Wiele osób stawia sobie pytanie – od czego zacząć przy kupnie drona? Czy warto zainwestować w droższy sprzęt mimo nikłego doświadczenia lub jego braku, czy może wprawić się na tańszych platformach i dopiero gdy poczujemy się pewnie, przesiąść się na droższe koptery z bardziej zaawansowanymi modułami? W hipermarketach pojawiają się zabawkowe drony, które doświadczeni operatorzy traktują z przymrużeniem oka, a to błąd, ponieważ świetnie sprawdzają się do nauki pewnego lotu i ogólnego opanowania drona w powietrzu.
W tym momencie mamy do wyboru gamę kilkunastu modeli firm takich jak Hubsan, Syma, ACME czy Xblitz. Każdy użytkownik może sobie dobrać drona względem swoich umiejętności, funkcji platformy i budżetu, co uważam, jest bardzo dobrym pomysłem i daje szeroki wybór dla początkujących operatorów. Ale wiadomo, tam gdzie wybór jest większy tam i trudniejszy orzech do zgryzienia.
W tym wpisie postaram się przybliżyć po kolei specyfikację dronów firmy ACME, ponieważ pozostałe konstrukcje innych firm są bardzo zbliżone.
Dron ACME Zoopa Q55 Zepto to jeden z najmniejszych dostępnych dronów na rynku. Posiada wbudowaną baterię, która umożliwia ok. 8 minut lotu. Ładuje się go poprzez wbudowany port, ponieważ nie mamy możliwości wymiany baterii. To bardzo wdzięczne urządzenie do lotu w pomieszczeniach, a z racji kompaktowych rozmiarów kontrolera i samego drona łatwo to wszystko zmieścić w kieszeń. Sama aparatura jest zasilana 2 bateriami AA posiada funkcję trymowania i Flip360. W zestawie dostajemy też komplet zapasowych śmigiełek i śrubokręt do ich zmiany oraz ładowarkę do drona.
Kolejnym dronem w rodzinie ACME jest większy brat Q55 Zepto czyli Q155 Roonin/Q165 Riot. Drony Q165 i Q155 różnią się tylko obudową, mają wymienną baterię LiPo 600mAh, która pozwala na ok. 8-10 min lotu. W zestawie otrzymujemy kontroler na 8 baterii AA, ładowarkę dwukanałową do ładowania akumulatorów, zapasowe śmigła oraz dmuchane bramki, które umożliwią nam zabawę na dworze lub treningi precyzji sterowania dronem. Drony te są bardzo stabline w powietrzu, za co odpowiada 6-osiowy żyroskop. Aparatura posiada trymowanie i funkcję Flip360.
Większą platformą, która posiada już wbudowaną kamerę HD jest ACME Zoopa Q420 Cruiser. Tu czas lotu jest trochę dłuższy, czyli ok. 12 minut. Możemy rejestrować obraz z lotu ptaka, dzięki czemu mamy możliwość późniejszego obejrzenia materiału. Możemy również trymować drona w locie, robić nim fikołki oraz latać z lub bez osłon śmigieł. Plusem jest wykonanie skorupy z miękkiego tworzywa, co zapewnia dużą odporność na uszkodzenia, upadki i różnego rodzaju kraksy. Zasięg drona to nawet 80 metrów.
Jednym z większych dronów ACME jest Zoopa Q600 Mantis, który posiada aż 300 metrów zasiegu. Duży rozmiar sprawia, że dron nadaje się stricte do latania na dworzu, posiada aparaturę 7-kanałową oraz kamerę FlyCam NanoHD z małą redukcją drgań. Poza tym dron posiada wszystkie funkcje swoich poprzedników, natomiast zalecam go osobom, które miały wcześniej do czynienia z dronami, ponieważ Q600 Mantis porusza się w powietrzu całkiem sprawnie.
Tak jak podkreślałem, mniejsze, zabawkowe drony świetnie nadają się do nauki lotu, szczególnie manualnego, który sprawia największe problemy operatorom. I właśnie w tym momencie przydają się, bagatelizowane tak często drony zabawkowe, które uczą prawidłowych odruchów, kontroli i refleksu.