Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

GoPro MAX 2 - Plotki, przecieki, czego możemy się spodziewać?

0
GoPro MAX 2 - Plotki, przecieki, czego możemy się spodziewać?

GoPro MAX 2 - Plotki, przecieki, czego możemy się spodziewać?

Jeśli uważasz, że premiera w 2023 roku modelu GoPro Hero 12 Black była trochę rozczarowująca, to nie jesteś sam. Jest to jedna z najmniejszych aktualizacji serii kamer sportowych, jakie widzieliśmy, i nawet brakuje w niej podstawowych funkcji, takich jak GPS. Na szczęście GoPro ma coś bardziej ekscytującego w zanadrzu – ujawniono, że następca GoPro Max jest "w przygotowaniu", co jest bardzo dobrą wiadomością dla wszystkich, którzy chcą kamery sportowej 360 nowej, ulepszonej generacji.

Niestety, GoPro nie rozwija tematu, kiedy dokładnie zobaczymy GoPro Max 2 (to jego potwierdzona nazwa) i jego możliwości nagrywania w 360 stopniach. Jedyną rzeczą, którą CEO Nick Woodman powiedział podczas premiery Hero 12 Black, było: "Jest ogromne zainteresowanie następną wersją Maxa. I to, co mogę dzisiaj potwierdzić, to że jest w przygotowaniu i będzie warto zaczekać".

To niewiele oficjalnych informacji, ale na pewno warto jest trochę poczekać. Minęło prawie cztery lata od ogłoszenia GoPro Max, więc prawie straciliśmy nadzieję na pojawienie się sequela jednej z najlepszych kamer 360 stopni. W tym czasie Insta360 wykorzystało brak nowości od GoPro, wprowadzając na rynek dopracowane konkurencyjne modele, takie jak Insta360 X3i X4, które są prawdopodobnie najlepszymi kamerami 360, jakie można obecnie kupić.

Więc czego możemy się spodziewać, jeśli chodzi o specyfikacje i osprzęt GoPro Max 2? Na szczęście to jest nieco bardziej klarowne dzięki przeciekom, ciężkiej pracy społeczności GoPro i po prostu zdrowemu rozsądkowi. Mając to na uwadze, przyjrzyjmy się niektórym możliwym cechom GoPro Max 2.

 

Nowe podejście do edycji wideo

Dokument rejestracji patentowej stanowi najlepsze dostępne informacje wskazujące na możliwe cechy GoPro Max 2. W lipcu 2022 roku pojawił się 29-stronicowym dokument opublikowany przez Urząd Patentowy i Urząd Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych. Sedno tych wniosków patentowych jest takie, że GoPro rozważa nowe sztuczki programistyczne, które automatycznie przekształcają nagrania 360 stopni w standardowe wideo płaskie, oparte na analizie zasilanej sztuczną inteligencją tego, co dzieje się na scenach.

Dokument sugeruje konkretne cechy, takie jak możliwość dynamicznego zbliżania do twarzy osób, które przemawiają.

To może być bardzo przydatne do szybkiego montażu rozmów podcastowych lub wywiadów, bez konieczności stosowania podwójnego ustawienia kamery. Wnioski patentowe często nie kończą się niczym konkretnym, lecz w tym przypadku miejmy nadzieję, że jednak będzie inaczej.

 

4K w trybie HERO

Jedną z najlepszych cech GoPro Max jest to, że jest ona przygotowana, aby być wszystkim, czego potrzebujesz w kamerze sportowej. Tryby, które rejestrują płaskie wideo, podobne do nagrań z GoPro Hero 12 Black, są tak samo ważne jak filmowanie 360 stopni.

Jednakże jakość płaskich nagrań z pierwszego modelu Max nie powala, jest ograniczona do 1080p lub 1440p co znacząco odstaje od obecnie dostępnych kamer z serii HERO, które już teraz mają możliwość filmowania w 4K 120 FPS lub 5K 60 FPS. Ponadto, jeśli interesuje nas obraz panoramiczny, dostępny jest on tylko w 1080p. W 1440p do dyspozycji mamy jedynie proporcje 4:3.

Nowe GoPro Max 2 będzie potrzebować trybu płaskiego w rozdzielczości 4K, aby stać się liderem klasy w 2024 roku, zwłaszcza że Insta360 X4 już oferuje taki tryb. GoPro będzie musiało użyć nowej matrycy o wyższej rozdzielczości, aby to osiągnąć.

 

Dwie nowe, większe matryce

Jakie byłyby idealne nowe matryce dla GoPro Max 2? Może to być ambitne, ale co powiesz na parę sensorów o rozdzielczości 27 megapikseli i rozmiarze 1/1.9 cala, jak w przypadku Hero 12 Black?

Inną opcją jest sensor Sony IMX677, jak widać w modelach GoPro Hero 9 Black i 10 Black. Ten sensor o rozdzielczości 23 megapikseli ma ten sam rozmiar co pierwsze GoPro Max, czyli 1/2.3 cala, ale sprawia, że tryb HERO w rozdzielczości 4K staje się znacznie bardziej wykonalny.

Sensor używany w modelach Hero 12 Black to właściwie niestandardowa wersja IMX677, nazywana IMX677L. Jest większy i ma nietypowe proporcje 8:7. Jeśli GoPro zdecyduje się na zastosowanie jednego z tych sensorów, powinniśmy być zadowoleni.

 

Tryb HDR oraz większy zakres tonalny

Aby umożliwić jedno z innych ulepszeń, których chcielibyśmy zobaczyć, musielibyśmy zastosować większy sensor, co pozwoliłoby na zwiększenie natywnej dynamicznej skali. Oznacza to mniej przepalonych fragmentów nieba, szczególnie gdy jest dużo dużych, jasnych, białych puszystych chmur.

Jednak nawet jeśli GoPro Max 2 ostatecznie użyje mniejszego sensora IMX677, istnieje sposób, w jaki GoPro może poprawić zakres dynamiczny - poprzez stosowanie wideo HDR. Wszystkie obecne modele GoPro korzystają z podstawowego mapowania tonów, aby zwiększyć zakres dynamiczny materiału wideo, ale sensor IMX677 obsługuje również DOL-HDR.

Polega to na generowaniu dwóch wersji każdej klatki na bieżąco, w dwóch poziomach ekspozycji. Następnie można je połączyć, aby zachować szczegóły w jasnych partiach i wydobyć więcej informacji z cieni.

 

Slow motion i 60FPS w 5.7K

Pierwsza wersja GoPro Max nie ma szczególnie wysokiej maksymalnej liczby klatek na sekundę. 30 klatek na sekundę to maksimum w najwyższej rozdzielczości 5.7K, które wzrasta do 60 klatek na sekundę w rozdzielczości 3K.

Nowe GoPro Max 2 prawdopodobnie będzie oferować 60 klatek na sekundę w maksymalnej rozdzielczości, co pozwoli również na 2-krotne spowolnienie.

Większa ilość klatek - np. 120 może zostać dodane w rozdzielczości 4K w trybie HERO, w którym GoPro MAX 2 będzie korzystać tylko z jednej kamery. 

 

Nowy procesor GP2

Co musimy mieć, aby uzyskać wysoką ilość klatek na sekundę? Potrzebujemy lepszego procesora niż ten w GoPro Max pierwszej generacji.

Taki procesor jest już stosowany w innych modelach GoPro - np. w GoPro HERO 12 Black. GoPro Max 2 prawdopodobnie również zostanie w niego wyposażony.

Istnieje szansa, że zobaczymy GoPro GP3 w 2024 roku, ale nie uważamy tego za szczególnie prawdopodobne. GP2 został wprowadzony dopiero w 20201 roku, a GoPro przełączy się na nowszy układ tylko wtedy, gdy ten chipset zostanie w pełni wykorzystany. Dla odrobinę kontekstu, GP1 został wprowadzony razem z GoPro Hero 6 Black w 2017 roku i był używany aż do modelu Hero 9 Black w 2020 roku.

 

8K w trybie 360

Wszystkie dotychczas omówione elementy sprawią, że GoPro Max 2 będzie wyraźnym upgradem w stosunku do swojego poprzednika. Niemniej jednak, wyższa rozdzielczość trybu rejestrowania 360 stopni jest konieczna, jeśli mamy zobaczyć realny postęp w jakości kamer 360 stopni dostępnych dla konsumentów.

Nie chodzi tutaj o potrzebę zobaczenia większej ilości detali przy pełnym oddaleniu, ale o poprawę wyglądu materiału wideo w trakcie zmieniania kadru i cyfrowego przybliżania. Jakość oryginalnej Max szybko się pogarszała przy rozdzielczości 5.7K.

Co możemy uzyskać? IMX577 w pierwszej GoPro Max ma poziomą rozdzielczość 4,056 'aktywnych' pikseli; zatem dwie kamery oznaczają maksymalną rozdzielczość boczną 8,112 pikseli. Rzeczywista rozdzielczość pozioma Max wynosi 5,760 pikseli, co stanowi 0.71x tej łącznej liczby pikseli.

Aktywna liczba pikseli w sensorze Sony IMX677, możliwym sensorze Max 2, to 5,599 pikseli. Podwój to, pomnóż przez 0.71, a dostaniemy 7,951 pikseli. Sugeruje to, że następny Max 2 może oferować rejestrowanie w jakości 8K. Brzmi całkiem dobrze, prawda?

Jako fani technologii, 8K wideo 360 stopni to coś, co chcielibyśmy zobaczyć ponad wszystko inne w GoPro Max 2. Niemniej jednak, będziemy musieli poczekać do późniejszej części tego roku, aby zobaczyć, czy rzeczywiście to otrzymamy, oraz aby zobaczyć, jakie inne aktualizacje przynosi Max 2.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl