Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

Jak latać dronem? Najważniejsze informacje przed pierwszym startem

0
Jak latać dronem? Najważniejsze informacje przed pierwszym startem

Drony należą do najpopularniejszych w ostatnich latach gadżetów. Coraz częściej używa się ich nie tylko hobbystycznie, ale także profesjonalnie, np. w branży fotograficznej czy filmowej. Jeśli rozważasz zakup drona, lub właśnie dokonałeś zakupu swojego pierwszego modelu, powinieneś poznać kilka zasad, zanim odbędziesz pierwszy start. Latanie dronem, przynajmniej to hobbystyczne, nie wymaga dużych umiejętności i w większości modeli jest raczej intuicyjne. Jednak trzeba robić to odpowiedzialnie, aby nie narazić siebie i innych na żadne niebezpieczeństwo ani straty finansowe. Właśnie dlatego przygotowaliśmy ten krótki poradnik, w którym omawiamy najważniejsze zasady latania dronem.

1. Nie kupuj najtańszych modeli

Jeśli jesteś już po zakupie, to trudno, ale jeśli wciąż masz ten etap przed sobą – nie polecamy tanich produktów za kilkadziesiąt złotych, których jedyną zaletą jest cena. Taki sprzęt może rozlecieć się przy pierwszym locie, o ile w ogóle wystartuje. Jaki będzie zatem najlepszy dron dla początkujących? Zabawkowe modele to dobre rozwiązanie, jeśli nie miałeś nigdy do czynienia z dronami i jeszcze nie wiesz, czy to hobby dla Ciebie. Oczywiście, można też zacząć od nieco bardziej zaawansowanego sprzętu, jak dron DJ FPV czy najnowszy model DJI AIR 2S, którego obsługa nie powinna sprawić większych problemów.

2. Sprawdź, czy nie potrzebujesz uprawnień

Na początku 2021 roku weszło nowe prawo unijne, które obliguje użytkowników dronów do rejestracji jako operatora bezzałogowych statków powietrznych na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Jeśli używa się sprzętu ważącego powyżej 250 g, należy ponadto odbyć szkolenie online, kończące się testem. Do przestrzegania nowych przepisów zobowiązani są także hobbyści, którzy nie używają dronów profesjonalnie. Jeśli chcesz uniknąć zdawania testów, dobrym rozwiązaniem będzie zakup wspomnianego AIR 2S. Nowy dron DJI waży zaledwie 249 g.

3. Przeczytaj uważnie instrukcję

Wspomnieliśmy o intuicyjnej obsłudze dronów, ale dobrze byłoby najpierw poznać wszystkie funkcje i możliwości swojego modelu. Instrukcje są bardzo obszerne ze względu na ilość informacji. Jeśli jednak naprawdę się spieszysz z przetestowaniem nowego produktu, to zapoznaj się chociaż ze skróconą wersją instrukcji, którą dodaje większość renomowanych producentów.

4. Sprawdź stan drona

Nauka latania dronem jest najbardziej skuteczna w praktyce. Zanim jednak wystartujesz, upewnij się, czy wszystko działa. Stan śmigieł i silnika sprawdzisz, włączając drona bez odrywania go od ziemi. Jeśli przeczytałeś instrukcję, z pewnością już wiesz, jak to zrobić. Zobacz też, czy akumulator jest naładowany. W większości modeli pełna bateria starcza na kilkadziesiąt minut, dlatego należy dobrze zaplanować lot. Jeśli używasz dodatkowych akcesoriów, jak np. gogle V2 z modelu DJI FPV, również je sprawdź.

5. Wybierz odpowiednią pogodę i lokalizację

Pierwszy start najlepiej zorganizować w bezwietrzny dzień, przy braku rażącego słońca. Jeśli chodzi o loty w deszczu, to opinie są podzielone, wiele zależy od modelu, ale za pierwszym razem radzimy tego unikać. Wybór lokalizacji również powinien być przemyślany. W grę wchodzą otwarte, rzadziej uczęszczane przestrzenie, ułatwiające manipulowanie dronem oraz minimalizujące niebezpieczeństwa. Trzeba też pamiętać, że do lotów w zabudowanej przestrzeni potrzeba odpowiednich uprawnień.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl