Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

Jak montować filmy z GoPro MAX 2021

3
Jak montować filmy z GoPro MAX 2021

Jak montować filmy z GoPro MAX - 2021

Kamery sferyczne to swego rodzaju przełom w dziedzinie rejestratorów obrazu. Kiedyś, aby sfilmować tego typu materiał potrzebowaliśmy aż kilku kamer nagrywających jednocześnie kilka stron. W 2017 roku pojawiła się pierwsza kamera sferyczna od GoPro – GoPro Fusion, która zrobiła pierwszy krok w kierunku tego typu kamer sportowych. Fusion jako pierwszy taki wynalazek miał swoje słabsze strony takie jak wymóg nagrywania na dwóch oddzielnych kartach pamięci, aby później to ręcznie połączyć w jedną całość. Dwa lata później na rynku pojawił się znacznie lepszy oraz tańszy GoPro MAX. W ciągu tych dwóch lat od premiery MAXa programy do edycji wideo 360 cały czas się rozwijały, stając się coraz prostszymi w obsłudze. Dzisiaj omówimy aktualne na dzień dzisiejszy tj. sierpień 2021 metody montażu wideo z GoPro MAX. Zapraszamy!

 

Program GoPro do montażu wideo

Producent wypuszczając na rynek kamerę 360 miał świadomość, że mało kto posiada dedykowane oprogramowanie potrzebne do obróbki filmów sferycznych. Dlatego też użytkownicy GoPro MAX mają do dyspozycji dwa darmowe programy: GoPro Quik na urządzenia mobilne z systemem iOS lub Android oraz GoPro Player na komputery z systemem macOS oraz Windows.

 

GoPro Quik

Aplikację GoPro Quik możemy za darmo pobrać ze sklepu z aplikacjami w telefonie – App Store na iOS lub Sklep Play na Android.

Po zainstalowaniu aplikacji musimy połączyć ją z kamerą. Jak to zrobić dowiesz się poniżej:

Źródło: YouTube.pl/GoHERO.pl

 Gdy nasze GoPro MAX zostanie połączone z aplikacją, należy pobrać wybrane nagrania na pamięć telefonu. W tym celu wchodzimy w album a następnie pobieramy wybrane materiały. Po pobraniu wchodzimy w tryb edycji. W tym miejscu możemy za pomocą przeciągania palcem po ekranie ustawiać interesujące nas kadry w każdej sekundzie nagrania. Po zakończeniu edycji wystarczy film wyeksportować, aby następnie mieć możliwość zapisania go w pamięci naszego urządzenia mobilnego. Dopiero tak wyeksportowane nagranie możemy bez problemu odtworzyć na komputerze lub udostępnić na wszelkiego rodzaju social mediach.

Wizualizacja edycji wideo w GoPro Quik:

 

Źródło: YouTube.pl/GoPro Tips

GoPro Player

GoPro Player jest wręcz bliźniaczym programem co GoPro Quik lecz na urządzenia z systemem macOS lub Windows, co sprawia go dużo wygodniejszym w użytkowaniu. Aby rozpocząć montaż wideo należy pobrać program GoPro Player ze strony producenta, a następnie za jego pomocą otworzyć nagranie z kamery GoPro MAX. Bardzo ważne jest, że musimy otworzyć materiał z rozszerzeniem .360.

Po otworzeniu materiału w programie GoPro Player możemy zacząć obróbkę w identyczny sposób jak w GoPro Quik.

 

GoPro MAX Adobe Premier Pro

W tym programie sprawa się nieco komplikuje, ponieważ tak na prawdę musimy skorzystać z dwóch programów jednocześnie. Na samym wstępie należy korzystając z GoPro Player przekonwertować materiał z MAXa z formatu 360 na standardowy, prostokątny. W tym celu należy otworzyć nagranie w wyżej wspomnianym programie, a następnie od razu wyeksportować, najlepiej w takich ustawieniach jak poniżej:

Po wyeksportowaniu materiału, możemy bez problemu umieścić go w programie Adobe Premiere Pro. W pierwszej kolejności należy zmienić rozdzielczość sekwencji:

 

Dla najlepszego rezultatu warto wybrać opcję 4K w odpowiedniej ilości klatek na sekundę:

 Następnie możemy umieścić nasz film na osi czasu. Prawdopodobnie pojawi się komunikat o rozbieżności ustawień sekwencji a klipu - klikamy "Keep existing settings"

W tym momencie ujrzymy nasz film 360 poprawnie zaimportowany do Adobe Premiere Pro. Aby zacząć korzystać z możliwości kadrowania materiału, należy skorzystać z Plug-in'u GoPro FX Reframe dostępnego do pobrania tutaj. Następnie po nałożeniu FX Reframe należy ponownie zmienić rozdzielczość filmu:

Po tym zabiegu nasz film dopasuje się do rozdzielczości całej sekwencji. Już w tym momencie możemy zacząć edycję za pomocą zmiany opcji w GoPro FX Reframe. Aby kadrować wygodniej, możemy jedynie kliknąć na napis GoPro FX Reframe w zakładce Effects Controls, a wtedy pojawią nam się na podglądzie specjalne okienka, które umożliwiają sterowaniem kamerą góra, dół, lewo, prawo, zoom 'em oraz przechyleniem.

Ważne!

Montowanie filmów 360 o tak wysokiej rozdzielczości wymaga bardzo wydajnego komputera. Jeśli zauważyłeś/aś, że montowanie filmu na Twoim komputerze nie jest w miarę płynne lub w ogóle nie działa, polecamy w tym przypadku korzystać z aplikacji mobilnej GoPro Quik na smartfony lub tablety, który również jest godny polecenia do montażu filmów z GoPro MAX.

Komentarze do wpisu (3)

15 listopada 2021

a co z uzytkownikami gorpo fusion? Adobe premier zaaktualizowalo sie i nie da sie teraz zaimportowac plikow z tej kamery do niego program podaje ze plik jest stary

25 lutego 2022

niestety na s20fe pokazuje ze niedostępne dla tego modelu telefonu i nie można eksportować do pamięci telefonu

21 lipca 2022

Montowanie czy używanie dodatków programie tak na telefonie jak i tablecie nie stanowi większego problemu. Drażniące jest jednak widoczne przesunięcie obrazu wynikające z niesymetrycznego rozmieszczenia soczewek. Czy jest na to jakiś patent? Czesto na filmach jest bardzo irytujące przecięcie obrazu. Może coś w tym temacie bo samo oprogramowanie do montażu jest wręcz idiotoodporne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl