Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

GoProsfera #21 - Stabilizacja w GoPro HERO 6 Black

3

To, że względem poprzednika, HERO 6 Black ma lepszą stabilizację, jest faktem niepodważalnym. Jednak jak dobra ona jest? Warto dokupić gimbala? Czy może ta wbudowana w kamerze jednak wystarczy? Zanim przejdziemy do dywagacji, warto zaznajomić się z materiałem Mica Bergsmy:Po obejrzeniu materiału widać, że nawet podczas intensywnego chodu czy biegu GoPro HERO 6 Black stabilizuje efektywniej, niż HERO 5 Black. Wsparcie dodatkowej osi stabilizacji żyroskopem nie poszło na marne. Jest widocznie lepiej, jednak należy pamiętać, że nawet tak zaawansowana stabilizacja cyfrowa nie wytłumi nam wszystkich, a w szczególności tych największych drgań. Niezależnie, czy korzystamy z nowej czy starszej kamery GoPro, podczas włączonej stabilizacji obraz jest zawężony o około 10% pola widzenia.

Teraz najważniejszy argument, który często bywa języczkiem u wagi, jeżeli chodzi o dobór stabilizacji. GoPro HERO 5 Black stabilizuje maksymalnie w 2,7K 60FPS, HERO 6 Black natomiast w 4K 30FPS. Co jeżeli chcemy wykorzystać pełen potencjał GoPro, a jednocześnie zachować stabilizację, nawet w najbardziej ekstremalnych sytuacjach? Wtedy na ratunek wychodzi rozwiązanie w postaci gimbala. Z jednej strony dobrze, ponieważ mamy wtedy gwarancję najlepszej stabilizacji, z drugiej strony zwiększamy sobie gabaryty całego set-upu.

Pod wodą lepsza stabilizacja też sprawdzi się lepiej w przypadku HERO 6 Black, szczególnie tam, gdzie pływamy z kamerą GoPro i jest narażona na drgania lub zapominamy, by kontrolować rękę podczas pływania. W tym przypadku odpada użycie gimbala, a sama kamera ma na tyle dobrą stabilizację, żeby dobrze zachowywać się w środowisku wodnym. Tak samo HERO 6 Black wykazuje przewagę nad HERO 5 Black podczas skoków do wody.Stabilizacja w HERO 5 Black sprawdzi się dobrze na kasku motocyklowym czy narciarskim, tam gdzie drgania mają małą amplitudę a dużą częstotliwość. W innych przypadkach wsparcie gimbalem to podstawa płynnych ujęć. W przypadku GoPro HERO 6 Black jednak wbudowana stabilizacja może być wystarczająca, jednak dopiero w przysłowiowym "praniu" wyjdzie potrzeba zaopatrzenia się w gimbal.

A jaki gimbal wybrać? Więcej wskazówek tutaj.

Komentarze do wpisu (3)

31 października 2017

Przyznam wrażenie robi dobre nowa stabilizacja obrazu, nie jest to poziom gimbala, ale miejscami jest niewiele gorzej za co brawa dla gopro. Być może hero 7 lub 8 generacji osiągnie poziom dzisiejszej karmy grip.

12 grudnia 2017

Może i cena wysoka faktycznie ale nie żałuję tych kilku talarów więcej za HERO6.

29 grudnia 2017

Stabilizacja faktycznie bardzo dobra, ale uwaga nie wieczorem! Obraz jest roztrzęsiony, mało atrakcyjny dla oka. W ciągu dnia bardzo fajnie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl