W Brukseli trwa praca nad międzynarodową w krajach wspólnoty ustawą, o której poinformował w Polsce Urząd Lotnictwa Cywilnego. Pomysły europosłów nie napawają jednak optymizmem, ponieważ jeżeli dojdzie do ich realizacji, zarówno użytkownicy, jak i producenci mogą mieć twardy orzech do zgryzienia.
Mianowicie cały problem jest nie w gabarycie, nie w wadze bezzałogowych statków latających, a w poziomie hałasu jaki generują. Nowa ustawa ma wymusić, by na rynku nie było dronów generujących hałas na poziomie większym niż 80-90dB. I choć niektóre drony jak DJI Mavic Pro, DJI Phantom 4 Pro czy pokazany niedawno światu DJI Mavic 2 Pro i Zoom generują mniejszy hałas na poziomie około 75-78dB, to mówimy o samym zawisie.
via www.ulc.gov.pl
Metodologia badań do ustawy zakłada jednak głośność poniżej 90dB w pełnym przyśpieszeniu w promieniu 1 metra od drona. W takim wypadku jednak żaden dron nie jest w stanie spełnić wyśrubowanych norm, co stawia tempo rozwoju rynku pod dużym znakiem zapytania. Tak wprowadzona ustawa nie tylko zamrozi tempo premier, ale także ograniczy używanie wcześniej kupionych dronów z racji na zbyt duży hałas (a podobno prawo nie działa wstecz). Wkrótce w życie wchodzi rozporządzenie podstawowe (bazowe), po którym nastąpią kolejne kroki mające na celu wprowadzenie ustawy.
via www.ulc.gov.pl
Kolejną krzywdzącą kwestią jest brak uwzględnienia okresu przejściowego. Producenci nie mają czasu na dostosowanie poprzednich modeli i wyprodukować w szybkim tempie takie, które spełniałyby tak wyśrubowane normy. Czy więc takie rozwiązanie jest korzystne dla użytkowników i firm produkujących drony? Różnica kilku decybeli skutecznie może zahamować niezwykle intensywny rozwój tej branży, która z racji zmniejszonego popytu nie będzie miała środków, albo po prostu skieruje się w stronę regionów, gdzie przepisy są bardziej liberalne.
Organizacja NODE (The Network od Drone Enthusiasts) zachęca do podpisywania petycji przeciwko wprowadzeniu ustawy, albo chociaż zmiany wytycznych i uruchomienie okresu przejściowego. Obecnie zebrano 5666 podpisów, wymagane jest 10000. Jeżeli chcesz wesprzeć zmianę ustawy, możesz zrobić to pod tym linkiem:
https://engage.newmode.net/nm-letter/5971/6053