Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

Dronosfera #29 - Regulacje prawne w USA

0
Dronosfera #29 - Regulacje prawne w USA

Wczoraj obywatele Stanów Zjednoczonych hucznie obchodzili swoje największe święto, czyli Dzień Niepodległości. Jednak dzięki decyzjom legislacyjnym FAA, operatorzy UAV mogli już trochę wcześniej odkorkować szampany. Zaczęło się od czarnych chmur nad głowami, od mocnych słów o regulacjach, o ukróceniu samowolki w powietrzu, które rzeczywiście mogły spędzać sen z powiek posiadaczy dronów.  W grudniu ruszył proces rejestracji dronów o masie powyżej 250g, co miało pomóc w monitorowaniu liczby UAV w powietrzu.

Obecnie FAA wydało rozporządzenie, które dotyczy osób świadczących usługi poprzez filmowanie z powietrza. Prawo wchodzi w życie od sierpnia br. i będzie bardzo podobne do obecnych regulacji prawnych w naszym kraju. Oto kilka główych postanowień, które będą obowiązywać od 01.08.2016r.:
- do sierpnia br. można świadczyć usługi dronem bez świadectwa UAVO,
- zabronione jest latanie dronem nad ludźmi, jeżeli nie biorą świadomego udziału w produkcji filmowej,
- dron może ważyć maksymalnie 25kg z towarzyszącym mu oporządzeniem,
- lot musi odbywać się cały czas w zasięgu wzroku.

Całość zapisu brzmi podobnie do polskiego prawa nadanego przez ULC, natomiast występują różnice, po których można stwierdzić, że amerykańskie prawo jest trochę bardziej restrykcyjne. W Polsce dopuszczalne są również egzaminy BVLOS, loty nad ludźmi (szczególnie podczas filmowania eventów) nie wymagają zgody każdej osoby, a także można zdawać egzamin na podstawie własnej wiedzy, bez odbycia kursu. W Stanach trzeba będzie jednak odbyć kurs, by przystąpić do egzaminu. W Polsce dodatkowo nie ma ograniczeń odnośnie masy drona, którym operujemy, ale mamy przedziały wagowe, na które musimy zrobić uprawnienia.

Rynek dronowy rozrasta się coraz bardziej, a więc było oczywistym, że organy wykonawcze będą podejmować kroki w celu regulacji statków latających w przestrzeni powietrznej. W Polsce mamy jedne z najbardziej uregulowanych przepisów odnośnie operowania dronami w powietrzu, ale jak widać nie są one tak restrykcyjne, jak te, które niedługo wejdą w życie w Stanach Zjednoczonych.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl