Najczęściej użytkownicy korzystają z kamery GoPro mocując ją na sobie, albo korzystając z wszelkiej maści wysięgników. W końcu do tego przede wszystkim służy kamera sportowa. Warto jednak przeplatać ujęcia dynamiczne typu POV (perspektywa pierwszoosobowa) wraz z ujęciami statycznymi, aby wprowadzić różnorodność i podnieść atrakcyjność filmu. Tyczy się to nie tylko aktywności takich jak jazda na nartach, ale także wspólnych wypadów do baru i vlogowania. W tym wpisie przyjrzymy się najciekawszym produktom z oferty GoPro i innych firm, które można użyć jako statyw.
Większość wysięgników posiada możliwość rozłożenia w postaci statywu, a także użycia jako uchwytu ręcznego, co znacznie poszerza gamę użytkowania takich akcesoriów. W ilości tego typu rozwiązań przoduje GoPro, oferując aż 4 różne uchwyty z nóżkami. Warto jednak przyjrzeć się akcesoriom innych producentów, ponieważ alternatywne rozwiązania są równie kuszące i przemyślane.
Pierwszy w ofercie i najbardziej uniwersalny uchwyt od GoPro – wysięgnik 3-Way pozwala nie tylko na wykorzystanie go w postaci selfie-sticka, ale posiada chowany w rękojeści trójnóg, który możemy postawić oddzielnie lub wkręcić w rękojeść, tworząc sobie 52-centymetrowy statyw. Rozkładana w formie „harmonijki” konstrukcja została opatentowana przez GoPro i nie tylko zapewnia minimalne wymiary po złożeniu, ale także pozwala na ukrycie ręki poza kadrem. Warto jednak zwrócić uwagę, że mała powierzchnia podparcia i wysoko umieszczony środek ciężkości uniemożliwia korzystanie przy dużym wietrze, a także na nierównych powierzchniach. Bez problemu natomiast zastosujesz go na stoku, dodając ciekawe ujęcia jak np. lecący w kamerę śnieg przy hamowaniu bokiem.
Fusion Grip jest natomiast wysięgnikiem teleskopowym, który po złożeniu ma 23cm, a po rozłożeniu maksymalnie 58cm, przez co jest minimalnie wyższy od 3-Waya. Teleskopowa konstrukcja sprawdza się odrobinę gorzej przy korzystaniu w słonej wodzie, jednak na plus Fusion Gripa można zdecydowanie zaliczyć dużo większą stabilność i powierzchnię podparcia. Dodatkowym plusem jest także obecność magnesów w nóżkach statywu, dzięki czemu nie otwiera się on przypadkowo, a w trakcie trzymania jako uchwyt teleskopowy zapewnia pewny chwyt.
Najmniejszy statyw z wysięgnikiem do kamer GoPro – model Shorty z pewnością docenią miłośnicy podróżowania, dla których liczy się jak największa kompaktowość akcesoriów. Po złożeniu Shorty mierzy zaledwie 11cm, a rozkłada się do 23cm, dzięki pomimo tak niewielkim rozmiarom jest bardzo stabilny i prosty w transporcie. Długość po rozłożeniu pozwala na objęcie siebie podczas vlogowania lub kilku osób podczas zdjęcia. W zestawie znajduje się także specjalna śruba montażowa, która dzięki małym wymiarom ułatwia chowanie i wyciąganie Shorty z kamerą z kieszeni spodni lub kurtki.
W tym zestawie znajdziemy minitripod, analogiczny do tego, który znajduje się w rękojeści 3-Waya, więc zastosowanie jest dokładnie to samo co trzy akapity wyżej. W skład zestawu wchodzą jednak dwa adaptery na gwint statywowy 1/4” - jeden, do którego przykręcamy kamerę i drugi, do którego wpinamy klips z kamerą GoPro. Sam statyw po złożeniu może pełnić funkcję prostego uchwytu do ręki, poprawiając stabilność nagrań.
Statyw z giętkimi ramionami Gorilla od JOBY to rozwiązanie, które podbiło serca vloggerów na całym świecie. Nieważne, czy chodzisz z kamerą GoPro czy lustrzanką z ciężkim obiektywem – odpowiednio model JOBY pozwala na umieszczenie sprzętu, z którym pracujesz. Bez problemu możesz umieścić tripod na nierównej powierzchni (żaden statyw GoPro tego nie oferuje), owinąć wokół gałęzi, balustrady lub znaku drogowego – za każdym razem uzyskując nowe ujęcia. Po złożeniu umożliwia użycie jako gripu do ręki, dzięki czemu łatwo zdasz relację, z tego co się dzieje wokół.
Nowość na rynku, jednocześnie bardzo przemyślane rozwiązanie. Uchwyt PGY Tech nie tylko pozwala zmienić drona DJI Mavic Air w przenośną kamerę z gimbalem, ale także pozwala zamocować jakąkolwiek kamerę GoPro, Uchwyt posiada obracaną o 360 stopni głowicę, uchwyt na telefon do podglądu i sterowania kamerą, składany trójnóg oraz gwint 1/4”, na którym bez problemu zamontujesz także gimbal, tworząc przenośny zestaw do timelapse. Uchwyt PGY bez wątpienia jest najbardziej uniwersalnym i rozbudowanym dodatkiem do kamer GoPro, drona DJI, gimbali i tradycyjnych kamer.
Camrock TE68 – statyw fotograficzny
Końcówkę zestawienia zamyka klasyczny statyw fotograficzny. Po złożeniu zajmuje 63cm, a po rozłożeniu osiąga 163cm, dzięki czemu idealnie sprawdza się do fotografii plenerowej z dużej wysokości. Wyposażony w gwint statywowy wymaga specjalnego adaptera do GoPro, ale dzięki temu bez problemu użyjesz Camrocka z innymi aparatami wyposażonymi w montaż na gwint 1/4”.