Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

DJI Air 3 - Premiera

0
DJI Air 3 - Premiera

Premiera DJI Air 3

Na tę premierę wiele osób czekało. Nowy DJI Air 3 ujrzał już światło dzienne przynosząc ze sobą całkiem sporo zmian, na które wiele użytkowników czekało z niecierpliwością. Jest to stosunkowo lekki dron - dużo poniżej 900g, co znacząco ułatwia latanie w różnego rodzaju strefach powietrznych, w których cięższe drony takie jak DJI Mavic 3 Pro muszą uzyskać oddzielną zgodę, a pomimo tej masy z pewnością zaskoczy nie jednego zawodowca swoimi możliwościami. Zapraszamy do zapoznania się co nowego w DJI Air 3!

 

Nowy DJI Air 3 - Specyfikacja

Nowy dron DJI Air 3 to odświeżona wersja już dwuletniego modelu DJI Air 2S. Dron waży ponad 700g co wpływa na konieczność przejścia niezbędnych egzaminów, które umożliwią legalne latanie nim w Polsce. Jakość DJI Air 3 aktualnie nie ma konkurencji w swojej kategorii. Dron posiada wysokiej jakości dwie kamery na 3-osiowym gimbalu, obie kamery posiadają całkiem sporą matrycę o wielkości 1/1.3 cala CMOS i jasne obiektywy - f/1.7 oraz f/2.8. Dlaczego dron został wyposażony w aż dwie kamery? Jedna kamera, o jaśniejszym obiektywie to standardowy sensor z szerokokątnym obiektywem o ekwiwalencie 24 mm, z kolei drugi kamera została wyposażona w świetnej jakości obiektyw o ekwiwalencie 70 mm co daje nam 3-krotny zoom optyczny! Takie rozwiązanie daje nam szereg nowych możliwości zaczynając od szukania zupełnie nowych perspektyw, a kończąc na możliwości wykonywania prostych inspekcji dronem, bez konieczności bliskiego podlatywania do danego obiektu. Poza kamerą nowy DJI Air 3 posiada ulepszone czujniki wykrywające przeszkody, które teraz wykrywają je w niemalże 360 stopniach (poza tymi u góry). Jest to duży przeskok bezpieczeństwa podczas lotu, który z pewnością docenią zarówno początkujący użytkownicy jak i Ci bardziej zaawansowani. Wraz z ulepszeniem czujników, w parze dochodzi nam ulepszona funkcja śledzenia - dzięki nowym czujnikom dron jest w stanie jeszcze skuteczniej wykrywać oraz omijać przeszkody podczas lotu śledzącego. Warto też wspomnieć o tym, że zasięg DJI Air 3 oraz sama stabilność połączenia między dronem a kontrolerem jest znacząco poprawiona dzięki zastosowaniu kolejnej odsłony systemu transmisji Ocusync - O4

 

DJI Air 3 - Wersje

To co wyróżnia nowego drona DJI od jego poprzednika to dostępne wersje. W dniu premiery tj. 25.07.2023 klienci mają do wyboru aż 3 opcję - pierwsza najtańsza opcja DJI Air 3 ze standardowym kontrolerem DJI RC-N2, następnie mamy DJI Air 3 Fly More Combo (RC-N2), czyli również ze standardowym kontrolerem, ale już z dodatkowymi akcesoriami takimi jak: łącznie 3 akumulatory, potrójna ładowarka, torba transportowa, sporo śmigieł zapasowych, a na końcu mamy najdroższą dostępną wersję DJI Air 3 Fly More Combo (DJI RC-2), który poza dodatkowymi akcesoriami posiada również ulepszony kontroler z wbudowanym ekranem. Kontroler ten pozwala na wygodne latanie dronem bez konieczności podłączania do niego kablem telefonu. Ponadto ekran ma wielkość 5,5 cala i wysoką jasność, co przekłada się na lepszą widoczność w słońcu względem smartfona. Dla porównania, w DJI Air 2S w momencie premiery były dostępne tylko dwie wersje - standardowa oraz combo, żadna z nich nie posiadała kontrolera z wbudowanym ekranem. 

 

Kamery w DJI Air 3

Największą i najbardziej odczuwalną różnicą między DJI Air 3 vs DJI Air 2S to kamera - starsza generacja rodziny Air posiadała tylko jedną kamerę o matrycy 1 cal CMOS, za pomocą której użytkownik mógł filmować maksymalnie w 5.4K oraz robić zdjęcia w 20MP. Producent jednak po długich analizach wywnioskował, że mało kto takiej rozdzielczości używa, przez co postanowił w trzeciej odsłownie Air'a to znacząco zmienić. Teraz nowy dron DJI Air 3 posiada dwie kamery na jednym, 3-osiowym gimbalu. Każda z kamer ma tę samą matrycę - 1/1.3 cala CMOS (taka sama jak w DJI Mini 3 Pro). Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jest to krok w tył, lecz nic bardziej mylnego. Nie sama wielkość matrycy jest ważna, ale również jasność obiektywu, a w tym temacie Air 3 ma czym się pochwalić. Pierwsza kamera z szerokokątnym obiektywem 24 mm posiada stałą przesłonę f/1.7 (ponownie ta sama specyfikacja jak w DJI Mini 3 Pro, który w wielu testach nocnych wykonywał zauważalnie lepsze zdjęcia od Air 2S, który ma większą matrycę ale ciemniejszy obiektyw), a druga kamera z obiektywem 70 mm posiada standardową (jak na drona) przesłonę f/2.8, czyli taką samą jak w Air 2S. O ile obiektyw szerokokątny może bez problemu konkurować wieczorami ze starym Airem, tak w przypadku teleobiektywu, tutaj fizyki nie oszukamy, nowy dron wypadnie słabiej, lecz pamiętajmy, w przypadku teleobiektywu nie o to tu chodzi. W warunkach dziennych, obiektyw z 3-krotnym zoomem da nam nieskończenie wiele nowych możliwości, których próżno szukać w dwójce z S. Nowe perspektywy oraz możliwość różnego rodzaju wykonywania inspekcji bez konieczności podlatywania bliżej dronem to bardzo przydatna funkcja, którą warto rozważyć przy wymianie lub kupnie nowego drona. Warto też wspomnieć, że obie kamery obsługują Dual-Native ISO, możesz więc bez trudu uzyskać dokładnie takie rezultaty, jakich oczekujesz. Obie kamery pozwalają korzystać z trybów kolorów 10-bit D-log i 10-bit HLG.

 

Czujniki wykrywania przeszkód - DJI Air 3

To co jest dużą zmianą, to wielokierunkowe czujniki wykrywania przeszkód w nowym DJI Air 3. Są one teraz bliźniaczo podobne do tych, które pierwszy raz zaobserwowaliśmy w dużo większym, cięższymi droższym DJI Mavic 3. Teraz są one umieszczone na "rogach" drona, dzięki czemu oszczędzając wagę (nie ma potrzeby montowania dodatkowych czujników na boku urządzenia), dron jest w stanie wykrywać przeszkody zarówno z przodu, z tyłu jak i teraz też z boku. Niezaprzeczalnie w dużym stopniu wpływa to pozytywnie na bezpieczeństwo lotu, szczególnie podczas lotu bokiem, kiedy na podglądzie z kamery widzimy tylko to, co się znajduje przed dronem. Ponadto czujniki wykrywające przeszkody z boku poprawią omijanie przeszkód podczas korzystania z funkcji śledzenia - ActiveTrack. W przypadku wykrycia zagrożenia, dron automatycznie zatrzyma się lub postara się ominąć, tak aby móc bezpiecznie kontynuować lot. 

 

Funkcja śledzenia w DJI Air 3

Nowy dron DJI został wyposażony w najnowszą odsłonę systemu śledzenia DJI ActiveTrack 5.0, który za sprawą zaawansowanych algorytmów potrafi autonomicznie podążać za wybranym na ekranie kontrolera/telefonu obiektem - np. człowiek, samochód, motocyklista, rowerzysta itp. Dzięki zastosowaniu czujników, dron podczas śledzenia wykrywa potencjalne przeszkody i planuje trasę tak, aby móc płynnie ją ominąć. Funkcja śledzenia w znacznym stopniu poszerzy możliwości drona, dzięki czemu nasze produkcje będą jeszcze ciekawsze i bardziej kompleksowe.

 

DJI Air 3 - Zasięg

DJI Air 3 posiada zaawansowany system transmisji obrazu na duże odległości, który wyróżnia się jako flagowy model w swojej klasie. Producent umieścił najnowocześniejszy i najbardziej zaawansowany system transmisji obrazu O4 (dawniej OcuSync) w niewielkiej i lekkiej konstrukcji. Dzięki temu użytkownik może cieszyć się płynnym przesyłem obrazu w wysokiej rozdzielczości 1080p 60FPS na odległość nawet do 10 km.

Ogromny zasięg tego drona nie tylko umożliwia latanie na dużych odległościach, ale także zapewnia większe bezpieczeństwo lotu. Dzięki temu ryzyko utraty połączenia z dronem zostało zminimalizowane, co pozwala użytkownikowi zachować pełną kontrolę nad wielowirnikowcem podczas lotu. Uniknięcie utraty połączenia lub wizji jest kluczowe, ponieważ może zapobiec poważnym problemom, takim jak uszkodzenia drona, mienia, a nawet zagrożenie życia lub zdrowia osób postronnych.

DJI przykłada ogromną wagę do zapewnienia bezpieczeństwa swoich użytkowników, dlatego stworzył własny zaawansowany system transmisji między kontrolerem a dronem na najwyższym poziomie, aby zapewnić niezawodność i stabilność komunikacji.

 

DJI Air 3 - Czas lotu

Nowy dron DJI Air 3 wprowadza zupełnie nową erę czasu lotu. Trzecia generacja serii Maviców Air wyróżnia się najdłuższym czasem pracy na jednym naładowaniu. Producent zapewnia, że w bezwietrznych warunkach dron może lotem jednostajnym utrzymać się w powietrzu aż do 46 minut, a w przypadku zawisu w miejscu - do 40 minut. To niemal o połowę dłużej niż w przypadku modelu Air 2S. Dodatkowo, dzięki zestawowi Fly More Combo, który zawiera trzy akumulatory, łączny czas lotu przekracza 2 godziny! Dzięki temu Air 3 gwarantuje Ci więcej niż wystarczający czas na zrealizowanie wszystkich potrzebnych ujęć.

 

Nowa konstrukcja DJI Air 3

DJI Air 3 otrzymał liczne udoskonalenia, w tym całkowicie zmodernizowaną konstrukcję, która dzięki zoptymalizowanym kształtom pozwoliła na wydłużenie czasu pracy podczas lotu. Na przedniej części urządzenia znajduje się podwójna kamera, dwa czujniki wykrywające przeszkody oraz dobrze przemyślany system wlotów powietrza, wspomagający chłodzenie wielowirnikowca. Szczególnie interesujące jest umiejscowienie przednich czujników pod dużym kątem, co poprawia wykrywanie przeszkód również na bokach drona. Ponadto, ramiona drona zostały znacznie odchudzone i lepiej wyprofilowane, co przyczyniło się do zmniejszenia masy i oporu powietrza podczas lotu, zachowując jednocześnie sztywność i wytrzymałość.

Nowe ustawienie ramion, przekręcone w kierunku podłoża, zapewnia wygodniejsze korzystanie z drona w trudnych warunkach, na nierównej nawierzchni czy trawie. Taka konfiguracja skutecznie podnosi drona, zwiększając dystans od potencjalnych przeszkód na ziemi.

W tylnej części drona również dokonano znaczących zmian. Air 3 posiada teraz zupełnie inny system montażu akumulatora, podobny do tego zastosowanego w DJI Mavic 3 Pro - akumulator wsuwa się do wnętrza drona. Na tylnej części znajdują się także kolejne czujniki, które dzięki odpowiedniemu ustawieniu, będą w stanie wykrywać przeszkody również po bokach drona.

Na dolnej części drona zastosowano podobne rozwiązanie jak w DJI Mavic 3 Pro - umieszczono tam długi radiator, na którym znalazły miejsce dwa czujniki przeszkód, czujnik podczerwieni oraz dodatkowe oświetlenie LED.

 

Aplikacja

Nowe drony DJI skupiają się na prostocie i łatwości użytkowania, dlatego nowy model DJI Air 3, podobnie jak jego poprzednik, korzysta z aplikacji DJI Fly. Ta sama aplikacja jest wykorzystywana również w dronach DJI Mini, Pro i nawet FPV. Aplikacja ta wyróżnia się łatwością obsługi oraz intuicyjnym interfejsem. Dodatkowo, posiada wbudowany edytor wideo, który umożliwia szybkie montowanie prostego filmu na świeżym powietrzu, a następnie łatwe udostępnienie go na różnych platformach społecznościowych.

 

Podsumowanie

Nowy dron DJI – Air 3, stanowi interesującą propozycję na rynku dronów dla amatorów oraz półprofesjonalistów. Mimo stosunkowo niewielkich rozmiarów, dron został wyposażony w podwójną kamerę z dwoma obiektywami, oba z matrycą 1/1.3 cala CMOS. To zapewnia najwyższą jakość obrazu w małej konstrukcji, co w połączeniu z wieloma dodatkowymi funkcjami, takimi jak śledzenie, przyciągnie zarówno amatorów, jak i osoby szukające profesjonalnego sprzętu do fotografii i nagrywania wideo w kompaktowym formacie. Dodatkowo, obecność teleobiektywu nie tylko umożliwia realizację kinowych ujęć, ale również znajduje zastosowanie w różnorodnych inspekcjach i zadaniach.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl