Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

Dronosfera #32 - Święta wojna w powietrzu

0
Dronosfera #32 - Święta wojna w powietrzu

Coraz więcej mówi się o możliwości ataków terrorystycznych, tylko że przypuszczenia realnie zmieniają się w fakty. W Europie zachodniej obecnie co kilka dni media donoszą o kolejnych ofiarach śmiertelnych. Atak z użyciem broni palnej, materiałów wybuchowych, ciężarówki czy broni białej jak nóż, maczeta czy siekiera. Sytuacja robi się poważna, dlatego służby bezpieczeństwa, w tym również polskie, podejmują kroki, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa podczas najważniejszych imprez. Terroryści państwa islamskiego nie przebierają w środkach, szukając nowych środków siania chaosu, o których nie pomyślało wojsko, czy policja.

I tu zbliżamy się powoli do stałej tematyki mojego bloga czyli dronów. Jak drony mogą zostać użyte w rękach radykalnych islamistów? Czy drony pokroju Phantoma 4, Typhoona H, Solo czy Voyagera 3 mogą stanowić  realne zagrożenie? Jeżeli tak jak mogłyby być one użyte?

W prasie, telewizji i Internecie głośno o blokowaniu przestrzeni powietrznej, czy to podczas szczytu NATO czy Światowych Dni Młodzieży. Zamknięte strefy powietrzne, wzmożona ochrona, zakaz lotów a to wszystko po to, by nad głową obywateli było bezpiecznie. DJI Phantom czy inne drony o podobnych wymiarach i wadze mają zbyt mały udźwig, by podnieść bez problemu i znacznego skrócenia zasięgu sterowany radiowo ładunek wybuchowy. Radiowa łączność może też zaburzać pracę drona, więc może się okazać, że po podłączeniu semtexu do drona, ten zwyczajnie nie wystartuje.

Znacznie bardziej obawiałbym się konstrukcji typu hexa- czy octa-, które mają znacznie większy udźwig, można też dokooptować stelaż do zrzucenia ładunku, są dużo szybsze i mogą być realnym zagrożeniem. Co więcej tego typu konstrukcję relatywnie łatwo zbudować, co podnosi ryzyko.

Ostatnie wydarzenia pokazują nam, że każdy środek transportu, każde narzędzie w rękach terrorystów może być śmiertelnym zagrożeniem. Dlatego proponuję nie denerwować się, gdy PAŻP wprowadza zakaz lotów z powodu danego wydarzenia, tylko zrozumieć, że to są kroki ważne dla bezpieczeństwa nas wszystkich.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl