Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

Dronosfera #36 - SERA C w pigułce

0
Dronosfera #36 - SERA C w pigułce

Z dniem 7 września, po 14-dniowym okresie vacatio legis od uchwalenia przepisu wchodzi tzw. SERA C (Standardised European Rules of the Air). O co w tym wszystkim chodzi? Co dotyczy hobbystów, co operatorów FPV klasy 250, a co osób komercyjnie z UAVO świadczących usługi foto/video?  
W jak największym skrócie postaram się przedstawić, co wyżej wymieniony przepis zmienia w społeczności dronowców.

Póki co dalej nie są obowiązkowe szkolenia przed podejściem do egzaminu na Świadectwo Kwalifikacji VLOS/BVLOS/GIS. Zgodnie z rozporządzeniem:

- dla lotów rekreacyjnych i sportowych wykonywanych modelami latającymi operator winien zachować odległość poziomą nie mniejszą niż 100 m od granic zabudowy miejscowości, miast, osiedli lub od zgromadzeń osób na wolnym powietrzu

- dodatkowo operator latający rekreacyjnie lub sportowo musi zachować odległość poziomą nie mniejszą niż 30 m od osób, pojazdów, obiektów budowlanych niebędących w dyspozycji lub pod kontrolą operatora;

- dwóch powyższych zasad nie stosuje się dla modeli latających o wadze poniżej 0,6kg 

Operatorzy UAVO wykorzystujący drona do celów komercyjnych muszą zachować BEZPIECZNĄ odległość. Z racji uprawnień zakłada się umiejętność operowania BSP oraz podejmowanie racjonalnych decyzji przez operatora.  SERA C zwalnia też z obowiązku zgłaszania lotu w CTR/ATZ, jeżeli zostaną spełnione dwa warunki:

- loty w odległości +1km (od lotniska) sprzętem o wadze do 0.6kg i wysokości do 30m AGL lub najwyższej przeszkody terenowej (w tym drzew) będącej w promieniu 100m od operatora;

- loty w odległości +6km (od lotniska) sprzętem o wadze do 25kg i wysokości do 100m AGL;

Operatorzy bez uprawnień UAVO nie będą mogli także odbywać lotów nad  bankami, pocztami, muzeami, obiektami telewizyjnymi i radiowymi, portami morskimi i lotniczymi, elektrowniami, ujęciami wody, wodociągami i oczyszczalniami.
Dzięki brakowi obowiązkowego szkolenia, możemy szybko doszkolić się, zdać egzamin państwowy i otworzyć sobie furtkę do latania nad ww. miejscami. 

 

link do ustawy SERA C
www.dziennikustaw.gov.pl/du/2016/1317/D2016000131701.pdf

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl