Kopuły Dome Port to w ostatnim czasie jeden z bardziej pożądanych gadżetów do kamery GoPro. Za czym tak naprawdę kryje się fenomen przezroczystej kopuły? W końcu to dodatkowy element w bagażu, jednak często jest zabierany na wakacje.
W pierwszej kolejności dome port służy do pozyskiwania ujęć "split" trzymając kamerę na granicy tafli wody. W normalnych warunkach refrakcja światła w wodzie dałaby nam efekt powiększenia tego, co znajduje się pod wodą. Oddalenie soczewki od wody za pomocą takiej kopuły daje nam zamierzony efekt widoczny poniżej. Dome Porty mają także różne średnice, od której też zależy odlegość soczewki od kopuły. Najbardziej popularne są wersje 6- i 8-calowe, które sprawdzają się najefektywniej podczas pracy z GoPro HERO 5 lub HERO 6.
Oprócz tego podczas całkowitego zanurzenia kamery z założonym dome portem otrzymujemy jeszcze szerszy kąt, niż w rzeczywistości nagrywa GoPro. Wynika to też z budowy samej kopuły, która przy jednostajnym środowisku zakrzywia nam obraz. Wynika to z tego, że z jednej strony mamy refrakcję światła w wodzie do granicy kopuły, a między kopułą a soczewką jest powietrze, które ma inny poziom refrakcji. Dlatego też użycie dome port ma zastosowanie podczas snorkelingu, jeżeli zależy nam, by zmieścić jak najwięcej w kadrze.
Jeżeli planujemy nagrywać w wodzie, rzeczywiście Dome Port daje dużo większe możliwości, niż samo używanie kamery. Takie produkty jak Dome od Polar Pro i Shoot zapewniają dodatkowo uchwyt wypornościowy, który chroni całość przed zatonięciem. Pomimo dużych gabarytów jest to fajne i praktyczne akcesorium, które może jeszcze bardziej wzbogacić nasz materiał z wakacji nad wodą.
Krzysiek Sokołowski
Bez dome portu i filtrów nie ma sensownych filmów z letnich wakacji. Wiem bo przerobiłem wyjazd z i bez tych rzeczy.
SebaFigura
Dom port nieważne jakiej firmy (oby nie przeciekał) to mistrzostwo świata - mi się te filmy i zdjęcia nigdy nie znudzą.
Karolina
Jakiej firmy najlepiej kupić ?