Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

Nowe zasady latania dronem – zmiana przepisów w 2022 roku

0
Nowe zasady latania dronem – zmiana przepisów w 2022 roku

Nowe zasady latania dronemzmiana przepisów w 2022 roku

Prawo latania dronem ulega nieustannym modyfikacjom, uwzględniającym coraz większe zagęszczenie BSP w powietrzu. Konieczność pogodzenia bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego, prywatności firm i osób postronnych, a także pozyskiwania tajnych informacji o obiektach, do tej pory stawała się przyczyną coraz ostrzejszych regulacji. Spodziewana odwilż przyszła już w zeszłym roku, ale zmiany będą dotyczyły także 2022 roku. Jak ta zmiana przepisów w 2022 r. wpłynie na środowisko dronowe? Czego zdążyliśmy już doświadczyć?

 

Przepisy latania dronem 2022

W kwestii drony a prawo UE, widać wyraźną tendencję do unifikacji przepisów w krajach wspólnotowych. Przepisy latania dronem 2022 określają nowe warunki dla BSP, które tym razem otwierają możliwość korzystania z drona dla szerokiej grupy odbiorców. Tym bardziej cieszy w tym kontekście informacja o premierze drona DJI MAVIC 3 PRO, który dokona kolejnej rewolucji w jakości obrazu.

Prawo latania dronem w trybie widzialności (VLOS) przysługuje teraz każdej osobie powyżej 16 roku życia, a jedynym warunkiem pozostaje zgłoszenie operatora drona do Urzędu Lotnictwa Cywilnego (jest to zmiana przepisów z zeszłego roku dla BSP powyżej 250 g masy startowej). Prawo latania dronem z wyłączeniem ograniczenia wiekowego przysługuje w następujących sytuacjach:

- jeśli dron do użytku prywatnego nie przekracza masy 250 g

- jeśli dron jest zabawką zgodnie z dyrektywą WE o numerze 2009/48

- jeśli lot wykonywany jest w asyście osoby posiadającej uprawnienia do pilotażu BSP

Drony a prawo – nowe zasady latania dronem

Nowe przepisy latania dronem znoszą wszelkie podziały dla kategorii otwartej, dokonujące rozróżnienia na loty rekreacyjne, komercyjne czy sportowe. Zasady latania dronem w 2022 roku dopuszczają komercyjne loty w przestrzeni otwartej bez dodatkowych uprawnień. W nowym prawie latania dronem zawarto natomiast podział odnośnie do specyfiki miejsca wykonywania lotu, mając na uwadze kwestie bezpieczeństwa lotniczego. Wyróżniamy zatem przestrzeń otwartą, szczególną i certyfikowaną. Przestrzeń otwarta ma najniższy stopień ryzyka, dlatego nie obowiązuje tu prawo jazdy na drona wykorzystywanego dla lotów VLOS i posiadającego masę mniejszą niż 250 g. W przypadku dronów o większych rozmiarach, pilot drona będzie musiał dokonać rejestracji w ULC i przejść krótkie szkolenie zakończone egzaminem online.

W przepisach latania dronami w 2022 w kategorii otwartej ustalono maksymalny pułap lotów na 120 m. Zastosowano tutaj również kilka podkategorii, odnoszących się do masy BSP i jego bezpiecznej odległości od obiektów architektonicznych czy zgromadzeń osób postronnych. Przykładowo, drony oznakowane jako A4 (o masie 9-25 kg) mogą być pilotowane w minimalnej odległości 150 m od ludzi i budynków.

Prawo jazdy na drona

Jeśli rozważasz zakup dobrego drona z kamerą, jego waga najprawdopodobniej przekroczy 250 g. W takiej sytuacji będziesz zobowiązany przystąpić do testu on-line, przygotowanego przez ULC. Jeśli uzyskasz pozytywny wynik, otrzymasz tzw. prawo jazdy na drona, czyli uprawnienie do wykonywania lotów. Sam egzamin nie wymaga na szczęście długotrwałych przygotowań, lecz fundamentalnej świadomości o przepisach dotyczących bezpieczeństwa. Mając pod ręką świadectwo zaliczenia testu, otrzymujesz prawo do lotów w przestrzeni otwartej z wykorzystaniem drona o masie do 25 kg.

Zmiany regulacji przyniosą spodziewane doprecyzowanie przepisów w 2022 roku i poszerzenie możliwości dla pasjonatów dronów. W nowych zasadach latania dronem zawarto także postanowienia o obowiązku rejestracji, co pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo i identyfikację BSP.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl