Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

Nowa kamera GoPro 2021 r - czego możemy się spodziewać?

16
GoPro HERO 10 Black - czego możemy się spodziewać?

Niemal przez całą swoją historię firma GoPro wprowadzała na rynek nowe flagowe kamery co roku. Wyjątkiem była seria 4, która była na rynku przez dwa lata, niemniej wg naszej najlepszej wiedzy producent więcej tego "błędu" nie popełni a w związku z tym możemy spodziewać się, że nowa kamera GoPro pojawi się jeszcze w tym roku. Co będzie oferowała, jak będzie się nazywała i w jakiej cenie będzie sprzedawana, na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym wpisie - serdecznie zapraszamy do lektury.

 

 

 

 

GoPro 10 Black to okazja

Trzeba przyznać, nadchodząca kamera GoPro HERO 10 to jakby nie patrzeć, istotny jubileusz dla producenta. Taka premiera to najlepsza okazja do pokazania czegoś nowego, czegoś wyjątkowego, co wręcz zarezerwowane było dla takiej okazji jak 10 generacja kamer HD tego producenta (generacji było więcej, ale oficjalne liczenie zaczęło się od rozdzielczości HD). Podobną sytuację miała firma Apple, która oczywiście niewspółmiernie większa, niemniej również wykorzystała nadarzającą się sytuację i wraz z 10 generacją swojego flagowca nie tylko zmieniła nazwę (iPhone X), ale także wygląd, rozmiar urządzenia czy samego ekranu, obsługę itp. Nie od dziś wiadomo, że wiele firm na świecie podąża za trendami, które wytycza Apple i nie inaczej jest z GoPro, bądź co bądź równie amerykańską i równie lifestylową marką. Należy mieć jednak na uwadze, że proces projektowania, testowania a następnie wdrożenia do seryjnej produkcji urządzenia typu telefon czy kamera sportowa to łącznie 3 lata, dlatego jesteśmy przekonani, że HERO 10 miało i ma zrobić wrażenie na odbiorcach. Czym jednak zrobi wrażenie, skoro GoPro 9 jest tak dobrą i tak kompletną kamerą? Spróbujemy pospekulować w tym wpisie. Z drugiej strony należy zwrócić uwagę na fakt, iż to właśnie GoPro 9 wprowadziło nowy rozmiar, nową baterię, nowy ekran z przodu i z tyłu.

Zastanawia więc, czy producent powtórzy ten ruch ze zmianami zewnętrznymi tym samym wkurzając całą rzeszę dotychczasowych posiadaczy kamer GoPro, którzy będą kolejny raz zmuszeni do zakupu nowych akcesoriów jak bateria czy obudowa, czy też GoPro przygotowało zmiany...ale w środku urządzenia?

Co nowego w GoPro 10?

Zanim odpowiemy na pytanie, czym GoPro nas zaskoczy, zwróćmy uwagę na konkurencję. Obecnie największym a może raczej najbardziej obiecującym konkurentem jest firma DJI i ich model OSMO ACTION. Trzeba przyznać, że model ten zdecydowanie zaskoczył wszystkich, zarówno pod względem zupełnie nowych rozwiązań jak choćby kolorowy ekran z przodu, jak również pod względem dojrzałości konstrukcji, kompletności zastosowanych trybów czy świetnej stabilizacji a trzeba mieć na uwadze, że to absolutnie pierwsza kamera sportowa tego producenta. Owszem czerpiąca garściami z GoPro, ale to tylko na korzyść, ponieważ tworzenie kamery tego typu na nowo mogłoby się odbić czkawką jak choćby wielkiej firmie SONY. Niestety wg naszej najlepszej wiedzy najprawdopodobniej nie zobaczymy w tym roku nowej kamery sportowej od DJI, a trochę szkoda. Mieliśmy nie ukrywam oczekiwania na innowacje właśnie ze strony tego producenta, co z pewnością wpłynęłoby na rynek, w tym na GoPro 10. O ile może nie na są konstrukcję, bo to jak już wiemy dawno temu było zamknięte, to może na cenę?

Ok, biorąc wszystko powyższe pod uwagę co można by zmienić/poprawić względem HERO9? Kolejne zwiększanie maksymalnej rozdzielczości już i tak z niewyobrażalnego 5K do dajmy na to 8K to na dzień dzisiejszy droga donikąd. Przeciętny użytkownik kamery GoPro nie posiada i w najbliższym czasie posiadać nie będzie sprzętu, który udźwignie w obróbce tak wielkiej porcji informacji w każdej klatce nagranego video. Prowadzić to będzie do problemów z montażem, frustracji przy pracy z materiałem czy niepotrzebnych wydatków na kolejny sprzęt w domu. Możemy spodziewać się jednak zmian w maksymalnej ilości klatek na sekundę. Jeśli GoPro zdecyduje się na zastosowanie zupełnie nowego procesora obrazu GP 2 - wtedy 4K 120 klatek/s. czy 5K 60 klatek/s. zaczyna brzmieć realnie. Oznaczałoby to, że w standardzie FULL HD (1080p) moglibyśmy otrzymać do dyspozycji maksymalnie 480 klatek/s (a może niewyobrażalne 960 klatek/s?), a to już potężne narzędzie do ujęć typu slow motion. Mówimy tu o 32 krotnym zwolnieniu materiału video przy zachowaniu pełnej płynności - na samą myśl ręce zacierają się same.

Kolejnym zakresem do poprawy to oczywiście stabilizacja obrazu. Umówmy się - to jak robi to na obecną chwilę GoPro 9, to absolutne mistrzostwo i z pełną odpowiedzialną słów napiszę, że żadne obecne urządzenie mobilne z funkcją rejestracji obrazu tak nie potrafi. Tak, nawet najdroższy iPhone 12 Pro MAX po prostu wymięka. Czy można lepiej? Podobno zawsze można i dlatego spodziewamy się, że model GoPro 10 Black definitywnie przekreśli jakiekolwiek wzmianki o potrzebnie czy chęci stosowania gimbala. HyperSmooth 4.0 zatem wielce prawdopodobne i o ile w ciągu dnia spodziewamy się drobnej poprawy z i tak już świetnych rezultatów z GoPro 9, o tyle po zmroku nowy procesor mógłby spisać się istotnie lepiej niż ten obecny.

Ilość klatek na sekundę czy trochę lepsza stabilizacja to nie powód do nowej generacji, a już tym bardziej dziesiątej. Od kilku lat przez wszelkiej maści fora dyskusyjne przewija się pytanie o jakość obrazka, a dokładniej o związanym z nim bezpośrednio rozmiar matrycy. Czy GoPro szykuje dla nas aż taką niespodziankę, by do tak niewielkich rozmiarów obudowy zastosować np. 1 calowy przetwornik obrazu? Umówmy się - gdyby to się udało, mielibyśmy do czynienia nie z ewolucją a wręcz z rewolucją pod względem jakości obrazka. Nagle dostalibyśmy znacznie czystszy i wolny od artefaktów czy szumów obraz również po zmroku. Czy jednak 1 cal, znacznie szybszy procesor to rzeczy, które uda się nie tylko zmieścić ale i odpowiednio schłodzić w tak małym urządzeniu? Wkrótce się przekonamy.

"Drobna rzecz a cieszy" to wbudowana pamięć, którą mogłoby GoPro umieszczać w standardzie w kamerze HERO 10 Black. Już 64GB wystarczyłoby do nagrywek czy zrobienia wielu zdjęć wszędzie tam, gdzie karty pamięci przez roztargnienie nie zabraliśmy lub ją zgubiliśmy. Drugi problem z kartami pamięci to ich kompatybilność - raz zastosowana pamięć wbudowana, spełniająca wszystkie wymogi kamery, wyleczyłaby problemy związane z rodzajami i standardami kart pamięci do GoPro 10.

Dzięki zastosowaniu nowego procesora możliwy jest również nowy, znany nam z telefonów komórkowych, tryb portretowy. Jeśli zastosowanie nowego procesora stanie się faktem i będzie on super wydajny jak się spodziewamy - tryb ten może być faktycznie użyteczny we wszelkiej maści ujęć vlogowych czy macro, skutecznie wycinając na krawędziach postać czy obiekt na pierwszym planie jednocześnie atrakcyjnie rozmazując tło.

Nowa kamera GoPro to być może także nowa aplikacja do jej obsługi czy nawet montażu. Owszem, już są na rynku obie, darmowe i gotowe do pobrania, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by były jeszcze lepsze oferując przy tym więcej funkcjonalności, trybów pracy itp.

Czy czas pracy można wydłużyć? Szczerze marne na to szanse. Niestety GoPro to kompromis między chęciami stworzenia małego urządzenia z możliwie największą baterią. W tle jeszcze czai się odprowadzanie ciepła, a więc cała gospodarka temperaturą pracy urządzenia. Szanse są natomiast na co innego - szybkie ładowanie bezprzewodowe w GoPro 10. Taka funkcjonalność w obecnych czasach bardzo by pomogła użytkownikom w wygodnym i sprawnym odzyskaniu energii przy użyciu już posiadanych ładowarek czy to telefonów czy smartwatchy.

 

Akcesoria do nowej kamery GoPro

Czy wraz z nową kamerą pojawią się nowe akcesoria zależy istotnie od ruchu, na jaki producent zdecyduje się odnośnie rozmiarów i zasilania nowej generacji kamery sportowej. Naszym zdaniem GoPro 10 będzie korzystać z budowy GoPro 9 tym samym zachowując te same rozwiązania jak baterie, ładowarki, obudowy wodoodporne czy filtry. Niemniej jak już pisaliśmy powyżej, jest to istotny jubileusz, być może jednak 10 generacja wprowadzi nową budowę a w związku z tym wszystkie w/w dodatki będą również nowe. Nowych należy się spodziewać mocowań - GoPro pomimo posiadania już szerokiego spektrum rozwiązań do najróżniejszych aktywności ma w zwyczaju dodawać nowe produkty montażowe wraz z nowymi kamerami. Jakie to będą montaże i do czego, ciężko nam na dzień dzisiejszy powiedzieć, ale wiemy, czego brakuje. Do dnia dzisiejszego GoPro stosuje np. w swoich materiałach marketingowych ujęcia tzw. 50/50 (z pod i nad wody jednocześnie), ale samemu nie mając produktu, który to umożliwia. Do dziś nie ma także zewnętrznego mikrofonu czy to na kablu czy bezprzewodowego, który rejestrowałby wyższej klasy materiał AUDIO niż te wbudowane i wodoodporne w kamerze a zauważmy, że zapotrzebowanie na wszelkich maści vlogi czy filmy na yt jest co raz większe. Idąc za ciosem można by pokusić się o tak drobną rzecz jak dedykowane mocowanie na pilota do GoPro 10 do kijka GoPro. Brakuje również filtrów ND czy do nurkowania - być może wraz z 10 generacją producent przygotuje własny zestaw filtracyjny, marzeniem byłyby filtry ND wbudowane w kamerę, jak to ma miejsce w przypadku nowych aparatów bezlusterkowych. Jak już jesteśmy przy nurkowaniu, być może GoPro pokusi się o mocniejszą obudowę do nurkowania lub mocne oświetlenie dedykowane? Będąc nadal w wodzie przychodzi na myśl produkt, którego GoPro nigdy nie miało a o którego pytają klienci przy każdym sezonie letnim - rozsuwany kijek wypornościowy, czyli Święty Gral wszystkich zastosowań wakacyjnych, bardzo by się przydał.

 

Premiera GoPro HERO 10 Black?

Biorąc pod uwagę dotychczasowy okres premier flagowców od tego producenta, możemy z dużym prawdopodobieństwem założyć wejście na rynek generacji 10 na przełomie września i października 2021 roku. Często słyszymy pytania, zresztą bardzo słuszne, dlaczego GoPro wprowadza na rynek kamery po wakacjach? Kiedyś mając okazję rozmowy na temat z przedstawicielami marki odpowiedziano nam, że wynika to ze sprzedaży. Wakacje globalnie przynoszą duże obroty na tego typu produkty, podobnie ma to miejsce oczywiście przed Świętami, ale okres pomiędzy, a więc od października do początku grudnia, wiąże się z dużymi spadkami. Aby utrzymać sprzedaż na odpowiednim poziomie - świadomie celuje się z premierą właśnie w ten okres. Trochę to smutne, ale stety niestety takimi prawami rządzi się świat konsumencki.

Komentarze do wpisu (16)

20 czerwca 2021

Jak dla mnie największą bolączką tej kamery jest właśnie kiepska jakość nagrań w słabych warunkach oświetleniowych. Z tego powodu pomimo początkowego niemal przekonania się do jej zakupu ostatecznie zrezygnowałem. Jest tu na pewno duże pole do poprawy.

27 czerwca 2021

Gdybacz bez konkretow slabo

29 czerwca 2021

MnBa ciężko szukać konkretów we wpisie o kamerze, której jeszcze nikt nie widział (oprócz wybranych osób u producenta). Dla mnie wpis spoko i zgadzam się z Łukaszem - mogliby poprawić jakość obrazka w gorszych warunkach, z drugiej zaś strony pamiętajmy, że to jest GoPro - przede wszystkim kamera sportowa.

29 czerwca 2021

Najwieksza wada wszystkich generacji gopro to slaba rozpietosc tonalna. Przepalone swiatla, chmury, brzydki kolor nieba i kiepskie cienie. Kazdy flagowiec w tej kwestii miazdzy gopro bo naswietla podwojnie. Jak to poprawia to bedzie konkret.

12 lipca 2021

Może taka nowa funkcjonalność żeby kamera się nie zawieszała?

17 lipca 2021

MaxLens powinien być obiektywem w standardzie i z płaską "soczewką" z przodu, tak żeby dawał ostry obrazek pod wodą. 1'' matryca - to brzmi bardzo dobrze, zmienna przesłona do tego i będzie sztos! :) Mam GP7 i GP10, MAX - czekam także na premierę MAX2. Pozdro! https://www.instagram.com/polish.girls.are.awsome/channel/

25 lipca 2021

Ja zawsze byłem wierny Sony. Mam obecnie x3000 i na jakość obrazu nie mogę narzekać. GoPro 9 czasem na YT wygląda lepiej. Czasem gorzej. Zależy od ilości światła. JAk GoPRo 10 będzie miało dobre opinie to chyba spróbuje w końcu tej firmy. Ktoś wie kiedy może się ukazać ?

3 sierpnia 2021

Największa wada to ekran dotykowy ja w smartfonie za 200zl‼️‼️‼️‼️Czułość ekranu katastrofa.

10 sierpnia 2021

Ważne żeby nie zawieszała się co chwila jak poprzedniczka.

22 sierpnia 2021

Akurat czułość ekranu to nie wina samego ekranu a już przestarzałego procesora GP1 który jest stosowany w kamerkach GoPro od 5 lat, tak od 5 lat cały czas ten sam procesor i niestety w GoPro 9 ten procesor zwyczajnie już nie daje rady by w pełni obsługiwał tak napakowany system. Jeżeli w GoPro 10 nie wprowadza nowego procesora to dla mnie GoPro 10 jest stracone na samym starcie

22 sierpnia 2021

Czekam na 10, Zakup na 100 %

28 sierpnia 2021

Poprzednie kamerki 9 wymieniałem na gwarancji z powodu problemów z dźwiękiem. Mikrofon dziwnie nagrywał dźwięk z efektem strzelającego popcornu.

28 sierpnia 2021

Jak dla mnie to szybszy transfer filmików z GoPro na smartfona byłoby super. Aktualnie ledwo to działa. Jakieś nagranie powyżej kilku minut to już jest masakra. Może download na smartfona przez USBC byłby lepszy?

31 sierpnia 2021

Nie będzie żadnej premiery GP10 w tym roku, nie napalajcie się i nie oczekujcie, może podkreślam może będzie w okolicach marca lub kwietnia a i to nie jest w pełni potwierdzone.

6 września 2021

dla mnie jeśli w tej nowej gopro 10 poprawią jakość, stabilizację i nie będzie się tak wieszać to biorę ze 3 sztuki bo tyle będę potrzebował do pracy

12 września 2021

JAK DLA MNIE POWIEKSZYĆ OBIEKTYW KONIECZNIE WPADNIE WIECEJ ŚWIATŁA CO POPRAWI OPTYKE I ZREDUKOWAĆ SZUMY W NAGRANIACH W WARUNKACH DOMOWYCH PRZEGRYWACIE W TEJ KONKURENCJI Z TELEFONEM IPHONE 12 PRO MAX . 120KL./S W 4K I 5K 60KL./S MOŻLIWOŚĆ NAGRYWANIA W WARUNKACH DOMOWYCH BO NA DZIEN DZISIEJSZY KATASTROFA POZDRAWIAM.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl