Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

Jak zmniejszyć szum wiatru na nagraniach z GoPro

0
Jak zmniejszyć szum wiatru na nagraniach z GoPro

Jak zmniejszyć szum wiatru na nagraniach z GoPro

Szum na filmach jest częstym problemem nie tylko w GoPro jak i w każdej kamerze, telefonie, czy też innych urządzeniach rejestrujących dźwięk. Szczególnie jest to uciążliwe podczas filmowania relacji, w których mówimy coś do kamery. W takim przypadku najczęściej bardzo słabo słychać głos osoby mówiącej, przez co cały film jest nieprzyjemny w odbiorze, a do zrozumienia tekstu wymagane są napisy na ekranie. W dzisiejszym wpisie zaprezentujemy kilka sposobów na zminimalizowanie szumu wiatru na nagraniach tak, aby dźwięk na filmie był wyraźniejszy. Zapraszamy!

 

Zewnętrzny mikrofon z osłoną przeciwwietrzną

Pierwszym, najpopularniejszym sposobem na zminimalizowanie szumu wiatru na nagraniach GoPro jest zakup zewnętrznego mikrofonu wyposażonego w specjalną osłonę, mającą za zadanie w jak największym stopniu zminimalizować słyszalny szum wiatru na nagraniu z GoPro. Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Zaczynając od plusów - często zewnętrzne mikrofony mają dużo lepszą jakość niż wbudowane, wodoszczelne mikrofony w kamerze. Możemy dobrać jakiekolwiek rodzaju mikrofon do danego zastosowania zaczynając od standardowych kierunkowych mikrofonach, a kończąc na bezprzewodowych mikrofonów krawatowych. Do większości takich mikrofonów producent przewiduje w zestawie specjalne osłony, które mają właśnie zapobiec szumu wiatru na nagraniu z kamery. Minusem są niestety przede wszystkim dodatkowe koszty - dobrej jakości mikrofon potrafi kosztować nawet kilkaset złotych, a do samego podłączenia mikrofonu do kamery potrzebny jest oryginalny adapter mikrofonowy lub ramka multimedialna GoPro Media Mod. Przykładowy mikrofon kierunkowy tutaj. Przykładowy mikrofon krawatowy tutaj

 

 

Montaż kamery w miejscu możliwie najmniej wystawionym na działanie wiatru

Następne rozwiązanie może nie sprawdzić się każdym przypadku. Przykładowo rejestrując materiał z karoserii samochodu, gdzie chcemy przykładowo sfilmować to co się dzieje za samochodem, możemy kamerę spróbować zamontować na tylnej szybie, lub klapie bagażnika. Wtedy poza samym zminimalizowaniem wiatru napływającego kamerę, zminimalizujemy również opór powietrza, który szczególnie przy motorsporcie jest bardzo ważny. Tak jak wspominaliśmy, sposób ten nie sprawdzi się w każdych warunkach, ponieważ nie zawsze jest możliwość umieszczenia kamery w taki sposób, lecz jeśli jest okazja zakryć kamerę przed wiatrem, to warto z tego skorzystać, a wtedy nasza ścieżka audio na filmie będzie wyraźnie lepsza. 

 

 

Wykorzystanie obudowy wodoszczelnej

Kolejnym sposobem jest wykorzystanie obudowy wodoszczelnej. Takie rozwiązanie z pewnością w znacznym stopniu wyciszy nam szum wiatru z nagrania, niemniej to też wpłynie na wyraźność mówionego tekstu do kamery. Z plusów, obudowa poza zminimalizowaniem szumu skutecznie zabezpieczy naszą kamerę przed uszkodzeniami mechanicznymi podczas np. upadku kamery, czy też innych, tego typu sytuacji. 

 

Wykorzystanie specjalnych osłon przeciwwietrznych bezpośrednio na kamerę

Jeśli zależy nam na jak najmniejszym urządzeniu nagrywającym, to z pewnością podłączenie zewnętrznego mikrofonu z osłoną przeciwwietrzną nie będzie dobrym rozwiązaniem. Dla takich potrzeb z pomocą przychodzą nam specjalne osłony, które montuje się bezpośrednio na kamerze. Przeważnie są wyprodukowane ze specjalnej pianki lub gąbki, która w pewnym stopniu jest w stanie zmniejszyć szum na nagraniu. Przykładowa osłona tutaj

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl