Przez ostatnie lata na rynku pojawiały się nowe modele kart, usprawniano poprzednie wersje, a na samych kartach pojawiały się nowe oznaczenia determinujące ich parametry. Za co odpowiadają konkretne symbole i jak się w tym nie zgubić? Zapraszamy do lektury.
Pomimo, że karty pamięci microSD są dosłownie mikroskopijne na ich nadrukowanej części możemy znaleźć kilka kluczowych informacji. W zależności od firmy i budżetu, jaki przeznaczamy na nośnik pamięci, karty mogą diametralnie różnić się klasą, prędkościami oraz obsługą plików. Na samym opakowaniu nie znajdziemy mnóstwa informacji, zazwyczaj jedynie standard, prędkość odczytu i zapisu. W zależności od modelu na dobrej karcie pamięci możemy odczytać natomiast aż 6 informacji, które mogą pomóc podjąć decyzję, która najlepiej sprawdzi się podczas użytkowania pod określonym kątem.
Symbole nie są przypadkowe i nie należą od marketingowej wizji producenta, a w pełni ustandaryzowane przez organizację SD Association. Organizacja powstała w 2000 roku z ramienia SanDiska, Toshiby i Panasonica obecnie obejmuje ponad 900 firm i podmiotów. I tak jak kiedyś karty SD były powszechnym oznaczeniem, to pojęcie to jest już mocno zapomniane na rzecz formatów SDHC i SDXC
Obecnie występujące formaty:
- Format SD (Secure Digital) – karty o pojemności do 2GB
- Format SDHC (Secure Digital High Capacity) – karty o pojemności od 2GB do 32GB
- Format SDXC (Secure Digital Extended Capacity) – karty o pojemności od 32GB do 2000GB
Prędkość to najważniejsza cecha dobrej karty pamięci. Karta posiada dwa parametry – prędkość odczytu i zapisu. Pierwsza definiuje jak szybko pliki mogą być odczytywane z karty na telefonie lub komputerze, a druga jak szybko karta może zapisywać zdjęcia i filmy wykonywane aparatem lub kamerą. Do ich określenia używa się aż 6 oznaczeń prędkości:
1. Kategoria – X |
To oznaczenie można najczęściej spotkać na kartach firmy Lexar. Oznaczenie x wraz z wielkością mnożnika oznacza wielokrotność prędkości odczytu płyty audio – 150KB/s. Na przykład 1000x na karcie oznacza prędkość odczytu 1000x150KB/s.= 150MB/s.
2. Kategoria – C |
Oznaczenie klasy karty jest starszym parametrem zastępującym kategorię X, a sama klasa definiuje, jaka jest minimalna prędkość zapisu na karcie, poniżej której karta nigdy nie zejdzie. Tak więc:
- C2 oznacza min. prędkość zapisu 2 MB/s.
- C4 oznacza min. prędkość zapisu 4 MB/s.
- C6 oznacza min. prędkość zapisu 6 MB/s.
- C8 oznacza min. prędkość zapisu 8 MB/s.
- C10 oznacza min. prędkość zapisu 10 MB/s.
We współcześnie występujących kartach ciężko znaleźć klasę inną niż C10, dlatego do określenia nowych kart stosuje się kolejne oznaczenie.
3. Kategoria – U |
Klasa U (UHS Class) oznacza nie tylko nowy standard wartości odczytu i zapisu, ale także sposób łączności karty z urządzeniem. Wszystkie karty SDHC i SDXC wspierają łączność UHS (Ultra High Speed) i występują w dwóch wariantach:
- U1 oznacza min. prędkość zapisu 10 MB/s.
- U3 oznacza min. prędkość zapisu 30 MB/s.
4. Kategoria – UHS-I i UHS-II |
Z czasem standard UHS został ulepszony, a na rynku konsumenckim można spotkać karty UHS-I (jeden rząd pinów) i UHS-II (dwa rzędy pinów). Różnią się między sobą przede wszystkim:
- UHS-I max. prędkość odczytu 104 MB/s. (wymaga czytnika SD 3.01)
- UHS-II max. prędkość odczytu 312 MB/s. (wymaga czytnika SD 4.0)
5. Kategoria – V |
Ta kategoria tyczy się głównie parametrów karty, która pracuje pod stałym obciążeniem przez dłuższy czas – nagrywania video (skąd skrót do oznaczenia). Oznacza minimalną stałą wartość prędkości zapisu, podobnie jak kategoria U, jednak V jest skupione tylko na video i na ten parametr głównie należy patrzeć, gdy karta ma trafić do kamery GoPro.
- V6 oznacza min. prędkość zapisu 6 MB/s.
- V30 oznacza min. prędkość zapisu 30 MB/s.
- V60 oznacza min. prędkość zapisu 60 MB/s.
- V90 oznacza min. prędkość zapisu 90 MB/s.
6. Kategoria – A |
Ostatnia kategoria oznacza wydajność karty podczas współpracy z aplikacjami. Smartfony inaczej działają pod kątem transferu danych niż urządzenia foto/video, ponieważ wydajność kart z oznaczeniem A oznacza minimalny zapis losowy danych wchodzących i wychodzących z aplikacji (IOPS – In/Out Per Second). Klasa A oznacza nic innego jak wydajność dyskową karty pamięci.
- A1 min. zapis losowy 500 IOPS, max. zapis losowy 1500 IOPS
- A2 min. zapis losowy 2000 IOPS, max. zapis losowy 4000 IOPS
Jaką więc kartę wybrać do kamery GoPro? W zależności od modelu, jakości nagrywania i rozdzielczości warto posiłkować się: zapis minimum 30 MB/sek. Czyli karty: V30 UHS-I, U3 UHS-I. W naszej ofercie znajdziesz rekomendowane karty SanDiska, które świetnie sprawdzą się nawet przy rejestracji nagrań 4K60FPS.