Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

Nowe zasady latania dronem – zmiana przepisów w 2022 roku

7
Nowe zasady latania dronem – zmiana przepisów w 2022 roku

Nowe zasady latania dronemzmiana przepisów w 2022 roku

Prawo latania dronem ulega nieustannym modyfikacjom, uwzględniającym coraz większe zagęszczenie BSP w powietrzu. Konieczność pogodzenia bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego, prywatności firm i osób postronnych, a także pozyskiwania tajnych informacji o obiektach, do tej pory stawała się przyczyną coraz ostrzejszych regulacji. Spodziewana odwilż przyszła już w zeszłym roku, ale zmiany będą dotyczyły także 2022 roku. Jak ta zmiana przepisów w 2022 r. wpłynie na środowisko dronowe? Czego zdążyliśmy już doświadczyć?

 

Przepisy latania dronem 2022

W kwestii drony a prawo UE, widać wyraźną tendencję do unifikacji przepisów w krajach wspólnotowych. Przepisy latania dronem 2022 określają nowe warunki dla BSP, które tym razem otwierają możliwość korzystania z drona dla szerokiej grupy odbiorców. Tym bardziej cieszy w tym kontekście informacja o premierze drona DJI MAVIC 3 PRO, który dokona kolejnej rewolucji w jakości obrazu.

Prawo latania dronem w trybie widzialności (VLOS) przysługuje teraz każdej osobie powyżej 16 roku życia, a jedynym warunkiem pozostaje zgłoszenie operatora drona do Urzędu Lotnictwa Cywilnego (jest to zmiana przepisów z zeszłego roku dla BSP powyżej 250 g masy startowej). Prawo latania dronem z wyłączeniem ograniczenia wiekowego przysługuje w następujących sytuacjach:

- jeśli dron do użytku prywatnego nie przekracza masy 250 g

- jeśli dron jest zabawką zgodnie z dyrektywą WE o numerze 2009/48

- jeśli lot wykonywany jest w asyście osoby posiadającej uprawnienia do pilotażu BSP

Drony a prawo – nowe zasady latania dronem

Nowe przepisy latania dronem znoszą wszelkie podziały dla kategorii otwartej, dokonujące rozróżnienia na loty rekreacyjne, komercyjne czy sportowe. Zasady latania dronem w 2022 roku dopuszczają komercyjne loty w przestrzeni otwartej bez dodatkowych uprawnień. W nowym prawie latania dronem zawarto natomiast podział odnośnie do specyfiki miejsca wykonywania lotu, mając na uwadze kwestie bezpieczeństwa lotniczego. Wyróżniamy zatem przestrzeń otwartą, szczególną i certyfikowaną. Przestrzeń otwarta ma najniższy stopień ryzyka, dlatego nie obowiązuje tu prawo jazdy na drona wykorzystywanego dla lotów VLOS i posiadającego masę mniejszą niż 250 g. W przypadku dronów o większych rozmiarach, pilot drona będzie musiał dokonać rejestracji w ULC i przejść krótkie szkolenie zakończone egzaminem online.

W przepisach latania dronami w 2022 w kategorii otwartej ustalono maksymalny pułap lotów na 120 m. Zastosowano tutaj również kilka podkategorii, odnoszących się do masy BSP i jego bezpiecznej odległości od obiektów architektonicznych czy zgromadzeń osób postronnych. Przykładowo, drony oznakowane jako A4 (o masie 9-25 kg) mogą być pilotowane w minimalnej odległości 150 m od ludzi i budynków.

Prawo jazdy na drona

Jeśli rozważasz zakup dobrego drona z kamerą, jego waga najprawdopodobniej przekroczy 250 g. W takiej sytuacji będziesz zobowiązany przystąpić do testu on-line, przygotowanego przez ULC. Jeśli uzyskasz pozytywny wynik, otrzymasz tzw. prawo jazdy na drona, czyli uprawnienie do wykonywania lotów. Sam egzamin nie wymaga na szczęście długotrwałych przygotowań, lecz fundamentalnej świadomości o przepisach dotyczących bezpieczeństwa. Mając pod ręką świadectwo zaliczenia testu, otrzymujesz prawo do lotów w przestrzeni otwartej z wykorzystaniem drona o masie do 25 kg.

Zmiany regulacji przyniosą spodziewane doprecyzowanie przepisów w 2022 roku i poszerzenie możliwości dla pasjonatów dronów. W nowych zasadach latania dronem zawarto także postanowienia o obowiązku rejestracji, co pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo i identyfikację BSP.

 

Drony DJI - sprawdź dostępne modele w naszym sklepie!

Komentarze do wpisu (7)

13 stycznia 2022

Witam moje pytanie to gdzie mogę uzyskać uprawnienia na Drona powyżej 250g

13 stycznia 2022

Witam moje pytanie to gdzie mogę uzyskać uprawnienia na Drona powyżej 250g

17 kwietnia 2022

https://drony.ulc.gov.pl/

18 kwietnia 2022

Zacznij od https://drony.ulc.gov.pl/

20 maja 2022

Czy mogę zabrać drona do Turcji i nim latać ??. Dron do 250g

22 maja 2022

Czy można latać dronem w Turcji w wadze 249g?

3 października 2022

I jak tam udalo sie w Turcji polatac bo wlasnie jestem przed tym tematem i zastanawiam sie jak to wyglada

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl