Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

GoProsfera #75 - Przewodnik po oznaczeniach na kartach pamięci

0
GoProsfera #75 - Przewodnik po oznaczeniach na kartach pamięci

Przez ostatnie lata na rynku pojawiały się nowe modele kart, usprawniano poprzednie wersje, a na samych kartach pojawiały się nowe oznaczenia determinujące ich parametry. Za co odpowiadają konkretne symbole i jak się w tym nie zgubić? Zapraszamy do lektury.

Pomimo, że karty pamięci microSD są dosłownie mikroskopijne na ich nadrukowanej części możemy znaleźć kilka kluczowych informacji. W zależności od firmy i budżetu, jaki przeznaczamy na nośnik pamięci, karty mogą diametralnie różnić się klasą, prędkościami oraz obsługą plików. Na samym opakowaniu nie znajdziemy mnóstwa informacji, zazwyczaj jedynie standard, prędkość odczytu i zapisu. W zależności od modelu na dobrej karcie pamięci możemy odczytać natomiast aż 6 informacji, które mogą pomóc podjąć decyzję, która najlepiej sprawdzi się podczas użytkowania pod określonym kątem.

Symbole nie są przypadkowe i nie należą od marketingowej wizji producenta, a w pełni ustandaryzowane przez organizację SD Association. Organizacja powstała w 2000 roku z ramienia SanDiska, Toshiby i Panasonica obecnie obejmuje ponad 900 firm i podmiotów. I tak jak kiedyś karty SD były powszechnym oznaczeniem, to pojęcie to jest już mocno zapomniane na rzecz formatów SDHC i SDXC

Obecnie występujące formaty:

 • Format SD (Secure Digital) – karty o pojemności do 2GB
 • Format SDHC (Secure Digital High Capacity) – karty o pojemności od 2GB do 32GB
 • Format SDXC (Secure Digital Extended Capacity) – karty o pojemności od 32GB do 2000GB

Prędkość to najważniejsza cecha dobrej karty pamięci. Karta posiada dwa parametry – prędkość odczytu i zapisu. Pierwsza definiuje jak szybko pliki mogą być odczytywane z karty na telefonie lub komputerze, a druga jak szybko karta może zapisywać zdjęcia i filmy wykonywane aparatem lub kamerą. Do ich określenia używa się aż 6 oznaczeń prędkości:


1. Kategoria – X

To oznaczenie można najczęściej spotkać na kartach firmy Lexar. Oznaczenie x wraz z wielkością mnożnika oznacza wielokrotność prędkości odczytu płyty audio – 150KB/s. Na przykład 1000x na karcie oznacza prędkość odczytu 1000x150KB/s.= 150MB/s.


2. Kategoria – C

Oznaczenie klasy karty jest starszym parametrem zastępującym kategorię X, a sama klasa definiuje, jaka jest minimalna prędkość zapisu na karcie, poniżej której karta nigdy nie zejdzie. Tak więc:

 • C2 oznacza min. prędkość zapisu 2 MB/s.
 • C4 oznacza min. prędkość zapisu 4 MB/s.
 • C6 oznacza min. prędkość zapisu 6 MB/s.
 • C8 oznacza min. prędkość zapisu 8 MB/s.
 • C10 oznacza min. prędkość zapisu 10 MB/s.

We współcześnie występujących kartach ciężko znaleźć klasę inną niż C10, dlatego do określenia nowych kart stosuje się kolejne oznaczenie.

3. Kategoria – U

Klasa U (UHS Class) oznacza nie tylko nowy standard wartości odczytu i zapisu, ale także sposób łączności karty z urządzeniem. Wszystkie karty SDHC i SDXC wspierają łączność UHS (Ultra High Speed) i występują w dwóch wariantach:

 • U1 oznacza min. prędkość zapisu 10 MB/s.
 • U3 oznacza min. prędkość zapisu 30 MB/s.

 

4. Kategoria – UHS-I i UHS-II

Z czasem standard UHS został ulepszony, a na rynku konsumenckim można spotkać karty UHS-I (jeden rząd pinów) i UHS-II (dwa rzędy pinów). Różnią się między sobą przede wszystkim:

 • UHS-I max. prędkość odczytu 104 MB/s. (wymaga czytnika SD 3.01)
 • UHS-II max. prędkość odczytu 312 MB/s. (wymaga czytnika SD 4.0)

 

5. Kategoria – V

Ta kategoria tyczy się głównie parametrów karty, która pracuje pod stałym obciążeniem przez dłuższy czas – nagrywania video (skąd skrót do oznaczenia). Oznacza minimalną stałą wartość prędkości zapisu, podobnie jak kategoria U, jednak V jest skupione tylko na video i na ten parametr głównie należy patrzeć, gdy karta ma trafić do kamery GoPro.

 • V6 oznacza min. prędkość zapisu 6 MB/s.
 • V30 oznacza min. prędkość zapisu 30 MB/s.
 • V60 oznacza min. prędkość zapisu 60 MB/s.
 • V90 oznacza min. prędkość zapisu 90 MB/s.
6. Kategoria – A

Ostatnia kategoria oznacza wydajność karty podczas współpracy z aplikacjami. Smartfony inaczej działają pod kątem transferu danych niż urządzenia foto/video, ponieważ wydajność kart z oznaczeniem A oznacza minimalny zapis losowy danych wchodzących i wychodzących z aplikacji (IOPS – In/Out Per Second). Klasa A oznacza nic innego jak wydajność dyskową karty pamięci.

 • A1 min. zapis losowy 500 IOPS, max. zapis losowy 1500 IOPS
 • A2 min. zapis losowy 2000 IOPS, max. zapis losowy 4000 IOPS

Jaką więc kartę wybrać do kamery GoPro? W zależności od modelu, jakości nagrywania i rozdzielczości warto posiłkować się: zapis minimum 30 MB/sek. Czyli karty: V30 UHS-I, U3 UHS-I. W naszej ofercie znajdziesz rekomendowane karty SanDiska, które świetnie sprawdzą się nawet przy rejestracji nagrań 4K60FPS.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl