Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

GoProsfera #27 - Dostałeś GoPro pod choinkę? Co dalej?

4

Jeżeli rozrywając papier z prezentu wigilijnego Twoim oczom ukazała się kamera GoPro, ale kamery sportowe to dla Ciebie jeszcze temat tabu – serdecznie zapraszam do lektury, co i jak najlepiej dobrać na początek. Schemat jest identyczny, niezależnie czy mówimy o HERO 5 SessionHERO 5 Black czy HERO 6 Black.

Karta pamięci i aktualizacja oprogramowania.

Bezwzględny początek, najważniejszy element, który musi płynnie współpracować z kamerą GoPro, to karta pamięci. Odpowiednio dobrana karta pamięci (klasa, prędkość zapisu i software) to gwarancja bezproblemowej pracy z kamerą, bez zawieszeń, błędów w zapisie materiału. Bez dobrej karty pamięci nie zaczniemy zabawy z GoPro, a od tego wszystko się zaczyna. Więcej na temat kart pamięci tutaj. Warto zawsze pamiętać o sformatowaniu karty pamięci w kamerze przy pierwszym użyciu - dodatkowo zwiększa to stabilność pracy z GoPro.

Po dobraniu odpowiedniej karty oraz jej sformatowaniu - zdecydowanie warto jest zaktualizować oprogramowanie w GoPro. Nigdy nie wiemy, ile nasz konkretny egzemplarz leżał na magazynie, w związku z tym nie wiadomo, czy nie posiada np. pierwszej wersji oprogramowania, pełnej różnych początkowych błędów. Producent szybko takie błędy poprawia właśnie w postaci nowego firmware'u do kamery GoPro. Aktualizację warto przeprowadzić "manualnie", więcej jak to zrobić znajdziemy tutaj: manualna aktualizacja oprogramowania.



Podstawowe ustawienia

Jeżeli już mamy naszą kamerę GoPro przygotowaną do pracy, na menu kontekstowym pojawia się sporo ustawień. Na początek polecam zmianę formatu video z NTSC (USA) na PAL (Europa). Możemy to zmienić poprzez Preferences->Regional->Video Format. Dzięki temu zmieniamy standard z 30 na 25 klatek/s. w prędkości nagrywania, ale pozbywamy się stroboskopowego migania obrazu przy sztucznym oświetleniu.

Druga sprawa to rozdzielczość – domyślnie mamy ustawioną 1080p FullHD, więc jeżeli nie mamy telewizora 4K i odpowiednio szybkiego komputera do montażu materiału 4K - nie trzeba koniecznie zwiększać rozdzielczość na wyższą. Ilość klatek na sekundę jeszcze parę lat temu to była mocno problematyczna kwestia. Ile ich ustawić, żeby mieć płynny i jasny obraz? Zasada jest prosta - im więcej światła zastanego mamy, tym więcej klatek na sekundę możemy sobie ustawić bez obawy o utratę jakości obrazu. A co nam daje więcej klatek na sekundę? Przede wszystkim płynniejszy materiał dynamicznych ujęć (np. 60 vs 30) a także możliwość zwolnienia materiału w postprodukcji przy zachowaniu pełnej płynności filmu.

Stabilizacja obrazu jest też włączona domyślnie, jednak w tym samym menu warto wybrać tryb audio na eliminację szumów (przydatne przy użytku sportowym) lub dźwięk stereo (przy nagrywaniu stacjonarnym).



Połączenie z aplikacją

Zdalne używanie kamery GoPro jest dużo łatwiejsze z aplikacją GoPro (do pobrania na iOS i Android). Dzięki niej możemy nie tylko sterować kamerą, ale także uzyskać podgląd obrazu na żywo i zarządzanie galerią. Poniżej film ilustrujący jak połączyć się z GoPro App:


źródło: HowToDoStuff

Podstawowe mocowania

Samo urządzenie to jedno, a mocowania, na których możemy użyć to drugie. Jeżeli zamierzasz używać kamery GoPro podczas wakacji, do turystki i ujęć stacjonarnych polecamy wielofunkcyjny wysięgnik ze statywem – GoPro 3-Way. Do użytku sportowego jak jazda na rowerze, narty lub enduro i cross – świetnie sprawdzi się mocowanie na klatkę piersiową GoPro Chesty. Jeżeli chcemy uzyskać perspektywę pierwszoosobową, niezależnie czy jest to snorkeling, kite surfing, wake czy nawet robienie vlogów – ujęcia POV (point of view) będą najlepsze z mocowania GoPro Head Strap + Quick Clip. Wygodne paski w postaci czołówki, a także klips na daszek czapki gwarantują niezwykle wciągający materiał video. Do aktywności w wodzie i na wodzie dobrze wybrać akesorium które gwarantuje nam wyporność z kamerą, gwarantując że nie pójdzie na dno. W tej sytuacji warto wyposażyć się we FloatySurf Mount na deskę lub Handler – uchwyt ręczny do nurkowania.



Początki zabawy z GoPro przede wszystkim polegają na dokładnym zapoznaniu się z kamerą, warto więc przeczytać instrukcje obsługi we wsparciu GoPro. Ważne jest także przemyślane dobranie akcesoriów pod własny użytek, tak by wykorzystać potencjał kamery w 100%.

Komentarze do wpisu (4)

29 grudnia 2017

Dzięki za pomoc żonie w doborze sprzętu, choć chyba skorzystam z uzgodnionej opcji wymiany 5 na 6 :)

2 stycznia 2018

Skorzystałem z kilku uwag dot. kamery gopro w formie prezentu, ale wpis mógłby być obszerniejszy - pytań mam sporo więcej

2 stycznia 2018

Panie Sławomirze zapraszamy do kontaktu z nami w celu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości - 515 999 270, poczta@gohero.pl - zapraszamy

22 września 2018

Jezeli mozliwe prosilbym o podanie w jaki sposob mozna ustawic system PAL w kamerze GoPro HERO 2018. wszedzie znajduje ze mozna to ustawic ale nie moge znalec informacji jak. Powyzej jest informacja ze: Możemy to zmienić poprzez Preferences->Regional->Video Format. Tylko jak dotrzec do Preferences? Prosze o informacje.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl