Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

Nowy konkurencyjny produkt na rynku kamer cyfrowych

0
Nowy konkurencyjny produkt na rynku kamer cyfrowych

Zupełnie nowy aparat cyfrowy na rynku

Od jakiegoś czasu jesteśmy świadkami coraz to częstszych doniesień na temat zupełnie nowego produktu od DJI. Spekuluje się, że wiodący producent dronów planuje wejść w rynek bezlusterkowców średniego formatu.  Czy rzeczywiście takie firmy jak między innymi Sony czy Canon mają się czego obawiać w związku z nadciągającym konkurencyjnym produktem? Na to pytania postaram się odpowiedzieć w tym blogu. Zapraszam!

Kolaboracja z Hasselblad

Na samym początku warto wspomnieć tutaj o powiązaniu DJI z firmą Hasselblad, gdyż jak się okazuje, odgrywa ona tutaj wcale nie taką małą rolę. Już jakiś czas temu byliśmy świadkami zakupu przez DJI znacznej części udziałów Hasselblada, co urzeczywistnia się w postaci coraz to częstszej implementacji technologii tej firmy w swoich produktach, tak jak to z resztą miało miejsce chociażby w Mavic 3. Biorąc pod uwagę taką politykę działania, DJI z pewnością i w tym przypadku wykorzysta synergię możliwości obydwu firm. Aktualnie jesteśmy świadkami coraz większej ilości publikowanych zdjęć bezlusterkowca DJI. Oczywiście wszyscy śledzący poczynania chińskiego producenta dronów od razu dojrzały niezbite podobieństwo owego aparatu do modelu X1D II 50C wyprodukowanego przez Hasselblada o czym więcej w dalszej części bloga. 

Konstrukcja kamery

Wyżej wspomniane podobieństwo obu aparatów nie zostało przytoczone bez powodu. DJI bardzo mocno zainspirował się wyglądem kamery Hasselblad, sprawiając że wyglądają niemal identycznie. Oba urządzenia podzielają charakterystyczny kątowy kształt oraz kolorystykę w dwóch odcieniach szarości i czerni. Górna część obu aparatów również reprezentuje podobne rozmieszczenie przycisków, z kolei tył aparatu DJI, oprócz wyświetlacza wygląda już nieco inaczej. Skórzany uchwyt kamery DJI jest znacznie krótszy od Hasselblada, natomiast same przyciski są większe i zostały od siebie bardziej oddalone od wyświetlacza, co potencjalnie może być mniej komfortowe w obsłudze. Jedną z najbardziej zauważalnych różnic jest zastąpienie przez DJI przycisków pod wizjerem joystickiem, który w teorii mógłby być wykorzystywany do wyboru poszczególnych opcji na wyświetlaczu, bez potrzeby jego dotykania. Należy jednak postawić pytanie czy ekran ten będzie rzeczywiście dotykowy, tak jak w aparacie Hasselblad, czy może jednak sterowanie urządzenie będzie się odbywało za pomocą przycisków i wyżej wspomnianego joysticka. Ponadto, patrząc na zdjęcia wykonane pod kątem, wyświetlacz wydaje się posiadać możliwość wypięcia z aparatu, co mogłoby wskazywać na możliwość jego obrotu.

Potencjalne możliwości aparatu DJI

Spekulacje osób śledzących DJI na nasze szczęście nie kończą się jedynie na sferze samej budowy kamery. Wysnuwa się daleko idące wnioski o zastosowaniu w aparacie DJI średniego formatu sensora, z czego znany jest Hasselblad i wymienone wyżej urządzenie X1D II 50C. Charakteryzuje się on 44 x 33mm 50 MP średniego formatu sensorem, który jest znacznie większy od sensora typu full-frame. Oznaczałoby to uzyskanie przez aparat DJI większych oraz lepszej jakości zdjęć wraz z większą ilością poziomów zakresu dynamicznego.

Nowa kamera DJI - ile może kosztować?

Jeżeli DJI rzeczywiście zastosuje średnioformatowy sensor to z pewnością będzie się to wiązało z wysoką ceną sprzętu. Biorąc pod uwagę cenę kamery Hasselblada, która wynosi ok. 30000 zł to spokojnie można założyć, że aparat DJI z pewnością nie będzie tańszy. Dodatkowo, warto doliczyć do ceny urządzenia koszty, związane z dodatkowymi bateriami, filtrami itp.

Bezlusterkowiec DJI - kiedy premiera?

Na chwilę obecną nie mamy żadnych informacji na temat potencjalnej daty premiery urządzenia. Biorąc pod uwagę wszystkie informacje jakie zostały dotychczas zebrane, można by oszacować że premiera nastąpi z końcem 2022 roku lub w pierwszym kwartale 2023.

Podsumowanie

Podsumowując wszystkie wnioski, szykuje się nam bardzo ciekawa premiera. Będzie to urządzenie z pewnością skierowane do osób zajmujących się profesjonalnie fotografią oraz producentów filmowych. Aparat DJI podejrzewam sprawi całkiem sporo zamieszania na rynku, biorąc pod uwagę jego konkurencje z produktami takich gigantów jak Sony, Canon czy Fujifilm. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl