Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

GoProsfera #21 - Stabilizacja w GoPro HERO 6 Black

2

To, że względem poprzednika, HERO 6 Black ma lepszą stabilizację, jest faktem niepodważalnym. Jednak jak dobra ona jest? Warto dokupić gimbala? Czy może ta wbudowana w kamerze jednak wystarczy? Zanim przejdziemy do dywagacji, warto zaznajomić się z materiałem Mica Bergsmy:Po obejrzeniu materiału widać, że nawet podczas intensywnego chodu czy biegu GoPro HERO 6 Black stabilizuje efektywniej, niż HERO 5 Black. Wsparcie dodatkowej osi stabilizacji żyroskopem nie poszło na marne. Jest widocznie lepiej, jednak należy pamiętać, że nawet tak zaawansowana stabilizacja cyfrowa nie wytłumi nam wszystkich, a w szczególności tych największych drgań. Niezależnie, czy korzystamy z nowej czy starszej kamery GoPro, podczas włączonej stabilizacji obraz jest zawężony o około 10% pola widzenia.

Teraz najważniejszy argument, który często bywa języczkiem u wagi, jeżeli chodzi o dobór stabilizacji. GoPro HERO 5 Black stabilizuje maksymalnie w 2,7K 60FPS, HERO 6 Black natomiast w 4K 30FPS. Co jeżeli chcemy wykorzystać pełen potencjał GoPro, a jednocześnie zachować stabilizację, nawet w najbardziej ekstremalnych sytuacjach? Wtedy na ratunek wychodzi rozwiązanie w postaci gimbala. Z jednej strony dobrze, ponieważ mamy wtedy gwarancję najlepszej stabilizacji, z drugiej strony zwiększamy sobie gabaryty całego set-upu.

Pod wodą lepsza stabilizacja też sprawdzi się lepiej w przypadku HERO 6 Black, szczególnie tam, gdzie pływamy z kamerą GoPro i jest narażona na drgania lub zapominamy, by kontrolować rękę podczas pływania. W tym przypadku odpada użycie gimbala, a sama kamera ma na tyle dobrą stabilizację, żeby dobrze zachowywać się w środowisku wodnym. Tak samo HERO 6 Black wykazuje przewagę nad HERO 5 Black podczas skoków do wody.Stabilizacja w HERO 5 Black sprawdzi się dobrze na kasku motocyklowym czy narciarskim, tam gdzie drgania mają małą amplitudę a dużą częstotliwość. W innych przypadkach wsparcie gimbalem to podstawa płynnych ujęć. W przypadku GoPro HERO 6 Black jednak wbudowana stabilizacja może być wystarczająca, jednak dopiero w przysłowiowym "praniu" wyjdzie potrzeba zaopatrzenia się w gimbal.

A jaki gimbal wybrać? Więcej wskazówek tutaj.

Komentarze do wpisu (2)

12 grudnia 2017

Może i cena wysoka faktycznie ale nie żałuję tych kilku talarów więcej za HERO6.

29 grudnia 2017

Stabilizacja faktycznie bardzo dobra, ale uwaga nie wieczorem! Obraz jest roztrzęsiony, mało atrakcyjny dla oka. W ciągu dnia bardzo fajnie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl