszej technologii, przez co producent w tamtym czasie prawdopodobnie nie był w stanie wypuścić lżejszego drona z kamerą z 1-calową matrycą. DJI Mavic 2 Pro waży aż 904g co niestety może być problematyczne w świetle nowych przepisów. W wielu miejscach, w których lżejszym dronem bez problemu polatamy, w przypadku DJI Mavic 2 Pro może pojawić się problem.

Nowy DJI Air 2S jest znacznie lżejszym dronem, waży on zaledwie 595g, co stanowi go najlżejszym wyprodukowanym dronem z 1-calową matrycą o rozdzielczości 20MP i możliwości filmowania w 5.4K.

Oczywiście pomijając aspekty prawne, lżejszy dron to też dużo większy komfort transportowania, czy to w torbie czy w plecaku.

 

Kontroler

W tym temacie znajdziemy już ogromną różnice, bowiem kontroler od DJI Air 2S został całkowicie zmieniony w stosunku do Mavica 2 Pro. Mamy tu do dyspozycji dużo wygodniejszy, bardziej ergonomiczny kontroler, który jednocześnie jest nieco większy, dzięki czemu posiada on większą wbudowaną baterię pozwalającą na używanie kontrolera aż do 240 minut! Co więcej zmieniono umiejscowienie smartfonu w kontrolerze, teraz umieszczamy go u góry, dzięki czemu nie mamy możliwości przypadkowego dotknięcia ekranu lub zasłonięcia go dłońmi tak jak to było w starszych kontrolerach.

W przypadku DJI Mavic 2 Pro mamy do dyspozycji mniejszy kontroler o zupełnie innej konstrukcji. Od spodu znajdziemy dwa duże uchwyty, pomiędzy które mocujemy telefon. Tego typu rozwiązanie niestety znacząco utrudnia zamocowanie większego urządzenia w kontrolerze, co skutkuje musem zakupu adaptera do większego urządzenia. To co jest ciekawe to oddzielny ekran umiejscowiony na kontrolerze M2P. Pokazuje on podstawowe dane telemetryczne drona takie jak wysokość, prędkość, odległość od miejsca startu, status drona i kilka innych informacji, które widzimy jednocześnie w aplikacji na telefonie.

 

Czas lotu

Zarówno w DJI Air 2S jak i w M2P producent deklaruje czas lotu w okolicach 30 minut. W praktyce wygląda to podobnie, ponieważ i Air 2S i M2P w zależności od warunków i przede wszystkim stylu latania są w stanie latać bez przerwy przez około 25-27 minut. Co bardzo istotne, baterie do DJI Air 2S są tańsze od tych z DJI Mavic 2 Pro, dzięki czemu w łatwy i tańszy sposób możemy przedłuż czas latania dronem.

 

System transmisji

DJI Mavic 2 Pro jak i DJI Phantom 4 cechowały się jedną z najlepszych jakości transmisji obrazu na żywo do kontrolera, szczególnie przez zastosowanie technologii OcuSync 2.0, który zwiększył zasięg oraz był znacznie odporniejszy na zakłócenia podczas lotu szczególnie w terenie zabudowanym.

W przypadku DJI Air 2S mamy do dyspozycji kolejną odsłonę OcuSync – O3 (OcuSync 3.0). Jest to ulepszona wersja systemu transmisji z Mavica 2 Pro co przekłada się na jeszcze większy zasięg (FCC do 12 km) oraz krótsze opóźnienie w przesyle obrazu.

 

Podsumowanie

Zarówno nowy DJI Air 2S jaki poczciwy już DJI Mavic 2 Pro są to jedne z najlepszych dronów na rynku dronów półprofesjonalnych. Oba posiadają kamery z 1-calowymi matrycami o rozdzielczości 20MP. Air 2S wyróżnia się jednak jeszcze wyższą rozdzielczością nagrać – bo aż 5.4K w 30FPS oraz 4K w 60FPS co sprawi, że ujęcia będą jeszcze lepsze.

Którego wybrać? Jeśli posiadasz już DJI Mavic 2 Pro, to na Twoim miejscu nie śpieszyłbym się z przesiadką. M2P to wciąż bardzo dobry dron, który potrafi rejestrować obraz w ogromnych rozdzielczościach. Jeśli jednak nie posiadasz żadnego drona, to zdecydowanie lepszym wyborem będzie Air 2S. Jest to dużo świeższy dron, co też przekłada się na dostępność części zamiennych takich jak zapasowe śmigła lub akumulatory, oraz DJI Air 2S w wersji Combo, w której znajdziemy sporo przydatnych akcesoriów takich jak akumulaotry, HUB czy torba jest niewiele droższy od podstawowego zestawu z DJI Mavic 2 Pro, który zawiera jedynie drona, kontroler i jedną baterię.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl