Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

Porównanie DJI Osmo Action 4 vs DJI Osmo Action 3

1
DJI Osmo Action 4 vs DJI Osmo Action 3 - Porównanie

DJI Osmo Action 4 vs DJI Osmo Action 3 - Porównanie

Najnowsza kamera sportowa DJI Osmo Action 4 miała swoją niedawną premierę, ale na pierwszy rzut oka wygląda tak samo jak i jej poprzedniczka czyli DJI Osmo Action 3. No i rzeczywiście dokładnie tak jest - nowa kamera jest identyczna i można ją rozróżnić po oznaczeniu "czwórki" na obudowie. Inna zupełnie kwestią są możliwości kamery i zmiany techniczne w specyfikacji, ponieważ tutaj musiało się coś zmienić. W końcu nie mogli wypuścić nowej kamery w której nic się nie zmienia.

 

 

 

Konstrukcja obu kamer

Tak jak wspomniałem o tym we wstępie tak i teraz muszę się powtórzyć. Obie kamery są prawie identyczneDJI Osmo Action 4 jak i DJI Osmo Action 3 mają wymiary 70,5 x 44,2 x 32,8 milimetrów oraz obie ważą 145 gram. Zarówno jedna jak i druga kamera posiada również dwa wyświetlacze dotykowe do obsługi. Ten umieszczony z przodu obok obiektywu jest oczywiście tym mniejszym ekranem który głównie służy do podglądu kadru jaki widzi kamera podczas nagrywania samego siebie, ale również można na nim szybko zmienić pewne ustawienia kamery dzięki możliwości obsługi przez dotyk. 

Dodatkowo mamy tu też do czynienia z różnicą w szczelności kamer. Podczas gdy DJI Osmo Action 3 jest kamerą którą możemy w pełni zanurzyć bez dodatkowej obudowy do 16 metrów głębokości, tak w przypadku DJI Osmo Action 4 jest to 18 metrów głębokości. Niby nic wielkiego, ale jednak mała poprawa względem poprzednika. Oczywiście obie kamery mają też możliwość zejścia na głębokość 60 metrów pod wodę, ale przy zastosowaniu dodatkowej obudowy wodoszczelnej.

 

Jakość nagrań i zdjęć kamer DJI

Mimo iż Osmo Action 4 posiada większy sensor o rozmiarze 1/1,3 cala, co zauważalnie poprawia jakość zdjęć i nagrań w słabych warunkach oświetleniowych, to jednak Osmo Action 3 okazuje się mieć nieco lepsze osiągi w kwestii rozdzielczości zarówno zdjęć, jak i filmów.

Konkretnie, Osmo Action 3 potrafi tworzyć zdjęcia o rozdzielczości 12 megapikseli, osiągając maksymalne wymiary 4000 x 3000 pikseli, oraz nagrywać filmy w rozdzielczości 4K o wymiarach 4096 x 3072 pikseli. W przypadku Osmo Action 4, rozdzielczość ta jest nieco niższa – 10 megapikseli dla zdjęć o wymiarach 3648 x 2736 pikseli oraz 3840 x 2880 pikseli dla filmów w jakości 4K.

 

RockSteady 3.0 oraz RockSteady 3.0+ czyli stabilizacja obrazu 

DJI Osmo Action 4 wyróżnia się od poprzednika udoskonaloną stabilizacją. Zarówno Osmo Action 3, jak i Osmo Action 4, wykorzystują stabilizację DJI RockSteady 3.0, wraz z funkcjami HorizonBalancing i HorizonSteady, które pozwalają na nagrywanie z zablokowaną linią horyzontu przy przechylaniu kamery.

Jednak Osmo Action 4 idzie o krok dalej i posiada ulepszoną wersję stabilizacji, znaną jako RockSteady 3.0+. Dzięki tej udoskonalonej technologii, Osmo Action 4 może zapewnić jeszcze bardziej stabilne obrazy podczas filmowania i fotografowania, co jest szczególnie cenne podczas ruchu czy trudnych warunków terenowych.

 

Obsługiwane karty pamięci microSD

DJI Osmo Action 4 umożliwia korzystanie z większych kart pamięci w porównaniu do modelu Osmo Action 3. W praktyce oznacza to, że w Osmo Action 4 będziesz mógł zapisywać większe pliki oraz gromadzić więcej zdjęć i filmów.

To osiągalne dzięki zdolności Osmo Action 4 do obsługi kart microSD o pojemności sięgającej 512 GB. W kontraście, Osmo Action 3 pozwalał tylko na wykorzystanie kart microSD o maksymalnej pojemności 256 GB.

 

DJI Osmo Action 3 vs DJI Osmo Action 4 - porównanie cen dostępnych zestawów

Można się oczywiście domyślać, że skoro Osmo Action 4 jest nowszą to i droższą kamerą. Na krótki moment po premierze cena standardowego zestawu DJI Osmo Action 4 wynosi 2149 PLN Brutto, a jej poprzednik czyli DJI Osmo Action 3 Standard Combo kosztuje 1849 PLN Brutto. Jeśli lubisz mieć najnowszy i najlepszy sprzęt to różnica nie jest jeszcze aż tak duża, a jakość sprzętu na pewno zrekompensuje dodatkowy wydatek. 

Jeśli natomiast myślisz o zakupie zestawu z dodatkowymi akcesoriami takimi jak między innymi wysięgnik 1,5 metrowy DJIpotrójny hub do ładowania baterii czy extra dwie baterie (łącznie trzy) to cena za DJI Osmo Action 4 Adventure Combo jest równa 2599 PLN Brutto, natomiast za DJI Osmo Action 3 Adventure Combo trzeba zapłacić 2349 PLN Brutto. 

 

Czas pracy jednej baterii

Bateria w obu modelach ma taką samą pojemność - 1770 mAh. Jednakże, zaskakujące może być to, że bateria nie utrzymuje się tak długo w Osmo Action 4, pomimo tej samej pojemności. DJI tłumaczy to faktem, że wydajność kamery wzrosła, co skutkuje wyższym zużyciem energii. W praktyce, można uzyskać do 160 minut pracy przy nagrywaniu w jakości 1080p za pomocą obu kamer. Niemniej jednak, istnieje pewna różnica w warunkach osiągania tej liczby. W modelu Action 3 możliwe jest osiągnięcie 160 minut przy 30 klatkach na sekundę, podczas gdy w modelu Action 4 ta liczba jest osiągalna przy 24 klatkach na sekundę. Jest to nieznaczna różnica którą rekompensuje fakt, że baterię jesteśmy w stanie naładować do 80% w niecałe 20 minut dzięki funkcji szybkiego ładowania.

 

Podsumowanie, wnioski

Różnice pomiędzy modelem Osmo Action 4 a Osmo Action 3 są dość subtelne, ale istniejące różnice mogą wpływać na wybór użytkownika. Najważniejszym wyróżnikiem jest większa matryca w Osmo Action 4, co znacząco poprawia wydajność w warunkach słabego oświetlenia. Dla osób często filmujących czy też fotografujących w nocy, nowszy model z pewnością może okazać się bardziej atrakcyjny.

Chociaż Osmo Action 4 jest lepszą kamerą, różnica jakości w świetle dziennym nie jest tak wyraźna, jak moglibyśmy oczekiwać. W połączeniu z wzrostem ceny, nowy model może wydawać się mniej atrakcyjny. Niemniej jednak, istnieją inne aspekty, które warto podkreślić. Na przykład, zwiększona wodoodporność może być przydatna dla osób nurkujących, a także dodawanie danych GPS do materiału filmowego oraz eksportowanie danych żyroskopowych do późniejszej stabilizacji może być niezwykle użyteczne dla specjalistycznych grup użytkowników

Komentarze do wpisu (1)

20 listopada 2023

Osmo4 to klasa, moim zdaniem najlepsza teraz. Ja teraz śmigam z W10.1 z Lamaxa, bo jak na te niższe półkowe kamery ma spoko stabilizację żeby jeździć na hulajnodze z nią, ale to nic bliskiego killerowi DJI :D Swoją droga DJI zrobił ogromne postępy w 2 edycje.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl