Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

GoProsfera #79 - DaVinci Resolve - darmowa alternatywa dla GoPro Quik?

0
GoProsfera #79 - DaVinci Resolve - darmowa alternatywa dla GoPro Quik?

Darmowy program GoPro Quik posiadaczom kamer oferuje dużo możliwości, przede wszystkim przybliżając użytkownikom podstawy montaż materiału, eksport danych z GPS i proste uwiecznianie chwil nagranych kamerami GoPro. Czy jednak istnieje alternatywa, która jest także darmowa, a oferuje funkcje, których na próżno szukać w GoPro Quik? W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się programowi do edycji od producenta kamer filmowych Blackmagic – DaVinci Resolve 15.

GoPro Quik

Na wstępie warto zaznaczyć, czego nie uzyskamy w programie GoPro, ponieważ to najpewniej będzie najważniejszym kryterium wyboru programu do edycji. Jako darmowe oprogramowanie pełni zarówno funkcję edycyjną, jak i zarządzania materiałem z kamery i samą kamerą (na podobnej zasadzie działa biblioteka iTunes dla urządzeń Apple). Podczas samej edycji nagranego materiału natomiast mamy ograniczenie ilości HiLight Tagów (markerów dla automatycznego cięcia i sklejania fragmentów), nie możemy zrobić slow-motion, film po montażu trwa maksymalnie 1 minutę, a muzykę możemy podegrać jedynie z gotowej biblioteki.

DaVinci Resolve

Jest to program dużo bardziej rozbudowany niż Quik pod kątem opcji edycyjnych, co może na początku przerażać, niemniej sam workflow, ergonomia interfejsu i duża baza poradników, które można znaleźć na YouTube sprawia, że po niedługim czasie wstępnego „przeszkolenia”, nawet mało zaawansowany użytkownik będzie w stanie wyprodukować naprawdę ciekawy materiał video. Blackmagic DaVinci Resolve jest dostępny na wszystkie systemy operacyjne - MacOS, Windows i Linux, dzięki czemu niezależnie od środowiska, na którym pracujesz, Resolve pozwoli Ci na pracę.

 

Funkcje w DaVinci Resolve

Oczywiście skupiając się na brakach GoPro Quik celujemy, aby je wypełnić i tak więc DaVinci Resolve posiada wszystkie wymienione opcje. Zarówno możemy zwolnić materiał o dowolną wartość procentową, jak podegrać własną muzykę, stworzyć film pełnometrażowy, a ilość materiału, na którym będziemy pracować podczas edycji i renderingu jest właściwie nieorganiczona. Oprócz tego Blackmagic DR posiada zaawansowane opcje obróbki dźwięku, edycji koloru klipów, łącznie z profilami kolorystycznymi, postprodukcją na poziomie zaawansowanym. Oprócz tego program ten umożliwia renderowanie filmów w 4K UHD (4K 4:3 dostępny jest jedynie w płatnej wersji studio), jednak należy pamiętać, że DaVinci nie wspiera kodeka H.265, tak więc trzeba przekonwertować materiał przed przystąpieniem do montażu. Możemy wybrać także render o określonych parametrach i rozszerzeniach plików. To duży plus dla osób nagrywających na YouTube, gdzie materiał jest podczas uploadu dużej kompresji, która potrafi w znaczący sposób zniszczyć jakość nagrania.

 

Warto także wspomnieć, że DaVinci Resolve umożliwia tworzenie proxy tzn. niskojakościowego podglądu do płynnej edycji filmów w dużej rozdzielczości bez zbędnych przycięć, ale to materiał na oddzielny wpis.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl